Wiadomości Środowiskowego Hufca Pracy z 2019 roku

SPOTKANIE WIGILIJNE

W dniu 19 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystej wigilii.

zobaczzobacz

Młodzież spotkała się w budynku Szkoły Branżowej nr.1 w Rabce Zdroju by pielęgnując tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i skosztować potraw wigilijnych, które sama przygotowała. Na świątecznym stole znalazły się: barszcz czerwony i uszka z grzybami, pierniki, babeczki, napoje i słodycze. W świątecznym nastroju młodzież wysłuchała życzeń Dyrektora Szkoły Andrzeja Błachuta. Komendant Hufca Marta Augustyn podsumowała mijający rok, podziękowała za współpracę i wyróżniła najbardziej aktywnych uczestników. Ubierając choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami młodzież słuchała kolęd i rozmawiała o tradycjach bożonarodzeniowych pielęgnowanych, które przekazywane są w ich rodzinach z pokolenia na pokolenie.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

FRANCISZKOWE BETLEJEM

W dniu 16 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Spotkaniu Opłatkowym.

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju wzięli udział w radosnych chwilach oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Oglądając pięknie przygotowane przez dzieci z ośrodka jasełka pod tytułem „Franciszkowe Betlejem” mogli przenieść się w czas kiedy to święty Franciszek przygotowywał się na przyjęcie Maleńkiego Jezusa. Do stajenki przybyli goście, śpiewając i chwaląc narodzonego. Mądra treść, piękne stroje i śpiew w wykonaniu aktorów wprowadziła wszystkich w czas zadumy i radości dodała nadziei na kolejne chwile spędzone w gronie rodzinnym. Po przedstawieniu, dzieleniu się opłatkiem i wysłuchaniu gości zaproszonych którzy licznie przybyli wolontariusze zadbali o część kulinarną na stołach. Podawali barszczyk z pasztecikami, owoce, słodycze, ciasto wzięli również udział we wspólnym kolędowaniu. Po całej imprezie pomogli w posprzątaniu, za co otrzymali serdeczne słowa uznania i podziękowania od Siostry Irminy Dyrektora Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rabce Zdroju.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

14 grudnia w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się IX Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

zobaczzobaczzobacz

Patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, którzy zadbali o nagrody i wyróżnienia. Statuetki i nagrody za I, II, III miejsce w kategorii „Solista” i „Zespół” ufundował Komendant Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Krzysztof Świerczek. Wyróżnienia zasponsorowali również: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Burtan, Prezes Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” Andrzej Błachut oraz Radny Rady Gminy Lubień Andrzej Bala. Celem organizacji przeglądu było pielęgnowanie tradycji, prezentacja kolęd i pastorałek oraz promocja jej wykonawców. Świątecznie udekorowana aula, kolejno prezentowane utwory wprowadziły wszystkich w nastrój radości i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Do przeglądu zgłosiło się 28 uczestników z 19 jednostek OHP w tym: Hufce Pracy z Dąbrowy Tarnowskiej, Oświęcimia, Myślenic, Proszowic, Krakowa, Wadowic, Limanowej, Niepołomic, Gorlic, Starego Sącza, Skomielnej Białej z Centrum Kształcenia i Wychowania z Tarnowa i Szczawnicy-Jabłonki oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Trzebini i Lanckorony i Nowego Sącza. Kolędy i pastorałki prezentowały zespoły, oraz soliści. Jury w składzie przewodniczący: Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, członkowie: Elżbieta Pasierb - instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, Izabela Handzel - nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Jadwiga Gacek – członek Związku Podhalan, aktorka Teatru im. Franciszka Macioła, Andrzej Błachut – Dyrektor Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Komisja stwierdziła, iż młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom wykonywanych utworów. Śpiewane były kolędy i pastorałki znane, ale także dawne zupełnie zapomniane związane z regionem Podhala czy Sądecczyzny. Na finał IX Przeglądu przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień - Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy Lubień - Jan Śmiałek, Radna Rady Powiatu Anna Rapacz, Radny Rady Gminy Lubień Andrzej Bala, Dyrektor Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju Andrzej Błachut, Członek Zarządu OSP Waldemar Pluciński, Przewodnicząca Rady Sołeckiej Maria Bal, pracodawcy, rodzice, przedstawiciele Związku Podhalan Oddział w Skomielnej Białej, oraz Zespoły Regionalne „Korpiołki” ze Skomielnej Białej i „Cyrniawa” z Krzeczowa, które świątecznym programem rozpoczęli drugą część kolędowania w Skomielnej Białej. Wyniki IX Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego przedstawił Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek, który wręczył dyplomy i wyróżnienia uczestnikom.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

W kategorii „Zespół” I miejsce zdobył zespół z 6-32 HP Limanowa. II miejsce Jury przyznało zespołowi „Trio” z CKiW Szczawnica – Jabłonka. III miejsce Hufiec Pracy 6-34 Stary Sącz. W kategorii „Solista” I miejsce zdobyła Patrycja Przystał z 6-17 HP Oświęcim. II miejsce Igor Gajda z 6-5 OSiW Lanckorona, III miejsce Agnieszka Leżoń z Hufca Pracy 6-24 Dąbrowa Tarnowska. Wyróżnienie ufundowane przez Starostę Powiatu Myślenickiego Józefa Tomalę otrzymała Danuta Wojdyła z 6-36 HP Skomielna Biała. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień Kazimierza Szczepańca otrzymała Aleksandra Kulma z 6-8 HP Kraków. Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu Danuty Burtan otrzymała Katarzyna Grygiel z 6-1 OSiW Nowy Sącz. Wyróżnienie Prezesa Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” Andrzeja Błachuta otrzymała Anna Kokoszka z 6-25 HP Bochnia. Wyróżnienie Radnego Rady Gminy Lubień Andrzeja Bali przyznano Oliwii Starzec z 6-10 HP Myślenice. Dodatkowe wyróżnienie Jury przyznało Julii Brzeszcz z 6-6 HP Proszowice.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

Na zakończenie zebrani goście wysłuchali najlepszych wykonawców w kategorii „Solista” i „Zespół”, po których Komendant Hufca pani Marta Augustyn podziękowała wszystkim współorganizatorom IX Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Specjalne podziękowanie wręczyła Wojewódzkiemu Komendantowi, Radnej Rady Powiatu, Wójtowi Gminy Lubień, Przewodniczącemu Rady Gminy Lubień, Zarządowi OSP, Prezesowi Stowarzyszenia MAGNUS, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Radnemu Rady Gminy Lubień, Przewodniczącej Rady Sołeckiej, Przedstawicielce Związku Podhalan. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Komendant Wojewódzki złożył wszystkim uczestnikom oraz gościom najserdeczniejsze życzenia. IX Przegląd Kolęd i Pastorałek uczestników OHP Województwa Małopolskiego był dużym przedsięwzięciem jego realizacja była możliwa dzięki pomocy i wsparciu wielu ludzi. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom: GKRPA w Gminie Lubień, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna, „Uzdrowisko Rabka S.A.”, Cukiernia „Pychotka” z Naprawy, Firma „Vanmar” – Małgorzata i Marek Kościelniak, „Jandrew” – Iwona i Jan Filipek, „Głodek Consulting”, „Auto Moto” Świder, „Stołówka Szkolna”, „Top Market” – Mirosław i Bartłomiej Plewa, „Agnes”, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej Jerzemu Kołpakowi, Nauczycielom, Instruktorom: Ewie Chorążak, Elżbiecie Folwarskiej, Elżbiecie Pasierb, Izabeli Handzel, Jadwidze Gacek, Janowi Surówce, Związkowi Podhalan Oddział w Skomielnej Białej, oraz Zespołom „Korpiołki” i „Cyrniawa”, Janinie i Janowi Kowalczyk, Ewie Grucy, Jolancie Kapłon, obsłudze Stanisławowi Gackowi, wolontariuszom Justynie Majchrzak, Annie Jaromin, Dawidowi Miśkowcowi, Norbertowi Tupcie. Nad całością i dobrą organizacją czuwała Kadra 6-36 HP ze Skomielnej Białej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w IX Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego.
Tekst – Marta Augustyn       Zdjęcia – Mateusz Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W BIEGU MIKOŁAJKOWYM

W dniu 10 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w III Biegu Mikołajów który odbył się w Rabce-Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Organizatorem biegu było Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce, Fundacja Przyjaciół Świętego Mikołaja w Rudzie Śląskiej oraz Gmina Rabka. O godzinie 11.00 młodzież zebrała się w Parku Zdrojowym „Pod Grzybkiem” by w czapkach mikołajowych wystartować wraz z innymi ludźmi dobrych serc, aby pokonać biegiem dystans i tym samym wziąć udział w cudownej akcji pomocy Danielowi. Chłopiec ma 15 lat, od urodzenia nie zrobił ani jednego kroku. Bardzo cierpi, gdyż ma chory kręgosłup. Jego kości są bardzo kruche, ma uszkodzoną nerkę, dostaje tylko zmiksowane jedzenie. Pomimo wielu chorób Daniel jest wesołym dzieckiem, uśmiecha się, lubi śpiewać, czytać książki. Jednak mama, która opiekuje się chłopcem bardzo przeżywa iż nie ma środków finansowych na zakup odpowiedniego wózka i sprzętu potrzebnego do sprawnego funkcjonowania syna. Uzbierane środki podczas Biegu Mikołajowego mogą to zmienić. Dlatego uczestnicy hufca postanowili przyłączyć się do akcji by pokazać, że im także zależy na godnym życiu chłopca. Poprzez udział w biegu pokazali, że każdy z nich może zostać Świętym Mikołajem i z radością dać coś od siebie koledze, który tak bardzo potrzebuje pomocy.
Tekst-Marta Augustyn       Zdjęcia- Kaja Kościelniak

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ POMAGAJĄ W CHARAKTERZE WOLONTARIATU

W dniu 8 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu mikołajowo-świątecznym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Już po raz kolejny w charakterze wolontariatu pomagali podczas organizacji tego ważnego przedsięwzięcia, które odbyło się w budynku Restauracji Siwy Dym na Zaborni. Na zaproszenie przybyli licznie członkowie PSONI, dzieci wraz z rodzicami, Zarząd Koła, przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego, Gminy Rabka, księża, siostry zakonne, inżynierowie i wykonawcy prac budowlanych związanych z uruchomieniem dźwigu windowego budynku Stowarzyszenia, przedstawiciele Moto Rabki, Pracowników Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego oraz zespół Majeranki, który w regionalnym nastroju zaprezentował kolędy i pastorałki świąteczne. Po krótkiej modlitwie wszyscy zebrani symbolicznie połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Następnie głos zabrał Święty Mikołaj, który obdarował zebranych smacznymi słodkimi paczkami. W tym czasie wolontariusze z hufca przygotowali stoły z ciastami i napojami, częstowali kawa i herbatą, pomagali także Świętemu Mikołajowi podczas rozdawania prezentów oraz śpiewali kolędy wraz z innymi zaproszonymi. Po spotkaniu błyskawicznie posprzątali salę, która w tym dniu służyła wszystkim przybyłym jako miejsce integracji, radości i nadziei na kolejne dni zbliżającego się wielkim krokami nowego 2020 roku.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia- Mateusz Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYCIECZCE DO KRAKOWA

W dniu 5 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

zobaczzobaczzobacz

W ramach mikołajek młodzież wyjechała do Krakowa by korzystając z aktywnych form, wspólnie spędzić swój wolny czas.Był to wyjazd integracyjny z uczniami klasy II i III ze Szkoły Branżowej nr. 1 w Rabce Zdroju. Korzystając z cudownej przedświątecznej atmosfery udali się do kina na film „LastChristmas”, który wprowadził wszystkich w nastrój najpiękniejszych świąt w roku, pełnych miłości, dobra i radości. Następnie udali się na zajęcia sportowe do parku trampolin, gdzie pod opieką instruktora zdobywali tajniki trudnej nauki akrobatycznej. Na zakończenie wszyscy spotkali się w budynku hufca by podsumować mijający rok kalendarzowy i poznać harmonogram konkursów, zawodów i przedsięwzięć w nowym 2020 roku.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI „SZLACHETNA PACZKA

zobacz

W dniu 26 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu by przygotować świąteczną paczkę.

Już po raz VII młodzież z jednostki w charakterze wolontariatu włączył się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Szlachetna Paczka”. W tym roku swoje działania skierowali do rodziny wychowującej pięcioro dzieci, z których dwoje Maja i Adrian mają nieuleczalną chorobę metaboliczną, wymagają specjalistycznego żywienia, ciągłej kontroli i opieki którą zapewnia mama. Tata obecnie pracuje na roli, remontuje stary dom, aby zapewnić każdemu z dzieci własny kąt. Rodzina utrzymuje się z zasiłków, z których większość przeznaczona jest na zakup leków i specjalistycznych produktów. Rodzina mimo wielu problemów trzyma się razem, dzieci uwielbiają wspólnie spędzać czas w ogrodzie, grać w piłkę, a wieczorami w gry planszowe. Lista potrzebnych rzeczy jest długa, gdyż rodzina potrzebuje artykuły spożywcze w tym produkty niskobiałkowe, artykuły higieniczne i środki czystości, ale także pościele, koce, poduszki, kołdry. Marysia uczestniczka hufca – przedstawicielka Rady Młodzieży posegregowała przyniesione rzeczy, poukładała w przygotowanych pudełkach i dostarczyła do p. Agnieszki – koordynatorki „Szlachetnej Paczki” na terenie Skomielnej Białej. Uczestnicy chętnie włączyli się w akcję pomocy i wsparcia, licząc na radość dzieci z otrzymanych prezentów, ale również na poprawę ich życiowej sytuacji. Swoją empatią i zrozumieniem pokazali, iż wolontariat w którym biorą udział kształtuje prawidłowe postawy, buduje ich aktywność, wskazuje na ich dobroć i ogromne serce dla drugiego człowieka.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI „MIKOŁAJ DLA MUKOLUDKÓW”

W dniu 22 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Mikołaj dla Mukoludków 2019”.

zobaczzobacz

W ramach szóstej edycji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą młodzież z hufca w charakterze wolontariatu postanowiła przyłączyć się do zbiórki słodyczy dla chorych dzieci na mukowiscydozę – ciężką i nieuleczalną chorobę genetyczną. Mikołaj dla Mukoludków to przedświąteczna akcja do której włączają się instytucje i osoby prywatne z terenu Rabki-Zdroju i okolicy. Cukierki, żelki, batony, czekolady zostaną przekazane na ręce Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą mającego swoją siedzibę w Rabczańskim Instytucie im. Profesora Jana Rudnika.Z pozyskanych słodkich darów przygotowane zostaną paczki dla wielu małych pacjentów, które sprawią im radość, zadowolenie, pozwolą choć na chwilę zapomnieć o swoim cierpieniu i chorobie.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH SPORTOWYCH NA HALI

W dniu 18 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zorganizowanych zajęciach sportowych.

zobaczzobaczzobacz

Aktywna forma spędzenia listopadowego popołudnia zrodziła się z inicjatywy Rady Młodzieży, która wyszła z pomysłem zaplanowania wolnego czasu najbardziej aktywnym uczestnikom z jednostki. Po wcześniejszych ustaleniach, korzystając z gościnności, zarezerwowano halę przy Szkole Podstawowej nr 3 w Rabce- Zdroju. Zajęcia poprowadził instruktor p. Michał Mrozek, który rozpoczął je od ciekawej, ale bardzo przemyślanej rozgrzewki, angażującej wszystkie mięśnie ciała. Przed rozpoczęciem rozgrywek udzielił młodzieży cennych wskazówek i omówił zasady gry. Rywalizację fair play uczestnicy rozpoczęli od rozegrania meczy w siatkówkę. W drugiej części spotkania młodzież rozegrała mecz piłki nożnej, podczas której instruktor zwrócił uwagę na grę dziewczyn, które właśnie przygotowują się do Wojewódzkich Zawodów w Piłkę Nożną Halową, planowanych na 7 grudnia w Niepołomicach.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ORGANIZUJĄ ZBIÓRKĘ ODZIEŻY DLA POTRZEBUJĄCYCH

W dniu 15 listopada 2019 r. uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zorganizowali zbiórkę odzieży dla rodzin objętych wsparciem przez Fundację „Pomocna Dłoń”.

zobacz

W ramach obchodzonego Światowego Dnia Ubogich uczestnicy działający w Klubie Aktywnych postanowili włączyć się w pomoc i ogłosili wśród swoich rówieśników zbiórkę odzieży, obuwia, pościeli i kocy. Przez kilka dni młodzież przynosiła do hufca rzeczy, które zostały posegregowane i poukładane w różne pudła, a następnie przewiezione do Fundacji. Podczas ogłoszonej akcji przedstawiciele Rady Młodzieży wykazali się odpowiedzialnością, empatią i zrozumieniem.Poprzez udział w przedsięwzięciu pokazali jak ważne jest kształtowanie postawy wolontariackiej, aktywności i podnoszenie świadomości na potrzeby drugiego człowieka, tym samym zwracając uwagę, że ludzie ubodzy są wśród nas. Często są to chorzy, bezdomni, samotni. Warto do nich wyciągnąć pomocną dłoń.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W GMINNYCH OBCHODACH ROCZNICY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 11 listopada młodzież z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięła udział w obchodach Rocznicy Święta Niepodległości.

zobaczzobaczzobacz

Pamiętając o historii naszego kraju, w duchu patriotyzmu uczestnicy OHP ze skomielniańskiej jednostki włączyli się aktywnie w obchody z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez instruktora panią Elżbietę Pasierb, podczas których jako jedna z grup przygotowali białe i czerwone kwiaty z bibuły do wspólnego „Bukietu Dla Naszej Ojczyzny”. Bukiet posłużył do dekoracji podczas Gminnych Obchodów Święta, które rozpoczęło się w Krzeczowie Mszą Świętą w Kościele p. w. Św. Wojciecha. Następnie w uroczystym przemarszu przy dźwiękach orkiestry przeszli do szkoły aby obejrzeć ciekawy, wzruszający program artystyczny. Na zakończenie młodzież wysłuchała koncertu Orkiestry Dętej OSP Skomielna Biała gdzie grają absolwenci OHP, a także Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Tenczyna i wzięła udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. W tym również dniu wolontariusze z hufca wzięli udział w rabczańskich obchodach, gdzie pod amfiteatrem częstowali serduszkowymi ciasteczkami ozdobionymi biało- czerwonym lukrem, zbierając wolne datki na potrzeby Stowarzyszenia na Rzecz Osób Z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce- Zdroju. Słuchając pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Rabki nie tylko wracali myślami do historii, ale również poprzez wolontariat pokazali, iż patriotyzm to symbole narodowe, to nasz kraj, ale patriotyzm to też dobrze przeżyty dzień, to aktywność, to integracja i wspólne działanie służące ludziom i wspólnemu szeroko pojętemu dobru.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU PRZED OBCHODAMI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 6 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przed obchodami rocznicowymi Święta Niepodległości.

zobaczzobacz

W duchu patriotycznym pielęgnując tradycję i historie naszego kraju młodzież z hufca wzięła udział w zajęciach plastycznych podczas których wycinali biało-czerwone kwiaty, wykonywali chorągiewki i ozdabiali Godło Polskie. Podczas prac wysłuchali słów hymnu państwowego, przypomnieli ważne daty historyczne. Na zakończenie w sali świetlicy środowiskowej przygotowali gazetkę tematyczną. Budynek hufca ozdobili biało-czerwonymi flagami symbolizującymi jedność ze wszystkimi Polakami, dla których ważna jest pamięć i historia naszego narodu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP PRZYGOTOWUJĄ KARTKI DLA STOWARZYSZENIA Z RABKI

W dniu 4 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkały się na zajęciach plastycznych by przygotować kartki świąteczne dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju.

zobaczzobacz

W charakterze wolontariatu ozdobiły ponad 100 kartek. Są na nich motywy bożonarodzeniowe, świąteczne, ale także zimowe. Wszystkie starannie wykonane w różnorodne wzory. Kartki zostaną wystawione na kiermaszu zorganizowanym przy kościołach w Rabce Zdroju przed Świętami Bożego Narodzenia. Wolne datki uzyskane z ich sprzedaży zasilą konto Stowarzyszenia, które przygotuje dla swoich podopiecznych spotkanie przedświąteczne i paczki ze słodkościami. Po raz kolejny młodzież z hufca pokazuje iż chce i potrafi być aktywna. A poprzez aktywność pragnie działać i pomagać by sprawić radość tym, którzy najbardziej tego potrzebują koleżankom i kolegom ze Stowarzyszenia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

IV Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP

W dniu 26 października w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się IV Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.
Do konkursu zaproszono jednostki z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP oraz uczestników OHP z innych województw. Swoich przedstawicieli zgłosiła: Dolnośląska WK OHP, Mazowiecka WK OHP, Podkarpacka WK OHP, Świętokrzyska WK OHP. Patronat nad Przeglądem objęli: Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec, którzy ufundowali dla laureatów przeglądu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienia ufundowali również: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Danuta Burtan, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia „Magnus” Pan Andrzej Błachut oraz Radny Rady Gminy Lubień Pan Andrzej Bala. Statuetki I, II, III miejsca w kategorii solista i zespół ufundował Komendant Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Pan Krzysztof Świerczek. IV Przegląd Pieśni Patriotycznej miał na celu kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie historii i tradycji oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Do przeglądu zgłosiło się 40 uczestników z 23 jednostek organizacyjnych: Hufców Pracy, Ośrodków Kształcenia i Wychowania i Centrów Kształcenia i Wychowania. Jury w składzie: Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, Elżbieta Pasierb instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Izabela Handzel nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Andrzej Bala Radny Rady Gminy Lubień, społecznik, lokalny patriota, oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny wystąpień. Młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom. Na koncert laureatów przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Radny Rady Powiatu Jacek Pasiowiec, Radny Rady Gminy Lubień Andrzej Bala, Przewodnicząca Rady Sołeckiej Maria Bal, Członek Zarządu OSP w Skomielnej Białej Waldemar Pluciński, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Skomielnej Białej Izabela Kościelniak, Dyrektor Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce – Zdroju Andrzej Błachut, nauczyciele, wychowawcy, pracodawcy, sponsorzy. Chór „Gaudium” ze Skomielnej Białej rozpoczął drugą część przeglądu wykonaniem wiązanki pieśni patriotycznych. Następnie Komendant Wojewódzki Krzysztof Świerczek oraz Komendant 6-11 Hufca Pracy w Wadowicach Pani Jolanta Zacny ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy oraz wyróżnienia laureatom Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Bohaterowie II wojny światowej”. Kulminacyjnym punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali było ogłoszenie wyników IV Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

W kategorii solista; I miejsce otrzymała Danuta Wojdyła z 6-36 HP ze Skomielnej Białej, II miejsce Jakub Kozłowski z 6-18 HP Kęty. III miejsce Joanna Zajączkowska z 13-1 HP Skarżysko Kamienna - Świętokrzyska WK OHP. 
 W Kategorii zespół I miejsce otrzymała grupa „ Bez przerwy” w składzie Angelika Czopek, Dominik Gamoń i Sebastian Staśko z 6-32 HP Limanowa, II miejsce zespół z 6-34 HP Stary Sącz w składzie Łucja Wojtas, Paweł Wojtas i Małgorzata Smajda.  III miejsce zespół „ Wiolinki” w składzie Martyna Olszowska, Jakub Tadrzak z OSiW Ząbkowice Śląskie -Dolnośląska WK OHP. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego przyznano zespołowi z 6-1 OSiW Nowy Sącz w składzie Katarzyna Grygiel, Gabriela Semla. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień otrzymała uczestniczka z 6-24 HP z Dąbrowy Tarnowskiej - Agnieszka Leżoń.  Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu - Daria Skóra z 7-7 HP Siedlce - Mazowiecka WK OHP. Wyróżnienie Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” - Patrycja Przystał z 6-17 HP Oświęcim. Wyróżnienie Radnego Rady Gminy Lubień otrzymała Aleksandra Dobosz z 9-12 HP Jarosławiec - Podkarpacka WK OHP.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

Na zakończenie zebrani goście wysłuchali wystąpień zwycięskich wykonawców. IV Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP to duże przedsięwzięcie do realizacji. Nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i wsparcie wielu ludzi na czele z Wojewódzkim Komendantem, Starostą Powiatu Myślenickiego, Wójtem Gminy Lubień, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Przedszkola w Skomielnej Białej, Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Magnus, Radnego Rady Gminy Lubień, Przewodniczacej Rady Sołeckiej, Prezesa OSP oraz Chóru „Gaudium” ze Skomielnej Białej. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom: GKRPA w Gminie Lubień, Bank Spółdzielczy w Mszana Dolna, „Uzdrowisko Rabka”, Cukiernia „Pychotka” Naprawa, Cukiernia- Piekarnia Słowiak z Lubnia, Pizzeria „Gracja” Jordanów, Firmy: „Vanmar „, „Jandrew ”, „Głodek Consulting ”, „Auto Moto Świder”, „Stołówka Szkolna”, „Top Market”, „Profes”, „Kacztex ”, „Agnes ”, „Auto Centrum Fudala”, „Trans-Marino”, „Top Market” , „Awet ” , Firma „Ramax”, „Artykuły Wielobranżowe” – Małgorzata Pancerz, Nauczycielom, Instruktorom: Ewie Chorążak, Elżbiecie Folwarskiej, Elżbiecie Pasierb, Izabeli Handzel, Andrzejowi Bala, Justynie Majchrzak, Obsłudze Stanisławowi Gackowi, Jolancie Kapłon, Ewie Gruca, i licznym Wolontariuszom – młodzieży ze Skomielnej Białej . Nad całością i dobrą organizacją czuwała Kadra 6-36 HP i MCK ze Skomielnej Białej na czele z Komendantem Hufca. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP.
Tekst – Marta Augustyn           Zdjęcia – Mateusz Augustyn

SZKOLENIE Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

W dniu 15 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej brali udział w szkoleniu z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

zobacz

Szkolenie zorganizowane zostało przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Skomielnej Białej, prowadził je główny specjalista ds. BHP Ryszard Macioł, brali udział uczestnicy I roku nauki zawodu w ramach OHP. Młodzież poznała zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy, zagrożenia występujące w procesach pracy oraz ogólne przepisy prawne z zakresu prawa pracy. Szkolenie takie pozwoliło młodzieży poznać, jakich zachowań powinni się wystrzegać, aby nie narażać siebie i współpracowników na niebezpieczne zdarzenia. Zdobyta wiedza podczas zajęć uświadomi młodzieży zagrożenia w pracy oraz sposoby ich niwelowania.
Tekst i zdjęcia – Alina Macioł

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYCIECZCE DO KRYNICY ZDROJU

zobaczzobaczzobacz

W dniu 14 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Krynicy Zdrój.

Wyjazd zorganizowany został w ramach programu autorskiego z zakresu resocjalizacji i profilaktyki pod hasłem „Młodzież wolna od uzależnień” mającego na celu uświadomienie uczestnikom niebezpiecznych skutków, jakie niosą uzależnienia od alkoholu, e-papierosów, napojów energetyzujących, środków psychoaktywnych, ale także od mediów i profili społecznościowych a jednocześnie ukazanie takich aktywnych form i zachowań, które będą alternatywnym rozwiązaniem i zagospodarowaniem czasu wolnego. Wyjazd był również formą integracji grupy ze szczególnym uwzględnieniem adaptacji społeczno – zawodowej uczestników I rocznika. Długa malownicza trasa przez Stary Sącz, Piwniczną, Muszynę dała możliwość podziwiania wspaniałych pejzaży i jesiennej przyrody a sam pobyt w Krynicy przyniósł niespodziewane wrażenia i emocje. Wyjazd i zjazd wyciągiem krzesełkowym i wyjście na wieżę widokową był doskonałą formą ukazania nie tylko prawidłowych wzorców i postaw ale również czasem do rozmów i dyskusji na temat zdrowia dbania o niego i doceniania tego co w życiu jest najważniejsze. Wycieczkę zakończył spacer po krynickim deptaku i pobyt w pijalni wód mineralnych. Słoneczna pogoda i dobre humory były podsumowaniem tego fantastycznego wyjazdu w ramach programu i szeroko pojętej profilaktyki.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ JADĄ DO KRAKOWA

W dniu 02 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Krakowa.

zobaczzobaczzobacz

Wycieczka zorganizowana została w ramach programu autorskiego „Dbajmy o swoją wieś”. Miała na celu ukształtowanie wśród młodzieży odpowiednich postaw, pełnych odpowiedzialności i wrażliwości nie tylko na przyrodę ale i społeczność w której żyją, uczą się i pracują. Wspólny pobyt w Parku Trampolin, spotkanie z trenerem pokazał jak ważna jest również aktywność sportowa i przełamanie pewnych młodzieńczych stereotypów, w których smartfon pełni rolę komunikatorów ale i zamyka w świecie mediów. Wyjazd ukierunkowany był również na adaptację społeczno – zawodową uczestników I roku praktycznej nauki zawodu. Młodzież podczas wyjazdu została zapoznana z najbliższymi przedsięwzięciami organizowanymi w Małopolskiej Komendzie Wojewódzkiej w tym Inaugurację Roku Szkoleniowego i Obchodów 8 rocznicy ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem OHP. Ze względu na to, iż w obchodach wezmą udział tylko delegacje młodzieży, uczestnicy postanowili iż w drodze powrotnej, zatrzymają się w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, gdzie zwiedzili kaplicę, pomodlili się w intencji swojej i swoich bliskich, a przede wszystkim złożyli hołd wielkiemu Polakowi, kilka dni przed rocznica wyboru na Papieża.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICZKI 6-36 HP BIORĄ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI POD NAZWĄ ŚWIĘTO DOMU

W dniu 28 września uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w uroczystości pod nazwą Święto Domu.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież zaproszona została do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju gdzie w charakterze wolontariatu włączyła się aktywnie w organizację tego przedsięwzięcia. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy św. Franciszka, po której uczestniczki hufca oraz licznie zaproszeni goście z wielkim zainteresowaniem i podziwem obejrzeli przedstawienie pt. „Ogrodnicy Bożej Winnicy” przygotowane przez koleżanki i kolegów z Ośrodka Świętej Teresy. Następnie podczas integracyjnego spotkania, przy słodkim poczęstunku wszyscy zebrani mogli porozmawiać, nawiązać przyjaźń i mile spędzić wolny czas. Po uroczystości uczestniczki hufca zadbały o porządek i czystość, sprzątając stoły, układając krzesła usłyszały wiele ciepłych słów od siostry Irminy- Dyrektor Ośrodka, a także od przybyłych księży i sióstr zakonnych między innymi od siostry przełożonej z Lasek , która wraz z dziećmi była specjalnym gościem Święta Domu w Rabce- Zdroju. Dla Dominiki, Agnieszki i Doroty – uczestniczek I roku było to pierwsze doświadczenie pracy w charakterze wolontariatu. Jednak zgodnie stwierdziły że wyjazd do Rabki sprawił im wiele radości i satysfakcji , przyniósł również chwile zastanowienia i zadumy nad własnym życiem, w którym czasami nie doceniają swoich sprawności. Dopiero będąc na takich spotkaniach zaczynają rozumieć i doceniać swoje zdrowie, cenić swoje umiejętności i dziękować Bogu za łaski , które otrzymały od losu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU ZORGANIZOWANYM PRZEZ RADĘ MŁODZIEŻY

W dniu 19 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Rady Młodzieży działającej przy hufcu w Skomielnej Białej.

zobaczzobaczzobacz

Podczas spotkania młodzież ustaliła harmonogram działań i przedsięwzięć na rok szkoleniowy 2019/2020, oraz omówiła zadania do realizacji w ramach programów autorskich „ Dbajmy o swoją wieś ”, „ Młodzież wolna od uzależnień”, „ Na straży i z pomocą”, a także IV Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP, który planowany jest na 26 października. Podsumowała również dotychczasową aktywność uczestników w konkursach i przedsięwzięciach na szczeblu regionalnym i wojewódzkim. W drugiej części młodzież przedstawiając prezentacje, omówiła tematykę związaną z ekologią i zanieczyszczeniem środowiska lokalnego. Zwróciła uwagę na dzikie wysypiska śmieci znajdujące się w lesie, oraz częste palenie w gospodarstwach domowych klejoną płytą. Młodzież podczas dyskusji zwróciła uwagę na fakt jak ważna dla wszystkich jest ochrona środowiska, która sprzyja zdrowiu i zapobiega chorobom cywilizacyjnym. W związku z akcją- Sprzątanie Świata najbardziej aktywni udali się na spacer sprzątając wyznaczone miejsca swojej małej ojczyzny.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

SPOTKANIE PRACODAWCÓW W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 14 września w budynku 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie pracodawców u których uczestnicy skomielniańskiej jednostki odbywają praktyczną naukę zawodu.

zobaczzobaczzobacz

Celem spotkaniem było przekazane niezbędnych informacji dotyczących kształcenia pracowników młodocianych. Na zaproszenie przybyli pracodawcy, od lat współpracujących hufcem ale również nowi,którzy od września tego roku zaoferowali miejsca pracy do nauki zawodu. Trzeba zaznaczyć , iż lokalny rynek pracy rozrasta się, daje młodym ludziom nowe możliwości i większy wybór zawodów. Spotkanie rozpoczęła komendant hufca Marta Augustyn, przedstawiając działalność placówki i omawiając tematy związane z zatrudnieniem młodocianego. Zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy względem pracownika; skierowane na badania lekarskie, szkolenie bhp, przestrzeganie przepisów w myśl Kodeksu Pracy. Omówiła czas pracy uczestnika, urlopy, sprawy socjalne. Zwróciła uwagę na artykuły z Ustawy Prawo Oświatowe i Ustawę o Rzemiośle, Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenie, Uchwałę Zarządu Województwa Małopolskiego w sprawie aktualizacji zawodów, a także przepisy regulujące dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego. Następnie głos zabrała zaproszona Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Lubniu p. Zofia Gruszkowska, która dokładnie przedstawiła formę ubiegania się o refundację kosztów za wykształcenie pracownika młodocianego. W drugiej części dyskusyjnej zaproszeni goście mieli okazję uzyskać informację na nurtujące ich pytania, oraz porozmawiać z kadrą hufca o zatrudnionych uczestnikach, ich udziału w przedsięwzięciach i programach realizowanych w ramach działalności kulturalno-oświatowej i sportowej.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI NARODOWEGO CZYTANIA

W dniu 9 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji Narodowego Czytania 2019.

zobaczzobaczzobacz

Tegoroczna akcja zorganizowana została w Branżowej Szkole nr 1 w Rabce Zdroju. Młodzież pierwszego rocznika w skupieniu i z uwagą wysłuchała utworu „Dym” Marii Konopnickiej, który czytała komendant hufca p. Marta Augustyn, oraz nauczyciele p. Renata Papież i p. Renata Jandura. Utwór wybrany został z pośród ośmiu lektur, które zaproponowała Para Prezydencka.Nie był przypadkowy, gdyż tematyka i treść noweli częściowo nawiązywała do sytuacji młodych ludzi, którzy od września rozpoczęli swoją pierwsza pracę jako pracownicy młodociani. Utwór był doskonałą okazją do omówienia tematyki dotyczącej bezpieczeństwa, przestrzegania regulaminu i zasad obowiązujących podczas wykonywania swoich obowiązków i w mistrzowski sposób ukazywał treści uniwersalne, aktualne, wśród nich pracy, refleksji nad młodym człowiekiem i życiem w społeczeństwie. Mając na uwadze propagowanie czytelnictwa, a jednocześnie pielęgnowanie historii uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej po raz kolejny włączyli się w akcję Narodowego Czytania, by podczas wspólnej akcji nie tylko się jednoczyć, pielęgnować wartości, ale i doceniać piękno polskiej literatury jako spuścizny narodowej i naszego bogactwa.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W OBCHODACH 80 ROCZNICY TRAGICZNYCH WYDARZEŃ 3 WRZEŚNIA 1939

 

W dniu 3 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach 80 rocznicy tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 3 września 1939 roku.

zobaczzobaczzobacz

Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem wystawy przez Naczelnika Biura Upamiętniającego Walki i męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Wrzesień 1939”. Następnie w kościele p.w. Św. Sebastiana odprawiona została Msza Święta w intencji poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców w 80 rocznicę tragicznych wydarzeń. Dalsza część uroczystości odbyła się przy Obelisku, gdzie w obecności funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Krakowa odśpiewano Hymn Państwowy, wciągnięto flagę na maszt, odczytano apel poległych, a zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze w dowód pamięci i szacunku dla tych którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W UROCZYSTYM ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO

W dniu 2 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2019/2020.

zobaczzobaczzobacz

Uroczystość odbyła się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju. Zaproszeni zostali na nią uczestnicy odbywający praktyczną naukę zawodu w zawodach: kucharz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci, instalacji sanitarnych, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz – tynkarz, pracownik obsługi hotelowej, sprzedawca, piekarz u pracodawców na terenie Rabki i pobliskich miejscowości. Na spotkanie z dyrekcją, nauczycielami i wychowawcami licznie przybyli również rodzice I rocznika – młodzież, którzy od dzisiaj rozpoczynają nowy etap swojego życia ucząc się wymarzonego zawodu, która da im pracę a także satysfakcję i gratyfikację finansową. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach, z podziałem na uczniów, którzy ukończyli Szkołę Podstawową wśród nich nawet 14 latkowie i tych, którzy ukończyli Gimnazjum. Wszyscy wysłuchali informacji Dyrektora Szkoły p. Andrzeja Błachuta oraz Komendanta 6-36 Hufca Pracy p. Marta Augustyn. Omówione zostały prawa i obowiązki pracownika młodocianego, wymiar urlopu, regulamin pracy, szkolenia BHP, wygrodzenia, formy zwolnienia i usprawiedliwienia nieobecności w szkole na praktyce, udział w przedsięwzięciach i konkursach organizowanych w ramach rywalizacji Wojewódzkiej Komendy OHP oraz programach realizowanych w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej. Natomiast doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery p. Dagmara Pustuła omówiła tematykę związaną z pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym.
Tekst i zdjęcia –Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLENIOWEGO 2019/2020

W dniu 30 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu rozpoczynającym nowy rok szkoleniowy.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież pierwszego rocznika zaproszona została do hufca, by uzyskać niezbędne informacje dotyczące realizacji obowiązku szkolnego i praktycznej nauki zawodu w ramach podpisanych umów. W pierwszej części spotkania komendant hufca Marta Augustyn przekazała informację dotyczące praw i obowiązków pracowników młodocianych. Poruszyła tematykę czasu pracy, urlopów wypoczynkowych, zwolnień lekarskich oraz zwolnień w celu udziału w zawodach, konkursach i przedsięwzięciach organizowanych w ramach działalności kulturalno-oświatowej i sportowej WKOHP. W drugiej części młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego p. Dagmarę Pustuła pod hasłem: „Wybieram ścieżkę edukacyjno- zawodową” w ramach których zostały omówione zainteresowania i trafność wyboru zawodu i szkoły z uwzględnieniem zawodów uznawanych za deficytowe i poszukiwane na dzisiejszym rynku pracy. Na zakończenie młodzież wzięła udział w rozmowach indywidualnych z wychowawcami w celu uzyskania informacji potrzebnych do dokumentacji jednostki.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIE PSONI KOŁO W RABCE ZDROJU.

W dniu 29 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym pod hasłem „Dzień Rodziny”.

zobaczzobaczzobacz

Na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju młodzież w charakterze wolontariatu włączyła się aktywnie w organizację tego przedsięwzięcia, które odbyło się na Krzywoniu, gdzie mieści się specjalnie przygotowana drewniana wiata, w której można nie tylko zapalić grilla ale i świetnie spędzić, w otoczeniu drzew wolny czas na łonie rabczańskiej przyrody. Uczestnicy po raz kolejny pokazali jak potrafią integrować się z kolegami i koleżankami ze Stowarzyszenia. Zadbali o stoły ze słodkościami i napojami, piekli kiełbasę, robili kawę, herbatę a także watę cukrową. Zachęcali do zabaw ruchowych i przy muzyce wraz z dzieciakami brali udział w konkursie tańca, przeciągania liny, dmuchania balonów i baniek. Po imprezie pomagali w sprzątaniu miejsca,które zostanie w ich pamięci. Bo przecież czynienie dobra wśród tych którzy tego najbardziej potrzebują jest zawsze wielką sprawą. Wymaga empatii, zrozumienia i siły wewnętrznej, która kreuje nie tylko wartości ale również kształtuje charakter i prawidłowe postawy.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WSPÓŁORGANIZATOREM PIKNIKU RODZINNEGO

W dniu 28 lipca 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej był współorganizatorem Pikniku Rodzinnego pod hasłem „Grunt to rodzinka”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież oraz kadra z jednostki włączyła się aktywnie w organizację tego wielkiego przedsięwzięcia, które zorganizowane zostało po Gminnych Zawodach Sportowych Ochotniczych Straży Pożarnych w celu integracji grup społecznych z lokalnego środowiska. Piękna słoneczna pogoda przyczyniła się do tego, iż na boisku Klubu Sportowego „Luboń” przybyły tłumy ludzi, chętnych do wspaniałej zabawy. Piknik rodzinny rozpoczął występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skomielnej Białej, następnie swoje talenty pokazał Zespół Regionalny „Korpiołki”. W przerwach między występami przedstawiciele skomielniańskich rodzin brali udział w konkursach i zawodach, podczas których nie zabrakło śmiechu i dobrego humoru. Uczestnicy w charakterze wolontariatu zadbali o sprawne przeprowadzenie zabaw, obsługiwali stoisko z napojami i słodyczami a także dbali o porządek. Promując hufiec rozprowadzali broszury z informacjami o kształceniu w OHP. Mottem przewodnim pikniku było hasło „Bezpieczne wakacje” które przygotowała młodzież ze skomielniańskiego hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU PROMUJĄCYM PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

W dniu 19 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach programu wakacyjnego pod hasłem „ Kulturalnie spędzamy wolny czas”, wzięli udział w spotkaniu promującym przedsiębiorczość oraz efektywne formy poruszania się na lokalnym rynku pracy.

zobaczzobacz

Zainteresowana młodzież ofertami pracy spotkała się na warsztatach podczas których uczyła się jak prawidłowo napisać CV, ale również jak zaprezentować swoją osobę podczas rozmowy z pracodawcą. Uczestnicy mieli okazję praktycznie wypróbować swoje umiejętności podczas przykładowych scenek, które również pokazały jakie cechy charakteru sprzyjają znalezieniu odpowiednich ofert pracy które dają satysfakcjonującą ale i zadawalającą wypłatę. W tym dniu uczestnicy spotkali się z panią Anitą Jarząbek z Podhalańskiej Akademii Sukcesu, która omówiła programy realizowane na terenie powiatów: suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego w ramach którego można wziąć udział w bezpłatnym kursie, stażach zawodowych, założyć własną działalność gospodarczą lub rozpocząć pracę.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZBIÓRCE I SEGREGACJI ZAKRĘTEK

W dniu 15 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zbiórce i segregacji zakrętek plastikowych.

zobaczzobaczzobacz

Wolontariusze już po raz kolejny ogłosili akcję i tym razem na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju segregowali zakrętki plastikowe, które dostarczyły różne instytucje i ludzie dobrej woli do budynku na ul. Podhalańskiej. Do przygotowanych wcześniej worków wg otrzymanych wskazówek wkładali różnej wielkości i koloru setki zakrętek. A trzeba przyznać, że była to bardzo mozolna praca wymajająca cierpliwości ale i dokładności. W przywożonych korkach znajdowały się różne rzeczy: baterie, części zakrętek, metalowe elementy, śruby, gwoździe, a nawet papierki od słodyczy. Aby można było oddać plastikowe korki do Fundacji trzeba je starannie przebrać. Za uzbierane plastikowe korki podopieczni Stowarzyszenia otrzymają sprzęt do rehabilitacji w tym wózki, rowery, kule, balkoniki. Wolontariat młodzieży w okresie wakacji jest elementem pozytywnego i aktywnego zagospodarowania czasu wolnego. Młodzież chętnie włącza się w działania Stowarzyszenia nabywając w ten sposób nowe umiejętności i doświadczenie, staja się empatyczni i wrażliwi, rozumieją potrzeby innych, uczą się prawidłowych postaw i wartości tak potrzebnych w codziennym życiu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ ZAPROSZENI NA ŚWIĘTO GMINY LUBIEŃ

W dniu 7 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wakacyjnej imprezie zorganizowanej pod hasłem „Święto Gminy Lubień”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w charakterze wolontariatu włączyła się aktywnie w to ważne wydarzenie zorganizowane już po raz trzeci jako Turniej Wsi, pod patronatem Wójta Gminy Lubień oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu. Rozgrywki turniejowe z udziałem drużyn z Lubnia, Tenczyna, Krzeczowa, Skomielnej Białej przyciągnęły na boisko nad Rabą w Lubniu licznych mieszkańców naszej Gminy, ale i zaproszonych gości m in.przedstawicieli gmin partnerskich z Malatiny, Małego Sławkowa. Uczestnicy pomagali podczas organizacji konkursów, które miały charakter wesoły i były pełne humoru. Dbali także o porządek i czystość na stołach. Podczas imprezy rozdawali ulotki promujące Hufiec w Skomielnej Białej. Dopingowali i trzymali kciuki za drużynę która podczas turnieju reprezentowała naszą wieś. Piękna słoneczna pogoda, występy zespołu Verdis i My Way oraz liczne atrakcje przyciągnęły tłumy ludzi, którzy chętnie z radością i zadowoleniem brali udział w wakacyjnym integracyjnym spotkaniu, sprzyjającym niekończącym się rozmową i zabawie.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOLENIOWEGO

W dniu 19 czerwca młodzież z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w zakończeniu roku szkoleniowego 2018/2019.

zobaczzobaczzobacz

Uroczystość odbyła się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju. Wzięli w niej udział Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus”, Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne, Kadra Hufca oraz Uczniowie, wśród nich tegoroczni Absolwenci, którzy na to ostatnie spotkanie w gronie szkolnym, przygotowali krótki, ale jakże wymowny program artystyczny. Najlepsi uczniowie od Dyrektora Szkoły Andrzeja Błachuta otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. Słowa podziękowania, dyplomy i nagrody książkowe za zaangażowanie w działania OHP oraz aktywne uczestnictwo w konkursach i zawodach sportowych od komendanta hufca otrzymali tegoroczni absolwenci; Krzysztof Zachara i Dagmara Teper oraz uczestnicy pierwszego i drugiego roku praktycznej nauki zawodu; Weronika Frost, Mateusz Leśniakiewicz, Marcin Stolarczyk, Piotr Szczepaniec i Łukasz Polaniak, którzy przyjmując gratulacje wyrazili chęć dalszej współpracy w realizacji dodatkowych zadań, zapewnili o swojej aktywności i chęci udziału w wolontariacie także w okresie wakacji.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W KOLEJNEJ INICJATYWIE SAMORZĄDOWEJ

W dniu 10 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w realizacji inicjatywy samorządowej pod nazwą „Poszerzenie umiejętności społeczno-zawodowych”.

zobaczzobacz

W ramach szkolenia zorganizowanego w zakładzie Agnes Style Fryzjerstwo Profesjonalne prowadzonego przez panią Agnieszkę Wojdyłę młodzież uczyła się strzyżenia długich włosów poprzez cieniowanie techniką z kucyka. Swoje umiejętności ćwiczyli na przyprowadzonych przez siebie modelkach. Ponadto uczestniczka trzeciego roku Karolina w ramach przygotowania do egzaminu wykonywała dodatkowo strzyżenie na lalce modelowej. Uczestnicy poznali techniki strzyżenia odpowiednimi kątami. To już kolejne szkolenie w którym wzięli udział w ramach poszerzenia umiejętności zawodowych. Wcześniejsze prowadzone przez szkoleniowca Piotra Drewniaka dotyczyło techniki koloryzacji sembre/ombre w ramach którego również poznali podstawy koloryzacji z nauką łączenia kolorów. Zdobyte nowe umiejętności w zawodzie fryzjer pozwoliły na pełniejsze poznanie sposobów pracy z klientem. Były również doskonałą formą pokazania efektów nauki i pracy oraz integracji grupy i wymiany doświadczeń.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU PROMUJĄCYM MAŁOPOLSKIE DNI UCZENIA SIĘ

W dniu 8 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w interesującym spotkaniu promującym Małopolskie Dni Uczenia się. Młodzież została zaproszona do hufca by porozmawiać na temat rynku pracy oraz możliwości zatrudnienia zwłaszcza zatrudnienia w okresie wakacji. Wzięła również udział w spotkaniu z kadrą hufca oraz w warsztatach promujących zdrowy styl życia prowadzonych przez przedstawicieli firmy ORIFLAME.

zobacz

Uczestnicy poznali nowoczesny system pracy tzw. TEAMWORK, gdzie mogą rozwijać indywidualną ścieżkę kariery i poprzez biznes realizować siebie i swoje marzenia. Konsultantki z firmy kosmetycznej, w której znalazły się absolwentki Hufca Monika i Honorata prezentowały nie tylko kosmetyki, ale także produkty Wellness i zdrowego odżywiania. Zwróciły uwagę, iż każdy z nas powinien wybierać zdrowie i zdrowy styl życia powinien wyposażony być w niezbędną wiedzę, która pozwoli na realizację tego zamierzenia. W drugiej części spotkania chętna młodzież poddała się metamorfozie, oczyszczaniu skóry twarzy, malowaniu i innym zabiegom upiększającym. Na zakończenie komendant hufca zwróciła uwagę na obchodzone Małopolskie Dni Uczenia się, które w tym roku przypadły na 7,8 czerwca mające na celu promowanie otwartej postawy na rozwój osobisty i zawodowy, a także kształtowanie odpowiedzialności na własną edukację na każdym etapie życia, która przecież jest kluczem do utrzymania atrakcyjności na rynku pracy i pokazuje, że uczenie się może być nie tylko pożyteczne i przyjemne, ale także może być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

 

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ W FINALE XVII INTEGRACYJNEJ SPARTAKIADZIE DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniu 28 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej wzięli udział w Finale XVII Integracyjnej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży.

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu włączyli się aktywnie w to ważne sportowe przedsięwzięcie organizowane na Stadionie Miejskim w Rabce Zdroju. Organizatorem kolejnej spartakiady pod patronatem mistrza Olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego był Burmistrz Rabki Zdrój, Zespól Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym, Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, Zespół Przedszkoli dla Dzieci Przewlekle Chorych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju. Młodzież pomagała podczas przejścia i zawodów koleżankom i kolegom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących imieniem Św. Tereski w Rabce Zdroju, ale również dzieciom ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Spartakiada rozpoczęła się zapaleniem znicza olimpijskiego przez przedstawiciela osób niepełnosprawnych. Następnie rozegrano konkurencje: kręgle, skok w worku, rzut do kosza, skok w dal, tor przeszkód, wyścigi wózków podczas którego młodzież pomagała w opiece nad dziećmi, ale również dbała o ich sprawne przeprowadzenie. Spartakiada zorganizowana już po raz XVII miała na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu, ale również integrację dzieci i młodzieży z różnych ośrodków, organizacji i szkół. Promowała ideę wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych, które podejmują wyzwania sportowe rozwijają sprawność fizyczną i wzmacniają wiarę we własne siły i możliwości. Budują wizerunek młodego sportowca pełnego emocji i wiary w pokonywanie własnych niedogodności codziennego życia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKA 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W KONKURSIE RECYTATORSKI IM. ANTONINY ZACHARY – WNĘKOWEJ W RABCE-ZDROJU

W dniu 27 maja uczestnik 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Dominik Frost reprezentował 6-36 HP w XXXV Konkursie Recytatorskim im. Antoniny Zachary-Wnękowej, który odbył się w Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdrój

zobaczzobaczzobacz

Konkurs zorganizowany został pod patronatem Burmistrza Rabki-Zdroju, organizatorami byli Kolegium Redakcyjne, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Związek Podhalan Oddział Gorczański, Szkoła Podstawowa w Ponicach, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Muzeum im. Wł. Orkana, Teatr „Rabcio”, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Głównym celem konkursu było uczczenie pamięci wybitnej poetki regionu Podhala – Antoniny Zachary-Wnękowej oraz popularyzacja twórczości poetów góralskich, a także zainteresowanie uczniów pięknem gwary góralskiej i kulturą słowa. Odbywał się w dwóch kategoriach: kategorii literackiej, oraz kategorii gwary w różnych grupach wiekowych. Uczestnik hufca wykonał dwa utwory związane z regionem Podhala „Corne chmury idom” autorstwa A. Zachary – Wnękowej oraz „Hej Skomielniany” autorstwa nieznanego. Za udział w konkursie uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę, która pozwoli mu bardziej poznać twórczość tak wybitnej poetki.
Tekst – Marta Augustyn            Zdjęcia – Halina Handzel

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W WYSTAWIE PLENEROWEJ „ POLSKI GEN WOLNOŚCI”

W dniu 20 maja uczestnicy 6-36 Hufca pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spacerze do Rabczańskiego Parku Zdrojowego, podczas którego obejrzeli plenerową wystawę.

zobacz

Młodzież z hufca ucząca się w Branżowej szkole nr 1 w Rabce Zdroju udała się na Plac „Pod Grzybkiem „gdzie od piątku można zwiedzać wystawę pod hasłem „Polski Gen Wolności” 150 lat walk o niepodległość (1768-1918). Wystawa przedstawiała walki i ich bohaterów od Konfederacji Barskiej do Odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej. Była doskonałą lekcją historii. Również w tym dniu uczestnicy wzięli udział w wyprawie terenowej w ramach programu autorskiego „Piechotą przez Beskidy”. Podzieleni na dwie grupy otrzymali zadania, które po rozwiązaniu dostarczało im szereg ciekawych informacji o Rabczańskim parku, jego urokach i planowanych inwestycjach, które jeszcze bardziej przyciągną turystów w tereny Beskidów. Piękna słoneczna pogoda, budząca się do życia przyroda wprowadziła wszystkich w radosny nastrój i optymizm, a wspólnie spędzonych czas był doskonałą lekcją integracji, uczył kulturalnego zachowania się i spędzania wolnego czasu.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcie- Halina Handzel

UCZESTNICY 6-36 HP ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W REALIZACJI INICJATYWY SAMORZĄDOWEJ

W dniu 16 maja uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w realizacji ogólnopolskiej inicjatywy samorządowej: „Sadzimy rośliny, pomagamy ziemi”.

zobaczzobacz

Działanie młodzieży miało na celu poznanie sposobów ochrony środowiska naturalnego i ograniczenie zanieczyszczeń wynikających z hasła „Ziemia to nasz wspólny dom”. Młodzież ogłosiła wśród swoich rówieśników zbiórkę korków plastikowych, a następnie wymieniła je na krzewy ozdobne bukszpanu, które zasadziła w pobliżu jednostki OHP. O zasadzone rośliny będzie teraz systematycznie dbać podlewając je i pielęgnując, aby rosły i dostarczały tlenu w zanieczyszczonym środowisku, które jest wynikiem smogu unoszącego się w powietrzu z kominów domowych. Uczestnicy w trakcie akcji rozmawiali o tym co każdy powinien zrobić, aby „pomóż ziemi”. Zwrócili uwagę, iż realizowany od lat program „Zadbaj o swoją wieś” służy również ochronie środowiska naturalnego, uczy kultury i szacunku do wspólnej własności, wskazuje prawidłowe postawy pełne aktywności i zaangażowania na rzecz miejsca w którym dorastają, żyją i pracują.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP W CHARAKTERZE WOLONTARIATU POMAGAJĄ PODCZAS SPOTKANIA

W dniu 11 maja uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu włączyli się w organizację spotkania Osób ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju.

zobaczzobacz

Kilka dni po obchodzonym w całym kraju Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną młodzież pomagała aktywnie podczas imprezy zorganizowanej w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego na ul. Podhalańskiej. Swoją pomocą służyła dzieciom podczas organizowanych zabaw ruchowych i przy muzyce. Na ten dzień przygotowała kwiatki z papieru kolorowego symbolizujące integrację i jedność ludzi zdrowych z tymi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze było pełne radości, ciepła , wniosło również nadzieję na kolejne dni spędzone wśród ludzi, którym leży na sercu dobro drugiego człowieka.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY KSZTAŁTUJĄ POSTAWY PATRIOTYCZNE I UCZĄ SIĘ SZACUNKU DO HISTORII I TRADYCJI NASZEGO KRAJU

W dniu 29 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu mającym na celu kształtowanie postaw patriotycznych, szacunku do historii i tradycji naszego kraju w związku ze zbliżającymi się obchodami świąt majowych.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w przeddzień uroczystości państwowych związanych z 228 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięła udział w zajęciach plastyczno – technicznych pod hasłem „Mój Region – Moja Polska”. Wykorzystując technikę decoupage ozdabiała drewniane elementy wzorami regionalnymi oraz polskimi symbolami narodowymi. Wykorzystując biało – czerwoną bibułę oraz kartki przygotowywała wzory godła polskiego oraz wykonywała kwiaty w barwach narodowych z których wykonała dekorację w budynku hufca. Podczas wspólnego integracyjnego spotkania zwróciła uwagę na datę 2 maja, w którym to dniu obchodzony jest Dzień Flagi. Na znak patriotyzmu i jedności ze świętującymi uczestnicy udekorowali budynek hufca.

zobaczzobacz

Aby poszerzyć wiadomości z zakresu tradycji i historii regionu udali się do Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdroju gdzie obejrzeli eksponaty muzealne związane z Podhalem: drewniane narzędzia stare zabawki, gliniane garnki i dzbanki, obrusy ręcznie haftowane, ikony, stroje ludowe, ale również wnętrze starego rabczańskiego kościółka. Szczególnie zainteresowani byli pięknymi palmami, które wykonywane zostały zgodnie z tradycją na tegoroczny konkurs organizowany przez Parafię Marii Magdaleny w Rabce Zdroju. W trakcie zwiedzania uczestnicy wysłuchali informacji przewodnika, który ciekawie opowiadał o historii i tradycjach tego ważnego miejsca które jest wizytówką nie tylko regionu ale i południowej części Polski. Warto tu przyjść, zwiedzić, warto zatrzymać się przez chwilę, poznać historię i ludzi którzy byli i są jej częścią.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI ZACZYTANI

W dniu 29 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej włączyli się do akcji społecznej zbiórki książek.

zobacz

Młodzież ze Skomielnej Białej zainspirowana tematyką czytelnictwa która rozpropagowana została podczas ostatnich zajęć wychowawczych i obchodzonego 23 kwietnia Ogólnopolskiego Dnia Książki postanowiła już po raz kolejny dołączyć do Ogólnopolskiej akcji społecznej V edycji Wielkiej Zbiórki Książek organizowanej przez Fundację Zaczytani. Org. Celem kampanii jest zgromadzenie książek które zostaną przekazane do szpitali, hospicjów, domów dziecka, domów pomocy, świetlic środowiskowych dla małych dzieci, młodzieży, dorosłych, wzbogacą biblioteki oraz pozwolą na promocję czytelnictwa. Zebrane egzemplarze wydane po 2000 roku zostały posegregowane i spakowane w pudło w celu dostarczenia do Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie. Dzięki społecznemu zaangażowaniu uczestników wiele osób będzie mogło mile spędzić wolny czas z książką w ręku i choć przez chwilę zapomni o swoich problemach, troskach i chorobach.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W TURNIEJU CHARYTATYWNYM

W dniu 27 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w charakterze wolontariatu wzięli udział w Turnieju Charytatywnym.

zobaczzobaczzobacz

Piłkarski Turniej zorganizowany został przez Szkółkę Piłkarską MasterKids, która zaprosiła do pomocy przy organizacji rodziców, członków stowarzyszenia ale również wolontariuszy – młodzież z hufca ze Skomielnej Białej. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Starostwo w Nowym Targu oraz Wójt Gminy Raba Wyżna. Turniej zorganizowany został dla Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rabce Zdroju w Celu zbiórki pieniędzy na zakup i montaż windy w budynku na ulicy Podhalańskiej. Trener Damian Buksa zaprosił na turniej drużyny a mecze na stadionie rozgrywane zostały na czterech boiskach. W tym czasie wolontariusze obsługiwali stoiska z napojami, kawą, herbatą, watą cukrową, dbali o porządek i czystość. Promując hufiec w Skomielnej Białej rozdawali ulotki tym samym zachęcając do podjęcia nauki zawodu. Turniej charytatywny dla PSONI był doskonałą akcją do zaprezentowania prac plastycznych i rękodzieła wykonywanych na zajęciach w OREWIE przez podopiecznych ośrodka, którzy 5 maja obchodzić będą Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ORGANIZUJĄ KONKURS PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH

W dniu 19 kwietnia w budynku6-36 Hufca Pracy i Świetlicy Środowiskowej „Klub Kultury i Trzeźwości” został zorganizowany Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych.

zobaczzobaczzobacz

Tradycyjnie inicjatorem konkursu była Rada Młodzieży uczestników OHP, która zaprosiła wszystkich na spotkanie w Wielki Piątek w godzinach porannych. Za udział w konkursie każdy otrzymał słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego. Do konkursu zgłoszono 22 palmy i 23 pisanki. Wszystkie piękne wykonane przez cały tydzień ozdabiały świetlicę. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, miało na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji ale i integrację środowiska lokalnego.Było doskonałą formą prezentacji jednostki, dotychczasowych działań i osiąganych sukcesów. To miłe, że z roku na rok przed świętami wielkanocnymi przychodzą do hufca całe rodziny, by wziąć udział w konkursie ale i złożyć sobie nawzajem życzenia, pielęgnując tradycje regionalne i kulturę Podhala.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W PARAFIALNYM KONKURSIE PALM WIELKANOCNYCH

W dniu 14 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Konkursie Parafialnym Palm Wielkanocnych.

zobaczzobaczzobacz

Konkurs zorganizowany został przez Parafię Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej, Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu oraz wspólnotę Młodzieżową Wieczernik oraz nagrody ufundował również Związek Zawodowy „ Solidarność” z Uniwersytetu Śląskiego. Jego celem jest kultywowanie tradycji wykonywania palm oryginalnie zdobionych miejscowym zwyczajem, ale także wyłonienie najładniejszej palmy i najwyższej. Do konkursu zgłoszono bardzo dużo palm, wszystkie były oryginalne, piękne. Palma przygotowana przez uczestników 6-36 Hufca Pracy otrzymała drugie miejsce za piękne i staranne wykonanie, wielkość 8,80 m (druga co do wielkości) i połączenia tradycji i kultury. Zrobiona była z kolorowych kwiatów z bibuły, symbolizowała wiosnę budzącą się do życia przyrodę i nadzieję związaną ze Świętami Wielkanocnymi i Zmartwychwstałym Chrystusem. Palma ozdobiła główną ścianę kościoła. Będzie ją można oglądać przez najbliższe tygodnie. Jej wielkość i staranne wykonanie świadczy o aktywności, zaangażowaniu uczestników hufca i skomielniańskiej młodzieży w sprawy kultury oraz pielęgnowanie tradycji i zwyczajów regionalnych.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

RADA MŁODZIEŻY UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PRZYGOTOWUJE PACZKI WIELKANOCNE

W dniu 11 kwietnia Rada Młodzieży uczestników 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu, by przygotować paczki wielkanocne.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w ramach programu „Kultura, Tradycja, Historia” spotkała się w budynku hufca by pielęgnować tradycje i kulturę regionalną, jak również zwrócić uwagę na najbardziej aktywnych uczestników biorących udział w przedsięwzięciach lokalnych m.in. Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych oraz Konkursach, Zawodach Wojewódzkich i przygotować dla nich paczki ze słodkościami i życzeniami świątecznymi. Rozmawiając o zwyczajach przygotowali również świąteczną dekorację. Nie zabrakło baranka wielkanocnego, kolorowego królika, pisanek oraz żółciutkich kurczątek. Całość zdobiły kolorowe wiosenne kwiaty, wykonane z grubych kartonów. Z przygotowanymi słodyczami Rada Młodzieży wraz z kadrą wychowawczą rozpoczęła wyjazdy do uczestników, składając życzenia świąteczne, zachęcając do udziału w kolejnych przedsięwzięciach i konkursach organizowanych w ramach rywalizacji jednostek OHP.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W AKCJI PROMUJĄCEJ DZIEŃ ZIEMI

W dniu 9 kwietnia uczestnicy - wolontariusze 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w hufcu, by wziąć udział w akcji pod hasłem Dzień Ziemi przypadający w tym roku w Poniedziałek Wielkanocny.

zobacz

Młodzież po raz kolejny postanowiła wziąć udział w działaniach, których celem jest promowanie postaw ekologicznych i uświadomienie wszystkim jak kruchy jest ekosystem. W tym dniu uczestnicy wzięli udział w akcji sprzątania wyznaczonego terenu w ramach programu autorskiego „Zadbaj o swoją wieś”, ale także w akcji sadzenia drzewek i krzewów. Podczas prac poruszali tematy związane z ochroną środowiska i utrzymaniem porządku oraz czystości w miejscu swojego zamieszkania. Szczególną uwagę zwrócili na potrzebę prawidłowej segregacji śmieci oraz na używaniu odpowiedniego rodzaju opału (np. gazu ziemnego, oleju opałowego lub innych biopaliw) do ogrzewania domu, gdyż ogromnym problemem na naszym terenie jest smog unoszący się w powietrzu z kominów widoczny szczególnie wieczorem, kiedy mieszkańcy zapalą w piecach różne ścinki, sklejki, które nie tylko zatruwają środowisko, ale i szkodzą naszemu zdrowiu. Tegorocznym hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków, dlatego też ważne są działania na rzecz utrzymania flory i fauny w nienaruszonych warunkach. Uczestnicy stwierdzili, że jest to wyzwanie dla wszystkich państw, a najlepszym sposobem na poprawę sytuacji jest edukacja ekologiczna społeczeństwa.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

PAMIĘĆ POLEGŁYM I POMORDOWANYM W CZASIE ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

W dniu 7 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczcili pamięć poległych i pomordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej oraz oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież wzięła udział we Mszy Świętej w Kościele Św. Marii Magdaleny w Rabce, a następnie złożyła symboliczne kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por. Jana Stachury, a także obeliskiem upamiętniającym poległego w tym miejscu żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich AK - Jakuba Jerzego Hojnego „Leszka” oraz innych poległych w czasie II wojny światowej partyzantów z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama”. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony Wojownikom o Wolność i Niepodległość Polski zamęczonych w więzieniach i obozach koncentracyjnych, który kryje w swoim wnętrzu prochy z krematoriów Oświęcimia i Brzezinki i został wzniesiony przez społeczeństwo Rabki 1 listopada 1947 r. Uczestnicy odwiedzając miejsca związane z historią naszego kraju wysłuchali informacji o tragicznych wydarzeniach w Katyniu w roku 1940. Bardzo ważne by młodzi Polacy pamiętali o swojej tożsamości narodowej, o historii dziadków i pradziadków, bo żeby godnie wzrastać w swoim kraju, trzeba znać swoje korzenie, pielęgnować tradycje i patriotyczne postawy.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W SPOTKANIU PROMUJĄCYM „ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA”

W dniu 3 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczący się w Szkole Branżowej nr1 w Rabce Zdroju wzięli udział w spotkaniu w ramach programu autorskiego pod hasłem „Sport to zdrowie”.

zobaczzobaczzobacz

Kilka dni przed Światowym Dniem Zdrowia obchodzonym co roku 7kwietnia uczestnicy hufca postanowili mile spędzić wolny czas biorąc udział w rekreacyjnym spacerze po Rabczańskim Parku, odwiedzając Tężnię Solankową. Młodzież korzystając z wiosennej, słonecznej pogody wysłuchała również prelekcji na temat zdrowia i sposobów zapobiegania chorobom oraz utrzymania zdrowego stylu życia. „Zdrowie dla wszystkich” to hasło Światowego Dnia Zdrowia, które jest najcenniejszym darem jaki otrzymujemy od życia. Musimy je doceniać, szanować i pielęgnować, pamiętając, że człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy. Niezbędna i bardzo ważna jest aktywność, zdrowy styl życia i nawyki, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowego stylu życia. W tym dniu uczestnicy wzięli również udział w zajęciach sportowych w budynku szkoły rozgrywając turniej tenisa stołowego oraz w budynku hufca gdzie rozegrali mecz w piłkarzyki.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU UPAMIĘTNIAJĄCYM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W dniu 1 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym XIV rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II.

zobaczzobacz

W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny by przypomnieć postać Wielkiego Polaka, ale i miejsca, które odwiedził i tematy, które były bliskie jego sercu. Zwrócili uwagę na fakt, iż Ojcu Świętemu szczególnie bliscy byli ludzie potrzebujący, chorzy, niepełnosprawni, dla których jest orędownikiem miłosierdzia. Uczestnicy w tym dniu zostali zapoznani z regulaminem tegorocznego konkursu papieskiego pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi” Spotkanie to było okazją dla młodych ludzi do pogłębienia wiary, do poszukiwania i odkrywania swojej drogi życiowej, propagowania wartości chrześcijańskich, ale również kształtowania prawidłowych wartości i postaw, płynących z nauczania Świętego Jana Pawła II.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W REALIZACJI PROGRAMU „PIECHOTĄ PRZEZ BESKIDY”

W dniu 28 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu rozpoczynającym realizację programu autorskiego mającego na celu zagospodarowanie czasu wolnego oraz zachęcenia do aktywnego uprawiania turystyki.

zobacz

Uczestnicy podczas zajęć warsztatowych obejrzeli prezentację multimedialną pod hasłem „Bezpieczeństwo na terenie szlaków górskich” poznali zasady przebywania na szlaku turystycznym, obowiązujące wyposażenie turysty ale również formy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i sposoby bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach podczas wędrówki i bezpiecznego zachowania się w terenie. Uczestnicy tworzyli mapkę ciekawych miejsc w regionie i ustalali trasy wędrówek pieszych. Zaplanowali iż w najbliższym czasie pokonają niebieskim szlakiem trasę na Polanę i Luboń Wielki. Tam obejrzą krajobraz z wieży widokowej znajdującą się na schronisku wspólnie zapalą ognisko i upieką kiełbaski. Po drodze zbierając śmieci do worka zadbają o czystość na szlaku kształtując postawy ekologiczne i odpowiedzialność za środowisko naturalne.Podczas wędrówki zwrócą uwagę na przestrzeganie zasad ochrony środowiska, chronione rośliny i zwierzęta. Udział młodzieży w programie jest doskonałą formą zdobywania nowych doświadczeń, rozwijanie zainteresowań i zachęcania do poznania przyrody i najbliższej okolicy.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIĘLI UDZIAŁ W WYJEŹDZIE NA KRĘGLE

W dniu 22 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Nowego Targu.

zobaczzobaczzobacz

W ramach realizacji autorskiego programu „Sport to zdrowie” którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności sportowej młodzież wzięła udział w zajęciach na kręgielni w nowotarskiej karczmie „Zadyma”. Po wysłuchaniu instruktażu i poznaniu zasad rozgrywek, podzieleni na grupy rozgrywali kolejne rundy, które wyłoniły zwycięzców. Podczas aktywnego spędzania wolnego czasu młodzież miała okazję do rozmów, wymiany doświadczeń z praktycznej nauki zawodu ale i integracji. Pokazała również fakt, iż umie zachowywać się kulturalnie, prozdrowotnie, preferując prawidłowe postawy i wartości. Zaplanowała już kolejny wyjazd, tym razem na rozgrywki bilardowe.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WYKONUJĄ ŚWIĄTECZNE KARTKI

W dniu 11 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysłowość przygotowując ponad 220 kartek dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach koła plastycznego pod nazwą „Plastuś”. W radości wykonywania twórczych dzieł znaleźli sporą dawkę inspiracji wykorzystując różnorodne techniki plastyczno-techniczne i artystyczne. Kartki zostały przekazane Stowarzyszeniu w Rabce z którym jednostka współpracuje od lat podczas imprez i przedsięwzięć organizowanych dla niepełnosprawnych,pełni rolę wolontariatu ucząc się postaw tolerancji, empatii i zrozumienia. Zostaną one wystawione przy Kościele Św. Marii Magdaleny i Św. Teresy w Rabce Zdroju. Dochód ze sprzedaży zasili konto Stowarzyszenia a przeznaczone jest na zakup windy do Ośrodka znajdującego się w Rabce Zdroju przy ulicy Podhalańskiej. Zakup windy umożliwi prowadzenie zajęć na piętrach budynku dla starszej młodzieży i dorosłych. Co jest marzeniem nie tylko Zarządu Stowarzyszenia, ale i zrzeszonych rodziców niepełnosprawnych. Na ten moment nie ma w Rabce takiej instytucji, która organizowałaby czas tym, którzy pozostają w swoich domach, nie mając możliwości rozwoju i rehabilitacji. Wykonywanie kartek pozwala nam po raz kolejny włączyć się w ważną akcję, tak bardzo istotną dla potrzebujących osób.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PIELĘGNUJĄ TRADYCJĘ I ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ KOBIET

W dniu 8 marca uczestnicy – wolontariusze 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

zobaczzobaczzobacz

W ramach programu profilaktycznego z zakresu edukacji regionalnej pod hasłem „Kultura, tradycja, historia” młodzież postanowiła uczcić i upamiętnić Święto Kobiet, obchodzone od lat nie tylko w naszym kraju wspólnymi integracyjnymi zajęciami plastycznymi na których uczyła się wykonywania kwiatów z bibuły. Uczestnicy po wysłuchaniu instruktażu starannie i dokładnie wycinali poszczególne elementy z bibuły obwiązując każde „bibułkowe cudeńko” z których wykonywali symboliczne bukieciki dla kobiet. Podczas robótek ręcznych nie zabrakło rozmów radosnych uśmiechów i wesołych opowieści. Część kwiatów z bibuły wykonywano już z myślą o palmie wielkanocnej, gdyż jak co roku uczestnicy przygotowują 10 metrową palmę do skomielniańskiego konkursu, a kwiatów z bibuły trzeba przygotować około 700 sztuk. W to radosne popołudnie młodzież wzięła również udział w rozgrywkach w piłkarzyki. Zwieńczeniem wspólnie spędzonych chwil było wykonanie zdjęcia które będzie pamiątką do kroniki hufcowej stanowiącej źródła historii działalności jednostki w Skomielnej Białej.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM”

W dniu 3 marca 2019 r. uczestnicy, wolontariusze 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież oddając hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w Rzeczypospolitej Polskiej dołączyła do uczestników rabczańskiego biegu, który zorganizowała Fundacja Wolności i Demokracji oraz Miejski Ośrodek Kultury w Rabce. Celem biegu była popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia a także integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej i promocja Rabki.

zobaczzobacz

Trasa o długości 1963 m. obejmowała deptak, Park Zdrojowy, Aleje Jordana, ul. Nowy Świat, ul Orkana. Końcowy etap zakończył się w Amfiteatrze na ul. Chopina. Siedmiu uczestników hufca przebiegło ją w dobrym czasie. Każdy otrzymał pamiątkową koszulkę, medal i gadżety związane z obchodami święta. Do uczestników biegu słowa uznania skierował Burmistrz Rabki, p. Świder, który zaznaczył, że nasza obecność to patriotyzm,który zawiera w sobie pamięć o ludziach, walczących za naszą wolność, to historia, którą należy przekazywać. Uczestnicy biorąc udział w biegu uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy o nich nie tylko w tym dniu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

zobaczzobaczzobacz

Upamiętniając tragiczne wydarzenia historyczne, jakie rozegrały się w latach 1944 – 1955 młodzież wzięła udział w obchodach w Skomielnej Białej organizowanych pod Patronatem Honorowym Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, które rozpoczęły się przy obelisku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku, wciągnięciem na maszt Flagi Państwowej, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Sebastiana, która została odprawiona w intencji „Żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”, poległych i pomordowanych za Ojczyznę Żołnierzy Niezłomnych. Po Mszy Świętej na Auli Szkoły Podstawowej wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy obejrzeli występ młodzieży i wysłuchali prelekcji p. Andrzeja Masłowskiego na temat „Geneza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, „Lokalni Niezłomni – Wyklęci – Żołnierze i współpracownicy podziemia niepodległościowego i ich losy”. W tym również dniu młodzież udała się do Rabki-Zdrój gdzie dla uczczenia pamięci zapaliła znicza pod Pomnikiem Upamiętniającym Żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „ Adama por. Jana Stachury”.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁÓW WYJEŹDZIE NA STRZELNICĘ

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce autokarowej do Myślenic.

zobaczzobaczzobacz

Wyjazd zorganizowany został na strzelnicę sportową, która znajduje się w Ośrodku Rekreacji na Myślenickim Zarabiu w ramach realizowanego programu autorskiego z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem „Sport to zdrowie”. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią pneumatyczną. Poznała zasady obowiązujące w tego typu dyscyplinie sportowej, musiała się wykazać nie tylko prawidłową postawą strzelecką, ale również dyscypliną i odpowiednim zachowaniem. Wspólny wyjazd był doskonałą formą integracji, ale również zachęceniem młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, a także kształceniem właściwych postaw i zdrowego stylu życia. Przygotował uczestników i wyłonił najlepszych, którzy będą reprezentować hufiec podczas Wojewódzkich Mistrzostw OHP w Strzelectwie Sportowym.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP PODCZAS „TŁUSTEGO CZWARTKU”

W dniu 28 lutego uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu połączonym z tradycją „tłustego czwartku”.

zobaczzobacz

Kultywując obrzędy okresu karnawałowego młodzież spotkała się w hufcu na tzw. „Ostatkach”, w ramach których mogła nie tylko skosztować pączka, ale również miło spędziła czas przy rytmach muzyki nowoczesnej. Chętnie rozegrała mecze w tenisa stołowego
i piłkarzyki. Wysłuchała także informacji na temat planowanych do realizacji programów autorskich, wyrażając chęć udziału w nich. W drugiej części spotkania wzięła udział
w warsztatach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą na temat przedsiębiorczości. Wykorzystując edukacyjną grę „Chłopską Szkołę Biznesu” wdrażała się do efektywnego prowadzenia biznesu. Poznała sposoby prezentacji u pracodawcy, formy negocjacji i rozmowy. Miała okazję sprawdzić swoje umiejętności i opowiedzieć o planach i zamierzeniach zawodowych. Uzyskała również informacje o aktualnych ofertach pracy na lokalnym rynku.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W VI OGÓLNOPOLSKIEJ ZIMOWEJ SENIORIADZIE

W dniu 26 lutego uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej, będący również uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w charakterze wolontariatu wzięli udział w VI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież po raz kolejny włączyła się w pomoc i pracę podczas przedsięwzięcia odbywającego się w Rabce-Zdroju mającego na celu integrację studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członków innych organizacji i stowarzyszeń seniorów, zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Rabki-Zdroju, Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Senioriada organizowana jest od 2013 roku. Ma swoje logo wzorowane na kole flagi olimpijskiej. W ramach sportowej rywalizacji seniorów odbywa się szereg konkurencji, ale także imprezy towarzyszące.VI Zimowa Senioriada rozpoczęła się efektywną defiladą UTW, podczas której młodzież prezentowała tablice z nazwami biorących grup, a także zapaleniem znicza w Rabczańskim Amfiteatrze. Z kolei wszyscy uczestnicy przeszli do miejsc konkurencji, w tym roku były to „kręgle curlingowe” na lodzie, biegi narciarskie, slalom narciarski, rzut „śnieżkami do celu”, zjazd na dętkach, turniej brydżowy, turniej szachowy, Nordic Walking połączony z konkursem wiedzy o Rabce-Zdroju. Uczestnicy zostali przydzieleni do pomocy przy konkurencji rzutów śnieżkami do celu, zbierali piłeczki, układali je, dbali o porządek, ale także do konkurencji „kręgle curlingowe” podczas której układali kręgle, dbali o jakość lodu na lodowisku, sprzątali po konkurencji. Podczas zawodów młodzież miała możliwość nie tylko sprawdzenia się w roli wolontariuszy, ale również mogła zobaczyć jak rywalizują i bawią się ze sobą seniorzy, dbając nie tylko o swoją kondycję, ale aktywność fizyczną tak potrzebną w każdym wieku.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS DNIA OTWARTEGO W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA W RABCE ZDROJU

W dniu 25 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w dniu otwartym w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Na zaproszenie dyrekcji szkoły hufiec ze Skomielnej Białej przygotował stoisko i przedstawił ofertę działalności. Młodzież z VIII klasy Szkoły Podstawowej odwiedzająca szkołę mogła uzyskać informację dotyczącą zawodów i miejsc, w których będzie można odbywać praktyczną naukę zawodu. Uczestnicy, którzy są zarazem uczniami Branżowej Szkoły nr 1 w Rabce Zdroju włączyli się aktywnie w przygotowanie tego dnia. Przedstawili prezentację multimedialną o działalności szkoły i hufca, rozdawali ulotki informacyjne, oprowadzali po klasach. Młodzież przygotowała stoiska ze słodkościami częstując odwiedzających. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Dyrektora Szkoły Andrzeja Błachuta, następnie działalność hufca przedstawiła komendant Marta Augustyn, która zwróciła uwagę na bogatą ofertę szkoleniowo – edukacyjną. Zachęciła do nauki zawodu, ale również do udziału w różnych formach aktywności, udziału w konkursach, zawodach, programach autorskich, które proponuje jednostka. Po spotkaniu ogólnym każdy zainteresowany mógł wziąć udział w spotkaniu indywidualnym z Dagmarą Pustułą, która służyła doradztwem zawodowym. Proponowała również udział w programach unijnych i szkoleniowych organizowanych w ramach działalności Młodzieżowego Centrum Kariery.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W PROFILAKTYCZNYM SPOTKANIU W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA WALKI Z DEPRESJĄ

W dniu 21 lutego uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym promującym zdrowie i zdrowy styl życia.

zobacz

W związku z ogłoszonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje plany, pasje i marzenia, a tym samym poprawiać jakość życia i zmieniać świat. Uświadomienie każdemu, iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było głównym celem zorganizowanego spotkania. Uczestnicy poznali formy zapobiegania różnym chorobom m. in. depresji. W dyskusji wysunęli wniosek, iż umiejętne reagowanie na stres, aktywność i integracja grupowa, rozmowa i praca, która daje satysfakcję sprzyjają nie tylko pozytywnemu myśleniu, ale i zapobiegają tej trudnej często „zamaskowanej” chorobie. Ważne jest abyśmy będąc razem zwracali uwagę na nasze nastroje i emocje, aby w porę uchwycić stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, które mogą być początkiem depresji. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny na temat leczenia tej choroby, która jest jedną z najpoważniejszych na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZYM OSP

W dniu 16 lutego kadra oraz uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej podsumowującym miniony rok 2018.

zobaczzobaczzobacz

Zebranie odbyło się w budynku OSP w Skomielnej Białej, wzięli w nim udział druhny i druhowie oraz licznie zaproszeni goście; Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś, Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan Śmiałek, Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach brygadier Bartłomiej Siepak, Prezes Zarządu Gminnego OSP Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP Tadeusz Wacha, Radni Rady Gminy Lubień, uczestnicy oraz kadra hufca.Zebrani obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2018 podczas, której widoczna była współpraca z instytucjami działającymi na terenie wsi. Prezes wraz z Zarządem OSP otrzymał liczne podziękowania, wśród nich od komendanta hufca Marty Augustyn. OSP w Skomielnej Białej stanowią druhowie w różnym wieku, wśród nich są również absolwenci oraz uczestnicy OHP, którzy aktywnie wypełniają swoje obowiązki wspierani przez prezesa Andrzeja Gacka, naczelnika Krzysztofa Gacka oraz zastępcę naczelnika Mateusza Augustyna. Biorą oni udział nie tylko w akcjach ratowniczo gaśniczych ale również pełnią rolę wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć integrujących lokalne środowisko. Spotkanie podsumowujące uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP, w której na instrumentach grają absolwenci hufca. Na mocy porozumienia pomiędzy OSP w Skomielnej Białej a Małopolską Wojewódzka Komendą w Krakowie realizowane są zadania wśród młodzieży OHP, polegające na propagowaniu idei wolontariatu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć z zakresu wychowania i edukacji młodzieży a także realizacji programu autorskiego,który w tym roku będzie nosił nazwę „Na straży i z pomocą”. Program ma na celu zapoznanie uczestników z zawodem strażaka jego pracą oraz działaniami, które należy podjąć w razie zagrożenia, uczy odpowiednich postaw, kształtuje wartości, integruje młodych ludzi podczas realizacji zadań i przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W BALU CHARYTATYWNYM POLSKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W dniu 8 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej włączyli się w przygotowanie Walentynkowego Balu Charytatywnego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce-Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w charakterze wolontariatu mając na względzie słowa Bruno Ferrero „Wszystko co dajesz innym dajesz sobie samemu” postanowiła współorganizować karnawałowy bal zorganizowany pod patronatem Posła na Sejm RP Edwarda Siarki oraz Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra. Przygotowując na 9 lutego budynek OSP w Skomielnej Białej wraz ze skomielniańskimi strażakami rozkładała stoły, krzesła, pomagała w wykonaniu dekoracji sali, układała rekwizyty do licytacji, a po balu zadbała o porządek i czystość, sprzątając wokół remizy oraz w środku budynku. Prace zostały wykonane w ramach porozumienia o współpracy i wolontariacie z Rabczańskim Stowarzyszeniem, które ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka i zachęcanie do aktywności podczas czynienia dobra. Walentynkowy bal zorganizowany został w celu dofinansowania budowy szybu windowego oraz zakupu i montażu windy w budynku dla niepełnosprawnych, znajdującego się w Rabce-Zdroju przy ulicy Podhalańskiej 42 b.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU POD HASŁEM „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU”

W dniu 6 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu promującym „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

zobacz

Młodzież spotkała się w hufcu, by uzyskać informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i zapromowania „Dnia Bezpiecznego Internetu” wśród swoich rówieśników, który jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Spotkanie miało uświadomić młodzieży problem agresji, przemocy i hejtu, który jest częstym zjawiskiem w sieci, rozwijającym się z dnia na dzień. Problemem jest również niewłaściwe korzystanie z portali społecznościowych, na których bardzo często ujawnia się prywatność a w niej dane osobowe, które powinny być chronione i wykorzystywane tylko po wyrażeniu zgody osoby, której dotyczą. Młodzież w trakcie rozmowy wysunęła wniosek, iż właściwe korzystanie z Internetu może przynieść szereg korzyści. Jest to przecież skarbnica wiedzy, która może być pomocna
w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności. Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przebiegł pod hasłem „Działajmy razem”.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS ZABAWY KARNAWAŁOWEJ

W dniu 27 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wolontariusze Ewa, Karina, Norbert, Dawid i Mateusz wzięli udział w wyjeździe do Rabki-Zdrój do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski.

zobaczzobaczzobacz

Wolontariusze zostali zaproszeni przez Dyrektor Placówki Siostrę Irminę do pomocy podczas zabawy karnawałowej organizowanej dla podopiecznych ośrodka, ale również dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego i członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Rabce-Zdroju. Ich zadaniem było pokrojenie ciasta, przygotowanie stołów, obsługa stoiska z napojami, a także prowadzenie zabaw podczas balu. Dziewczyny i chłopcy w z wielkim sercem udzielali potrzebującym wsparcia, służyli pomocna dłonią, dobrym słowem, ale wszystkim przekazywały uśmiech i radość. Spotkanie i wspólnie spędzony czas był okazja do integracji, nawiązania nowych przyjaźni znajomości. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach porozumienia i popularyzacji wolontariatu organizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy jako pomoc przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia i szczególnej opieki.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYJEŹDZIE INTEGRACYJNYM DO SZAFLAR

W dniu 24 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Szaflar.

zobaczzobaczzobacz

Aby mile i aktywnie zagospodarować swój wolny czas i spędzić radosne chwile w gronie znajomych młodzież pojechała do Szaflar gdzie w Zajeździe „ZADYMA” wzięła udział w zajęciach bowlingowych. Po wysłuchaniu instruktora gry zostali podzieleni na dwie grupy. Mając do dyspozycji 2 tory, stosując zasady fair play przez dwie godziny rywalizowali ze sobą, by w końcu ogłosić zwycięzców zawodów gry w kręgle. Bezkonkurencyjni okazali się Mateusz i Ewa. Po świetnych rozgrywkach wszyscy zasiedli do konsumpcji pizzy, która w tym dniu doskonale smakowała. W świetnych humorach, doskonałej atmosferze pełnej wrażeń młodzież podsumowała kończące się ferie i udział w programie dającym możliwości aktywizacji i wszechstronnego rozwoju. Podczas rozmowy zwróciła uwagę, iż odpowiednie zagospodarowanie czasu wolnego, aktywność fizyczna i rozwój zainteresowań to doskonała profilaktyka, w której nie ma miejsca na agresję słowną, fizyczną, alkohol, dopalacze czy inne używki. Jest natomiast miejsce na radość, zadowolenie, kształtowanie wartości i prawidłowych postaw.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HP ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ZORGANIZOWANYCH W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNE FERIE”

21 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w kolejnych zajęciach zorganizowanych w ramach programu „Aktywne ferie”. Tym razem było to szkolenie pod hasłem „ABC Przedsiębiorczości”.

zobaczzobaczzobacz

Zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży ukierunkowane na zdrowy styl życia, propagowanie aktywności fizycznej, rozwój zainteresowań młodych ludzi to główne cele realizowanego programu w okresie ferii zimowych. W pierwszym tygodniu uczestnicy wzięli udział w zajęciach sportowych na hali, gdzie przede wszystkim uzyskując cenne wskazówki trenera, doskonalili umiejętności gry w piłkę nożną. Grupa plastyczna w charakterze wolontariatu spotykała się w hufcu by przygotować dekoracje na zabawę karnawałową w budynku hufca oraz kartki świąteczne na rzecz Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się szkolenie w ramach edukacji ekonomicznej pod hasłem „ABC przedsiębiorczości” prowadzone przez p. Tomasza Majchrzaka, w ramach, którego uczestnicy poznali procedury związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz prowadzeniem jej. Tworzyli biznesplan uwzględniający własne zasoby finansowe, omówili formy marketingu i reklamy. Wszystko po to by w przyszłości osiągnąć sukces. Rozwojowi wyobraźni i kreatywności służyły zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, na których prezentowane były zastosowania edukacyjne, poznawcze, multimedialne i rozrywkowe technologii VR. Wirtualna rzeczywistość to nowa technologia, która pozwoliła im przenieść się na Mount Everest, ale także wziąć udział w koncercie jak i również kierować sportowym samochodem. Zajęcie w okresie ferii zimowych zorganizowane zostały dzięki wsparciu finansowemu WK OHP jak również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która współfinansuje działalność świetlicy środowiskowej pod nazwą „Klub kultury i Trzeźwości” ukierunkowaną na aktywność młodych ludzi, rozwijanie pasji i zainteresowań oraz profilaktykę. Temu ma służyć również planowany na 24 stycznia wyjazd na kręgle do Nowego Targu, który sprzyjać będzie nie tylko wszechstronnemu rozwojowi fizycznemu, ale i również wzajemnej integracji.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW ORAZ ABSOLWENTÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU INTEGRACYJNYM I WARSZTATACH Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniu 18 stycznia uczestnicy oraz zaproszeni absolwenci 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym i warsztatach z doradztwa zawodowego.

zobaczzobaczzobacz

W pierwszej części spotkania wszyscy zebrani wysłuchali informacji przekazanej przez komendanta hufca Martę Augustyn odnośnie organizowanych zajęć w okresie ferii zimowych ale również planowanej do realizacji w jednostkach OHP kolejnej edycji projektu od szkolenia do zatrudnienia. Uczestnikom trzecich klas, którzy w tym roku szkoleniowym ukończą naukę zawodu podała informację dotyczącą możliwości przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną oraz egzaminu czeladniczego organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą, oraz niezbędnych dokumentów i form egzaminowania. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach aktywizacji zawodowej prowadzonych przez Dagmarę Pustułę podczas, których uczestnicy poznając się nawzajem omawiali swoje pasje, zainteresowania, swoje oczekiwania i plany. Była to również świetna forma integracji i wzajemnej rozmowy. Na zakończenie uczestnicy wypełnili ankietę mającą na celu określenie potrzeb, predyspozycji i kierunków, pomocną przy wyborze dalszej ścieżki zawodowej, czy formy szkolenia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem ”Orszak Trzech Króli 2019 Odnowi Oblicze Ziemi”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież aktywnie włączyła się do przemarszu ulicami Rabki Zdroju, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Parafię Świętej Teresy, burmistrza Rabki-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Św. Teresy wszyscy zebrani kolędując z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Tenczyna przeszli do Amfiteatru Miejskiego, gdzie obejrzeli Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczestnikom orszaku rozdawano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalne naklejki. Każdy z biorących udział w przedsięwzięciu mógł skosztować słodkiego poczęstunku – pysznego karnawałowego pączka lub faworka. Młodzież kultywując tradycje z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobra nowinę o narodzeniu Chrystusa.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU KOLĘDOWYM

W dniu 5 stycznia młodzież z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu kolędowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu została zaproszona do Rabczańskiego Ośrodka by pomóc w organizacji tego przedsięwzięcia pomagając w przygotowaniu stołu ze słodkościami i napojami ale również by wspólnie z kolegami i koleżankami ze Stowarzyszenia podtrzymać tradycje kolędowe i razem pośpiewać Małemu Jezusowi z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Mieli również okazję spotkania z młodzieżą licealną z Rabki, której przedstawiciele podczas kolędowania przygrywali na skrzypcach i gitarze. Wspólnie spędzone chwile były doskonałą formą wzajemnego poznania się, ale również pokazania, że nawet w sobotni zimowy poranek można być razem w atmosferze ciepła, radości i śpiewu, można ogrzać swoje serca, poświęcić czas by zrobić miejsce dla Narodzonego, pokazać, że czas spędzony z drugim człowiekiem to ogromna wartość dająca miłość, szczęście i zadowolenie w każdym kolejnym dniu.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS KOLĘDOWANIA BOŻONARODZENIOWEGO

W dniu 3 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wcielili się w rolę kolędników.

zobaczzobacz

Pielęgnując tradycje przygotowali bożonarodzeniową szopkę i ze śpiewem kolęd postanowili odwiedzić instytucje i domy w których mieszka młodzież OHP. Swoją wędrówkę rozpoczęli od kolędowania w hufcu. Brawurowo zaprezentowali kolędy znane; Dzisiaj w Betlejem”, „ Lulajże Jezuniu, ale również regionalne; Dobrze żeś się Jezu na Podhalu zrodził”, Przedstawili też krótki montaż jasełkowy. „Hej kolęda, kolęda hej kolędy to czas” wyśpiewywał Dawid i Krzysiek, którzy składając życzenia świąteczne kultywowali stary zwyczaj odwiedzania domów. Kolędnicy i ich śpiew o Narodzeniu Jezusa ma przynieść szczęście i radość każdemu domostwu, w którym przychylni gospodarze otwarli drzwi i wpuścili śpiewających. Podczas spotkania w hufcu uczestnicy opowiedzieli historię własnoręcznie przygotowanej szopki, w której postacie wykonali z masy solnej, następnie pokolorowali farbami i ozdobili lampkami oświetleniowymi. Z tak przygotowaną szopką udali się w kolejne odwiedziny by zachować tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Zobacz wiadomości z 2018 roku

Zobacz wiadomości z 2017 roku

Zobacz wiadomości z 2016 roku

Zobacz wiadomości z 2015 roku

Zobacz wiadomości z lat 2014 - 2012

POWRÓT DO GÓRY