TEATR (Chrząszcz w Trzcinie) W BIBLIOTECE

tedd55 pon., 04/29/2019 - 11:58

Miejska Biblioteka Publiczna                       ul. Orkana 27, Rabka-Zdrój /budynek Dworca Kolejowego/

W maju Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprasza do biblioteki - Miejskiej Biblioteki Publicznej - to niezwykłe miejsce pełne książek mieszczące się w zabytkowym budynku dworca kolejowego w Rabce-Zdroju. W rozkładzie jazdy TEATRU W BIBLIOTECE widzowie znajdą spektakle najnajowe i lalkowe oraz warsztaty lalkarskie. Atmosfera przyjazna maluchom oswoi je z teatrem, ale też zapozna z biblioteką. Zapraszamy do oglądania, czytania i uczestniczenia dzieci już od 8. miesiąca życia!

zobacz

 

1.05  /środa/
godz. 15 - PALUSZEK  /spektakl/ 5+
godz. 16:15 - TEATR PALUSZKOWY /warsztaty lalkarskie/ 6+

2.05  /czwartek/
godz. 16 - BAM-BAM  /spektakl/ 0,8+

9.05  /czwartek/
godz. 15 - PUK! PUK! /spektakl/ 3+
godz. 16:15 - RODZINA MAMUTA /warsztaty lalkarskie/ 6+

18.05  /sobota/
godz. 15 - WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ 1+

Bilety 15 zł
Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel.  696 288 398,
e-mail: teatrchrzaszcz@gmail.com,
www.teatrchrzaszcz.pl
www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie
www.lokomotywa.org
Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:
http://teatrchrzaszcz.pl/?page_id=8682

============================================

Bam-Bam
Spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych. Wycisza i oswaja. Spektakl sensoryczny - poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. Muzyka na żywo.
Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

Witajki i Papatki
Najnajowy spektakl, którego motywem przewodnim są dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze... co jeszcze? Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi.
Muzyka na żywo.
Czas trwania: 35 min + 20 min zabawy

Paluszek
Spektakl luźno inspirowany historią o Tomciu Paluszku. Aktorzy z codziennych przedmiotów tworzą na oczach widza ogród i sadzą w nim warzywa. Zastanawiają się, co będzie jak posadzą palec - czy wyrośnie z niego dzieciątko? Gimnastyka wyobraźni i wprawki z równowagi.
Spektakl dla dzieci w wieku 4-9 lat, ale świetnie bawią się też dorośli.
Zakończeniem spektaklu są ćwiczenia na równowagę przeprowadzone przez aktorów.
Czas trwania: 50 min

TEATR PALUSZKOWY /warsztaty/

Warsztaty uzupełniają spektakl „Paluszek” o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – malutką, własnoręcznie wykonaną pacynkę – tylko na jeden palec, którą można później odgrywać domowe przedstawienia.

PUK! PUK!
Historia przyjaźni bojaźliwego Mamuta, który schował się przed strasznymi dźwiękami do kapelusza i tak przetrwał do naszych czasów. Teraz musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, w epicentrum których ląduje ekscentryczna Kaczka. Słuchanie dziwnych dźwięków, pokonywanie strachu, budowanie więzów emocjonalnych to motywy przewodnie tego przedstawienia.
Czas trwania: 45 min.

RODZINA MAMUTA
Warsztaty RODZINA MAMUTA uzupełniają spektakl „Puk! Puk!”o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – małego mamuta z rodziny naszego głównego bohatera.

Miejska Biblioteka Publiczna                       ul. Orkana 27, Rabka-Zdrój /budynek Dworca Kolejowego/

Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprasza do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju na spektakle przyjazne najmłodszym. W rozkładzie jazdy na marzec i kwiecień widzowie znajdą spektakle najnajowe i lalkowe oraz warsztaty lalkarsko-plastyczne. Przyjazna atmosfera oswoi dzieci z teatrem, ale też zapozna z biblioteką. Mamy nadzieję na wzmożony ruch kulturalny w urokliwym budynku Dworca Kolejowego i zapraszamy do oglądania, czytania i uczestniczenia dzieci już od 8. miesiąca życia!

zobacz

 

2.03 /sobota/
godz. 15 WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ 1+

9.03 /sobota/
godz. 15 O! Wlazł kotek na płotek /spektakl/ 5+
godz. 16:15 Jak zrobić mapeta? /warsztaty lalkarskie/ 6+

20.03 /środa/
godz. 16 BAM-BAM /spektakl/ 0,8+

30.03 /sobota/
godz. 15  PLUM i BULB, czyli problemy z wodą /spektakl/ 5+
godz. 16:15 MORSKIE STWORZENIA /warsztaty lalkarskie/ 6+

4.04 /czwartek/
godz. 16  PUK! PUK! /spektakl/ 3+
godz. 17:15 RODZINA MAMUTA /warsztaty lalkarskie/ 6+

13.04 /sobota/
godz. 15 WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ 1+

24.04 /środa/
godz. 16 BAM-BAM /spektakl/ 0,8+

27.04 /sobota/
godz. 15 C jak CYRK /spektakl/ 2+
godz. 16:15 Atrakcje cyrkowe od A do Z /warsztaty plastyczne/ 6+

Bilety 15 zł
Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel.  696 288 398,
e-mail: teatrchrzaszcz@gmail.com,
www.teatrchrzaszcz.pl
www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie
www.lokomotywa.org
Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:
http://teatrchrzaszcz.pl/?page_id=8682

============================================

C jak CYRK
Spektakl „C jak CYRK” jest zabawą konwencją cyrkową w odniesieniu do ekwilibrystyki naszego ojczystego języka. W zwariowanym namiocie jedynego w swoim rodzaju cyrku alfabetycznego występują ludzie i zwierzęta tworzone na oczach widza z wielkich liter. Będzie dużo zabawnych sytuacji, nie zabraknie też chwil grozy i mrożących krew w żyłach popisów akrobatycznych. Zupełnie przy okazji dzieci pouczą się alfabetu, poćwiczą aparat mowy, ale też poznają bliżej specyfikę języka polskiego. Osią scenariusza spektaklu wymyślonego przez Martę i Cezarego Skrockich jest bowiem alfabet i niuanse wymowy.
Czas trwania: 60 min.

Atrakcje cyrkowe od A do Z - dzieci wykonają sobie na pamiątkę wybraną cyrkową postać lub zwierzę, inspirując się sposobem tworzenia bohaterów spektaklu. Będą miały do dyspozycji druciki kreatywne, pompony, ruchome oczka, piórka, włóczki.

Bam-Bam
Spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych. Wycisza i oswaja. Spektakl sensoryczny - poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. Muzyka na żywo.
Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

Witajki i Papatki
Najnajowy spektakl, którego motywem przewodnim są dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze... co jeszcze?  Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi.
Muzyka na żywo.
Czas trwania: 35 min + 20 min zabawy

O! Wlazł kotek na płotek
Historia oparta na znanej piosence "Wlazł kotek na płotek" porusza problem nietolerancji i reakcji na pojawienie się obcego – kotka. Mimo poważnego tematu przedstawienie jest zabawne, pełen dziecięcego humoru i scenicznych gagów. Barwne postaci koguta, kury, kaczki i indyka odgrywają lalki typu mapet. Spektakl interaktywny.
Czas trwania: 45 min.

Jak zrobić mapeta? /warsztaty/
Warsztaty uzupełniające spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”
Dzieci nauczą się jak w łatwy sposób wykonać lalkę pyskówkę (typu „mapet”). Z takich materiałów jak skarpeta, włóczka, wata, papier, kulki styropianowe będą tworzyć śmieszne gadające stworki. Uwieńczeniem warsztatów będą krótkie scenki odgrywane lalkami przez uczestników.

PUK! PUK!
Historia przyjaźni bojaźliwego Mamuta, który schował się przed strasznymi dźwiękami do kapelusza i tak przetrwał do naszych czasów. Teraz musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, w epicentrum których ląduje ekscentryczna Kaczka. Słuchanie dziwnych dźwięków, pokonywanie strachu, budowanie więzów emocjonalnych to motywy przewodnie tego przedstawienia.
Czas trwania: 45 min.

RODZINA MAMUTA
Warsztaty RODZINA MAMUTA uzupełniają spektakl „Puk! Puk!”o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – małego mamuta z rodziny naszego głównego bohatera.

Plum i Bulb, czyli problemy z wodą
Na scenie zagości magiczny batyskaf, który zabierze widzów w podwodną wyprawę. Zanurzając się w głębiny będą podziwiać różnorodność morskich stworzeń, by w końcu spotkać największego wroga wodnego świata. Spektakl opowiada o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczenia wody, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak każdy z nas może o nią dbać. Mimo ważkiego tematu przedstawienie jest atrakcyjne wizualnie i śmieszne, Batyskaf kryje w sobie wiele niespodzianek i ruchomych wynalazków, m.in. ze śruby napędowej lecą mu bańki mydlane, a podróżujący nią Agent Specjalnej Troski o Środowisko w komiczny sposób wykonuje swoją misję.
Czas trwania: 60 min.

MORSKIE STWORZENIA /warsztaty/
Warsztaty uzupełniają spektakl o pamiątkę w postaci własnoręcznie wykonanego morskiego stworzenia. Zgodnie z misją spektaklu – użyte do tego zostaną materiały z recyclingu.

Miejska Biblioteka Publiczna                       ul. Orkana 27, Rabka-Zdrój /budynek Dworca Kolejowego/

zobacz

W lutym prowadzony przez Stowarzyszenie Lokomotywa Teatr Chrząszcz w Trzcinie przybył do stacji Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju. W rozkładzie jazdy TEATRU W BIBLIOTECE widzowie znajdą spektakle najnajowe i lalkowe oraz warsztaty lalkarsko-plastyczne. Atmosfera przyjazna maluchom oswoi je z teatrem, ale też zapozna z biblioteką. Obie strony mają nadzieję na wzmożony ruch kulturalny w urokliwym budynku Dworca Kolejowego i zapraszają do oglądania, czytania i uczestniczenia dzieci już od 8. miesiąca życia!

6.02  /środa/
godz. 16 WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ wiek 1+

7.02  /czwartek/
godz. 16 PALUSZEK /spektakl/ wiek 5+
godz. 17:15 TEATR PALUSZKOWY /warsztaty lalkarskie/ wiek 6+

13.02  /środa/
godz. 16 BAM-BAM /spektakl/ wiek 0,8+

20.02  /środa/
godz. 16 C jak CYRK /spektakl/ wiek 2+
godz. 17:15 Atrakcje cyrkowe od A do Z /warsztaty plastyczne/ wiek 6+

Bilety 15 zł
Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel.  696 288 398,
e-mail: teatrchrzaszcz@gmail.com,
www.teatrchrzaszcz.pl
www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie
www.lokomotywa.org
Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:
http://teatrchrzaszcz.pl/?page_id=8682

 

"Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej"

zobacz

W niedzielę 8 kwietnia w auli Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej odbyła się promocja książki pt. "Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej" autorstwa Roberta Miśkowca - dziennikarza, etnografa i aktora Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Franciszka Macioła. Książka ta, to pierwsza w historii publikacja poświęcona przede wszystkim kulturze, zwyczajom i tradycji ludowej naszej wsi. Autor odpowiada m.in. na pytania, od czego tak naprawdę pochodzi nazwa Skomielna Biała, czy wiemy kiedy i przez kogo została założona wieś i czy skomielnianie to górale czy cepry. Kolejne rozdziały poświęcone są m.in. historii miejscowości, strojowi ludowemu, muzyce, rolnictwu, rzemiosłu, kulturze, gwarze, budownictwu czy obrzędom dorocznym i rodzinnym. Napisanie książki, bogatej w historyczne i współczesne fotografie z życia wsi, poprzedziły liczne wywiady, jakie autor przeprowadził z najstarszymi mieszkańcami Skomielnej Białej, wizyty we wszystkich małopolskich muzeach i archiwach, w których autor szukał dokumentów poświęconych Skomielnej oraz lektura dziesiątek publikacji – artykułów i książek - poświęconych temu regionowi, w których autor znalazł wzmianki o naszej wsi. Wszystko to zebrał i opisał w tej książce. Dzięki temu możemy z niej dowiedzieć się m.in. jak wyglądał przed wojną tradycyjny strój góralski w Skomielnej, jakie piosenki śpiewano, czy muzykanci grali tu krakowiaki czy nuty podhalańskie, jak wyglądały ocepiny na weselu, jakie skarby są u kryte na Jamie, kiedy do Skomielnej przyjechali pierwsi turyści albo kim były boginki i płanetnicy oraz jakie są sposoby na odczynienie uroku. Jest też rozdział poświęcony skomielniańskim artystom i społecznikom m.in. Franciszkowi Maciołowi, Marcie Madejowicz czy Bolesławowi Surówce, który opowiada o swoim wyjeździe do Sarajewa i postrzeleniu w słynnej Alei Snajperów. W „Na góralskim pograniczu” znajdziemy też opisy najstarszych XIX-wiecznych domów w Skomielnej Białej, przeczytamy o historii teatru, orkiestry, łymu u Biedronia, piekarni na Kamieńcu czy słynnego zakładu między Franciszkiem Słowiakiem i Janem Maciołem, w wyniku którego Słowiak wsiadł z muzyką do drewnianych sań i... w czerwcu przejechał asfaltem przez całą wieś na imieniny do kolegi.

Książka była konsultowana ze specjalistami z wielu dziedzin. Najcenniejsza i najobszerniejsza, jak podkreśla autor, była pomoc dr Katarzyny Ceklarz z Rabki-Zdroju, cenionej redaktorki, autorki książek i licznych artykułów poświęconych kulturze Karpat.

Wydanie książki ufundowali mieszkańcy Skomielnej Białej. Publikacja jest bezpłatna.

30.11.2015 - Zaproszenie na sztukę teatralną "Portki"

zobacz

Amatorski Zespół Teatralny w Skomielnej Białej zaprasza do budynku miejscowej OSP na sztukę pt. „Portki”, która zostanie wystawiona w niedzielę 6 grudnia o godzinie 17.00.
Przedstawienie "Portki" autorstwa J. Pitoraka, odgrywane przez skomielniański teatr odnosiło sukcesy już w ubiegłym wieku. Ostatnio p. Irena Gacek, kierowniczka zespołu teatralnego wraca do starego repertuaru i to z powodzeniem, bo podczas Małopolskiego Festiwalu Teatrów Wiejskich 2015 w Wiśniowej, Skomielnianie zajęli drugie miejsce w kategorii Teatry dramatyczne.