Aktualności 2021 - 6-36 Hufca Pracy

PROFILAKTYCZNE SPOTKANIE W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA WALKI Z DEPRESJĄ

W dniu 22 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym promującym zdrowie i zdrowy styl życia.

zobacz

W związku z ogłoszonym 23 lutym Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia, jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje plany, pasje i marzenia, a tym samym poprawiać, jakość życia i zmieniać świat. Uświadomieniu każdemu, iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było głównym celem zorganizowanego spotkania. Uczestnicy poznali formy zapobiegania różnym chorobom m. in. depresji. W dyskusji wysunęli wniosek, iż umiejętne reagowanie na stres, aktywność i integracja grupowa, rozmowa i praca, która daje satysfakcję sprzyjają nie tylko pozytywnemu myśleniu, ale i zapobiegają tej trudnej często „zamaskowanej” chorobie. Ważne jest abyśmy będąc razem zwracali uwagę na nasze nastroje i emocje, aby w porę uchwycić stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, które mogą być początkiem depresji. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny na temat leczenia tej choroby, która jest jedną z najpoważniejszych na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcie - Dorota Krawontka

REKRUTACJA DO PROJEKTU „MŁODZIEŻ SOLIDARNA Z DZIEDZICTWEM”

6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 19 lutego rozpoczął rekrutację do projektu „Młodzież solidarna z dziedzictwem”.

zobaczzobacz

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ma na celu rozwój kompetencji społecznych młodzieży w wieku 15-29 lat mieszkających, uczących się lub pracujących na terenie województwa małopolskiego. Każdy beneficjent weźmie udział w indywidualnej ścieżce. Udział w programie obejmuje m.in. młodzieżowe warsztaty aktywności lokalnej, rozwój personalny, wsparcie doradcy zawodowego, trening liderski i warsztaty kompetencji społecznych. Osobną formą wsparcia będzie „szkolenie pod hejnałem” w Krakowie, gdzie będzie można nauczyć się potrzebnych form i metod pracy z grupą i w grupie. Szkolenie między innymi obejmie tematykę; Jak występować publicznie? Jak umiejętnie kierować ludźmi? Jak porwać tłumy do tworzenia dziedzictwa lokalnego? Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty uczestnictwa zapewnia organizator – Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Zapraszamy do udziału aktywnych młodych ludzi, dla których ważne jest środowisko lokalne i jego dziedzictwo, o którym warto dowiedzieć się więcej, by w przyszłości móc tę wiedzę przekazać kolejnym pokoleniom. Zachęcamy do udziału i zapraszamy. 6-36 Hufiec Pracy Skomielna Biała 13,        tel. 18 26 87 134.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO EGZAMINU ZAWODOWEGO

18 lutego wychowawca 6-36 Hufca Pracy oraz doradca zawodowy z MCK w Skomielnej Białej odwiedziły 3 zakłady pracy, w których młodociani pracownicy przygotowują się do egzaminu zawodowego.

zobaczzobaczzobacz

Uczestniczki 6-36 Hufca Pracy, kształcące się w zawodzie fryzjer, będące na 3 roku, aktywnie przygotowują się do praktycznej części egzaminu zawodowego. Sprawdzenie umiejętności zawodowych rozpoczęto od zapoznania uczestników z zasadami i kryteriami egzaminu. Pod okiem instruktorek, młode fryzjerki wykonywały sobie nawzajem fryzury wylosowane spośród próbnych zadań egzaminacyjnych, jednocześnie otrzymując fachowy instruktaż pielęgnacji włosów. Ponadto, dziewczęta miały okazję doskonalić technikę farbowania oraz tworzenia fal na włosach. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością podczas zajęć oraz twórczo podeszła do powierzonych im zadań. Tego typu zajęcia próbne są dobrą praktyką w celu przygotowania do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, które będą zdawać już wkrótce.
Tekst - Dorota Krawontka        Zdjęcia - Justyna Skawska

UCZESTNICY HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ POMAGAJĄ

W dniu 15 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji pod hasłem „Pomoc dla bezdomnych zwierząt”

zobaczzobacz

Akcja pomocy zwierzakom, które nie mają swojego domu została ogłoszona przez schronisko w Nowym Sączu. Młodzież przeglądając strony internetowe znalazła apel tegoż właśnie schroniska, które prosiło o stare niepotrzebne koce, podniszczone ręczniki oraz zbędne zabawki pluszowe, które posłużą czworonogom do zabawy. Nie trzeba było długo namawiać uczestników, którzy odpowiadając na apel zwrócili się do swoich koleżanek i kolegów. Przyniesione do Hufca rzeczy zostały posegregowane, spakowane w paczkę i wysłane do schroniska. Zima i przedwiośnie to jest najgorszy czas dla bezdomnych zwierząt, dlatego tak ważne jest by właśnie w tym czasie o nich pamiętać i wspomóc ich chociażby o ręczniki i koce, dzięki którym będzie im ciepło i sucho.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka

FINAŁ WALENTYNKOWEGO KONKURSU W 6-36 HUFCU PRACY

zobaczzobacz

W dniu 12 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w walentynkowym spotkaniu.
Przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca chcąc zwrócić uwagę na obchodzone, co roku 14 lutego – święto zakochanych ogłosili wśród swoich koleżanek i kolegów konkurs plastyczny graficzny dowolną techniką pod hasłem „Walentynka dla mojej ukochanej, ukochanego”. Przed obchodzonym w tym roku świętem do jednostki na podany adres wysyłano zdjęcia walentynek zrobionych telefonem komórkowym. Chętna młodzież wykonała również piękne serduszka podczas zajęć plastycznych. Wszystkie walentynki były pomysłowe i ciekawe. Najładniejszą wybraną została praca wykonana przez Bartka, który do swojej walentynki otrzymał słodką nagrodę. Ogłoszony konkurs miał formę zabawy, służył nie tylko pielęgnowaniu tradycji, ale i aktywizowaniu ludzi młodych, rozwijając ich uzdolnienia, talenty i kreatywność.
Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

 

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY CZYNIĄ DOBRO W ŚWIATOWYM DNIU CHOREGO

zobacz

W dniu 11 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, podczas którego wykonywali kartki dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju.;

Data wspólnej integracji nie była przypadkowa, gdyż spotkanie miało miejsce w dniu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, w tym roku XXIX. Młodzież przygotowując kartki na kiermasz chciała nie tylko pomóc w pozyskiwaniu funduszy na remont budynku i otwarcie pomieszczeń na zajęcia dla dorosłych niepełnosprawnych, ale również chciała duchowo łączyć się ze wszystkimi, którzy borykają się z chorobą, jak również ich opiekunami. Podczas rozmowy zwróciła uwagę, że słowa uznania i szacunku należą się wszystkim tym, którzy ratują zdrowie chorych, szczególnie w tym trudnym czasie trwającej epidemii. Uczestnicy w swoim wolnym czasie postanowili po raz kolejny czynić dobro i rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysły. Zainspirowani różnymi technikami plastycznymi przygotowali 150 kartek z myślą o tych, którzy chorują i muszą mierzyć się z cierpieniem, bólem i żalem. Niech dla nich każdy dzień będzie darem i nadzieją na lepsze jutro.
Tekst i zdjęcia Marta Augustyn

zobaczzobaczzobacz

SPOTKANIE KARNAWAŁOWE W 6-36 HUFCU PRACY

zobacz

W dniu 10 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu karnawałowym.

Spotkanie miało na celu kultywowanie zwyczajów karnawałowych między innymi tradycji tłustego czwartku, ale również integracji młodzieży podczas różnych form spędzania czasu wolnego. Młodzież z apetytem i ze smakiem delektowała się pysznymi pączkami przygotowanymi przez praktykantów w Piekarnia – Cukierni w Lubniu, ale także wzięła udział w rozgrywkach w piłkarzyki, tenisa stołowego i darta. Wysłuchała także informacji dotyczącej najbliższych przedsięwzięć i konkursów realizowanych w ramach jednostki a także planowanych do realizacji programów autorskich. Uczestnicy trzeciego roku wzięli udział w zajęciach przygotowujących ich do egzaminu czeladniczego. Otrzymali adresy stron internetowych, z testami i zadaniami a także terminami zajęć wyrównawczych, na których mogą uzyskać pomoc i potrzebne rady, aby prawidłowo rozwiązać testy a tym samym już teraz przygotować się do tego ważnego wydarzenia na zakończenie trzy letniego kształcenia. Indywidualnie wzięli udział w spotkaniu z doradcą zawodowym, mającym na celu rozmowę na temat dalszej ścieżki zawodowej po zakończeniu praktycznej nauki zawodu. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.
Tekst – Marta Augustyn       Zdjęcia – Dorota Krawontka

zobaczzobaczzobacz

RADA MŁODZIEŻY PROMUJE DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

zobacz

W dniu 9 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu.

Ten tak ważny temat do omówienia zgłosili do realizacji przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca. Inspiracją tematyki był obchodzony 9 lutego 2021 „Dzień Bezpiecznego Internetu”, który ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jest to niezmiernie ważna sprawa w dzisiejszym czasie trwania pandemii, gdzie młody człowiek większość czasu spędza ucząc się i pracując przy komputerze, niekoniecznie pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie w sieci. Dla pełniejszego uświadomienia sobie zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z internetu młodzież stworzyła mapę problemów dla korzystających z internetu, ale także regulamin prawidłowego korzystania z komputera. Przygotowane materiały w formie zdalnej przesłała do innych uczestników przedstawicielka Rady Młodzieży.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcie – Dorota Krawontka

WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI

W dniu 5 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”

zobaczzobacz

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Kapucyni i Misje oraz Bracia Kapucyni, Misjonarze pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej i Republice Czadu. Jest to akcja społeczna, którą w Polsce organizuje Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, której celem jest zbiórka funduszy na realizację projektów, prowadzonych przez Braci Misjonarzy w Afryce. A są to projekty dożywiania dzieci, budowa świetlicy, studni, boisk sportowych, remont szpitali. Akcja ma inny charakter niż w poprzednich latach. W tym roku fundusze na pączka do Afryki wysyłamy przez stronę internetową. Tak też uczynili uczestnicy hufca, którzy nie pozostali obojętni na okazanie dobra i wyrazili chęć pomocy. Cała akcja poprzedzona była rozmową online. Korzystając z programu Teamse uczestnicy omawiali trudną sytuację w krajach środkowoafrykańskich gdzie w większości brakuje jedzenia, dzieci są głodne, nie chodzą do szkoły nie uczą się, potrzebują wsparcia i pomocy. Solidaryzując się z innymi narodami postanowili wsiąść udział w akcji, dołożyć cegiełkę i okazać pomoc potrzebujących koleżanką i kolegom w dalekich krajach.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

AKCJA „PODZIEL SIĘ JEDZENIEM”

W dniu 4 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Podziel się jedzeniem”.

zobaczzobaczzobacz

Inicjatywa pomocy ludziom potrzebującym, którzy mają w życiu w obecnej chwili „trochę pod górkę” zorganizowana została w Rabce Zdroju przez Fundację „Weź pomóż – Pomoc dla potrzebujących”. Każdy kto chce podzielić się jedzeniem może przynieść je do specjalnie przygotowanych lodówek, które służą jako jadłodajnie. Młodzież również postanowiła podzielić się jedzeniem i z pomocą pracodawców przygotowała: zupę w słoikach, gulasz, ale również kiszonki, marynaty. Produkty te umieściła w specjalnej lodówce. Udział w akcji był okazją do rozmowy na temat jak ważne jest niesienie pomocy innym, ale również jak powinniśmy doceniać to, że mamy taki wybór jedzenia pamiętając, że zawsze musimy je szanować i nie wyrzucać na śmietnik, bo przecież ktoś może być głodny, ktoś chętnie je zje, ktoś w danym momencie potrzebuje naszej mądrości i z dobrego serca podzieli się z drugim człowiekiem.
Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

29 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 31 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w 29 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zobaczzobaczzobacz

Do udziału w zbiórce, która w tym roku miała inny charakter niż dotychczasowe dedykowana została wsparciu oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii oraz diagnostyce głowy zgłosiło się 5 chętnych wolontariuszy: Marysia, Julka, Kasia, Bartek i Dawid. Aby dobrze spełnić swoją misję i godnie reprezentować jednostkę wzięli oni udział w spotkaniu z panią Karoliną, koordynatorką rabczańskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przekazała im najważniejsze informacje związane z finałem w tym procedury sanitarno-epidemiologiczne związane z pandemią. W niedzielę rano młodzież pod opieką wychowawców odebrała ze sztabu rabczańskiego # 4903 identyfikatory, puszki i została przydzielona do kwestowania przy Kościołach w Skomielnej Białej i Chabówce.

zobaczzobaczzobacz

Po całym dniu grupa wolontariuszy spotkała się ponownie w sztabie WOŚP by policzyć uzbierane środki i odebrać dyplomy za udział w akcji. Podczas tegorocznego finału WOŚP można było wylicytować koszulkę, którą zaprojektował uczestnik hufca Piotr. Był to także nasz wkład. To ważne aby w tych trudnych dla wszystkich czasach poświęcić czas, dzielić się dobrem i pomagać tym, którzy potrzebują naszej pomocy.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

SPOTKANIE SAMORZĄDU MŁODZIEŻY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 28 stycznia uczestnicy wzięli udział w spotkaniu Samorządu Młodzieży.

zobaczzobacz

Głównym celem spotkania było omówienie zadań i przedsięwzięć planowanych do realizacji w 2021 roku. Ważnym punktem spotkania było omówienie tematyki związanej z realizacją programów autorskich uwzględniających profilaktykę, resocjalizację, socjalizację a także integracje grup hufcowych. Młodzież zwróciła uwagę na kierunki, w których chciałaby rozwijać swoje pasje, zainteresowania i uzdolnienia, ale również, które będą służyć rozwojowi ich dalszej ścieżki zawodowej. Efektem końcowym spotkania było wypracowanie kreatywnych pomysłów kolejnych akcji, jakie będą miały miejsce w miesiącu lutym.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Zbiórka odzieży w Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

zobacz

W dniu 26 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Zbiórka odzieży”.
Przedstawiciele Samorządu Młodzieży uczestników OHP odpowiadając na apel Fundacji Pomocy Dzieciom „Razem” ogłosili wśród koleżanek i kolegów zbiórkę odzieży. Przez kilka dni młodzież przynosiła do Hufca odzież damską, męską, dziecięcą, obuwie a także pościel, koce i zabawki dla najmłodszych. Uzbierało się tego dużo i zgodnie z prośbą fundacji trzeba było te rzeczy posegregować i poukładać. To już kolejna akcja charytatywna, w której aktywnie bierze udział młodzież, której celem jest zwrócenie uwagi i świadoma pomoc skierowana do ludzi najbardziej potrzebujących często chorych, niepełnosprawnych, ubogich, zgubionych w dzisiejszym trudnym czasie to bardzo ważne zadanie wychowawcze, które realizuje kadra wychowawcza pracująca z młodzieżą.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy biorą udział w projekcie „Krokus”

zobacz

W dniu 20 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się by, jak co roku wziąć udział w Projekcie Krokus.

Przedstawiciele Rady Młodzieży postanowili ocalić od zapomnienia karty historii z wiązane z pamięcią o Holokauście, największej tragedii XX wieku. W tym celu posadzili cebulki żółtych krokusów, które zakwitną na początku wiosny i będą upamiętniać dzieci – ofiary Holokaustu. Kolor kwiatów symbolizuje żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią sadzenie krokusów poprzedziła praca zdalna z chętnymi uczestnikami, którzy łącząc się online wysłuchali informacji o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Projekt jest lekcją historii, ale też nauką wrażliwości na cierpienia innych i okazaniem szacunku wobec drugiego człowieka.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

PODSUMOWANIE PROGRAMU FERYJNEGO

W dniu 15 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej podsumowali program „Witajcie zdalne ferie”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież dla zagospodarowania czasu wolnego i propagowania aktywnego zdrowego stylu życia od 11 – 15 stycznia 2021 roku wzięła udział w cyklu działań i przedsięwzięć oferowanych przez jednostkę w Skomielnej Białej. Program rozpoczęło spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Myślenicach st. sierż. Sebastianem Krukiem, który omówił tematykę profilaktyki oraz bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Omówił dekalog narciarza, znajdujący się w programie „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Zwrócił również uwagę na zagrożenia internetowe. Przestrzegając reżimu sanitarnego i wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, uczestnicy rozgrywali mecze w piłkarzyki i popularną od niedawna grę w darta. W kolejnym dniu podczas zorganizowanych zajęć fotograficzno – kronikarskich wyszukiwali zdjęcia i ozdabiając kartki przygotowywali kronikę hufcową z przedsięwzięć, jakie organizowane były w jednostce w ubiegłym roku. Wzięli również udział w pogadance „6 zasad odmawiania, czyli jak być asertywnym”. Podczas spotkania online chętnie poznawali obowiązki i prawa podczas warsztatów z prawa pracy. Indywidualnie spotykali się również z doradcą zawodowym p. Justyną Skawską w celu omówienia swojej ścieżki zawodowej i planów na najbliższy czas. Realizowany program feryjny miał na celu integrację młodzieży, pożyteczne, atrakcyjne i bezpieczne zagospodarowanie czasu wolnego. To ważne by młodzież, choć przez chwilę mogła rozbudzić w sobie wyobraźnię i kreatywność a aktywny styl życia był sposobem na ich zdrowie i życie.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

POWRÓT DO GÓRY