Wiadomości Środowiskowego Hufca Pracy z 2015 roku

23.12.2015 - Czas Wigilii, czas życzeń

zobaczzobaczzobacz

22 grudnia uczestnicy, absolwenci oraz kadra 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Wigilii zorganizowanej w budynku Uzdrowiska Rabka oraz w Gimnazjum na Chramcówce w Zakopanem.
Młodzież spotkała się by podczas symbolicznej wieczerzy wigilijnej wspólnie połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia.  Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Wspólna wigilia była poprzedzona zajęciami wychowawczymi podczas, których młodzież wykonała stroiki bożonarodzeniowe, ale również rozmawiała o zwyczajach i tradycjach związanych z tymi pięknymi rodzinnymi świętami.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

19.12.2015 - V Przegląd Kolęd i Pastorałek

W auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się V Przegląd Kolęd i Pastorałek uczestników OHP Województwa Małopolskiego. Organizatorem przeglądu była Małopolska Wojewódzka Komenda OHP wraz z 6-36 Hufcem Pracy ze Skomielnej Białej. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Lubień pan Kazimierz Szczepaniec, który również ufundował wyróżnienie oraz nagrody. Pozostałe wyróżnienia ufundował Starosta Powiatu Myślenickiego pan Józef Tomala oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu pani Danuta Burtan. Statuetki i dyplomy dla I, II, III miejsca ufundowała Komendant Wojewódzki OHP dr Jolanta Zajączkowska. W przeglądzie brało udział 35 uczestników z 15 jednostek OHP Województwa Małopolskiego. Jury w składzie przewodnicząca p. Ewa Opałek Śnieg – kierownik ds. kształcenia i wychowania Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP , p. Elżbieta Pasierb z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, P. Izabela Handzel – Nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu , Siostra Julita i Siostra Anna- Katechetki uczące w placówkach oświatowych w Skomielnej Białej oceniało repertuar, opracowanie muzyczne, interpretację, ogólny wyraz artystyczny.

zobaczzobaczzobacz

Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień otrzymali członkowie Koła Muzycznego przy 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy z Nowego Sącza w składzie ; Paweł Tokarczyk, Natalia Stec, Izabela Turek.
Wyróżnienie Starosty Powiatowego otrzymała; Zuzanna Matlak z 6-11 Hufca Pracy z Wadowic.
Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu przyznano: Agacie Gregorczyk z 6-8 Hufca Pracy z Krakowa.
Trzecie miejsce V Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego zajęła Justyna Niedopytalska z 6-6 Hufca Pracy z Proszowic.

zobaczzobaczzobacz

Drugie miejsce Jury przyznało Grupie Kolędniczej w składzie Kamila Tajak, Ewelina Wójcik, i Katarzyna Szarowicz  z 6-38 Hufca Pracy z Gorlic.
Pierwsze miejsce za Kolędę Regionalną „ Północ już była ”otrzymał Zespół Przygrywka w składzie Natalia Ptak , Kamil Kozak, Dariusz Surówka, Maciej Stanik z 6-36 Hufcu Pracy ze Skomielnej Białej.
Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkę regionalną, a wyróżnieni wykonawcy piękne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Lubień, Uzdrowisko Rabka , pracodawców i sponsorów, a były to radiobudziki, koce, pościele, zegary, zegarki, albumy książkowe, biurka, lampki choinkowe, kosmetyki.
Podczas przeglądu odbyło się również wręczenie statuetek i dyplomów II Patriotycznego Konkursu Poetyckiego pt „Moja Mała Ojczyzna”.
Wyróżnienie otrzymali I miejsce Katarzyna Szarowicz, II miejsce Beata Szkaradek, III miejsce Robert Targosz.

zobaczzobaczzobacz

Na koncert finałowy do auli przybyli zaproszeni goście: Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu p. Anna Rapacz, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Radni Rady Gminy Lubień , Dyrektorzy Szkół Przedszkoli i Szkół Zawodowych z terenu Gminy Lubień , Rabki, Zakopanego, Sołtys Wsi Skomielna Biała , przedstawiciele pracodawców , Związku Podhalan, Zespołu Cyrniawa. Wszystkich gości i uczestników przeglądu przywitał Chór GAUDIUM ze Skomielnej Białej prowadzony przez p. Kingę Skałkę, który perfekcyjnie zaprezentował kolędy i pastorałki wprowadzając wszystkich w nastrój świąteczny. W imieniu Wojewódzkiego Komendanta OHP głos zabrała p. Ewa Opałek Śnieg , która zwróciła uwagę na wysoki poziom tegorocznego przeglądu, bardzo dobre przygotowanie wszystkich uczestników , natomiast p. Elżbieta Pasierb z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu , która od lat zasiada w jury różnych konkursów zaznaczyła iż podczas przesłuchań prezentowane były również stare nieznane pastorałki co cieszy i jest bardzo ważne dla pielęgnowania naszej tradycji i kultury.
Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec pogratulował organizacji przedsięwzięcia i zaznaczył iż wszystkie działania Hufca w Skomielnej Białej skierowane do młodzieży są godne uwagi i bardzo potrzebne dla szeroko pojętej aktywizacji młodych ludzi .
Gratulacje i uznanie dotyczące działalności Hufca w swoim wystąpieniu złożyła również Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Myślenickiego p. Anna Rapacz.
Po wręczeniu uczestnikom statuetek dyplomów i nagród zebrani wysłuchali wyróżnionych kolęd .
V Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego zakończył występ Zespołu Regionalnego Korpiołki ze Skomielnej Białej , który wprowadził wszystkich w radosny czas oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Tekst Marta Augustyn       Zdjęcia Mateusz Augustyn

12.12.2015 - Wojewódzka Wigilia

zobaczzobaczzobacz

W dniu 9 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystej Wojewódzkiej Wigilii, która tym razem odbyła się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta koncelebrowaną przez biskupa Damiana Muskusa, po której grupa z hufca ze Skomielnej Białej i Nowego Sącza zaprezentowała w formie koncertu kolędy bożonarodzeniowe. Grą i śpiewem młodzież wprowadziła wszystkich w radosny nastrój świąteczny. Następnie uczestnicy oraz zaproszeni goście przeszli do budynku Ośrodka Szkolenia i Wychowania gdzie odbyła się druga część uroczystości: składanie życzeń świątecznych, dzielenie się opłatkiem oraz symboliczna wieczerza wigilijna. Podczas wieczerzy uczestnicy ponownie zaprezentowali swoje wokalno-instrumentalne talenty. Natalia, Darek, Maciek, Kamil uczestnicy z hufca ze Skomielnej Białej wraz z grupą regionalną ze Środowiskowego hufca Pracy z Nowego Sącza ubrani w regionalne stroje ludowe pokazali jak młodzi ludzie potrafią godnie i pięknie pielęgnować tradycje i kultywować zwyczaje związane z najpiękniejszymi Świętami Bożego Narodzenia.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

11.12.2015 - Wycieczka do Krakowa

zobacz

W dniu 10 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w ramach działalności kulturowo-oświatowej wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd zorganizowany został z funduszy sponsorów jako upominek mikołajowo - świąteczny dla najbardziej aktywnej młodzieży. Uczestnicy przed wyjazdem spotkali się w budynku hufca by podsumować programy realizowane w mijającym roku. Podzieleni na grupy wyciągali wnioski dotyczące realizowanych przedsięwzięć i podawali propozycje do nowych autorskich programów. W Krakowie w kinie Cinema City wzięli udział w seansie filmowym „Listy do M 2”, który żartobliwie i humorystycznie utwierdziła oglądających że w święta wszystko jest możliwe. Następnie młodzież udała się na Rynek gdzie w muzeum Krzysztofory zwiedziła wystawę Szopek Bożonarodzeniowych.
Tekst: Marta Augustyn     Zdjęcie: Alina Macioł

02.12.2015 - Szlachetna Paczka w 6-36 Hufcu Pracy

zobacz

Od kilku już lat 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej włącza się w ogólnopolską okazję świątecznej pomocy pod hasłem „Szlachetna Paczka”. Dlatego 1 grudnia najbardziej aktywni uczestnicy spotkali się w hufcu by przygotować paczkę dla 12 osobowej rodziny. Jedynym źródłem utrzymania tej rodziny jest niska pensja ojca, który dorywczo pracuje na budowie. Dodatkowym utrudnieniem dla rodziny jest choroba jednej z córek, która ma Zespół Downa i uczęszcza na specjalną rehabilitację. Tym razem do akcji włączyli się również pracodawcy, którzy zakupili narty, kołdrę, pościel, koc, słodycze, przybory szkolne. Młodzież dołożyła własnoręcznie wykonane ozdoby na choinkę, stroiki i całość przekazała pani Agnieszce - koordynatorce „Szlachetnej Paczki”.
Tekst i zdjęcie: Marta Augustyn

01.12.2015 - Czekając na przyjście Małego Jezusa w 6-36 HP w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

30 listopada Zespół Regionalny działający przy 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej spotkał się w budynku hufca by podczas zajęć umuzykalniających przygotować kolędy i pastorałki, które zostaną zaśpiewane na Wojewódzkiej Wigilii Ochotniczych Hufców Pracy w Lanckoronie 9 grudnia, a także wybrać pastorałkę do prezentacji podczas V Przeglądu Kolęd i Pastorałek uczestników Ochotniczych Hufców Pracy Województwa Małopolskiego. Swoją grą na skrzypcach, basie i śpiewem wprowadzili wszystkich w nastrój oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia i przyjście Małego Jezusa. Korzystając z atmosfery przedświątecznej dokończyli przygotowania stroików bożonarodzeniowych, które jak co roku wykonali własnoręcznie wykorzystując szyszki, gałązki świerkowe, bombki i inne ozdoby świąteczne. Wraz z życzeniami przekażą je pracodawcom i wszystkim współpracującym z jednostką w Skomielnej Białej.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

25.11.2015 - XI Przegląd Pieśni Patriotycznej Województwa Małopolskiego

zobacz

24 listopada Natalia Ptak uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w XI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „A DZIEWCZĘTA Z WOJSKIEM SZŁY”, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu. Konkurs przeprowadzony został pod patronem Kuratorium Oświaty w Krakowie. Natalia wykonała piosenkę pt: „Jedna chwila” z repertuaru Kasi Malejonek oraz pieśń żołnierska pt: „Ułani, ułani”. Publiczność gromkimi brawami przyjęła występ uczestniczki. Konkurs oceniało jury, które w piątek 27 listopada ogłosi wyniki konkursu. W tym dniu odbędzie się również Koncert Finałowy z udziałem zaproszonych gości.
Tekst i zdjęcie: Marta Augustyn

24.11.2015 - Z profilaktyką na Ty w Zakopanem

zobacz

W dniu 23 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym prowadzonym przez panią pedagog Monikę Broś. Podczas spotkania poruszane były istotne problemy dotyczące dopalaczy oraz narkotyków.
W trakcie spotkania zwrócono szczególną uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą zażywanie tych substancji, ale także edukowanie słuchaczy na temat odpowiedzialności i konsekwencji prawnych. W drugiej części spotkania tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pani Monika poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z internetu. Na spotkaniu uczestnicy poznali także, swoje prawa i obowiązki w świetle prawa, oraz jaką postawę powinien przyjąć uczestnik, gdy jest namawiany do czynu zabronionego przez prawo. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczestnikom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Spotkanie przede wszystkim miało na celu nie tylko podniesienie świadomości prawnej związanej z narkomanią, ale także poszerzenie wiedzy młodzieży na temat jakże niebezpiecznych konsekwencji zażywania tych substancji.
Tekst i zdjęcie: Dorota Krawontka

23.11.2015 - Projekt Krokus w 6-36 Hufcu Pracy

zobacz

W dniu 20 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy spotkali się w budynku hufca by po raz kolejny wziąć udział w Projekcie Krokus, który ma charakter międzynarodowy i przybliża młodzieży tematykę Holokaustu. Młodzież otrzymała cebulki żółtych krokusów, które posadziła we wcześniej przygotowanych donicach. W trakcie prac wysłuchała informacji dotyczących historii półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysięcy dzieci różnych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Wykorzystując otrzymane materiały przygotowała pamiątkową tablicę . Spotkanie miało na celu rozbudzenie wśród młodych ludzi świadomości niebezpieczeństwa wiążącego się z dyskryminacją i nietolerancją. Żółte krokusy, które zakwitną będą przypominać żółte Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych krajach. Kwitnące kwiaty będą również uświadamiać nam iż nawet w obliczu tragicznych zdarzeń, nasze życie odradza się, a nadzieja nie umiera. Kwiaty mówią o tym, że na świecie jest wiele piękna i dobra. I to jest najważniejsze. Warto oczekiwać lepszego dnia, lepszej przyszłości, bo wiara potrafi zdziałać cuda i uczynić człowieka szczęśliwym.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

20.11.2015 - Profilaktyka w 6-36 Hufcu Pracy

zobaczzobacz

W trosce o zdrowie uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach profilaktyki w związku z problemem palenia tytoniu przez młodzież, 19 listopada w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zorganizowane zostało spotkanie z pedagogiem p. Katarzyną Burtan z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu. Prelekcja miała na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z palenia oraz podjęcia próby lub stanowczego zerwania z nałogiem tytoniowym. Młodzież miała okazję obejrzenia prezentacji o skutkach i zagrożeniach związanych z paleniem tytoniu oraz wysłuchania wypowiedzi innych którzy zerwali z nałogiem, doceniając zdrowie, a także inne alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Palenie tytoniu to poważny problem społeczny, przynosi szkody zdrowotne i ekonomiczne. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie młodym tego problemu i pomoc przy rozwiązywaniu go.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

16.11.2015 - Zdobywając naukę zawodu

zobaczzobaczzobacz

W niedzielę 15 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy odbywający praktyczną naukę zawodu kucharz w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej, po raz kolejny wzięli udział w Otwartym Dniu Ślubnym, którego celem było pokazanie parom planującym wesele oraz innym zainteresowanym profesjonalnych form organizacji tego ważnego dnia . Uczestnicy w formie cateringu przygotowali różnorodne potrawy, których można było spróbować na stoiskach gastronomicznych. Część młodzieży zadbała o dekoracje sal, nakrycie i ozdobienie stołów, inni zapraszali gości do oglądania stoisk z modą ślubną, fotografią. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko fryzjersko - kosmetyczne oraz cukierniczo - piekarskie. Podczas Otwartego Dnia Ślubnego zespoły muzyczne prezentowały swoją muzykę. W Folwarku Stara Winiarnia 14 uczestników zdobywa naukę zawodu. Jest to niezwykle a zarazem doskonałe miejsce do nauki zawodu kucharz . Młodzież ma możliwość uczyć się nie tylko sztuki kulinarnej pod okiem szefa pana Andrzeja Majchrzaka, ale również może uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach organizowanych pod szyldem Folwarku Stara Winiarnia . Zdobyte wiadomości i umiejętności uczestnicy mogą wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej już po uzyskaniu tytułu czeladnika w zawodzie kucharz. Miło nam poinformować, iż Folwark Stara Winiarnia A. A. Majchrzak, M.A. Popiołek s.c. otrzymała Wyróżnienie w konkursie LIDER BIZNESU POWIATU MYŚLENICKIEGO przyznane przez XI Limanowską Galę Przedsiębiorczości, która odbyła się 13 listopada 2015 r.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

13.11.2015 - Uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w kinie Śnieżka

zobacz

W dniu 13 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w filmowym wieczorze z atrakcjami pod hasłem „Śnieżka też jest kobietą” zorganizowanym w kinie w Rabce Zdrój. Główną atrakcją było obejrzenie filmów pod tytułem „ Listy do M2”, który swoją treścią wprowadził wszystkich w świąteczny mikołajkowy nastrój oraz w sposób humorystyczny i wesoły pokazał obrazy z życia różnych ludzi ich codzienne problemy, także uczucia w których miłość jest na pierwszym planie. Dziewczyny wzięły udział w loterii kosmetycznej, oglądały wystawę książek, biżuterii i kreacje z włoskiej skóry. Mogły również uzyskać profesjonalne porady fryzjerskie. Stoiska w kinie Śnieżka przygotowane były między innymi przez pracodawców współpracujących z Hufcem Pracy w Skomielnej Białej Firmę „Awet” i Salon Fryzjerski „Viktoria”, zatrudniających pracowników młodocianych w zawodach sprzedawca i fryzjer. Z wieczornego spotkanie w kinie uczestniczki wróciły bardzo zadowolone. Stwierdziły, że tego typu wyjazdy nie tylko wzbogacają ich umiejętności ale również uczą aktywnego spędzania wolnego czasu integrując grupę.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

12.11.2015 - Hufcowe rywalizacje w 6-36 Hufcu Pracy

zobacz

W dniu 10 listopada w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbył się pierwszy etap wojewódzkich konkursów wiedzy o Krakowie oraz konkurs ekologiczny „Wyprawa-poprawa”. Hufcowe zmagania miały na celu wyłonienie najlepszych uczestników do drugiego etapu wojewódzkich konkursów. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie 8 uczestników, którzy mieli za zadanie wypełnić testy wiedzy z zakresu ekologii oraz wiedzy o Krakowie. Etap wewnętrzny rozpoczęto od omówienia regulaminów konkursów ,następnie młodzież wypełniła przygotowane testy. Uczestnicy udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące wiedzy ekologicznej, a także sprawdzili jak dobrze znają miasto Kraków. Zwycięzcą wewnętrznego etapu z zakresu wiedzy ekologicznej została Matusz Węglarczyk. W wojewódzkim finale konkursu wiedzy o Krakowie weźmie udział Urszula Wojdyła. Laureaci hufcowych zmagań wykazali się bardzo dobrą znajomością tematyki wybranych konkursów w których brali udział.
Tekst: Dorota Krawontka        Zdjęcie: Dagmara Pustuła

10.11.2015 - 97 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

zobaczzobacz

W dniu 9 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach obchodów 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wzięli udział w wyjeździe do Rabki-Zdroju, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza zapalili znicze i oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom, walczącym w obronie naszej Ojczyzny oraz obejrzeli w Galerii pod Aniołami wystawę ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie pt: „Kadrówka 1914-2015”.
Mottem Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w tym roku są słowa św. Jana Pawła II „Wolności nie można posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”. Oddając cześć wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność młodzież weźmie również udział w obchodach gminnych: uroczystej Mszy Świętej i Akademii, która odbędzie się 11 listopada w Tenczynie, a także w XI przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu do udziału którego zakwalifikowała się uczestniczka-Natalia Ptak.
Tekst: Marta Augustyn  Zdjęcia: Dorota Krawontka

05.11.2015 - Spacer po jesiennych Gorcach

zobaczzobaczzobacz

W dniu 4 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w pieszej wycieczce na górę Maciejowa leżącą w paśmie Gorców. Wycieczka zorganizowana była w ramach programu autorskiego „Na szlaku”, którego celem jest promocja aktywnego spędzania czasu wolnego, a w szczególności pieszej turystyki górskiej. Trasa wycieczki wiodła czerwonym szlakiem turystycznym nazywanym Głównym Szlakiem Beskidzkim. Spod schroniska PTTK na Maciejowej rozpościerały się wspaniałe widoki na ośnieżone Tatry oraz na pasmo Beskidu Wyspowego ubarwionego jesiennymi kolorami. Po dotarciu do schroniska znajdującego się u szczytu wzniesienia młodzież przygotowała wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy. Wycieczka była okazją do wspólnej integracji uczestników hufca, a także do rozwijania zainteresowań przyrodniczych i turystycznych. Młodzież poznała jedną z form aktywnego wykorzystania czasu wolnego.
Tekst i zdjęcia: Alina Macioł, Dorota Krawontka

30.10.2015 - II miejsce w Konkursie Literackim dla uczestniczki 6-36 HP w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

W dniu 29 października uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Małgorzata Łazarz zajęła II miejsce w XIII Edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „W cieniu jodeł i świerków”. Konkurs został przeprowadzony w kategorii literackiej oraz gwary w Bibliotece Suskiej im. dr Michała Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej. Głównym celem było odkrycie piękna poezji i prozy autorów regionu pod babiogórskiego, młodzież miała okazję spojrzeć z innej perspektywy na dorobek kulturowy własnego rejonu, oraz zdobyć informację dotyczącą swoich rodzinnych korzeni. Uczestniczka przedstawiła dwa utwory poetów z regionu pod babiogórskiego. „Spólno miska” autorstwa Jerzego Kiersztyna oraz „Powyborce Rady Prababki” Wandy Czubernatowej.
Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka

29.10.2015 - Święto Pieczonego Ziemniaka

zobacz

Powracając do tradycji i regionalizmu uczestnicy 6-36 hufca Pracy ze Skomielnej Białej zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. 28 października na polu przy olszynach zorganizowali gałęzie, drewno i zgodnie ze zwyczajem zapalili ognisko by upiec ziemniaki, które zostały wykopane przez rolnika pobliskiego pola. W trakcie pieczenia ziemniaków młodzież rozmawiała na tematy ekologiczne, zdrowej żywności, a także wymieniała potrawy przygotowywane z ziemniaków kiedyś ale i dziś. 
Spotkanie było częścią realizowanego programu autorskiego „Pielęgnując tradycje” będącego modułem wojewódzkiego programu „Moja Mała Ojczyzna”.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

28.10.2015 - Czas zadumy i refleksji

zobaczzobacz

Dni przed 1 listopada to czas refleksji i zadumy, rozmyślaniem nad sensem życia i jego przemijaniem. To czas wspomnień o tych, którzy odeszli, którzy dzisiaj są tylko historią. Pamiętając o wszystkich których już nie ma wśród nas uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej 27 października udali się na cmentarz by na grobach nauczycieli, wychowawców zapalić symbolicznego znicza. Przy cmentarnym krzyżu odmówili modlitwę za wszystkich znanych i nieznanych, którzy spoczywają na skomielniańskim cmentarzu. Znicze zapalili również przy pomniku upamiętniającym wrześniowe wydarzenia, które miały miejsce 1939 roku.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

23.10.2015 - Tydzień Kariery w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

19-25 października obchodzony jest w Polsce jako Ogólnopolski Tydzień Kariery, który ma na celu inspirowanie różnego rodzaju inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. W tym też czasie również w 6-36 Hufcu Pracy zorganizowano szereg przedsięwzięć, by pokazać jak ważne jest planowanie ścieżki zawodowej każdego człowieka. Do hufca przybyli beneficjenci projektu „Gwarancja dla Młodzieży”- Równi na Rynku Pracy grupa z Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej. W czasie spotkania z komendantem hufca podsumowano zakończony projekt. Omówiono poszczególne formy wsparcia, szczególnie zwrócono uwagę na odbyte staże zawodowe u pracodawców w ramach których młodzież nabyła szereg nowych wiadomości i umiejętności. Również uczestnicy hufca 6-36 spotkali się by porozmawiać o swojej szkole, praktyce i o przyszłości zawodowej. W czwartek na spotkaniu z komendantem hufca i doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery pracodawcy oraz zaproszeni goście wysłuchali informacji dotyczących działalności jednostki, realizowanych przedsięwzięć i projektów w tym „Gwarancji dla Młodzieży”. Poznali zasady otrzymywania refundacji za kształcenie pracowników młodocianych. Doradca zawodowy przedstawiła zasady funkcjonowania Młodzieżowego Centrum Kariery, omówiła zakres oferowanych usług, a także zachęciła do zgłaszania ofert pracy. Wszystkim zebranym przybliżyła typowe i nietypowe formy zatrudnienia pracowników, obowiązujący czas pracy, a także minimalne wynagrodzenie jakie powinny być wypłacane pracownikom. Pracodawcy dysponujący wolnymi miejscami pracy wypełnili oferty pracy. Dużo miejsca poświęcono na dyskusję na temat podejścia młodzieży do otrzymywanych zadań, dyscypliny pracy, podejścia młodzieży do otrzymanych zadań, frekwencji. Zwrócono uwagę na fakt iż trzeba zastosować odpowiednie metody w pracy wychowawczej by obecne pokolenie kierowało się wartościami i według tych wartości funkcjonowało w codziennym także zawodowym życiu. Organizowany Ogólnopolski Tydzień Kariery ma na celu wzmocnienie  świadomości potrzeby wsparcia dla lepszej edukacji, pracy i kariery każdego młodego człowieka.
Tekst: Marta Augustyn        Zdjęcia: Dagmara Pustuła

22.10.2015 - "Święto Jabłka i Gruszki"

zobaczzobaczzobacz

Święto jabłka i gruszki to inicjatywa uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej, którzy spotkali się 16 października by wspólnie zerwać jabłka i gruszki znajdujące się na drzewach rosnących przed hufcem. Inicjatywa zrealizowana była w ramach programu autorskiego „Aktywnie, zdrowo, sportowo”. Młodzież podjęła tą inicjatywę chcąc zwrócić uwagę swoim kolegom i koleżankom na potrzebę zdrowego odżywiania młodych ludzi, których dieta powinna być wzbogacona o owoce i warzywa przynajmniej 2 razy dziennie. W rozmowie zaznaczyła, iż w obecnych czasach należy lansować zdrowe produkty, bo tylko w ten sposób możemy ustrzec się od różnych chorób, dostarczając witamin w postaci naturalnej. Na zakończenie spotkania rozegrany został mecz w piłkarzyki. Pysznymi owocami uczestnicy hufca częstowali wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzili hufiec.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

15.10.2015 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy pomagają w zbiórce odpadów wielkogabarytowych

zobacz

W dniu 14 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach programu autorskiego „Zadbaj o swoją wieś” włączyli się do akcji zbiórki odpadów wielkogabarytowych ogłoszonej przez Wójta Gminy Lubień. Program realizowany jest przez cały rok i ma na celu dbanie o estetykę i porządek w wyznaczonych miejscach Skomielnej Białej. Pod opieką wychowawcy zebrane odpady zgromadzone zostały w wyznaczonych miejscach przy drogach. Uczestnicy bardzo chętnie pomagali w układaniu i przenoszeniu odpadów. Celem akcji było nie tylko uporządkowanie miejscowości z zanieczyszczeń ale wdrożenie młodzieży i wszystkich mieszkańców do dbałości o miejsce w którym żyjemy. Po zakończonych porządkach młodzież omówiła główne problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz przedstawiła propozycje ochrony przyrody do wdrożenia w naszych gospodarstwach domowych.
Tekst i zdjęcia: Alina Macioł

14.10.2015 - "Szlakami Świętego Jana Pawła II w 6-36 HP w Skomielnej Białej"

zobaczzobacz

W dniu 13 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce pod hasłem ,,Ścieżkami Ojca Świętego”. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu autorskiego ,,Pielęgnując Tradycje” który jest modułem programu wojewódzkiego ,,Moja mała Ojczyzna” przed rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Młodzież udała się do Ludźmierza. Zwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej oraz Ogród Różańcowy, gdzie zapalili znicz pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II. W drodze powrotnej dla zagospodarowania wolnego czasu młodzież pojechała do Szaflar na kręgielnie, gdzie wzięli udział w drużynowych rozgrywkach.
Tekst: Marta Augustyn       Zdjęcia: Dorota Krawontka

08.10.2015 - Spotkanie w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

W dniu 7 października w ramach Dni Otwartych w budynku hufca odbyło się spotkanie pracodawców i opiekunów staży zawodowych, w których brali udział uczestnicy projektu ,,Gwarancje dla Młodzieży” - Równi na Rynku Pracy z grupy Hufca Pracy 6-36 i MCK w Skomielnej Białej. Spotkanie miało na celu omówienie i podsumowanie projektu ze szczególnym uwzględnieniem staży zawodowych. Zaproszeni goście zwrócili uwagę na potrzebę kontynuowania tego typu projektu dla młodzieży, która ma szansę zdobycia nowych umiejętności i zdobycia wykształcenia, a także poznanie rynku pracy, tak by w przyszłości być dobrym i rzetelnym pracownikiem. Opiekunowie wyrażali bardzo pozytywną opinię o uczestnikach, mówili o ich dyscyplinie, odpowiedzialności i aktywności. Zwrócili jednak uwagę na fakt, iż w niektórych przypadkach trzeba było dużo słów i pracy, aby młodzi ludzie zrozumieli pewne mechanizmy i dostosowali się do potrzeb i wymagań pracodawcy. Pani Komendant 6-36 Hufca Pracy Marta Augustyn wręczyła wszystkim opiekunom podziękowania za pomoc, wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu ,,Gwarancje dla Młodzieży” prosząc o dalszą współpracę.
Tekst: Marta Augustyn Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak

06.10.2015 - II miejsce dla uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

zobacz

Kamil Kozak i Maciej Stanik wzięli udział w 40 Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. 5 października Jury w składzie: Krzysztof Trebunia Tutka, Tomasz Hornik i Eugeniusz Karkoszka - muzycy regionaliści oraz Tadeusz Watycha - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu ogłosiło wyniki. Zespół w skład, którego wchodzą nasi uczestnicy zajął II miejsce. Chłopcy ćwiczą pod okiem instruktora Jakuba Rusieckiego, który prowadzi zespół „Prymni” z Ponic.
Tekst i zdjęcie: Marta Augustyn

05.10.2015 - Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wykonuja kartki dla Stowarzyszenia

zobaczzobacz

W dniu 2 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej przedstawicieli Rady Młodzieży spotkali się w budynku hufca aby przygotować kartki świąteczne dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce. Pięknie wykonane różnymi metodami kartki będą wystawione na kiermaszu, który zostanie zorganizowany przy Kościele Św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju. Robienie kartek jest inicjatywą młodzieży podejmowaną od kilku lat. Uczestnicy w wyznaczone dni, z reguły popołudniami spotyka się z innymi aktywnymi osobami, które współpracują z jednostką. Pokoleniowa wymiana doświadczeń, służy nie tylko kształceniu nowych umiejętności, poznaniu nowych technik plastycznych ale również wzajemnej integracji i wypracowaniu szacunku dla innych, również starszych i niepełnosprawnych.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

01.10.2015 - Bliżej Rabczańskiej Solanki

zobaczzobaczzobacz

Poznanie ciekawych zakątków Rabki oraz promocja zdrowia była głównym celem wycieczki pieszej, w której wzięli udział uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej. Wycieczka zorganizowana została w ramach programu autorskiego ,, Bliżej Rabczańskiej Solanki’’ w dniu 28 września. Młodzież odwiedziła Tężnię gdzie poznała historię solanki oraz „Pijalnię Wód” znajdującą się w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego. Wykład rabczańskiego pracownika przybliżył im korzyści jakie płyną z picia „solanki” naturalnego źródła leczniczego, oraz uświadomił odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi. Młodzież poznała również skutki stresu na organizm człowieka oraz metody radzenia sobie ze stresem. Zrozumiała, iż aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie mają nie tylko wpływ w zapobieganiu współczesnym chorobom cywilizacyjnym jakim są choroby układu krążenia. Pod pomnikiem Św. Mikołaja patrona Rabki uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, spacerowali po prześlicznym Rabczańskim Parku, który został zmodernizowany dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu u wielu aktywnych ludzi.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

28.09.2015 - Realizacja programu "Dziękuję, nie"

zobacz

W dniu 25 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu o tematyce profilaktycznej. Program „Dziękuję – Nie” realizowany jest jako moduł programu wojewódzkiego „Nie jesteś sam”. Młodzież poznała sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach z dala od różnego rodzaju używek, powodujących niebezpieczne uzależnienia a także uszkodzenie ciała. Zrozumienie problemu oraz poznanie asertywnych postaw ma pomóc młodym ludziom w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony przed krzywdzeniem. Zwrócono również uwagę na fakt jak ważna jest aktywność społeczna, zdrowy styl życia i odpowiednie żywienie. Uczestnicy podczas spotkania wypełnili ankietę na temat uzależnień, która ma na celu wskazanie ewentualnego problemu dotyczącego między innymi używania dopalaczy i wypracowania odpowiednich metod i form pracy wychowawczej.
Tekst: Marta Augustyn      Zdjęcie: Alina Macioł

24.09.2015 - Wycieczka do Krakowa

zobacz

W dniu 23 września w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, uczestnicy 6-36 ze Skomielnej Białej w ramach programu ,,Aktywnie, zdrowo i sportowo” wzięli udział w wyjeździe do kina. W Cinema City w Krakowie obejrzeli film pt. ,,Więzień labiryntu” opowiadający o prawdziwej przyjaźni, solidarności międzyludzkiej i gorącym zaangażowaniu w sprawy drugiego człowieka. Jak zwykle atrakcja był pobyt w MacDonalds. Wyjazd zorganizowany był w ramach adaptacji i integracji uczestników I roku praktycznej nauki zawodu która od września rozpoczęła nowy etap swojego życia.
Tekst: Marta Augustyn      Zdjęcie: Dorota Krawontka

18.09.2015 - Patriotyczna postawa uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

zobacz

W dniu 17 września w 76 rocznicę II Wojny Światowej i napaści ZSRR na Polskę uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Rabki Zdroju, gdzie odbyły się uroczystości związane z tym tragicznym wydarzeniem. Uczestnicy upamiętnili ofiary II Wojny Światowej pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Parafialnym w Rabce Zdroju, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część obchodów odbyła się na rabczańskim deptaku przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny. Uczestnicy z godnością i właściwą postawą oddali hołd tym bohaterom dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Udział w obchodach poświęconych II Wojnie Światowej to świadoma lekcja historii naszego narodu oraz wdzięczność za wolną Ojczyznę.
Tekst i zdjęcia: Alina Macioł

17.09.2015 - Leć muzyczko

zobacz

Wraz z początkiem nowego roku szkoleniowego w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej rozpoczęły się zajęcia wokalno-instrumentalne uczestników, którzy pielęgnując tradycje spotykają się w hufcu aby ćwiczyć śpiew i grę góralską. Natalia, Darek i Kamil będący na II roku praktycznej nauki zawodu już nie raz pokazali piękno regionalizmu. Ale od tego roku do dotychczasowego składu zespołu dołączyli uczestnicy I roku Mateusz i Maciej, którzy grają na skrzypcach i wykazują się pięknym wokalem. Ale najważniejsze są chęci tych młodych ludzi. W trakcie prób pokazują jak bardzo zależy im nie tylko na pielęgnowaniu tradycji ale i reprezentowaniu hufca ze Skomielnej Białej podczas różnych imprez i przedsięwzięć organizowanych przez WK OHP. Już 2 października zostali zaproszeni przez Wojewódzkiego Komendanta panią dr Jolantę Zajączkowską na Inaugurację Roku Szkoleniowego, która odbędzie się w Nowym Sączu.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

16.09.2015 - V Tydzień Wychowania

zobaczzobacz

W dniach 13 – 19 września obchodzony jest w Polsce po raz piąty Tydzień Wychowania. Tym razem przebiega on pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. Systemowi wartości, którymi powinniśmy kierować się w swoim życiu poświęcone były zajęcia zorganizowane 14 września w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej. Uczestnicy podczas spotkania w hufcu rozmawiali o potrzebie miłości w wychowaniu zarówno w rodzinie jak i w środowisku lokalnym. Wspólnie doszli do wniosku, iż tylko miłość jest w stanie wydobyć z człowieka to co najbardziej szlachetne. Ważne jest również przyjmowanie zasad moralnych, które wprowadzają w życie człowieka ład i porządek. W tym dniu grupa wychowawcza z Zakopanego wzięła udział w wycieczce do kina na film „Żyć, nie umierać”. Młody człowiek potrzebuje mądrej korekty zachowania i uświadomienie, iż w poszukiwaniu swojej życiowej drogi nie jest zdany tylko na siebie. Potrzebuje autorytetów i przykładów ludzi, którzy żyją zgodnie z wartościami.
Tekst: Marta Augustyn    Zdjęcia: Dorota Krawontka

14.09.2015 - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

zobaczzobacz

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ogłoszony jest corocznie w drugą sobotę września. W tym roku przypadł ten dzień 12 września. Dlatego w piątek 11 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach i pokazie jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym w wypadkach oraz sytuacjach niebezpiecznych dla życia ludzkiego. Szkolenie przeprowadziła dyplomowana pielęgniarka z Ośrodka Szkolenia Zawodowego „Elremot” w Skomielnej Białej, która omówiła zasady postępowania w nagłych sytuacjach a także wykorzystując fantoma pokazała sposoby udzielenia pierwszej pomocy. Zwróciła również uwagę na fakt, że często np. w przypadku zadławienia liczy się każda sekunda, a profesjonalna pomoc medyczna może nie zdążyć na czas. Dlatego tak ważne jest zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przez każdego człowieka.
Tekst: Marta Augustyn,     Zdjęcia: Alina Macioł

07.09.2015 - Sprzątanie Świata w 6-36 Hufcu Pracy

zobacz

W dniu 4 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej po raz kolejny wzięli udział w „Sprzątaniu Świata”, akcji w ramach której sprzątali nie tylko przystanki przy drodze krajowej E-28 oraz ekspresowej zwanej zakopianką, ale również zbierali wyrzucone śmieci w centrum wsi Skomielna Biała. Sprzątanie to część realizowanego programu autorskiego pod hasłem „Zadbaj o swoją wieś”, w ramach którego młodzież cyklicznie średnio jeden raz w tygodniu sprząta wyznaczony teren zgodnie z umową. W ramach tego programu uczestnicy również zbierają makulaturę i plastikowe zakrętki. W okresie wakacji udało się uzbierać znaczne ilości tych zbędnych surowców wtórnych które będą oddane do punktu odbioru. Młodzież chętnie bierze udział w programie dbając o czystość swojej małej ojczyzny, jednak widzi, iż nie wszyscy ludzie potrafią podporządkować się do oczywistych zasad, są tacy którzy w dalszym ciągu wyrzucają śmieci w reklamówkach np. do lasu, na przystanki, lub palą je przy domach, niszcząc i zatruwając środowisko, w którym żyjemy.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

04.09.2015 - Młodzież oddaje hołd poległym w 1939 roku

zobacz

W dniu 3 września przedstawiciele uczestników 6-36 Hufca Pracy wchodzący w skład Rady Młodzieży wzięli udział w Obchodach 76 Rocznicy Tragicznych Wydarzeń jakie rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej. Uroczystość w której wzięła udział młodzież rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana w intencji Ojczyzny, poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Pamięci, wysłuchano informacji o tragicznych dniach 1939 roku, a także o wielkim bohaterstwie ludzi broniących tożsamości narodowej. Udział w obchodach rocznicowych to kolejna lekcja historii Polski, którą powinni znać wszyscy, także młode pokolenie, wychowane już na szczęście w okresie pokoju i wolności.
Tekst: Marta Augustyn Zdjęcia: Dorota Krawontka

01.09.2015 - Przed pierwszym dzwonkiem

zobacz

W dniu 31 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu otwierającym nowy rok szkoleniowy 2015/16 w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju, mieszczącej się w Uzdrowisku Rabka SA. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Uzdrowiska Rabka, pracodawcy, nauczyciele oraz młodzież, która rozpoczyna o 1 września naukę w szkole i odbywać będzie praktyczną naukę zawodu w zawodach sprzedawca, kucharz, murarz, elektryk, cukiernik. W pierwszej części spotkania Dyrektor szkoły pan Andrzej Błachut przedstawił młodzieży plan nauki i praktyki na najwyższy okres. Poinformował o przedmiotach jakich będzie się uczyła oraz przedstawił nauczycieli do poszczególnych zajęć. Następnie Komendant Hufca Pracy ze Skomielnej Białej omówiła formy współpracy z pracodawcami oraz ze szkołą zwracając uwagę na potrzebę rozwijania szkolnictwa zawodowego. Zwróciła się również do młodzieży z prośbą o dyscyplinę, odpowiedzialność i sumienność zarówno w szkole jak i na praktyce zaznaczyła iż tylko przestrzeganie wartości w codziennej czasem trudnej pracy przynosi efekty, zadowolenie i satysfakcję.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

24.08.2015 - Rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego

zobaczzobacz

24 sierpnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się inauguracyjne spotkanie uczestników pierwszego roku, którzy będą odbywać praktyczną naukę zawodu od roku szkoleniowego 2015/2016 . Młodzież zebrała się na zaproszenie kadry hufca, by jeszcze przed rozpoczęciem roku zapoznać się z regulaminem hufca oraz zasadami obowiązującymi na praktyce i w szkole. Poznała swoje prawa i obowiązki jako pracownika będącego na statusie młodocianego. Następnie wzięła udział w prelekcji z policjantem p. Ewę Nalepę z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, która zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo młodych ludzi, również w sieci a także omówiła zagrożenia na które narażony jest młody człowiek. Szczególnie zwróciła uwagę na skutki zażywania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Z kolei doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery p.A Firek zapoznała młodych ludzi z działalnością punktu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz możliwością korzystania z bogatej oferty Centrum Kariery- zajęć grupowych, indywidualnych, treningów, konsultacji. Uczestnicy wyrazili chęć korzystania z zajęć świetlicowych w tym z kółek zainteresowań i zajęć wyrównawczych proponowanych przez poszczególnych wychowawców, a także udziału w konkursach zawodach i przedsięwzięciach organizowanych przez hufiec w nowym roku szkoleniowym. Na zakończenie uczestnicy spośród przybyłych na spotkanie wybrali przedstawicieli do Rady Młodzieży, która będzie reprezentować interesy wszystkich, zgłaszać potrzeby, a także aktywizować młodych ludzi w codziennym dodatkowym działaniu na rzecz środowiska i społeczności lokalnej.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

24.08.2015 - Pomoc wolontariuszy podczas Dożynek Gminnych

zobaczzobacz

Po raz kolejny w tegoroczne wakacje uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej włączyli się w charakterze wolontariatu do pomocy podczas organizacji gminnego przedsięwzięcia. Tym razem były to Dożynki Gminne organizowane w Lubniu 23.08.2015 roku. Młodzież wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele p. w. Św. J. Chrzciciela w Lubniu. Następnie w barwnym dożynkowym korowodzie przemaszerowała pod budynek Gminy Lubień, gdzie odbyła się cześć oficjalna oraz wręczenie chleba i wieńców. Oglądając program artystyczny zespołów regionalnych z terenu Gminy w tym Zespołu Korpiołki ze Skomielnej Białej, w którym grają i śpiewają również uczestnicy kwestowali na rzecz chorej Ewelinki z Lubnia. Zadaniem wolontariuszy z hufca było utrzymanie porządku na stołach, wśród gości dożynkowych, częstowali oni również wszystkich obecnych kołaczami z serem przygotowanymi przez pracodawcę p. St. Słowiaka. Udział młodzieży hufca w regionalnych przedsięwzięciach jest częścią realizowanego programu pod hasłem „Pielęgnując Tradycje”, będącego modułem programu wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy pod tytułem „Moja Mała Ojczyzna”.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

20.08.2015 - Zbiórka odzieży

zobacz

W dniu 19 sierpnia przedstawiciele Rady Młodzieży uczestników 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji zbiórki odzieży używanej organizowanej przez Fundację Odziej Świat w Swoje Serce. Celem akcji jest pomoc dla osób potrzebujących, niepełnosprawnych i dzieci. Młodzież zebrała wszelkiego rodzaju odzież, bieliznę, swetry, ręczniki, pościele, buty i zabawki, posegregowała je i zapakowała do worków. Przedsięwzięcie jest organizowane już po raz kolejny, włącza się w nie coraz więcej chętnych, którzy przynoszą do hufca używane ale nie zniszczone ubrania. Uczy wszystkich wrażliwości i empatii na potrzeby innych szczególnie tych najbardziej potrzebujących.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

03.08.2015 - Święto Rabczańskiej Solanki

zobaczzobacz

W sobotę i niedzielę uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej oraz młodzież odbywająca staże zawodowe w Uzdrowisku Rabka aktywnie zaangażowali się w ,,Święto Rabczańskiej Solanki” organizowanej już po raz szósty z myślą o mieszkańcach jak i także turystach i kuracjuszach odwiedzających miasto. Każdy dzień obfitował w różne atrakcje. Można było skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i parkowego spa jak również zjeść pyszny obiad i pospacerować po pięknym parku. Młodzież z hufca pomagała podczas licznych gier i konkursów dla dzieci w ramach Dziecięcego Raju Zabawy oraz przygotowania zdrowych posiłków w ramach Akademii Kulinarnej dla Dzieci. Codziennie można było dowiedzieć się o szerokim zastosowaniu słynnej rabczańskiej solanki dla celów zdrowotnych i kosmetycznych. Wydarzenia odbywały się na terenie Zakładu Przyrodoleczniczego i pozostałych obiektów Uzdrowiska Rabka.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

31.07.2015 - 71 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

zobacz

W dniu 30 lipca 2015 r. uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej pamiętając o 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 101 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej wzięli udział w zajęciach w budynku hufca podczas których wykonali tematyczną gazetkę dotyczącą ważnych wydarzeń historycznych z 1914 roku oraz 1944 roku. Młodzież udekorowała budynek hufca biało- czerwoną flagą ku pamięci poległych powstańców, jednocząc się ze wszystkimi dla których ważne są karty historii. Wspólna refleksja nad poświęceniem, odwagą i zaangażowaniem Walczących o wolność sprawiła, że uczestnicy mogli zrozumieć trud Powstania Warszawskiego oraz losy Warszawy i jego mieszkańców.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

28.07.2015 - Kultura i tradycje regionalne

O tym jak ważne jest pielęgnowanie kultury i tradycji regionalnych nie trzeba nikogo przekonywać. Młody człowiek od początku swojego życia powinien znać swoje korzenie i poznać historię miejsca w którym żyje.

Promowanie tradycji przodków pozwala nie tylko na poznanie swojej tożsamości, ale również pomaga w pielęgnowaniu wartości, postaw, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat pełen internetu, dziwnych wzorców i nieprawidłowych zachowań.zobacz

Kultywowanie tradycji to jedno z zadań instytucji wychowujących kolejne młode pokolenia. Dlatego, też 6-36 Hufiec Pracy tak dużą wagę kładzie na kulturę i tradycje regionalne od lat realizując program ,, Powrót do korzeni” i ,,Pielęgnując tradycje”. W ramach programów 50 uczestników bierze aktywny udział w przedsięwzięciach związanych z ,,Tradycjami Naszej Małej Ojczyzny”, współorganizując między innymi ze Związkiem Podhalan spotkania opłatkowe i święcone.

Corocznie w ramach działalności Hufiec jest realizatorem Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych, w którym bierze udział młodzież środowiskowa i uczestnicy OHP, przygotowujący na zajęciach plastycznych kwiaty z bibuły z których robią piękną palmę. Od 5 lat w Skomielnej Białej organizowany jest Wojewódzki Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP podczas, których również młodzież występuje w strojach ludowych i regionalnych.zobacz

W tym roku w sierpniu odbędzie się II Konkurs ,,Korpiele tradycją naszej wsi” w ramach, którego chętne gospodynie, a także uczestnicy OHP przygotowują potrawy z korpiela - warzywa związanego z tradycją i przeszłością Skomielnej Białej. Pierwszy konkurs odbył się w poprzednie wakacje podczas Dożynek Gminnych i cieszył się dużym powodzeniem.

Głównym celem szeroko pojętej działalności jest podtrzymywanie i upowszechnienie tradycji regionalnych, wiedzy na temat kultury, poznanie zwyczajów i obrzędów, ale także wdrażanie do pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego. Spośród młodzieży, która przychodzi do OHP są tacy, którzy nie wstydzą się ubrać góralskiego stroju, czy zaśpiewać, zatańczyć po góralsku, a udział w festiwalach regionalnych jest dla nich chlubą i radością.zobacz

Małgosia mówi gwarą góralską. Uczestniczka I roku w zawodzie sprzedawca recytuje wiersze. W tym roku w maju wzięła udział w XXXI Konkursie Recytatorskim imienia Antoniny Zachary- Wnękowej w Rabce-Zdroju i zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Natalka, Darek, Kamil do reprezentacji Hufca stworzyli trio góralskie i mogą pochwalić się II miejscem na IV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Uczestników Ochotniczych Hufców Pracy Województwa Małopolskiego, a także wyróżnieniem na Festiwalu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Uczestników OHP ,,Wiosna Kulturalna 2015”.

W nagrodę w czerwcu wszyscy wymienieni uczestnicy wyjechali na V Festiwal Kultury Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy do Brodnicy. Zakwalifikowali się do Finału . Natomiast 12 lipca wraz z zespołem ,,Korpiołki” ze Skomielnej Białej wyjechali do Malatiny, gdzie wzięli udział w Bacowskich Dniach i swój program przedstawili podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury.

Angażowanie młodych ludzi do kultywowania i pielęgnowania tradycji przynosi, wspaniałe efekty wychowawcze. Ten wielki potencjał, który mają w sobie należy rozwijać i kształcić. A na efekty nie trzeba długo czekać.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

27.07.2015 - Święto Lubnia

zobaczzobacz

W dniu 26 lipca wolontariusze z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystościach Święta Lubnia, które odbyło się na boisku sportowym nad Rabą. Ania, Justyna, Barbara i Mateusz podczas pikniku pomagali w organizacji zabaw dla dzieci. Młodzież częstowała chlebem ze smalcem, a także kwestowała na rzecz Ewelinki- mieszkanki Lubnia, która potrzebuje każdej złotówki na leczenie swojej choroby. Przy okazji pełnionego wolontariatu oglądała występy Gwiazdy Wieczoru popularnego i lubianego Kabaretu OTTO, a także słuchała muzyki Zespołu Delskins. Dla nich była to wspaniała lekcja dobrego uczynku dla innych i chwila integracji z młodzieżą z Lubnia. Wyjazd zorganizowany był w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Ochotniczym Hufcem Pracy, a Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubniu.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

24.07.2015 - Staże zawodowe w Skomielnej Białej

zobaczzobaczzobacz

W miesiącu lipcu uczestnicy projektu „Równi na Rynku Pracy” z grupy 6-36 Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej w ramach „Gwarancji dla młodzieży” aktywnie i chętnie biorą udział w stażach zawodowych odbywających się w zawodach kucharz, kelner, kosmetyczka, opiekunka dziecięce, magazynier: „Uzdrowisko Rabka”, Stołówka Szkolna, Dworek „Fantazja”, „Centrum Urody”, „Dermiss”, „Hadwiczak”, „Usługi Budowlano – Remontowe”, „Tech – Bud”, „Mardrew”, „Niwa”, „Jandrew”. Podczas stażu nabywają nowe kwalifikacje i umiejętności dostosowane do swoich zainteresowań i predyspozycji. Dla większości z nich to pierwszy kontakt z rynkiem pracy, dlatego też wymagają dodatkowego wsparcia i zrozumienia, które otrzymują od opiekunów swoich staży oraz od doradcy zawodowego i kadry hufca. Wymianie doświadczeń i rozmowie na temat odbywających staż zawodowy poświęcone również było spotkanie w hufcu kadry z opiekunami i pracodawcami beneficjentów projektu. Poruszane były tematy związane bezpośrednio z młodzieżą, ale również omawiano sprawy związane z dokumentacją projektową i formami jej wypełniania. Pracodawcy wyrazili chęć dalszej współpracy z hufcem chcą oferować miejsca pracy i dać możliwość odbywania stażu także uczestnikom nowych projektów.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

26.06.2015 - Zakończenie roku szkoleniowego 2014/2015

zobaczzobaczzobacz

W dniu 25 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w budynku hufca by podsumować mijający rok szkoleniowy 2014/2015. Młodzież wspominała swój udział w licznych konkursach i zawodach sportowych, na których reprezentowała godnie hufiec w Skomielnej Białej. Grupa regionalna opowiadała o swoich przeżyciach podczas wyjazdu do Brodnicy na Festiwal Kultury Młodzieży OHP. Uczestnicy, którzy już przystąpili do egzaminów po zakończeniu 3 letniego cyklu kształcenia, wypełnili ankiety absolwenta OHP i deklarowali swój udział w różnych formach wsparcia w tym w zatrudnieniu, wyrażając chęć zostania w kraju i podjęcia pracy. Wszyscy zebrani zapoznani zostali z harmonogramem programu realizowanego w okresie wakacji pod hasłem „Aktywne wakacje 2015”. W nagrodę za aktywność i godne reprezentowanie hufca wyjechali do Energylandii Rodzinnego Parku Rozrywki w Zatorze, wycieczki zorganizowanej w ramach programów autorskich dofinansowanych z Komendy Wojewódzkiej. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory a piękna pogoda i słońce obudziło w nich radość i zadowolenie po kolejnym roku pracy i nauki.
Tekst: Marta Augustyn Zdjęcia: Dorota Krawontka

17.06.2015 - Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży

zobaczzobacz

W dniu 16 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w XIII Spartakiadzie Integracyjnej dzieci i Młodzieży pod patronatem Mistrza Olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego w Rabce Zdroju. W charakterze wolontariatu pomagali podczas organizacji konkursów i zawodów, które odbywały się na Stadionie Piłkarskim w Rabce Zdroju. Po wstępnych uzgodnieniach zostali oni przypisani do pomocy dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski. Każdy z nich pomagał jednemu z dzieci, biorących udział w rywalizacji podczas Spartakiady. Wspólny udział w zabawie sprzyjał nawiązaniu koleżeństwa i przyjaźni. Uczestnicy wykazali się dużą odpowiedzialnością, zrozumieniem i empatią. Mieli okazję również docenić wartość swojego zdrowia. W tym roku Spartakiada była częścią obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, w organizację której zaangażowanych było wiele osób i instytucji.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

12.06.2015 - Wyróżnienie dla Tomasza Masłowskiego

zobaczzobacz

Uczestnik 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej otrzymał Wyróżnienie Jury w kategorii Fotografia podczas XV Jubileuszowego Konkursu Papieskiego który odbył się 11 czerwca w Wadowicach. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Wy jesteście nadzieją Kościoła, Wy jesteście moją nadzieją” i miał charakter międzynarodowy. Odbywał się w dwóch kategoriach plastycznej i fotograficznej. Brała w nim udział młodzież szkolna oraz uczestnicy OHP. Duża ilość nadesłanych prac potwierdziła zainteresowanie młodzieży tematyką konkursu. Tomek na Gali Finałowej otrzymał dyplom oraz liczne wspaniałe nagrody. Gratulujemy wyróżnienia.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

02.06.2015 - 1 czerwca na Podhalu

zobaczzobacz

W dniu 1 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej -  grupa wychowawcza w Zakopanem świętując Dzień Dziecka zwiedzili różne, na co dzień niezauważalne zakątki zimowej stolicy Podhala. Główną atrakcją było zwiedzanie najstarszej kuźni w Zakopanem, która znajduje się w pobliżu słynnych Krupówek. Młodzież miała okazję zapoznać się z jednym z najstarszych zawodów jakim jest kowalstwo. Na zakończenie wycieczki niedaleko skoczni narciarskiej zorganizowano integracyjne ognisko dzięki wspaniałomyślności zakopiańskich pracodawców.
Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka

28.05.2015 - Zakończenie konsultacji ze specjalistą do spraw uzależnień w Zakopanem

zobaczzobacz

W dniu 26 maja beneficjenci grupy A ,,Pomysł na siebie” w Zakopanem w ramach projektu ,,Gwarancje Dla Młodzieży” zakończyli 8 godzinne indywidualne konsultacje ze specjalistą do spraw uzależnień. Uczestnicy w czasie trwania zajęć mogli zasięgnąć porad w zakresie możliwości uzyskania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych związanych 
z uzależnieniami. Prowadząca zajęcia p. Magdalena Król wskazała beneficjentom instytucje pod kątem pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i hazardu oraz innych używek. Ponadto podczas spotkań prowadzona była profilaktyczna działalność informacyjna i edukacyjna w zakresie uzależnień i zagrożeń, jakie za sobą niosą środki psychoaktywne.
Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka

25.05.2015 - Dni Otwarte Hufca

zobaczzobacz

W dniach 20-22 maja w 6-36 Hufcu Pracy zorganizowano Dni Otwarte. W środę do budynku hufca zaproszona została młodzież zainteresowana pracą na wakacje w charakterze opiekunek dziecięcych. Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w porozumieniu z Uzdrowiskiem Rabka organizuje nabór młodzieży zainteresowanej tego typu pracą. Warunkiem otrzymania oferty jest ukończenie kursu wychowawcy kolonijnego, który będzie organizowany w hufcu, ukończone 18 lat i predyspozycje do pracy z grupą dzieci. Mile widziane są dodatkowe umiejętności muzyczne lub plastyczne, które również przydadzą się w przyszłej pracy. Natomiast w piątek do hufca zaproszeni zostali uczniowie klas III Gimnazjum w Skomielnej Białej, którzy wzięli udział w warsztatach z doradcą zawodowym jak również wysłuchali informacji dotyczącej oferty hufca na rok szkoleniowy 2015/2016. Przez te kilka dni hufiec odwiedzili również nasi pracodawcy, którzy zainteresowani są kształceniem młodzieży w zawodach krawiec, cukiernik, fryzjer, mechanik. Zostali oni poinformowani o możliwości współpracy, poznali dotychczasową działalność hufca. Szczególnie zainteresowani byli projektem ,,Gwarancje dla Młodzieży” i możliwością pozyskania stażystów na staże.
Tekst: Marta Augustyn       Zdjęcia: Joanna Szczepaniec

22.05.205 - Konkurs recytatorski

zobaczzobacz

W dniu 21 maja uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Małgorzata Łazarz wzięła udział w XXXI Konkursie Recytatorskim im. Antoniny Zachary – Wnękowej. Konkurs został przeprowadzony w kategorii literackiej oraz kategorii gwary w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju. Głównym celem konkursu było uczczenie pamięci wybitnej poetki góralskiej A. Zachary – Wnękowej, która swoją twórczość złączyła z pięknem regionu Podhala. Uczestniczka wykonała dwa utwory poetów związanych z regionem Podhala „Kolorowy dziyń” autorstwa A. Zachary – Wnękowej oraz „Spólno miska” Jerzego Kiersztyna. Młodzież zainteresowana jej twórczością oraz innych poetów góralskich prezentowała kulturę słowa w postaci wykonywanych wierszy.
Tekst i zdjęcia: Joanna Szczepaniec

19.05.2015 - 95 Rocznica urodzin św. Jana Pawała II

zobaczzobacz

W dniu 18 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczcili 95 rocznicę urodzin Karola Wojtyły w roku poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Bazując na posiadanej wiedzy o życiu i pontyfikacie Wielkiego Rodaka wykonali w budynku hufca tematyczną gazetkę upamiętniającą postać Ojca Świętego z szczególnym uwzględnieniem ważnych wydarzeń ponad 26 letniego pontyfikatu. Podopieczni hufca wybrali cytat Jana Pawła II ,,Pamięć o przyszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” jako główne hasło przypadającej rocznicy urodzin. Również w dniu dzisiejszym sprawdzili i poszerzyli poziom wiedzy na temat św. Jana Pawła II rozwiązując quiz papieski. Młodzież poznała wiele ciekawostek z życia Ojca Świętego.
Tekst: Joanna Szczepaniec       Zdjęcia: Dorota Krawontka

18.05.2015 - "Książka i Róża"

zobacz

W dniu 15 maja 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli udział w XIV edycji Małopolskich Dni Książki ,,Książka i Róża”. Akcja organizowana jest corocznie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W ramach niej odbywają się różnego typu kiermasze książki, spotkania oraz zbiórka książek. Również uczestnicy postanowili włączyć się w akcję i za wygospodarowane fundusze zakupili z księgarni ,,Tania Książka” bajki i baśnie dla dzieci wydane w roku 2015. Ideą organizowanego przedsięwzięcia jest rozwój czytelnictwa i zwrócenie uwagi na fakt, że tylko w książkach znajduje się prawda, a jednocześnie świat nieznany, świat norm, ciekawy i pełen tajemnic. Książka może być również bardzo dobrym pomysłem na prezent z którego na pewno każdy się ucieszy.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

15.05.2015 - Wybieram bibliotekę

zobaczzobacz

W dniu 13 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zwiedzili nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce Zdrój. Zapoznali się z działalnością placówki, zgromadzonym i udostępnionym księgozbiorem, a także oglądnęli wystawę archiwalnych zdjęć dworca PKP z kolekcji Piotra Kuczaja. Głównym celem akcji było zwiększenie poziomu czytelnictwa wśród podopiecznych hufca, a także poznanie zasadniczej roli bibliotek jaką jest edukacja, promocja czytelnictwa oraz możliwie najszerszy i zgodny z prawem dostęp do informacji. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się kiermasz ,,Książka za złotówkę”. Każdy kto lubi czytać mógł znaleźć coś dla siebie. Oferta biblioteki w sferze nauki, kultury i edukacji, a także jako miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych pozwoliła zaprezentować placówkę jako instytucję nieodzowną i atrakcyjną.
Tekst: Joanna Szczepaniec      Zdjęcia: Alina Macioł

14.05.2015 - Z wędką na zawody 

zobacz

W dniu 13 maja zainteresowani wędkarstwem uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, którego celem było wyłonienie reprezentantów jednostki do XIX Wojewódzkich Zawodów w Wędkarstwie Spławikowym Kardy i Uczestników Ochotniczych Hufców Pracy ,,Złota Rybka 2015”. Dla nielicznych wychowanków hufca wędkarstwo w dyscyplinie spławikowej wymagające szczególnej cierpliwości stanowi pasję, a także pozwala wykazać się nabytymi umiejętnościami rybackimi. Omówiono zbliżające się zawody, sprawdzono sprzęt oraz zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie imprez nad wodą. Naszą jednostkę w czasie tegorocznych zmagań reprezentować będą Kamil Kołodziej i Filip Czyszczoń.
Tekst: Zdzisław Kościelniak       Zdjęcia: Joanna Szczepaniec

12.05.2015 - Hufcowe zmagania w zawodzie murarz-tynkarz

zobaczzobacz

W dniu 11 maja 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej kształcący się w zawodzie murarz- tynkarz przystąpili do I etapu Wojewódzkiego Konkursu ,,Sprawny w zawodzie- Bezpieczny w Pracy”. Głównym celem konkursu było umożliwienie młodzieży sprawdzenia poziomu opanowania wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych w zawodzie murarz. Monitorując poziom przygotowania uczestników do zbliżającego się egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe każdy wypełnił przygotowane testy zawierające pytania z zakresu wiedzy zawodowej. Część praktyczna miała miejsce w zakładzie Remontowo- Budowlanym u pana K. Marszałka w Krzeczowie. Uczestnicy mieli za zadanie wymurować ściankę z bloczków bazując na posiadanej wiedzy teoretycznej oraz wykorzystując umiejętności praktyczne. Nad przebiegiem I etapu konkursu czuwała komisja konkursowa, która składała się z instruktora praktycznej nauki zawodu oraz przedstawicieli z hufca. Wytypowani zostali najlepsi uczestnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów z testu teoretycznego oraz prawidłowo wykonali czynności praktyczne. Mateusz Sobczak oraz Tomasz Rapacz będą reprezentować hufiec na Wojewódzkim Konkursie.
Tekst: Joanna Szczepaniec      Zdjęcia: Alina Macioł

11.05.2015 - Wiosna Kulturalna '15

zobaczzobaczzobacz

W dniu 8 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Festiwalu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego „Wiosna Kulturalna 2015”, który odbył się w Centrum Kultury „Sokół” w Trzebini. Na 37 wykonawców otrzymali wyróżnienie – za gwarowy wiersz „Spólno miska” autorstwa J. Kiersztyna w wykonaniu Małgorzaty Łazarz, oraz Natalia Ptak, Kamil Kozak i Dariusz Surówka za prezentację góralskiej nuty „Hej spod samiuśkich Tater”. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych wysokich notowań podczas kultywowania tradycji góralskich i godnego reprezentowania hufca na forum Małopolski.
Tekst: Marta Augustyn      Zdjęcia: Joanna Szczepaniec

11.05.2015 - Zbiórka elektrośmieci

zobacz

W dniu 8 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Zbiórki elektrośmieci”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizowanego autorskiego programu z edukacji ekologicznej „Świat ekologii i przyrody”. Młodzież zorganizowała miejsce zbiórki zużytego sprzętu, gdzie przez okres kilku dni przynosiła zgłoszone wcześniej przez mieszkańców zużyte telewizory, komputery, drukarki i niepotrzebne sprzęty elektroniczne. Organizowana po raz kolejny akcjaation=node HTTP/iesienie stanu świadomości ekologicznej uczestników OHP w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym, którzy zdają sobie sprawę z tego iż elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kształtowanie świadomości ekologicznej młodzieży, poznanie form ochrony przyrody, które idą w parze ze zdrowym stylem życia to główny cel realizowanego programu.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

1.05.2015 - Upamiętnienie dnia 3-go Maja

zobacz

W dniu 30 kwietnia 2015 roku przedstawiciele Rady Młodzieży 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej umieścili flagę państwową na budynku hufca w związku z przypadającym 2 go maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Upamiętnienie wydarzeń historycznych pozwala młodzieży rozwijać postawy patriotyczne, a także uczy szacunku do symboli narodowych. Głęboką lekcją historii było również oglądniecie filmu ukazującego jak Święto Konstytucji 3-go Maja jest ważne dla Polaków.
Tekst: Joanna Szczepaniec   Zdjęcie: Marta Augustyn

29.04.2015 - Indywidualne wsparcie psychologiczne

zobaczzobacz

28 kwietnia uczestnicy projektu ,,Gwarancje dla Młodzieży” grupy Równi na Rynku Pracy
z Młodzieżowego Centrum Kariery i Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli zajęcia indywidualnego wsparcia psychologicznego. Zajęcia miały na celu przede wszystkim pomoc w rozwiązywaniu najważniejszych problemów poszczególnych uczestników związanych m.in. z sytuacją rodzinną, zawodową, nieradzeniem sobie z agresją, barierami w kontaktach interpersonalnych, niską samooceną czy też motywacją do podejmowania konstruktywnych działań. Poprzez zastosowane ćwiczenia młodzież nauczyła się asertywnie reagować, przezwyciężać lęk w kontakcie z drugim człowiekiem oraz lepiej radzić sobie z emocjami, konfliktami i agresją. Wzrosła również ich motywacja do działania i pokonywania trudności. Młodzi ludzie zrozumieli, że są odpowiedzialni za kształt swojego życia i podejmowane wybory. Indywidualne spotkania prowadziła p. Magdalena Pikulska- Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w Krakowie.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

28.04.2015 - Szlakiem Papieskim

zobaczzobacz

W związku z realizowanymi przedsięwzięciami związanymi z Św. Janem Pawłem II 27 kwietnia w I rocznicę kanonizacji Ojca Świętego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej udali się na górę ,,Śnieżnicę” znajdującą się w Beskidzie Wyspowym. Wędrując szlakiem papieskim młodzież zapoznała się z osobą Jana Pawła II - miłośnika przyrody i turystyki. Zwiedziła Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno- Rekreacyjny znajdujący się pod szczytem Śnieżnicy, zapoznała się z rodowodem ośrodka, a także wysłuchała refleksji o tym jak Ojciec Święty w polskie góry powracał. Najważniejszym celem wyprawy było przypomnienie młodzieży historycznego dnia w którym Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Trasa z pięknymi widokami i przy ładnej pogodzie przebiegała pod hasłem Wielkiego Rodaka ,,Ja tam u Was byłem… - pilnujcie mi tych szlaków”.
Tekst: Joanna Szczepaniec      zdjęcia: Alina Macioł

23.04.2015 - Dzień Ziemi

zobaczzobacz

W dniu 21 kwietnia w ramach obchodzonego w Polsce Dnia Ziemi uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji sprzątania świata. Po wcześniejszych ustaleniach i wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa i higieny w trakcie wykonywania czynności porządkowych zostali podzieleni na grupy. Zadaniem każdej było porządkowanie wyznaczonego terenu Skomielnej Białej, część potoku Skomielnianka, rowy przy drodze 28 i E 7, a także przystanki i wiaty przystankowe. Uczestnicy w trakcie akcji zostali zapoznani z programem autorskim z edukacji ekologicznej pod hasłem „Świat ekologii i przyrody”, realizowany w Hufcu Pracy w Skomielnej Białej, który ma na celu promowanie i utrwalanie odpowiednich postaw, wzorców i zachowań ukierunkowanych na ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego, kształtowania świadomości ekologicznej młodzieży i promocji zdrowego stylu życia. Uświadomienie uczestnikom, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko to podstawowy cel przeprowadzonej akcji.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

22.04.2015 - Uroczysko Krzywoń

zobaczzobacz

W dniu 22 kwietnia 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w wycieczce na ,,Krzywoń” wzniesienia znajdującego się na południe od centrum Rabki Zdrój. Celem wycieczki było kształtowanie wśród młodzieży właściwych postaw wobec siebie, przyrody i otaczającego świata, a także upowszechnienie form aktywnego wypoczynku oraz kształtowania kultury turystyki. Znakomitą lekcją przyrody dla uczestników było przejście Leśną Ścieżką Edukacyjną znajdującą się na terenie uroczyska ,,Krzywoń”. Ponad dwu kilometrowa trasa zawierała punkty przystankowe, oczko wodne, moczary, punkt widokowy, źródełko, studnię oraz wiele atrakcji przyrodniczych opisanych na przejrzystych tablicach informacyjnych. Umieszczono na nich informacje m.in. jakie gatunki drzew rosną w okolicznych lasach, jakie ptaki, gady i płazy je zamieszkują. Na zakończenie wycieczki młodzież pod opieką wychowawcy przygotowała wspólne ognisko. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji autorskiego programu z zakresu edukacji ekologicznej ,,Na szlaku”.
Tekst: Joanna Spyrka Zdjęcia: Alina Macioł

20.04.2015 - Studnia w Sudanie

zobacz

W dniu 17 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli udział w ogólnopolskiej akcji „Makulatura na Misje – Pomagamy budować studnie w Sudanie Południowym”. Młodzież oraz kadra przez okres kilku tygodni zbierała makulaturę a następnie oddała ją do skupu surowców wtórnych. Uzyskane środki finansowe (150,00 złotych) zostały przekazane do koordynatora akcji przy Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Głównym celem przedsięwzięcia było uzbieranie jak największej ilości makulatury, z której dochód ma pomóc w budowie nowej studni, ale również zwrócenie uwagi młodzieży na problem związany z brakiem dostępu do wody, z którym borykają się mieszkańcy Afryki, a równocześnie poszanowania wody z której możemy korzystać.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

16.04.2015 - Hufcowe zmagania w dziedzinie fotografii

zobacz

W dniu 15 kwietnia 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli przygotowania do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt. ,,Mój zawód w obiektywie”, którego organizatorem jest 6-11 Hufiec Pracy Wadowice. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział sześciu uczestników zainteresowanych dziedziną fotografii. Po zapoznaniu z regulaminem konkursu każdy przygotował pracę fotograficzną, której tematyka przedstawiała wykonywany zawód w ujęciu artystycznym. Komisja konkursowa wybrała dwie prace spełniające wymogi organizatorów. Jednostkę hufca w wojewódzkim konkursie będą reprezentować prace autorstwa Klaudii Kachnic i Grzegorza Siepaka.
Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka

13.04.2015 - Obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Skomielnej Białej

zobaczzobaczzobacz

W dniu 10 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach 75 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji „Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, oraz w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej w jej piątą rocznicę”. Po mszy wraz z przedstawicielami władz, szkół i delegacjami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z 3 września 1939 roku, które miały miejsce w Skomielnej Białej. Następnie wzięli udział w oficjalnym otwarciu i zwiedzaniu wystawy poświęconej „75 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej”, nad którą Honorowy Patronat sprawuje Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Po wystąpieniu Pani Anny Zechenter z Oddziału IPN w Krakowie uczestnicy obejrzeli krótki program przygotowany przez młodzież ze „Wspólnoty Wieczernik”, oraz film na temat zbrodni Katyńskiej. Udział w tej uroczystości był dla młodzieży wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu pielęgnującą pamięć o tak ważnych wydarzeniach, o tych co walczyli i zginęli w Imię Naszej Ojczyzny POLSKI.
Tekst: Marta Augustyn     Zdjęcia: Alina Macioł

7.04.2015 - Konkurs Palm i Pisanek Wiekanocnych

zobaczzobaczzobacz

Już po raz kolejny przed Świętami Wielkanocnymi 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w ramach działalności Świetlicy Środowiskowej ogłosił konkurs palm i pisanek wielkanocnych. W wielki piątek w godzinach porannych do Hufca przybyli młodzi Skomielnianie oraz uczestnicy OHP, którzy przygotowali palmy i pisanki wielkanocne. W tym roku zgłoszono 43 palmy oraz 23 pisanki. Wszystkie pięknie wykonane, pielęgnując tradycje i zwyczaje ozdobione bukszpanem, bibułą i wstążkami. Dlatego każdy uczestnik otrzymał słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego ufundowaną przez Gminę Lubień. W przygotowaniu konkursu i organizacji spotkania pomogli wolontariusze - uczestnicy hufca, którzy na zakończenie, podzielili się symbolicznym chrzanem i jajkiem i złożyli sobie życzenia. Pomimo tego iż za oknem sceneria była iście zimowa, wśród zebranych nie zabrakło atmosfery radości z nadchodzących Świąt Wielkanocnych, które przecież są zwiastunem wiosny i ciepła budzącej się do życia przyrody i nowego życia.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

3.04.2015 - Pamięci Świętego Jana Pawła II

zobaczzobacz

W dniu 2 kwietnia 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystościach lokalnych upamiętniających 10 rocznicę śmierci papieża św. Jana Pawła II. Przedstawiciele Rady Młodzieży zapalili pamiątkowego znicza przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Rabce Zdrój oddając się chwili modlitwy i zadumy nad niezwykłą więzią jaka łączyła papieża w młodymi ludźmi. Uczestnicy z grupy wychowawczej w Zakopanem obejrzeli wystawę ,,Od soboru do kanonizacji, 11.X 1962- 27.IV 2014”. Wystawa została zorganizowana i pokazana po raz pierwszy w Rzymie staraniem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w związku z kanonizacją papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Na zakończenie dnia o godzinie 21.00 młodzież wzięła również udział w corocznej Watrze organizowanej w Rabce Zdrój, gdzie podczas wspólnej modlitwy uczestnicy spotkania wspominali Papieża Polaka. Watra zapłonęła o godzinie 21.37.
Tekst: Joanna Szczepaniec Zdjęcia: Dorota Krawontka

30.03.2015 - Rozpoczęcie staży zawodowych

zobaczzobacz

W dniu 28 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się uczestnicy projektu „Gwarancje dla Młodzieży” grupy Równi na Rynku Pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery i Hufca Pracy ze Skomielnej Białej. Uczestnicy wzięli udział w badaniach lekarskich lekarza medycyny pracy, który wydał im zaświadczenie o zdolności do odbywania staży zawodowych, które rozpoczną od 1 kwietnia w zawodach kucharz, kelner, kosmetyczka, magazynier z obsługą wózka widłowego oraz opiekunka do dzieci. Beneficjenci będą odbywać staże w firmach; Jandrew w Skawie, Niwa w Skomielnej Białej, Mardrew w Naprawie, Tech Bud w Rabce Zdrój w zawodzie magazynier oraz na Stołówce Szkolnej, Dworku Fantazja i Hulaj Duszy w zawodach kelner, kucharz, w Uzdrowisku Rabka w zawodach kucharz, kelner i opiekunka do dzieci, w Centrum Urody w Jordanowie oraz w Studio Profesjonalnej Kosmetyki Dermiss w Rabce Zdrój odbywać będą staż w zawodzie kosmetyczka - wizażystka. Uczestnicy podczas spotkania poznali zasady odbywania stażu, prawa i obowiązki wynikające z podjęcia pracy, wypełnili niezbędne dokumenty i zadeklarowali gotowość do podjęcia staży.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

26.03.2015- "Tydzień z Internetem 2015"

zobaczzobacz

W dniu 25 marca 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Tydzień z Internetem 2015” wzięli udział w zajęciach mających na celu podnoszenie umiejętności cyfrowych związanych z dobrą znajomością i umiejętnością korzystania z komputera w różnych sytuacjach. W czasie spotkania poznali zastosowania nowych technologii, mieli możliwość pogłębić wiedzę informatyczną oraz poznali możliwość wykorzystania komputerów i innych multimediów do pozyskiwania, oceny, tworzenia, gromadzenia i wymiany informacji w sieci, a także rozwoju własnej przedsiębiorczości (kontakty społeczne, rówieśnicze, korzystanie z usług i ofert). Oglądając prezentację multimedialną poznali zasady bezpiecznego posługiwania się Internetem. Spotkanie było również częścią autorskiego programu edukacyjno-profilaktycznego przeciwdziałającego wykluczeniu cyfrowemu młodzieży pod hasłem ,,Aktywna Cyfryzacja”, którego celem jest świadomy wybór i zastosowanie komputera w praktyce, oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych związanych z komunikacją przez Internet.
Tekst: Marta Augustyn      Zdjęcia: Dorota Krawontka

24.03.2015 - "W świecie ekologii i przyrody" w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

20 marca 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w jednym z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych 2015 roku – częściowym zaćmieniu słońca. Uczestnicy zapoznali się ze specjalną instrukcją jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca, poznali również mity na temat materiałów przez które można patrzeć prosto w słońce. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji autorskiego programu ,,Świat ekologii i przyrody” z zakresu edukacji ekologicznej skierowanego do uczestników zainteresowanych problemami ekologii i chcących działać na rzecz środowiska lokalnego. Program zakłada również kształtowanie świadomości ekologicznej młodzieży oraz poznania form ochrony przyrody, które idą w parze ze zdrowym stylem życia. Miłym akcentem na zakończenie spotkania dla młodzieży była słodka tabliczka czekolady w związku z przypadającym w dniu dzisiejszym Międzynarodowym Dniem Szczęścia ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Tekst: Joanna Szczepaniec      Zdjęcia: Alina Macioł

23.03.2015 - Trening Umiejętności Społecznych ukończony

zobacz

W dniu 21 marca uczestnicy projektu „Równi na Rynku Pracy” grupa 6-36 Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej zakończyło zajęcia treningu społecznych umiejętności prowadzonych przez psychologów klinicznych p. Dorotę Kumiegę i p. Macieja Noga. Na zajęciach omówiono cechy osobowości, emocje i motywacje, które towarzyszą człowiekowi w sytuacjach trudnych szczególną uwagę zwrócono na radzenie sobie ze stresem, komunikację interpersonalną i autoprezentacje. Młodzież miała okazję wypowiadania się na temat asertywności, empatii , organizacji czasu wolnego i czasu pracy, a także prawidłowych postaw prozdrowotnych. W czasie warsztatów miała okazję integracji i poznania siebie. Był to również czas spędzony mile w gronie przyjaciół z grupy projektowej.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

19.03.2015 - XII Targi Edukacyjne

zobaczzobacz

W dniu 18 marca 2015 roku uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy wraz z doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery p. Agnieszką Firek wzięli udział w XII Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego. Targi odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach, ul. 3 Maja 97b. Celem Targów było przede wszystkim przybliżenie młodzieży szkół gimnazjalnych ofert edukacyjnych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu myślenickiego oraz przedstawienie programów unijnych realizowanych w szkołach powiatowych. Swoją ofertę zaprezentowały publiczne szkoły ponadgimnazjalne i placówki oświatowe z terenu powiatu myślenickiego. 6-36 Hufiec Pracy przedstawił również swoją ofertę kształcenia w której znajduje się możliwość odbywania praktyk w wybranych przez młodzież zawodach. Uczestnicy targów mieli możliwość zapoznania się z procedurami rekrutacyjnymi, oraz zdobywaniu wykształcenia za zasadzie uczestnictwa w OHP. Targi Edukacyjne umożliwiły gimnazjalistom jak najlepszy wybór dalszej drogi kształcenia, a w przyszłości także zatrudnienia.
Tekst: Joanna Szczepaniec     Zdjęcia: Agnieszka Firek

19.03.2015 - I Etap konkursu "Sprawny w zawodzie - fryzjer" rozstrzygnięty

zobacz

W 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej 18 marca odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu „Sprawny w zawodzie” w kategorii fryzjer. Konkurs został przeprowadzony w II częściach – teoretycznej oraz praktycznej. Pod czujnym okiem komisji uczestniczki przystąpiły do rozwiązania testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikacji właściwych dla zawodu fryzjer. Kolejnym etapem była część praktyczna, podczas której zawodniczki pracowały na główkach treningowych kręcąc loczki, trwałą ondulację i czesząc fale . Następne 45 minut przeznaczono na przygotowanie upięcia na modelce. Tegoroczny motyw przewodni konkursu był pod hasłem „Damą być”. Ponadto oceniono umiejętność przygotowania stanowiska pracy, dobór odpowiednich technik oraz narzędzi. Komisja konkursowa po podsumowaniu wyników wyłoniła laureatkę, która będzie reprezentować hufiec podczas etapu wojewódzkiego. Na najwyższym podium stanęła Izabela Kubińska, która zdobyła największą ilość punktów z testu jak również wykonała bardzo efektywną i profesjonalną fryzurę.
Tekst i zdjęcie: Dorota Krawontka

17.03.2015 - Kurs Przedsiębiorczości

zobaczzobaczzobacz

W dniu 13 marca 2015 roku beneficjenci grupy A ,,Pomysł na siebie” w Zakopanem w ramach projektu ,,Gwarancje Dla Młodzieży” zakończyli 20 godzinny kurs przedsiębiorczości. Uczestnicy korzystający z tej formy wsparcia zdobyli niezbędną wiedzę z podstaw przedsiębiorczości, zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu prawa pracy oraz obowiązkami pracownika i pracodawcy wynikającymi z kodeksu pracy. W czasie trwania kursu beneficjenci poznali podstawowe pojęcia związane z przedsiębiorczością oraz uzyskali informacje jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą starając się o dofinansowanie. Celem zrealizowanych zajęć było również dostarczenie uczestnikom wiedzy na temat posiadanych predyspozycji do bycia przedsiębiorcą. Nabyta w trakcie trwania zajęć wiedza pozwoli im na swobodniejsze poruszanie się po rynku pracy. Osoby uczestniczące z zajęciach otrzymali certyfikaty ukończenia kursu przedsiębiorczości. Po zakończonym udziale beneficjentów w wyżej wymienionym kursie kolejnym planowanym dla uczestników wsparciem w ramach projektu będą zajęcia z zakresu wychowania do życia w rodzinie oraz wsparcie psychologiczne.
Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka

16.03.2015 - Zakończenie Kursu Przedsiębiorczości

zobaczzobacz

W dniu 13 marca uczestnicy projektu Równi na Rynku Pracy grupa MCK z Mszany Dolnej oraz MCK i HP ze Skomielnej Białej zakończyli swój udział w 20 godzinnym kursie przedsiębiorczości prowadzonym przez p. Mateusza Zająca. Uczestnicy korzystający z tej formy wsparcia zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu podstaw przedsiębiorczości. Poznali prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy, a także rodzaje umów o pracę. Krok po kroku uczyli się wypełniać PIT. Uzyskali informacje jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, jak być przedsiębiorcą aktywnym, mądrym i z przyszłością. Podczas zajęć poznawali tajniki pisania biznes planu, a także poprzez analizę SWOT i inne testy mogli dowiedzieć się jakimi cechami wyróżniają się, które cechy pomogą im w byciu człowiekiem przedsiębiorczym. Strukturę mini przedsiębiorstwa poznawali prowadząc wirtualny sklep spożywczy, podczas pracy grupowej ćwiczyli negocjacje. Uczestnicy wykazali się aktywnością, początkową niepewność podczas prowadzenia rozmowy po kilku godzinach zajęć zastąpiła odwaga i umiejętność dyskusji, połączona z motywacją i konkretnymi celami. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali certyfikaty. Nabyta wiedza oraz nowe umiejętności pomogą uczestnikom w planowaniu przyszłej kariery zawodowej po zakończeniu udziału w projekcie „Gwarancje dla młodzieży”.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

12.03.2015 - Hufcowy konkurs "Sprawny w zawodzie - kucharz"

zobaczzobacz

W dniu 12 marca 2015 roku w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbył się pierwszy etap konkursu ,,Sprawny w Zawodzie, Bezpieczny w Pracy- Kucharz”. Uczestnikami kulinarnych zmagań były uczennice III klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcące się z zawodzie kucharz. Każda uczestniczka miała za zadanie rozwiązać test wiedzy teoretycznej zawierający zestaw 50 pytań z zakresu programu nauczania. Następnie podczas wykonania zadania kulinarnego sprawdzone zostały praktyczne umiejętności kandydatek do wojewódzkiego etapu konkursu. Komisja konkursowa oceniła przygotowane potrawy zgodnie z przestrzeganiem zasad BHP w czasie gotowania oraz sposobu podania i prezentacji. Najlepszą kucharską parą zostały: Agnieszka Buda i Aleksandra Powalacz, które będą reprezentować jednostkę hufca na Wojewódzkim Konkursie w dniu 26 marca w Trzebini.
Tekst: Joanna Szczepaniec Zdjęcia: Marta Augustyn

12.03.2015 - Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie "Normalizacja i ja"

zobaczzobacz

W dniu 11 marca 2015 roku uczestnik 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Marcin Rypel wraz z wychowawcą p. Zdzisławem Kościelniakiem wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji ,,Normalizacja w szkole” pt. ,,Normy wyrównują szanse”, która odbyła się w siedzibie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
W czasie trwania konferencji uczestnik hufca odebrał dyplom oraz nagrodę za otrzymane wyróżnienie w kategorii grafika w III Ogólnopolskim Konkursie ,,Normalizacja i ja” z wiodącym tematem ,,Dostępność dla wszystkich – czyli świat bez barier. Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich - Jak normy mogą pomóc?”. Uczestnik przygotował pracę, która przedstawiała graficznie znaki używane w języku migowym, języku brajla i języku polskim. Konkurs zorganizowany przez Polski Komitet Normalizacyjny pozwala młodzieży na zwrócenie uwagi na rolę norm w ułatwianiu samodzielnego życia osobom niepełnosprawnym.
Tekst: Joanna Szczepaniec    Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak

9.03.2015 - Egzaminy po kursie zawodowym

zobaczzobaczzobacz

W dniu 9 marca uczestnicy projektu „ Równi na Rynku Pracy” grupa beneficjentów Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięła udział w egzaminie po kursie zawodowym, trwającym od 16 lutego i przygotowującym młodzież do odbywania staży zawodowych. Egzaminy zostały przeprowadzone u 6 pracodawców, którzy również czuwali nad prawidłową realizacją kursów zawodowych. Uwzględniały one wiedzę teoretyczną a także zajęcia praktyczne. Kosmetyczki wizażystki pokazały jak pielęgnować oczy i ciało oraz przygotowały różne typy makijażu. Kucharze byli autorami zestawu obiadowego i deseru który z gracją podali kelnerzy, wcześniej przygotowanych gustownie stołach. Opiekunki dziecięce wykazały się umiejętnościami pedagogicznymi podczas zajęć plastyczno - muzycznych. Natomiast magazynierzy z obsługą wózka widłowego pokazali jak bezpiecznie można wykorzystać ten sprzęt. Uczestnicy szkolenia wykazali się znajomością wiedzy teoretycznej, a także bardzo dobrymi umiejętnościami praktycznymi, co pokazali w trakcie egzaminu. Od 1 kwietnia rozpoczną staże zawodowe, na których będą 6 miesięcy. Za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie na podstawie umowy. Realizacja projektu na terenie Skomielnej Białej jest dobrą formą pomocy młodzieży, która zechciała rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowe kwalifikacje po to by w przyszłości znaleźć dobrą pracę i zaistnieć na współczesnym rynku. Część młodzieży w projekcie Równi na Rynku Pracy to absolwenci Hufca Pracy ze Skomielnej Białej.
Tekst i zdjęcia: M. Augustyn

zobacz3.03.2015 - Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniu 2 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej udali się do Rabki Zdroju by wziąść udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” - polskiego święta państwowego. Dla uczczenia tych co zginęli w obronie naszego kraju zapalili znicze pod pomnikiem poległych żołnierzy i wzięli udział w prelekcji na temat Żołnierzy Wyklętych. Po powrocie do hufca wykonali tematyczną gazetkę.
Tekst: Marta Augustyn      Zdjęcie: Alina Macioł

24.02.2015 - Pomysł na czas wolny

zobaczzobaczzobacz

W dniu 24 lutego przedstawiciele Rady Młodzieży uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu wyjechali do Tenczyna, gdzie w Gospodarstwie Gościniec wzięli udział w rozgrywkach drużynowych w kręgle. Bowling to łatwy nie wymagający specjalnych umiejętności sport. Uczestnicy mieli za zadanie strącenie wszystkich 10 kręgli poprzez trafienie ich kulą. Rozgrywka składała się z 10 rund, a w każdej rundzie można było wykonać 2 rzuty. Najlepszym graczem okazał się Adam Miśkowiec. Atmosferę spotkania wzbogacił przygotowany grill, gdzie można było skosztować kiełbasek grillowych. Wyjazd był dobrą zabawą, a grający wykazali się humorem i honorem. Uczestniczki, które w tym dniu również chciały miło spędzić czas, spotkały się na zajęciach plastycznych i wykonały kartki dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Koło w Rabce-Zdroju na kiermasz świąteczny.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz23.02.2015 - Spotkanie absolwentów
20 lutego w budynku 6-36 HP w Skomielnej Białej zorganizowane zostało spotkanie tegorocznych absolwentów, na które przybyło 30 uczestników kształcących się w ramach hufca w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, murarz, sprzedawca, kucharz, fryzjer. Uczestnicy złożyli wstępną deklarację zgłoszeniową do egzaminu czeladniczego. Część młodzieży egzamin zawodowy zdawać będzie w szkołach, w których się uczy , jednak spora grupa przystąpi do egzaminu w Cechu Rzemiosł. Z kolei młodzież została poinformowana o Wojewódzkich Konkursach ,,Sprawny w Zawodzie – Bezpieczny w pracy”- kucharz, murarz, mechanik samochodowy, fryzjer, stolarz. Chętni zgłosili swój udział w reprezentowaniu hufca na tak prestiżowych przedsięwzięciach. Ostatnia część spotkania dotyczyła działalności Klubu Aktywnych oraz realizowanych inicjatyw na rzecz środowiska. Młodzież zachęcona do ustawicznego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych rozmawiała o aktualnej sytuacji na rynku pracy, oraz o realnych możliwościach. Na zakończenie spotkania w związku z obchodami Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje multimedialną związana z tematyką przemocy i agresji oraz sposobami radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami. Wszyscy zostali poinformowani o działalności Punktu Interwencji Kryzysowej, działającym przy hufcu, w ramach którego w razie potrzeby można uzyskać poradę i pomoc.
Tekst: Marta Augustyn Zdjęcie: Dorota Krawontka

zobacz22.02.2015 - Egazmin z kursu ECDL Start
W dniu 14 i 21 lutego w budynku 6-36 Hufca Pracy w Laboratorium Edukacyjnym ECDL w Skomielnej Białej został przeprowadzony egzamin .Do egzaminu przystąpiło 12 beneficjentów projektu „Równi na rynku Pracy” z programu Gwarancje dla młodzieży. O europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ubiegali się beneficjenci którzy uczestniczyli w 60 godzinowym kursie ECDL START prowadzonym przez panią Halinę Handzel. Uczestnicy zdawali 4 moduły:
- Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych 
- Użytkowanie Komputerów
- Przetwarzanie tekstów ( Microsoft Word)
- Arkusz kalkulacyjny ( Microsoft Eexel )
Egzaminatorem ECDL była pani Monika Kozyra. Czekamy na wyniki, ale liczymy że nie będzie poprawek.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

19.02.2015 - Ferie w Skomielnej Białej

zobaczzobaczzobacz

Od 16 lutego w ramach 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbywają się zajęcia dla uczestników hufca i młodzieży środowiskowej pod hasłem ,,Aktywnie i kreatywnie”. Młodzież spotyka się codziennie by współorganizować zimowe przedsięwzięcia w czasie wolnym od nauki szkolnej. Uczestnicy podczas zajęć plastycznych przygotowali już 150 kartek o tematyce świątecznej dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce- Zdrój. We wtorek chętne uczestniczki wzięły udział w Warsztatach Wdzięku i Elegancji dla młodzieży, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdrój , a na hali sportowej uczestnicy rozegrali mecz piłki nożnej przygotowujący do zawodów regionalnych. W środę 18 lutego młodzież z hufca w ramach profilaktyki spotkała się z aspirantem p. Szymonem Salą z Powiatowej Komendy Policji w Myślenicach, który poruszał tematykę bezpieczeństwa w sieci a także omówił zagrożenia wynikające ze stosowania substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy. Po spotkaniu młodzież chętnie wyjechała na wycieczkę do Krakowskiego kina na film ,,Wkręceni 2”. Poczym udali się na spacer uliczkami krakowskiego rynku.
Tekst: Marta Augustyn       Zdjęcia: Dorota Krawontka

17.02.2015 - Kursy zawodowe rozpoczęte

zobaczzobaczzobacz

W dniu 16 lutego w ramach programu ,,Gwarancje dla Młodzieży” beneficjenci projektu Równi na Rynku Pracy 6-36 Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej rozpoczęli realizację kursów zawodowych w zawodach kelner-barman-barista z obsługą kasy fiskalnej oraz terminalu płatniczego, kucharz małej gastronomi, magazynier z obsługą wózka jezdniowego i wymianą butli gazowej, kosmetyczka - wizażystka oraz opiekunka dziecięca. Program szkoleń obejmuje 150 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, podczas których młodzi ludzie będą zdobywać umiejętności i wiadomości z zakresu zawodu, który wybrali sobie jako formę wsparcia podczas realizacji projektu. Kursy odbywać się będą u wybranych pracodawców z terenu Skomielnej Białej, Rabki Zdrój i Jordanowa, który wyrazili chęć kształcenia młodych ludzi. Na zakończenie kursów uczestnicy przystąpią do egzaminu wewnętrznego, a następnie rozpoczną staż zawodowy, którego ukończenie zwiększy szansę zatrudnienia na obecnym rynku pracy.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz13.02.2015 - Słodki pączek w Skomielnej Białej
Dnia 12 lutego czyli w ostatni czwartek karnawału uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w budynku hufca, aby uczcić tradycję ,,tłustego czwartku”. W czasie spotkania uczestnicy poznali historię tłustego czwartku sięgającą czasów starożytnych, a także mieli za zadanie wyszukać staropolskie przysłowia związane ze  smażeniem pączków i faworków. Najbardziej trafnym okazało się przysłowie: „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Każdy skosztował słodkiego przysmaku, zachowując zwyczaj zjadania łakoci, gdyż według tradycji kto nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
Tekst i zdjęcie: Joanna Szczepaniec

zobacz11.02.2015 - Dzień Bezpiecznego Internetu
10 lutego obchodzony jest już po raz 11 jako ,,Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym dniu uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach komputerowych z p. Ryszardem Maciołem specjalistą d/s BHP. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienia rodziców, nauczycieli, wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w Internecie. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu realizowany jest pod hasłem ,,Razem tworzymy lepszy Internet”. Podczas zajęć prowadzący zwrócił uwagę, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci w jaki sposób z niej korzysta, a potencjał dzieci może być wykorzystany w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako forma twórcza dostarczająca rozrywki. Należy tylko pamiętać o bezpiecznym i mądrym korzystaniu z internetu.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz7.02.2015 - Spotkanie z pracodawcami kursów zawodowych
W dniu 5 lutego w godzinach popołudniowych w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie przedstawiciela Firmy Cargo p. Anny Kordas - koordynatora d/s szkoleń z pracodawcami u których odbywać się będą kursy zawodowe w ramach projektu „Równi na Rynku Pracy”. 30 osobowa grupa beneficjentów z Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej od 16 lutego rozpocznie kursy zawodowe w zawodach kelner – barman – barista z obsługą kasy fiskalnej oraz terminalu płatniczego, kucharz, kosmetyczka wizażystka oraz magazynier z obsługą wózka widłowego z wymianą butli gazowej. Dzięki kursom zawodowym uczestnicy projektu zdobędą nowe kwalifikacje zawodowe, które pomogą im w przygotowaniu do staży zawodowych, które odbywać się będą od maja przez 6 miesięcy u wybranych pracodawców. Podczas spotkania pracodawcy firm „Uzdrowisko Rabka”, Stołówka Szkolna, Dworek „Fantazja”, Centrum Urody, Centrum Kosmetyki Profesjonalnej, Zakład PUH „Elremot” przygotowali harmonogram i program kursów, a także ustalili zadania związane z kształceniem młodych ludzi w danym zawodzie.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz5.02.2015 - Hobbystycznie i aktywnie
W dniu 4 lutego 2015 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej halowej chłopców. Po zapoznaniu z ogólnymi zasadami gry uczestniczyli w zmaganiach na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Skomielnej Białej. Uczestnicy zostali podzieleni na drużyny, rozgrywali mecze każdy z każdym. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować jednostkę w czasie Regionalnych Halowych Mistrzostw OHP w Piłkę Nożną Chłopców. Udział w zajęciach sportowych pozwala młodzieży na aktywne i wartościowe spędzanie wolnego czasu jak również rozbudzanie zainteresowań i pasji.
Tekst: Joanna Szczepaniec Zdjęcie: Zdzisław Kościelniak

zobacz4.02.2015 - Kurs języka angielskiego
Dnia 3 lutego 2015 roku w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej rozpoczęły się zajęcia z języka angielskiego w ramach projektu ,,Gwarancje dla Młodzieży”. Kursem języka objęta została 12 osobowa grupa uczestników projektu Równi na Rynku Pracy, 3 z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej, 3 uczestników z Hufca Pracy w Myślenicach, oraz 2 uczestników z Młodzieżowego Centrum Kariery w Mszanie Dolnej. Zajęcia poprowadzi pani Anna Pacer. Podczas pierwszego spotkania młodzież rozwiązywała test z języka angielskiego na podstawie którego został zdiagnozowany poziom ich umiejętności. Uczestnicy zakwalifikowani zostali do grupy w ramach której zdobywać będą umiejętności językowe w mowie i piśmie. Dzięki uczestnictwu w kursie młodzież nabędzie nowe umiejętności językowe, które wykorzysta w przyszłej pracy zawodowej.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz27.01.2015 - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
W dniu 26 stycznia 2015 roku uczestnicy I roku praktycznej nauki zawodu w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w szkoleniu okresowym Bezpieczeństwo i Higiena Pracy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Szkolenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia i Wychowania "Elremot" w Skomielnej Białej. Młodzież poznała zasady BHP na stanowisku pracy. Uczestnicy zostali zapoznani również z harmonogramem zajęć w okresie ferii zimowych. Uzupełniając deklarację wyrazili chęć udziału w poszczególnych proponowanych formach zajęć. Ponadto znaczna część spotkania poświęcona była na rozmowy indywidualne dotyczące frekwencji i uzyskanych ocen z zachowania i przedmiotów szkolnych. Młodzież zachęcona została do korzystania z zajęć wyrównawczych prowadzonych przez wychowawców w budynku hufca.
Tekst: Marta Augustyn Zdjęcia: Alina Macioł

26.01.2015 - W Skomielnej Białej kurs ECDL zakończony
zobaczzobaczW dniach 12 - 24 stycznia 2015 roku w ramach projektu Równi na rynku pracy wytypowani beneficjenci z 6-36 Hufca Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej i Mszany Dolnej wzięli udział w kursie komputerowym ECDL start. 12 osobowa grupa młodzieży poznała wiadomości z 4 modułów tj. budowa i zastosowanie komputerów, systemy operacyjne, arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu. Uczestnicy usystematyzowali posiadającą wiedzę z zakresu podstawowej obsługi komputera i jego budowy i zasad działania. Poznali zakres prawny pracy w sieci, zdobyli także umiejętności radzenia sobie z problemami sprzętowymi i programowymi spotykanymi w pracach biurowych. Pozyskali praktyczną wiedzę umożliwiającą wykorzystanie prostych zadań administracyjnych z użyciem MS Word i Excel. Uczestnicy systematycznie i z zaangażowaniem przychodzili na zajęcia prowadzone przez panią Halinę Handzel, a ich wiadomości i umiejętności zostaną sprawdzone podczas egzaminu ECDL. Uzyskane certyfikaty ukończenia kursu pomogą im w poruszaniu się na rynku i znalezieniu pracy.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobacz23.01.2015 - Rocznica Powstania Styczniowego
W dniu 22 stycznia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie Rady Młodzieży. Najważniejszym punktem spotkania było opracowanie planu zajęć na okres ferii zimowych. Zgłaszane propozycje i wnioski zostały omówione i przeanalizowane w czasie spotkania. Uczestnicy zimowy wypoczynek chcą spędzić aktywnie i bezpiecznie w gronie kolegów i koleżanek. W drugiej części spotkania uczestnicy wspólnie wykonali tematyczną gazetkę upamiętniającą 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Rozmawiali o przeszłości i współczesności wykazując duże zainteresowanie poznaniem dziejów najbliższego regionu i okolic.
Tekst i zdjęcie: Joanna Szczepaniec

zobaczzobacz20.01.2015 - W Skomielnej Białej
Wizyta duszpasterska ks. Andrzeja Wasilewskiego Kruka odbyła się w piątek 16 stycznia w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej. Ksiądz Andrzej skierował do młodzieży Słowo Boże, a następnie pobłogosławił młodzież. Wysłuchał również informacji dotyczącej historii hufca w Skomielnej Białej. Był pod wrażeniem ,,Babcinego Domku”, w którym realizowane są tak liczne przedsięwzięcia na rzecz uczestników OHP i młodzieży środowiskowej. W sobotę w budynku Staży w Skomielnej Białej uczestnicy OHP będący zarazem strażakami OSP wzięli udział w spotkaniu podsumowującym działalność straży za 2014 rok. Strażacka Orkiestra Dęta, w której grają Maciej, Marcin i Tomek - tegoroczni absolwenci OHP uświetniła zebranie, na które zaproszeni zostali Wójt Gminy Lubień, Radni ze Skomielnej Białej, przedstawiciele instytucji oraz druhny i druhowie OSP.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

16.01.2015 - "Uśmiechnięte jasełka"
W dniu 15 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w jasełkach bożonarodzeniowych zaprezentowanych przez dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce Zdrój - Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Udział uczestników w przedsięwzięciu był inicjatywą Samorządu Młodzieży. Zaprezentowane scenki teatralne wprowadziły uczestników w szczególny nastrój, dostarczyły wielu wrażeń i wzruszeń oraz skłoniły do refleksji i zatrzymania się na chwilę w codziennym, zabieganym świecie. Uczestnictwo w spektaklu pozwoliło zrozumieć młodzieży problemy osób niewidomych oraz dotkniętych kalectwem.

zobaczzobaczzobacz

Po zakończonym przedstawieniu uczestnicy okazali bezinteresowną pomoc porządkując aulę. Wyjazd do Rabki pozwolił przedłużyć okres bożonarodzeniowy poprzez zwiedzanie nowo otwartej wystawy w tamtejszym muzeum ,,Szopki ze zbiorów Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju”.
Tekst i zdjęcia: Joanna Szczepaniec

zobaczzobacz12.01.2015 - WOŚP w Skomielnej Białej
11 stycznia po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i po raz kolejny do finału tym razem 23 włączyli się uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Klaudia ,Agnieszka, Justyna i Tomek kwestowali przy Kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana dla podtrzymywania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Tym razem kwestionującej młodzieży było znacznie więcej niż w poprzednich latach, świadczy to o coraz większym zaangażowaniu młodych ludzi w działalność charytatywną. Sztab WOŚP 1338 działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu zaprosił również uczestników kwestujących na koncert z okazji 23 Finału, w programie którego znalazły się występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, kiermasz rękodzieła oraz licytacje , z których dochód przeznaczony jest na Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

zobaczzobacz12.01.2015 - „Zróbmy coś dobrego„
W dniu 10 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej wzięli udział w świątecznym koncercie charytatywnym pod hasłem ,,Zróbmy coś dobrego”. W Teatrze Rabcio w Rabce wysłuchali kolęd w wykonaniu scholii Sta Allegro ze Skawy, chóru Contanies Angelicus oraz zespołu młodzieżowego „Wokaliza”. Przy świątecznych pieśniach „Gdy zapada grudniowa noc” „Złota Jerozolima” „Kołysanka Bożonarodzeniowa” włączyli się do wspólnego kolędowania. Koncert został zorganizowany aby wesprzeć remont budynku przeznaczonego dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym, miejscu w którym osoby niepełnosprawne będą mogły się uczyć i rozwijać. Uczestnicy Hufca już od wielu lat włączają się w działania na rzecz Stowarzyszenia robiąc np. kartki świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne. Będąc na tego typu koncertach, uczą się życia, w którym jest miejsce na pomoc innym, ale przede wszystkim miejsce na zrozumienie i akceptację drugiego człowieka. Po koncercie, którym byli zachwyceni, uczestnicy udali się na wieczorny spacer do Rabczańskiego Parku, gdzie po drodze oglądali Pomnik Św. Mikołaja i nowo oddany do użytku Dworzec Kolejowy. Justyna , Tomek i Klaudia wezmą udział w niedzielę w WOŚP, kwestując w kolejnej charytatywnej akcji.
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Zobacz wiadomości z 2019 roku

Zobacz wiadomości z 2018 roku

Zobacz wiadomości z 2017 roku

Zobacz wiadomości z 2016 roku

Zobacz wiadomości z 2015 roku

Zobacz wiadomości z lat 2014 - 2012

POWRÓT DO GÓRY