Pożegnano Jana Gąsienicę

zobaczZ żalem zawiadamiamy, że na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pochowany został członek Związku Podhalan ze Skomielnej Białej oraz zasłużony działacz Polskiego Związku Głuchych Jan Gąsienica.

Msza św. żałobna za śp. Jana Gąsienicę odprawiona została w dniu 16 marca o godz. 11.00 w kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki w Gdańsku Wrzeszczu. Pogrzeb odbył się tego samego dnia, bezpośrednio po Mszy św.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. przedstawiciele Związku Podhalan ze Skomielnej Białej, Zarząd Oddziału Pomorskiego Polskiego Związku Głuchych, członkowie i działacze Koła Terenowego PZG w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe związane ze środowiskiem osób głuchych. W pogrzebie wziął udział poczet sztandarowy stowarzyszenia EFFETHA.

Jan Gąsienica urodził się w 1928 r. w Skomielnej Białej. Pochodził z roli Srokowej. W Krakowie w 1955 roku uzyskał tytuł czeladnika wyrobu i naprawy obuwia. Tytuł mistrza w zawodzie rękawicznik uzyskał w 1974 roku w Gdańsku.

Gąsienica nieprzerwanie od 1951 roku działał na rzecz Polskiego Związku Głuchych zajmując liczne funkcje społeczne w tym m.in.: Sekretarza Komisji Rewizyjnej Koła Terenowego PZG w Myślenicach, Nowym Targu i Zakopanem, Z-ca Prezesa i Skarbnika Koła Terenowego PZG w Zakopanem, Z-ca Prezesa Koła Terenowego PZG w Gdańsku, Sekretarza Rady Klubu Zakładowego przy Spółdzielni Inwalidów Bałtyk w Gdańsku.

zobacz

Odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Głuchych w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju PZG i rehabilitacji inwalidów słuchu.

Silnie zaangażowany w życie Kościoła. Był związany z duszpasterstwem osób głuchoniemych, Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej i Koinonią Jan Chrzciciel.

W swoich wspomnieniach Jan Gąsienica często powracał do rodzinnej wsi Skomielnej Białej. Mówił o budowie drogi do Zakopanego, o ciężkich czasach okupacji hitlerowskiej. Wspominał księdza Sitarza, kolegów ze szkolnej ławy, a także okres, gdy musiał ukrywać się przed hitlerowcami w okolicznych lasach.

Jan Gąsienica zmarł 8 marca w wieku 89 lat.

Roman Gąsienica