Wiadomości Środowiskowego Hufca Pracy z 2017 roku

27.06.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy na spotkaniu integracyjnym w Rabce Zdroju

W dniu 26 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Zaproszeni przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w charakterze wolontariatu pomagali podczas spotkania zorganizowanego na początek wakacji. Aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem przygotowali salę, w której odbyło się przedstawienie lalkowe pt. „Wakacje”, a następnie poczęstunek i zabawy sportowe. Zadbali również o rozłożenie namiotu i przygotowanie grilla. Przez cały czas organizowali zabawy na świeżym powietrzu. Spotkanie miało na celu nie tylko wspólną zabawę, ale i integrację młodzieży niepełnosprawnej z wolontariuszami, którzy na zakończenie imprezy otrzymali słowa podziękowania od prezes stowarzyszenia p. Józefy Niziołek.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

26.06.2017 - Uroczyste zakończenie roku szkoleniowego w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

W dniu 23 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku szkoleniowego 2016/2017.

zobaczzobaczzobacz

Spotkanie podsumowujące kończący się rok szkoleniowy odbyło się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju i rozpoczęło się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez młodzież. Następnie Dyrektor p. Andrzej Błachut wręczył świadectwa i upominki wyróżniającym się uczniom pogratulował sukcesów i osiągniętych ocen. Z kolei komendant hufca p. Marta Augustyn podsumowała realizowane w ramach OHP przedsięwzięcia i wręczyła nagrody książkowe oraz dyplomy uczestnikom hufca, którzy wykazali się największą aktywnością osiągając wysokie lokaty w konkursach i zawodach organizowanych przez OHP na szczeblu wojewódzkim. Wśród nich słowa uznania skierowała do Dagmary Teper, Jana Jurzec, Krzysztofa Zachary i Dawida Gwiżdża. Młodzież wysłuchała również informacji dotyczącej oferty zajęciowej na wakacje i złożyła deklarację udziału w nich. Pożegnanie absolwentów – uczestników hufca odbyło się również w grupie wychowawczej w Zakopanym. Tu również młodzież przygotowała krótki program artystyczny żegnając uczniów klas trzecich – ostatni rocznik uczący się w Gimnazjum. Nie zabrakło łez, wzruszeń i podsumowań - czasu, który pozostanie tylko wspomnieniem. Od września w związku z reformą obecne Gimnazjum stanie się 8 letnią Szkołą Podstawową.
Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcia - Dorota Krawontka

23.06.2017 - Wolontariat 6-36 Hufca Pracy podczas XV Spartakiady Integracyjnej Dzieci I Młodzieży w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

W dniu 20 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej pełniąc wolontariat wzięli udział w XV jubileuszowej Spartakiadzie Integracyjnej Dzieci i Młodzieży organizowanej pod patronatem Burmistrz Rabki Zdroju, Starosty Nowotarskiego, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zmagania małych i dużych sportowców – przewlekle chorych, niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie w kategoriach indywidualnych i grupowych rozpoczęły się już od wczesnych godzin popołudniowych. Uczestnicy z hufca mieli pod swoją opieką dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju. Odpowiedzialni byli za nich podczas przejścia na Miejski Stadion, gdzie odbywały się finałowe konkurencje Spartakiady. Pomagali również podczas rozgrywanych konkurencji: biegi, kręgle, rzuty, gry zręcznościowe. Dbali również o porządek i czystość. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała integracji, wzajemnemu poznaniu i świetnej zabawie pełnej empatii i zrozumienia.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

19.06.2017 - Uczestniczki 8-36 Hufca Pracy podczas przedsięwzięcia w Klubie Sportowym "Bór" w Toporzysku

W dniu 18 czerwca uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Folwark oraz Klub Sportowy „Bór Toporzysko”.

zobaczzobaczzobacz

Dziewczęta uczące się zawodu jeździec były współorganizatorami III Mistrzostw Małopolski Amazonek w Damskim Siodle oraz XXII Memoriału im. Danuty Marszałek Waligórskiej w ujeżdżeniu. Do KS „Bór” Toporzysko zjechały się zawodniczki oraz ich rodziny z całej Polski, by wziąć udział i obejrzeć konkursy finałowe; ujeżdżenie klasyczne oraz w damskim siodle. Duże emocje wzbudził konkurs strojów i przejazd dowolny, konkurs elegancji w damskim siodle, a także konkurs finałowy skoki przez przeszkody w damskim siodle. W konkurencjach, jako reprezentantki brały również udział uczestniczki hufca, a Angelika Pilch wywalczyła puchar i zajęła II miejsce. Anastazja i Alina pomagały podczas loterii, w której wygraną był śliczny kucyk. Pozostałe dziewczęta dbały o przygotowanie koni do konkursu oraz o porządek w trakcie imprezy. Kulminacyjnym punktem, a zarazem najbardziej widowiskowym był pokaz kadryla w wykonaniu uczestniczek hufca, które już za tydzień zakończą swój pierwszy rok nauki zawodu jeździec i rozpoczną swoje upragnione wakacje gdzie będzie czas na zasłużony odpoczynek.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

19.06.2017 - Śladami Świętego Brata Alberta w Zakopanem

W dniu 14 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem udali się na wycieczkę do Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach.

zobaczzobacz

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach realizacji wojewódzkiego programu edukacyjnego „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba” celem programu jest poznanie i przybliżeni młodzieży postaci Św. Brata Alberta a także kształtowanie wartości i postaw zgodnych z przesłaniem świętych. W pierwszej kolejności młodzież zwiedziła Kaplice Św. Krzyża gdzie znajduje się zabytkowy krucyfiks, który był podarowany dla Św. Brata Alberta przez ojców Paulinów z Krakowa. Następnie uczestnicy udali się do Izby Pamięci gdzie obejrzeli prezentacje multimedialną z życiorysem świętego a następnie zwiedzili skromną drewnianą cele z relikwiami, w której mieszkał Św. Brat Albert. Na zakończenie zwiedzania młodzież udała się na spacer ścieżkami ogrodu pustelni gdzie dzięki tablicy informacyjnej poznali historie powstania zabytkowych drewnianych obiektów pustelni. Wyjście na Kalatówki było bez wątpienia niezwykłym przeżyciem duchowym.
Tekst i zdjęcia - Dorota Krawontka

12.06.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy współorganizatorem Pikniku Rodzinnego

W dniu 11 czerwca 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej był współorganizatorem II Pikniku Rodzinnego pod hasłem „Skomielna Dzieciom”.

zobaczzobaczzobacz

Piknik zorganizowany został przy Szkole w Skomielnej Białej i miał na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale integrację lokalnego środowiska w tym wszystkim instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci i młodzieży. Uczestnicy w charakterze wolontariatu pomagali w przygotowaniu ławek, stolików i parasoli, rozkładali podest. Odpowiedzialni byli również za stoisko z napojami, słodyczami i watą cukrową. Przez cały czas trwania pikniku dbali o porządek i czystość wokół miejsca, w którym od wczesnych godzin słychać było śpiew, taniec - dzieci małych i dużych. Wykonując zlecone prace mogli również oglądać występy dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, występy Orkiestry Dętej. Wraz Zespołem Regionalnym Korpiołki wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Z zainteresowaniem obejrzeli pokazy pierwszej pomocy i ćwiczenia przygotowane przez skomielniańskich strażaków. Młodzież rozdawała również ulotki przedstawiającą ofertę szkoleniową hufca na rok 2017/2018, a także kwestowała na rzecz chorej Kamili. Słoneczna pogoda sprzyjała wzajemnej integracyjnej i niekończącym się rozmowom wprowadzających wszystkich w zbliżający się czas wakacji i zasłużonego wypoczynku.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

08.06.2017 - Śladami św. Brata Alberta

W dniu 7 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Igołomi i Krakowa.

zobaczzobaczzobacz

Wyjazd zorganizowany został w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba” celem, którego jest poznanie postaci Św. Brata Alberta i błogosławionego Honorata Koźmińskiego a także kształtowanie wartości i postaw zgodnych z przesłaniem świętych. Młodzież zwiedziła muzeum Św. Brata Alberta mieszczące się przy domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Igołomi. Muzeum to poświęcone jest życiu, twórczości i posługi Brata Alberta, jako zakonnika. W formie audiowizualnej przedstawiono wszystkie formy życia świętego, żołnierza i malarza. Młodzież z zainteresowaniem poznawała kolejne drogi życiowe Adama Chmielowskiego. Po muzeum oprowadzała siostra Albertynka, która umiejętnie wyjaśniała wszystkie pytania zadawane przez młodzież. Po części muzealnej uczestnicy udali się do kaplicy zgromadzenia sióstr gdzie mogli pomodlić się przed obrazem kanonizacyjnym Brata Alberta namalowanym przez jedną z sióstr zakonnych. Po przeżyciach duchowych na drugą część wycieczki zaplanowano rekreację w Parku Trampolin w Krakowie, młodzież bardzo aktywnie wykorzystała godzinę na trampolinach. Wycieczka zorganizowana była dla poznania i poszerzenia wiadomości o Bracie Albercie oraz udziału w rekreacji u progu wakacji.
Tekst i zdjęcia – Alina Macioł

07.06.2017 - Spotkanie przygotowujące do pełnienia wolontariatu w 6-36 Hufcu pracy w Skomielnej Białej

W dniu 6 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu przygotowującym ich do pełnienia wolontariatu.

zobacz

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego programu autorskiego pod hasłem „ W tradycji i kulturze”, którego celem jest nie tylko pielęgnowanie tradycji i kultury młodzieży, ale również kształtowanie postaw i wartości niezbędnych do otwarcia się na potrzeby społeczne w tym pełnienie wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć w lokalnym środowisku jak również na rzecz osób niepełnosprawnych. Młodzież ustaliła harmonogram działań wolontariatu podczas zbliżającego się Pikniku Rodzinnego - 11 czerwca w Skomielnej Białej, a także podczas XV Spartakiady Integracyjnej Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w Rabce – 20 czerwca. Stwierdziła, iż wolontariat pełnić będzie również podczas lipcowych Dni Gminy Lubień. Wspólnie ustalone zostały zadania dla poszczególnych osób, przygotowano także kolorowe puszki, do których zbierane będą wolne datki dla najbardziej potrzebujących.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy na spotkaniu dotyczącym staży zawodowych i projektów wymiany międzynarodowej

W dniu 6 czerwca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników III roku praktycznej nauki zawodu.

zobaczzobacz

Młodzież wzięła udział w jednorazowych zajęciach warsztatowych dotyczących opracowania programu wymiany międzynarodowej i ewentualnego ich udziału w zagranicznych stażach zawodowych. Uczestnicy zostali zapoznani z dokumentacją Europejskiej Strategii Umiędzynarodowienia Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki rynku pracy, analizy SWOT, celów współpracy międzynarodowej oraz planowanych działań i kierunków współpracy. Znaczną część spotkania poświęcono na omówienie wolontariatu europejskiego i staży zawodowych. Młodzież wypełniła przygotowaną przez kadrę ankietę dotyczącą tematu staży, wolontariatu i wymiany międzynarodowej, a następnie w dyskusji wypracowała zarys potrzeb i oczekiwań, z których wynika, iż zainteresowana jest stażami, podczas których poszerzyłaby swoje dotychczasowe wiadomości i zdobyła nowe umiejętności w wykonywanych przez siebie zawodach np. kucharz chciałby poszerzyć swoje kwalifikacje w zakresie zawodu kelner – barman. Fryzjerka chciałaby uczyć się zawodu kosmetyczka. Uczestnicy zwrócili również uwagę na fakt, iż ich problemem jest słaba komunikacja językiem obcym, więc boją się bariery językowej. Mają świadomość, iż muszą uczyć się języka obcego. Zainteresowani są stażami w ramach, których otrzymają w miarę wysokie stypendium, które zrekompensuje ich rozłąkę z rodziną, pobyt w obcym kraju. Dla niektórych jest to problem, gdyż widać, iż boją się wyjazdu za granicę, pomimo tego, iż dla nich może to być szansa na lepszą dalszą ścieżkę zawodową.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

31.05.2017 - Spotkanie uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

W dniu 30 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracz ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „ Moje plany i zamierzenia ”.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy kształcące się w zawodzie jeździec w Klubie Sportowym Bór w Toporzysku spotkały się w budynku hufca by wspólnie ustalić harmonogram zajęć na zbliżający się okres wakacyjny. Młodzież podsumowała dotychczasowe działania, znaczną uwagę poświęcając tematowi praktycznej nauki zawodu i kształceniu teoretycznemu, omówiła również przedsięwzięcia realizowane w hufcu. Najlepsi zostali wyróżnieni. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkoleniowego wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą. Chętni zadeklarowali swój udział w krótkoterminowych pracach, u różnych pracodawców, by z jednej strony zdobyć nowe umiejętności, ale i zarobić na najpotrzebniejsze wydatki. Na zakończenie spotkania z inicjatywy Rady Młodzieży przeprowadzone zostały rozgrywki w tenisa stołowego i piłkarzyki. Wszystkim obecnym komendant hufca złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

22.05.2017 - Konkurs recytatorski im. Antoniny Zachary-Wnękowej

W dniu 19 maja uczestniczka 6-36 Hufca Pracy Małgorzata Łazarz już po raz kolejny reprezentowała naszą jednostkę w XXXIII Konkursie Recytatorskim im. Antoniny Zachary-Wnękowej w Rabce Zdroju.

zobaczzobacz

Konkurs został przeprowadzony w kategorii literackiej oraz w kategorii gwary w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju. Głównym celem konkursu było uczczenie pamięci wybitnej poetki góralskiej A. Zachary – Wnękowej, która swoją twórczość złączyła z pięknem regionu Podhala. Uczestniczka wykonała dwa utwory poetów związanych z regionem Podhala „Kolorowy dziyń” autorstwa A. Zachary – Wnękowej oraz „Przy casie” Jana Fudali. Za udział w konkursie uczestniczka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książkę, która pozwoli jej bardziej poznać twórczość tak wybitnej poetki.
Tekst i zdjęcia – Dorota Krawontka

19.05.2017 - Realizacja programu "Sobą być mądrze żyć"

W dniu 18 maja 2017 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy – grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w wyjściu do kina „Giewont” na sens filmowy „Szybcy i wściekli 8” w Zakopanem.

zobacz

Wycieczka zorganizowana była w ramach realizacji autorskiego programu resocjalizacyjnego „Sobą być, mądrze żyć”. Przedsięwzięcie było jednym z elementów kształtowania aktywnej profilaktycznej postawy w ramach, której uczestnicy wzięli również udział w spotkaniu z pedagog p. Moniką Broś oraz funkcjonariuszami z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem. Młodzież poznała negatywne mechanizmy działań środków uzależniających i niebezpieczeństwa z nimi związane, sposoby radzenia sobie z agresją, skutki przemocy szkolnej i domowej jak również poszerzyła niezbędną wiedzę z zakresu cyberprzemocy. Wyjście do kina było doskonałą formą integracji uczestników propagujące pozytywne wzorce zachowań, w tym zdrowego stylu życia wolnego od substancji psychoaktywnych.
Tekst i zdjęcia – Dorota Krawontka

19.05.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy pamięci Świętego Jana Pawła II

zobacz

W dniu 18 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej oddali hołd Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II.

W rocznicę urodzin Papieża Polaka udali się na spacer Rabczańskim Parkiem gdzie pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II zapalili znicze i wspominali postać tego Wielkiego Świętego Człowieka, który dla wszystkich na zawsze pozostanie wzorem do naśladowania. Jego nauka i wartości, których nauczał są drogowskazem kolejnych młodych pokoleń. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat pełnienia wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych oraz realizowanego wojewódzkiego programu edukacyjnego pod nazwą „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba”. Wspólnie podsumowano udział uczestników w XVII Ogólnopolskim Konkursie Papieskim pt. Być jak „Brat naszego Boga ” oraz ustalono datę wycieczki do Muzeum Świętego Brata Alberta w Igołomii koło Krakowa. Podczas wyjazdu młodzież weźmie udział w uroczystej Mszy Świętej, posłucha prelekcji, obejrzy film przybliżający postać Świętego Brata Alberta, który był wzorem dla Ojca Świętego a jego działalność jest przykładem dla każdego człowieka.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

18.05.2017 - Prezentacja oferty 6-36 Hufca Pracy w Rabce Zdroju

W dniu 17 maja uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr1 w Rabce Zdroju, znajdującej się w budynku Uzdrowiska.

zobaczzobacz

W ramach Dni Otwartych Hufca oraz Dnia Otwartego Szkoły zaprosili chętnych pracodawców do wystawienia stoisk z ofertami praktycznej nauki zawodu oraz gimnazjalistów klas trzecich, którzy przybyli by już teraz zadecydować o wyborze swojego zawodu i swojej przyszłej pracy zawodowej. Spotkanie otworzył Dyrektor Szkoły p. Andrzej Błachut, który poinformował zebranych o możliwości kształcenia w szkole. Następnie głos zabrała komendant hufca p. Marta Augustyn, przedstawiając ofertę szkoleniową hufca ze Skomielnej Białej. Młodzież obejrzała prezentacje multimedialną i zapoznała się z ofertami pracy prezentowanych stoisk: Ośrodka Wypoczynkowego Ela, Salonu Fryzjerskiego Głodek Prestiże Studio, Uzdrowiska Rabka, Zakładu Mardrew i Vanmar. Swoje stoisko prezentowało również Młodzieżowe Centrum Kariery ze Skomielnej Białej, a doradca zawodowy p. Dagmara Pustuła informowała o nowych formach szkolenia, ofertach pracy i realizowanych projektach. Uczestnicy aktywnie włączyli się do pomocy przy prezentowaniu stoisk swoich pracodawców, rozdawali ulotki, wizytówki, a także reklamowali Dni Otwarte Unii Europejskiej. Na zakończenie zasiedli przy integracyjnym stole, gdzie rozmawiali i częstowali się przygotowanymi przez siebie smacznymi kanapkami.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

17.05.2017 - Gimnazjaliści ze Skomielnej Białej na spotkaniu w 6-36 Hufcu Pracy

W dniu 16 maja w budynku 6-36 Hufcu Pracy odbyło się spotkanie uczniów trzecich klas Gimnazjum ze Skomielnej Białej.

zobacz

W ramach Dni Otwartych jednostki uczniowie wysłuchali informacji o ofercie zawodowej i kształcenia w ramach OHP, oraz obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą realizowanych programów i projektów unijnych. Wzięli również udział w zajęciach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą, podczas których poznali różne zawody, formy rozmowy z pracodawcą, a także techniki umożliwiające im poruszanie się po obecnym rynku pracy. Podczas spotkania wyznaczone zostały również zadania na najbliższe wakacje związane z pełnieniem wolontariatu przez młodzież w trakcie trwania Dni Gminy Lubień, współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, oraz Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju.
Tekst - Marta Augustyn Zdjęcia - Mateusz Augustyn

15.05.2017 - Zbiórka książek w 6-36 Hufcu Pracy

W dniu 12 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli zbiórkę książek.

zobacz

Biorąc udział w Ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Zaczytani” ogłosili zbiórkę książek dla pacjentów, którzy przebywają w szpitalach, w celu utworzenia z myślą o nich społecznych bibliotek. Uczestnicy przez ostatni tydzień przynosili do hufca pozyskane od rodziny, znajomych ładne, niezniszczone egzemplarze książek. Nawiązali również współpracę z księgarnią z Rabki, od której otrzymali kilka nowych kolorowych bajek przeznaczonych dla dzieci, ale również wzięli udział w prelekcji na temat czytelnictwa, którą poprowadził pan Mateusz. W trakcie segregowania i pakowania książek uczestnicy rozmawiali o znaczącym wpływie książki na psychikę każdego człowieka. Zwrócili uwagę, iż czytanie może mieć moc uzdrawiającą, nie tylko uspokaja, poprawia samopoczucie, ale również wprowadza czytelnika w piękny, często baśniowy świat. Pacjenci w szpitalach czytając książkę mogą, chociaż na chwilę zapomnieć o swojej chorobie, swoim bólu i cierpieniu. Udział w akcji po raz kolejny pokazał, iż młodzież jest gotowa i aktywna, aby pomagać, szczególnie wrażliwość swoją kieruje do ludzi chorych i niepełnosprawnych włączając się w każde możliwe przedsięwzięcie, które służy ludziom najbardziej potrzebującym.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

05.05.2017 - Odkryj Beskid Wyspowy z uczestnikami 6-36 Hufca Pracy

W dniu 4 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w IV Rajdzie Dla Dzieci i Młodzieży „Beskidzkie Wyspy”.

zobaczzobaczzobacz

Wyjście na Górę Szczebel zorganizowane zostało w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, który jest częścią programu autorskiego „Beskidzkie Wyspy”. Organizatorami tegorocznego rajdu był Wójt Gminy Lubień oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu. Wyjście na wybraną trasę rozpoczęło się zbiórką wszystkich traperów przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu. Uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej wybrała szlak zielony z przełęczy Glisne, którą pokonała w słonecznej pogodzie. Na górze Szczebel czekały na wszystkich różne atrakcje. Młodzież rozwiązywała test wiedzy o Beskidzie Wyspowym, konkurs piosenki turystycznej. Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Tenczynie rozpalili ogniska, przy których pieczono kiełbasę. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki, mapy turystyczne oraz dla zainteresowanych stemple do książeczek Górskiej Odznaki Turystycznej. Droga powrotna była krótka i bardzo deszczowa. Młodzież miała możliwość udziału w ciekawej formie rekreacji, integracji oraz nauki bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na szlaku turystycznym.
Tekst i zdjęcia – Alina Macioł

27.04.2017 - Młodzieżowe Centrum Kariery ze Skomielnej Białej na IV Targach Pracy

W dniu 27 kwietnia doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej wraz z wychowawcą z 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w IV Myślenickich Targach Pracy w ramach współpracy z Urzędem Pracy w Myślenicach.

zobaczzobacz

Przedsięwzięcie odbyło się w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach. Jak co roku organizacji Targów podjął się Urząd Pracy, a patronat honorowy nad tą inicjatywą objął Starosta Myślenicki. Uczestniczyło w nich 12 pracodawców, 2 agencje zatrudniające oraz Młodzieżowe Centrum Kariery. Targi rozpoczęły się wystąpieniem oraz krótkim przemówieniem. Spotkanie skierowane było do osób bezrobotnych oraz młodzieży ostatnich klas szkół średnich. Odwiedzający stoiska mieli możliwość wypełnienia ankiety poszukującego pracy, otrzymania skierowania do wybranej oferty pracy oraz skorzystania z porady doradcy zawodowego i zabrania ze sobą ulotek i materiałów reklamowych. Podczas targów uczestnicy mieli okazję bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, a także instytucjami działającymi na rynku pracy. Z kolei pracodawcy mogli bezpośrednio porozmawiać z osobami poszukującymi pracy i przedstawić im wymagania stawiane na poszczególnych stanowiskach. Stoisko Młodzieżowego Centrum Kariery było w szczególności odwiedzane przez młodzież kończącą naukę w szkołach średnich.
Tekst-Dagmara Pustuła       Zdjęcia- Dorota Krawontka

24.04.2017 - Dzień Ziemi w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

W dniu 21 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi.

zobaczzobacz

Z okazji tego obchodzonego, co roku 22 kwietnia święta postanowili wziąć udział w sprzątaniu. Pomimo zimowej aury pogodowej ubrani w ciepłe kurtki ruszyli trasą porządkując wyznaczone tereny. W ten sposób zwrócili uwagę na fakt, iż tylko czysta ziemia to miejsce zdrowe, bezpieczne i ładne a każdy z nas musi dbać o przyrodę. W tym również dniu uczestnicy przygotowali zbierane od kilku miesięcy korki plastikowe i makulaturę w celu oddania do punktu skupu. Uzyskane fundusze przeznaczone będą na pomoc osobom niepełnosprawnym.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

24.04.2017 - Egzaminy gimnazjalne w Zakopanem

W dniach 19 – 21 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy - grupa wychowawcza w Zakopanem przystąpili do egzaminów gimnazjalnych mających na celu ocenić ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas trzyletniego kształcenia.

zobacz

16 uczestników klas trzecich 19 kwietnia wzięło udział w egzaminie z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Dzień później zmagali się z pytaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek 21 kwietnia testami z języka obcego zakończyli bardzo trudny egzamin sprawdzający ich wiedzę. Ubrani odświętnie z uśmiechem na twarzy, który towarzyszył im w tym trzydniowym maratonie przed wejściem na sale i co najważniejsze po wyjściu z niej. Ten pierwszy, tak ważny w życiu każdego młodego człowieka egzamin decyduje o ich dalszej edukacji, ale nasi uczestnicy mają wrażenia pozytywne więc z niecierpliwością czekamy na wyniki do 16 czerwca.
Tekst i zdjęcie - Dorota Krawontka

24.04.2017 - Zajęcia kreowania wizerunku w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

W dniu 22 kwietnia w budynku 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyły się zajęcia z zakresu kreowania wizerunku.

zobaczzobaczzobacz

10 uczestników projektu Akcja Aktywizacja YEI wzięło udział w maratonie warsztatowym prowadzonym przez panie z firmy ART COLOR MODELS z Rzeszowa, którego celem było tworzenie wizerunku profesjonalnego pracownika zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i w pracy zawodowej. W pierwszej części zostały omówione elementarne zasady, które przyczynią się do lepszej autoprezentacji. Młodzież poznała pojęcie Dress code, rozmawiała na temat jak ważna jest nie tylko postawa, pewność siebie, słownictwo, ale i wygląd zewnętrzny, w którym fryzura, makijaż i strój odpowiednio dobrany może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Młodzież podzielona na grupy z chęcią i z zaciekawieniem poddała się profesjonalnej fryzjerce, stylistce, by na końcu ubrać przygotowany wcześniej elegancki strój i zrobić profesjonalne zdjęcia. Przeprowadzoną metamorfozę uczestnicy wykorzystają już w najbliższym czasie podczas odbywania staży zawodowych u pracodawców w wybranych zawodach.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

14.04.2017 - 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej organizuje Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych

Tradycyjnie i zgodnie ze świątecznymi zwyczajami, jak co roku 6-36 Hufiec Pracy w ramach świetlicy środowiskowej był organizatorem Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych.

zobaczzobaczzobacz

Inicjatorem kolejnej edycji konkursu była aktywnie działająca Rada Młodzieży uczestników OHP, którego celem jest nie tylko pielęgnowanie kultury regionu, ale i integracja skomielniańskich rodzin. W wielki piątek 15 kwietnia w godzinach porannych na spotkanie do hufca zaproszeni zostali wszyscy młodzi Skomielnianie oraz uczestnicy hufca, którzy przygotowali palmy i pisanki w nagrodę otrzymując słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego. W tym roku do konkursu zgłoszono 30 palm oraz 20 pisanek. Wszystkie pięknie wykonane przez cały tydzień ozdabiały ściany świetlicy. Każdy, kto w tym czasie odwiedził jednostkę mógł podziwiać ich piękno. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna, świąteczna atmosfera, a unoszący się zapach bukszpanu zwiastował nadejście wiosny, która w tym roku szczególnie u nas na Podhalu przychodzi bardzo powoli. A przecież każdy z nas czeka na ciepło, a przede wszystkim na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i Wielkanocną Niedzielę, którą spędzimy w gronie rodzinnym pamiętając o najważniejszych wartościach.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

12.04.2017 - Śniadanie Wielkanocne w 6-36 Hufcu Pracy

W dniu 11 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w budynku hufca na uroczystym śniadaniu wielkanocnym.

zobaczzobacz

Z inicjatywy Rady Młodzieży uczestnicy spotkali się by kultywować tradycje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Przygotowali żurek i jajko z chrzanem zasiadając do śniadania wielkanocnego, podczas którego omówili zwyczaje świąteczne pielęgnowane na naszym terenie. Na stole nie zabrakło święconki w koszyczku, bukszpanu oraz tak oczekiwanych paczek ze słodyczami, które uczestnicy otrzymali podczas tego miłego dnia. Na zakończenie wszyscy przyjęli najserdeczniejsze życzenia, zdrowia radości i miłego świętowania w gronie rodziny.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

10.04.2017 - Światowy Dzień Zdrowia

W dniu 7 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Nowego Targu.

zobaczzobacz

W ramach Światowego Dnia Zdrowia, który odbywa się 7 kwietnia, z inicjatywy Rady Młodzieży uczestników OHP postanowili mile spędzić swój wolny czas na kręgielni w Nowym Targu. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego autorskiego programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem „Aktywnie i sportowo”, który ma na celu tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej oraz systematycznej dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną. Młodzież w tym dniu poznając tradycje regionalne i obrzędowe zwiedzała również Tragi Wielkanocne gdzie oglądała stoiska z rękodziełem artystycznym i eksponatami lokalnych artystów. Miała możliwość degustacji potraw świątecznych. Wspólnie spędzony czas wprowadził wszystkich nie tylko w aktywny wypoczynek, ale również w nastrój przedświąteczny.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

10.04.2017 - Teoretyczne zajęcia do kursu prawa jazdy w 6-36 Hufcu Pracy

W dniu 8 kwietnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne do kursu Prawa Jazdy kategorii B.

zobaczzobacz

Siedmiu Beneficjentów Projektu Akcja Aktywizacja – YEI grupa II ze Skomielnej Białej i Myślenic wzięło w nich udział. Poznali oni zasady pierwszej pomocy, techniki kierowania pojazdem, zasady poruszania się po drodze w tym kulturę jazdy, ekodraiving oraz szereg przepisów ruchu drogowego. Zajęcia prowadziła instruktor pani Dorota Liber ze Szkoły Jazdy Lider z Nowego Sącza. Zajęcia teoretyczne zakończą się w przyszłym tygodniu, po czym młodzież weźmie udział w zajęciach praktycznych. Kurs Prawa Jazdy jest kolejną bezpłatną formą wsparcia w ramach realizowanego projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej. Zakończy się egzaminem państwowym i zdobyciem kwalifikacji do kierowania pojazdem, umiejętnością, którą będzie niezbędna w trakcie poruszania się na rynku pracy.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

07.04.2017 - Wręczenie certyfikatów z kursów zawodowych dla beneficjentów projektu AA-YEI

W dniu 7 kwietnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się beneficjenci projektu Akcja Aktywizacja YEI grupa II.

zobaczzobaczzobacz

Podsumowując kursy zawodowe, w których brali udział od 6 do 31 marca beneficjenci projektu otrzymali zaświadczenia oraz certyfikaty uczestnictwa przygotowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, który był organizatorem kursów i czuwał nad prawidłowym ich przebiegiem. Młodzież wyraziła zadowolenie z nabytych umiejętności, które wykorzystają w trakcie rozpoczynających się od maja staży zawodowych. W tym dniu uczestnicy wzięli również udział w zajęciach z pośrednictwa pracy, które poprowadziła doradca zawodowy p. Dagmara Pustuła. Młodzież poznała zasady kontaktu z pracodawcą, pisania CV oraz kwestie obejmujące zarówno umowę, regulamin jak i obowiązki wynikające z odbywania staży zawodowych.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

07.04.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne w dniu 6 kwietnia spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w próbie gry i śpiewu regionalnego.

zobaczzobacz

Kamil, Darek, Natalia i Aneta wchodzący w skład zespołu Przygrywka postanowili kultywować tradycje związane ze zbliżającymi się świętami i przygotować śpiewki z terenu Podhala. Wspólnie spędzony czas wykorzystali do zrobienia palmy wielkanocnej, którą poświęcą w najbliższą niedzielę palmową. Spotkania w hufcu odbywają się w ramach realizowanego autorskiego programu pod hasłem „W tradycji i kulturze”, którego celem jest pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami i zwyczajami towarzyszącymi między innymi świętom kościelnym w tym Święta Wielkanocy. Z inicjatywy Rady Młodzieży w ramach programu po raz kolejny ogłoszony został w hufcu Konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną, wyniki, którego ogłoszone zostaną w wielki piątek 14 kwietnia.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

22.03.2017 - Powitanie Wiosny w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej pierwszy dzień wiosny powitali z radością, ale i odpowiedzialnością za siebie oraz środowisko, w którym żyją.

zobaczzobacz

21 marca pierwszy dzień kalendarzowej wiosny udali się wyznaczoną trasą – centrum Skomielnej Białej by wziąć udział w sprzątaniu terenu. Zadbali o to by wzdłuż drogi krajowej E28 oraz drogi tzw. Zakopianki wysprzątać po zimie wszystkie wyrzucone śmieci i zadbać o uporządkowanie miejsc zaśmieconych. W ten sposób z odpowiedzialnością, ale i z radością postanowili przywitać tą piękną porę roku, która każdemu kojarzy się z zieloną trawą i kwitnącymi kwiatami. Po wykonanym zadaniu popołudniową część dnia spędzili w hufcu korzystając z aktywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijając przy tym swoje umiejętności sportowe. Część z nich wzięła udział w rozgrywkach w szachy, w piłkarzyki, w tenisa stołowego. Inni uczestnicy, przygotowując się do wojewódzkich rozgrywek ćwiczyli swoje umiejętności gry w piłkę nożną na hali sportowej przy szkole w Skomielnej Białej.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

16.03.2017 - Udział 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w Targach Edukacyjnych

zobaczzobaczzobacz

W dniu 15 marca uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy wraz z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery p. Dagmara Pustuła wzięli udział w XIV Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego.

Targi odbyły się na hali sportowej Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Wzięli w nich udział licznie zgromadzeni uczniowie z pobliskich szkół, ale także zaproszeni goście m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka i Starosta Powiatu Myślenickiego p. Józef Tomal oraz przedstawiciele Kuratorium i Dyrektorzy szkół. Celem tegorocznych Targów było przedstawienie młodzieży szkół gimnazjalnych atrakcyjnych ofert szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek oświatowych z terenu powiatu myślenickiego. 6-36 Hufiec Pracy przedstawił swoją ofertę kształcenia, w której oferuje możliwość praktycznej nauki zawodu w licznych zawodach znajdujących się w ofercie Hufca. Targi Edukacyjne umożliwiają gimnazjalistom dobry wybór dalszego kształcenia, a w przyszłości także zatrudnienia.
Tekst – Dorota Krawontka       Zdjęcia – Dagmara Pustuła

13.03.2017 - Spotkanie uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

W dniu 10 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników – tegorocznych absolwentów OHP.

zobaczzobacz

Młodzież, która w tym roku ukończy praktyczną naukę zawodu została zaproszona do Hufca na zajęcia z doradcą zawodowym, które miały na celu dostarczenie informacji o obecnej sytuacji na rynku i znalezieniu pracy po skończonej nauce. Znaczną część spotkania poświęcono na przygotowanie młodzieży do egzaminu czeladniczego. Chętni wypełnili przykładowe testy niezbędne do uzyskania tytułu czeladnika, poszerzyli wiadomości teoretyczne w tym z zakresu BHP. Dużo miejsca poświęcono na rozmowę przygotowującą do zdawania części praktycznej. Omówiono wiadomości dotyczące przygotowania stanowiska pracy, dokładnego czytania poleceń a następnie solidnego wykonania zadania. Spotkanie było zorganizowane w ramach Dnia Otwartego Hufca.
Tekst - Marta Augustyn      Zdjęcia – Dorota Krawontka

06.03.2017 - Spotkanie beneficjentów projektu Akcja Aktywizacja - YEI z 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej

W dniu 3 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie grupy uczestników – beneficjentów projektu Akcja Aktywizacja – YEI.

zobaczzobaczzobacz

Spotkanie miało na celu przygotowanie młodzieży do realizacji kolejnej formy wsparcia tj. kursów zawodowych w wybranych przez siebie zawodach. Będą to; Kelner – barman, barista z elementami carvingu, z obsługą kasy fiskalnej, terminalu płatniczego i programów do fakturowania. Odbywać go będzie trzech uczestników na „Stołówce Szkolnej” w Skomielnej Białej. Kolejny kurs to; Kosmetyczka z elementami wizażu, makijażu i stylizacją paznokci, który odbywać będą trzy uczestniczki w „Centrum Kosmetyki Profesjonalnej „DERMISS” w Rabce oraz w „Centrum Urody” w Jordanowie. Kurs Sprzedawcy - magazyniera z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania odbywać będzie dwóch uczestników w Firmie „MARDREW” w Naprawie, którzy również nabędą umiejętności Operatora wózka widłowego w Ośrodku Szkolenia Zawodowego „ELREMOT” w Skomielnej Białej. Jedna osoba weźmie udział w kursie Sprzedawca - magazynier z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania w Firmie „KACZTEX” w Rabce Zdroju. Kurs Pracownik administracyjno – biurowy z elementami księgowości odbywać się będzie w Gminnym Zespole Obsługi Szkół w Lubniu – jedna beneficjentka. Młodzież zapoznana została ze swoimi obowiązkami, poznała przepisy BHP oraz również swoje prawa. Kursy zawodowe, które rozpoczną się 6 marca będą trwać 4 tygodnie i mają przygotować uczestników do staży zawodowych, które odbędą się w ramach projektu. Pomogą również w znalezieniu satysfakcjonującej i odpowiedniej pracy zawodowej.
Tekst - Marta Augustyn      Zdjęcia - Zdzisław Kościelniak

 

 

02.03.2017 - Konkurs na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną

6-36 Hufiec Pracy oraz Świetlica Środowiskowa w Skomielnej Białej ogłasza konkurs "Najładniejsza Palma i Pisanka Wielkanocna". Podpisane palmy oraz pisanki należy przynosić do budynku Hufca w terminie 10-13 kwietnia 2017 roku.
Rozdanie nagród odbędzie się 14 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w budynku Hufca. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody!

02.03.2017 - Uczestnicy 6-36 podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

zobaczzobaczzobacz

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w intencji Żołnierzy Wyklętych działających na terenie Podhala w latach 1945 – 1949 odprawianej w Skomielnej Białej w kościele p.w. Św. Sebastiana. Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia 3 września 1939 roku przedstawiciele Rady Młodzieży zapalili symboliczne znicze, a następnie obejrzeli wystawę …”O orła w koronie” i wysłuchali prelekcji na temat działalności podziemia antykomunistycznego. Na zakończenie obejrzeli prezentację umundurowania i sprzętu przez Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”. Natomiast uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa wychowawcza z Zakopanego wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem a następnie przeszli pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych” do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ulicy Kościuszki w Zakopanem gdzie odbył się apel poległych w czasie, którego uczestnik Paweł Janura odczytywał nazwiska niezłomnych bohaterów. Na zakończenie zaproszeni goście przedstawiciele zakopiańskich samorządowych władz złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.
Tekst – Marta Augustyn       Zdjęcia – Dorota Krawontka

29.02.2017 - Uczestnicy wolontariusze podczas Zimowej Seniorady Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniu 28 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu pomagali podczas konkurencji sportowych w miejscach wskazanych przez organizatorów. Zimowa Senioriada zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we współpracy z Powiatem Nowotarskim oraz Urzędem Miejskim w Rabce Zdroju. Patronat Honorowy objął Burmistrz Rabki Zdroju p. Ewa Przybyło, Starosta Powiatu Nowotarskiego p. Krzysztof Fober oraz Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku p. Wiesława Borczyk. Do Senioriady zgłosiło się 29 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Polski, ale również z Austrii, Czech, Słowacji i Ukrainy. Uroczystości rozpoczęły się wielką defiladą UTW, oraz zapaleniem znicza w Amfiteatrze w Rabce. Po czym rozpoczęły się konkurencje: brydż, szachy, slalom, dętki, biegi, nordic walking. Uczestnicy hufca odpowiedzialni byli za prawidłowe rozegranie konkurencji kręgle, podczas której ustawiali kręgle na lodowisku, zliczali punkty, zapisywali oraz za konkurencję rzuty do bałwana – tu ich zadaniem było zbieranie i liczenie piłeczek rzucanych do specjalnie ustawionego bałwana. Część uczestników odpowiedzialna była za przygotowanie kawy i herbaty, oraz wręczanie medali i sprawy porządkowe. Senioriada zakończyła się uroczystym wręczeniem medali.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

27.02.2017 - Uczestnicy 6-36 podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 26 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem „ Tropem wilczym”.

zobaczzobaczzobacz

To ogólnopolski projekt edukacyjno – sportowy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego celem jest oddanie hołdu Żołnierzom Polskiego Podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Wydarzenie miało charakter patriotyczny i adresowane zostało do osób w każdym wieku. Bieg, w którym wzięli udział Kamil, Sebastian zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju przy współpracy z Ogólnopolską Fundację Wolność i Demokracja. Partnerami Strategicznymi został Instytut Pamięci Narodowej, PZU, Bank Zachodni, Poczta Polska. Partnerami medialnymi; TV Podhale, Gorce 24, Podhale 24. Uczestnicy po zbiórce, odebraniu numerów startowych i poznaniu trasy wzięli udział w biegu na dystansie 1963m, który rozpoczął się przed Amfiteatrem w Rabce, przebiegał przez Park Zdrojowy aż do deptaka przed Restauracją Zdrojową. Uroczyste zakończenie i rozdanie medali dla wszystkich biorących udział miało miejsce w Amfiteatrze, gdzie również można było obejrzeć wystawę zdjęć i prac plastycznych wykonanych na konkurs oraz sceny rekonstrukcyjne przygotowane przez grupę z Nowego Targu. Młodzież bardzo chętnie wzięła udział w biegu dając wyraz dojrzałości i poczucia odpowiedzialności za nasz kraj w tym za historię naszego narodu.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

24.02.2017 - Tłusty Czwartek w 6-36 Hufcu pracy w Skomielnej Białej

W dniu 23 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa wychowawcza ze Skomielnej Białej oraz Zakopanego wzięli udział w spotkaniach zorganizowanych pod hasłem „Pączkując – pamiętamy o zdrowiu”

zobaczzobaczzobacz

Spotkanie miało na celu kultywowanie tradycji „Tłustego czwartku”, podczas którego uczestnicy mogli do woli poczęstować się pączkiem po to, aby za kilka dni po zakończeniu karnawału i środzie popielcowej rozpocząć okres postu, czasu umartwiania się i oczekiwania na zmartwychwstałego. Podczas integracji uczestników, wspólnej rozmowy i dyskusji omówiony został Wojewódzki Program Profilaktyczno – Resocjalizacyjny pod hasłem „Wybieram zdrowie”. Młodzież poznała zagrożenia, jakie niesie sięganie po środki uzależniające w tym substancje psychoaktywne i dopalacze. Rozmowa miała na celu zniechęcenie młodych ludzi do podejmowania ryzykownych zachowań i uświadomienie, jakie zdrowotne i społeczne konsekwencje grożą im po zażyciu np. narkotyków. Receptą i formą zapobiegającą niepotrzebnym zjawiskom jest szeroko pojęta aktywizacja ruchowa, do której zachęcano podczas dyskusji. Chętni uczestnicy zgłosili się również do ogłoszonego konkursu wojewódzkiego na wykonanie plakatu profilaktycznego.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

20.02.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy na Walnym Zebraniu Strażackim

zobaczzobaczzobacz

W dniu 18 stycznia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej odbyło się Walne Zebranie Strażackie druhów strażaków ochotników, do których należą również uczestnicy OHP oraz kadra hufca.

W zebraniu wzięli udział zaproszeni goście: Ksiądz Proboszcz Ryszard Pawluś, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec Prezes Zarządu Gminnego OSP p. Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP p. Tadeusz Wacha, Przewodniczący Rady Gminy. p. Stanisław Biedrończyk, przedstawiciele Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz liczne zaproszeni goście wśród nich komendant Hufca p. Marta Augustyn. Zebranie przybiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2017 oraz obejrzeli prezentację multimedialną, w której znalazły się między innymi przedsięwzięcia organizowane przez OSP we współpracy z hufcem. W trakcie zebrania nastąpił moment licznych podziękowań na ręce Prezesa Zarządu OSP od przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie Skomielnej Białej. Całość spotkania uświetnił występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, w której grają absolwenci Hufca, wykazujący się aktywnością i zaangażowaniem w pracę jednostki gaśniczej. Na zakończenie zebrania zwrócono uwagę na problem czadu. Ustalono przeprowadzenie kampanii programowej pod hasłem ,,Czad szkodzi”, w ramach , której strażacy uświadamiać będą jakie skutki może nieść brak czyszczenia przewodów kominowych i konsekwencją szkodliwego czadu. Do realizacji tego programu włączy się również 6-36 Hufiec Pracy, który będzie uświadamiał uczestników hufca i zachęcał do kupowania czujników czadu i gazu, które nie są drogie a mogą przynieść wiele korzyści.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

17.02.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej podczas Memoriału

zobaczzobacz

W dniu 16 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w V Jubileuszowym Memoriale Marii Kaczyńskiej Rabka Zdrój 2017, którego organizatorem jest Gmina Rabka Zdrój, Poseł na Sejm Anna Paluch, Prawo i Sprawiedliwość oraz Gniazdo Integracji Lokalnej. Zawody mają na celu upamiętnienie postaci śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która w latach 1958-61 jako mieszkanka Rabki uczęszczała do szkoły średniej – Liceum im. Eugeniusza Romera. Patronat nad Memoriałem objęli Pan Prezydent RP Andrzej Duda i Pani Marta Kaczyńska. Uczestnicy I roku praktycznej nauki zawodu Janek, Staszek, Paweł wykazali się umiejętnością sportową biorąc udział w zjeździe slalomem po trasie na wyciągu narciarskim zwanym Polczakówka. Za udział w Memoriale otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale. Chłopcy po raz pierwszy brali udział w tego typu imprezie, podczas której mieli możliwość również oglądania zjazdów grupy Parlamentarzystów. Wzięli również udział w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który wręczał zwycięzcom Memoriału nagrody i dyplomy a następnie spotkał się z zebranymi uczestnikami zawodów.
Tekst: Marta Augustyn         Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak

10.02.2017 - Wolontariat uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej biorą udział w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach promujących ideę wolontariatu.

zobaczzobacz

Chętnie wykazują swoją aktywność, pomagając realizować różne zadania. W ten sposób kształtują nie tylko swój charakter i swoją osobowość wykazując się empatią, zrozumieniem chęcią pomocy tym, którzy jej potrzebują. Poznają również w ten sposób działalność Stowarzyszeń, Fundacji i Jednostek Pomocowych działających na naszym terenie, kształtując wartości i postawy tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Uczestnicy OHP chętnie udzielają się w Ochotniczej Straży Pożarnej biorą udział w akcjach gaśniczo – pożarniczych, utrzymują porządek w budynku straży, dbają o wspólne mienie. W okresie ferii zimowych, aby poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności pojechali do Państwowej Straży Pożarnej w Rabce Zdrój gdzie wzięli udział w prelekcji pod hasłem „Otwarte remizy”. Aktywnie i chętnie pomagali również w przygotowaniach do balu karnawałowego, który odbędzie się 11 lutego a którego organizatorem jest Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na rozbudowę budynku Stowarzyszenia. Młodzież porządkowała remizę, przygotowywała dekorację oraz stoły. Już po raz kolejny uczestnicy hufca spotykali się w hufcu i wykonywali kartki świąteczne, które przez okres wielkiego postu będą sprzedawane na kiermaszu przy kościele parafialnym, a z którego dochód przeznaczony będzie na zakup sprzętu dla niepełnosprawnych. Wszystkie działania aktywizujące młodzież służą idei szeroko pojętego wolontariatu, ale również służą integracji młodych ludzi z lokalnym środowiskiem i uczą odpowiedzialności za siebie i za innych.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

03.02.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej rozwijają swoje pasje i uzdolnienia

W dniu 2 lutego uczestnicy 6-36 wzięli udział w wyjeździe na lodowisko i na strzelnicę. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu „Aktywnie w zimowej scenerii” dla chętnej młodzieży, w celu doskonalenia umiejętności i aktywnego spędzania wolnego czasu.

zobaczzobacz

Młodzież wyszła na lodowisko znajdujące się w Rabce Zdrój, które jest świetnie przygotowane do zimowej zabawy. W tym też dniu chętna młodzież skorzystała również z kolejnej atrakcji tj. wyjazdu na strzelnicę do Myślenic. Wyjazd ten był przygotowaniem do Wojewódzkich Zawodów w Strzelaniu z broni pneumatycznej, ale również był doskonałą formą zagospodarowania czasu wolnego. W kolejne dni ferii uczestnicy brali również aktywny udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury p. Elżbietę Pasierb, w zajęciach sportowych na hali przy szkole, a także w zajęciach aktywnego poszukiwania pracy, podczas których poznawali metody poruszania się po obecnym rynku pracy.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

31.01.2017 - Aktywne zagospodarowanie czasu wolnego uczestników 6-36 Hufca Pracy

W dniu 30 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięły udział w wyjeździe do Rabki Zdrój.

zobaczzobaczzobacz

Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego programu „Aktywnie w zimowej scenerii”. Uczestniczki w charakterze wolontariatu wzięły udział w balu zorganizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce. Pomagały w przygotowaniu części kulinarnej: przygotowywały stoły z napojami, kroiły ciasto, dekorowały salę taneczną. Podczas zabawy karnawałowej przy muzyce prowadziły zabawy i pomagały koleżankom i kolegom z ośrodka w czasie konkursów z krzesełkami, balonami gdzie potrzebna była pomoc wolontariuszek. Dziewczęta zadbały również o czystość, pomagając przy zmywaniu naczyń i porządkowaniu po balu. W tym też dniu w godzinach wieczornych odbyło się również wyjście chętnych uczestników do kina na film „Po prostu przyjaźń”, które zostało zorganizowane w ramach integracji i zagospodarowania czasu wolnego.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

30.01.2017 - Spotkanie z policjantem w 6-36 Hufcu pracy w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

W dniu 27 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej – grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w spotkaniu przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2017”. Zaproszeni goście omówili tematykę bezpiecznego poruszania się po drogach, na stokach narciarskich i na lodowisku, odpowiedzialności prawnej nieletnich, ale także bezpieczeństwa w sieci i zjawisko cyberprzemocy. Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania były zachowania suicydalne wśród młodzieży. Uczestnicy otrzymali informację gdzie i dokąd mają się udać, gdy potrzebują pomocy i wsparcia. Spotkanie było wprowadzeniem młodzieży do programu realizowanego przez pierwszy tydzień ferii pod hasłem „Aktywnie w zimowej scenerii”. Uczestnicy wyrazili chęć uczestnictwa w wyjeździe do kina, na lodowisko i strzelnicy. Chętnie będą korzystać z zajęć plastycznych i sportowych organizowanych pod okiem kadry w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Oby tylko ten czas przebiegał bezpiecznie i w atmosferze przyjaźni i zadowolenia. Pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego ma na celu nie tylko doskonalenie umiejętności uczestników, ale również ukazanie wartości płynących z rozwijania zainteresowań, rozbudzanie kreatywności, propagowanie aktywności oraz poznanie metod poruszania się na obecnym rynku pracy”.
Tekst - Marta Augustyn       Zdjęcia – Dorota Krawontka

23.01.2017 - Wizyta duszpasterska w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

zobacz

W dniu 20 stycznia do 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej z wizytą duszpasterską przybył ksiądz Andrzej Wasilewski Kruk z Parafii pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Ksiądz Andrzej pobłogosławił kadrę oraz uczestników. Modląc się prosił o zdrowie dla wszystkich, ale również o wszelkie łaski potrzebne każdemu. Ks. Andrzej – katecheta w miejscowej szkole, na co dzień wspiera dobrym słowem i modlitwą działalność jednostki. Uczestniczy w organizowanych przedsięwzięciach, popiera inicjatywy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży, szczególnie przychylnie mówi o wolontariacie w ramach którego, uczestnicy kształtują pozytywne postawy i poznają wartości tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

23.01.2017 - Wolontariat uczestników 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej

W dniu 20 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wolontariusze Sylwia, Dorota, Urszula i Albert w ramach porozumienia pod hasłem „Zobaczyć świat” zostali zaproszeni do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy obejrzeli pięknie przygotowane przedstawienie pt. „Dar człowieka dla Boga” a następnie wzięli udział w porządkowaniu sali. W formie wolontariatu układali krzesła, demontowali dekorację a następnie prowadzili zabawy włączając i zachęcając koleżanki i kolegów z ośrodka. W raz z siostrą Irminą dyrektorem placówki przygotowały harmonogram działań współpracy na rok 2017. Znalazły się wśród nich pomoc podczas balu karnawałowego, spartakiady młodzieży niepełnosprawnej, wspólne wyjazdy i wycieczki w trakcie zbliżających się ferii i okresu wakacyjnego. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach popularyzacji wolontariatu polegającego na organizowaniu pomocy przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych wymagających wsparcia i szczególnej opieki.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

20.01.2017 - Zajęcia z zapobiegania depresji wśród uczestników projektu Akcja Aktywizacja - grupa ze Skomielnej Białej

W dniu 19 stycznia uczestnicy projektu Akcja Aktywizacja – YEJ zakończyli grupowe oraz indywidualne zajęcia z zakresu zapobiegania depresji wśród młodzieży prowadzone przez panią Górecką Haliną.

zobacz

Młodzież poznała profilaktykę zachowań depresyjnych, metody radzenia sobie w sytuacjach stresowych, jak również przyczyny i objawy depresji. Szczególnie dużo czasu poświęcone zostało na zjawisko lęku, strachu oraz stosowania technik terapeutycznych. Kolejną część zajęć poświęcono na omówienie tematyki zachowań suicydalnych – przyczyny i skutki. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, a młodzież wykazała się aktywnością. Dzięki udziałowi w zajęciach uczestnicy nie tylko poznali mechanizmy związane z depresją, ale mogli również podczas zajęć indywidualnych uzyskać dodatkowe informacje na różne ważne tematy, którymi są zainteresowani.
Tekst – Marta Augustyn      Zdjęcie – Alina Macioł

 

 

16.01.2017 - Uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej podczas Finału WOŚP

15 stycznia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w 25 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobaczzobaczzobacz

Anastazja i Magdalena przyłączyły się do Sztabu 1338 znajdującego się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu kwestując przy Kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. Dzięki przychylności skomielniańskich mieszkańców uzbierały ponad 1600 zł, co jest rekordem dotychczasowych zbiórek, w których brali udział uczestnicy hufca. W godzinach popołudniowych wzięły udział w koncercie, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Lubniu. Obejrzały Jasełka, występy koleżanki Julii Skupień, a także pokaz grupy baletowej. Pomagały podczas licytacji gadżetów WOŚP. Uczestnicy hufca, co roku przyłączają się do tego wielkiego przedsięwzięcia, które nie tylko pomaga w zakupie niezbędnego sprzętu medycznego, na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom, ale również integruje i łączy tych, którzy bezinteresownie w formie wolontariatu włączają się w organizacje, pomoc i kwestowanie tych, którzy swoją pozytywną energię przekazują do innych ludzi, wykazując się wrażliwością, empatią. Bo przecież nikt nie wie czy w kolejnym dniu on sam czy jego rodzina nie będzie potrzebować wsparcia i pomocy. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym, że wszystkie akcje na rzecz ludzi potrzebujących mają szczytny cel, uczą pokory i zrozumienia.
Warto pomagać.Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

12.01.2017 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Orszaku Trzech Króli

zobaczzobaczzobacz

Już po raz kolejny uczestnicy – 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli zorganizowanym 6 grudnia przez Parafię Św. Teresy, Burmistrza Rabki, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Teresy, po której orszak ulicami Rabki przeszedł do Amfiteatru Miejskiego przy ulicy Chopina. Tam odbyło się wspólnie kolędowanie z Gorczańskim Oddziałem Związku Podhalan, Zespołem Regionalnym „Robcusie” i „Robcanie” oraz Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestnikom Orszaku rozdawane były śpiewniki, korony, flagi i okazjonalne naklejki. By kultywować tradycje także uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej przyłączyli się do radosnego wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących Dobrą Nowiną o narodzeniu Chrystusa. Pomimo 15 stopniowego mrozu wszystkim dopisywały radosne humory. Najtrudniejsze zadanie mieli uczestnicy Darek, Maciek i Aneta, Ania, którzy nie zważając na zimno przygrywali do przedstawianych bożonarodzeniowych jasełek na swoich regionalnych instrumentach.
Tekst - Marta Augustyn      Zdjęcia - Mateusz Augustyn

12.01.2017 - Porozumienie 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej ze Stowarzyszeniem Rabczańskiego Uniwerytetu Trzeciego Wieku

zobacz

W dniu 5 stycznia przedstawicielka Rady Młodzieży 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Klaudia Garb uczestniczka I roku praktycznej nauki zawodu oraz Komendant 6-36 Hufca Pracy Marta Augustyn wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było to pierwsze spotkanie na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia pani Anny Wzorek, oraz w-ce Prezesa pani Elżbiety Szarawary prowadzącej od kilku lat organizację na rzecz Seniorów w Rabce Zdrój. Celem nawiązania współpracy było podpisanie porozumienia dotyczącego popularyzacji wolontariatu pod hasłem „ Pomocna dłoń ” wśród młodzieży Hufca Pracy, polegającego na organizowaniu pomocy przy różnego rodzaju podejmowanych przedsięwzięciach skierowanych do osób powyżej 50 roku życia. Ustalono, iż pierwszym zadaniem, w którym pomogą młodzi ludzie będzie wolontariat podczas IV Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady, która odbędzie się 27-28 luty w Rabce. Uczestnicy wezmą udział w paradzie, będą pomagać w amfiteatrze, kwestując na rzecz stowarzyszenia i podczas konkurencji sportowych. Zadbają też o gorące napoje dla biorących udział w zawodach. Kolejne spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przewidziane zostało na koniec stycznia. Wówczas ustalony zostanie harmonogram wolontariatu na cały najbliższy rok.
Tekst - Marta Augustyn      Zdjęcia - Mateusz Augustyn

Zobacz wiadomości z 2019 roku

Zobacz wiadomości z 2018 roku

Zobacz wiadomości z 2017 roku

Zobacz wiadomości z 2016 roku

Zobacz wiadomości z 2015 roku

Zobacz wiadomości z lat 2014 - 2012

POWRÓT DO GÓRY