Mistrzyni świata trenerką Lubonia

Mistrzyni świata w kolarstwie górskim poprowadzi kolarzy LUBONIA Skomielna Biała

zobaczMistrzyni Świata, Europy, Zdobywczyni Pucharu Świata, 7 zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, 10 w Pekinie, to najważniejsze choć nie jedyne osiągnięcia jednej z najlepszych kolarek górskich w Polsce - Aleksandry Dawidowicz. W ubiegłym roku zakończyła swoją bogatą karierę zawodniczki a od tego roku rozpoczęła, miejmy nadzieję, równie bogatą karierę jako trener kolarstwa.
Miło na donieść, że ta wielce utytułowana zawodniczka od grudnia tego roku podjęła się współpracy z KS LUBOŃ Skomielna Biała, w którym obejmie opieką trenerską większość zawodników naszego klubu.
Jednocześnie pragniemy serdecznie podziękować dotychczasowemu opiekunowi kolarzy Robertowi Baścikowi za jego dokonania w naszym klubie. Pod jego trenerskim okiem LUBOŃ Skomielna Biała stał się czołowym klubem MTB w Polsce zdobywając m.in. tytuł najlepszego klubu w kategorii juniorek młodszych, juniorów, 2 i 3 miejsce w Pucharze Polski MTB także wiele indywidualnych medali Mistrzostw Polski, Mistrzostw Małopolski oraz szereg zwycięstw w wyścigach na terenie Polski i poza granicami kraju.
Nowemu trenerowi - Oli Dawidowicz - życzymy równie spektakularnych osiągnięć z zawodnikami KS LUBOŃ Skomielna Biała w kolejnych sezonach. Źródło - KS Luboń

25.11.2019 - Udany sezon kolarzy „Lubonia” Skomielna Biała

Zawodnicy KS „Luboń” Skomielna Biała w 2019 roku uczestniczyli w ponad 50 wyścigach MTB i na szosie biorąc udział w największych krajowych imprezach takich jak: Mistrzostwa Polski MTB, Mistrzostwa Polski w Maratonie, Mistrzostwa Polski LZS w kolarstwie górskim, Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Puchar Polski MTB, Mistrzostwa Małopolski na szosie oraz MTB oraz najważniejszych wyścigach z kalendarza PZKol i MZKol. Nasi zawodnicy startowali również poza granicami kraju m. in. w Czechach i Słowacji.

Do największych osiągnięć klubu w roku 2019 zaliczyć należy wywalczenie 2 miejsca w gronie 154 klubów z kraju i zagranicy w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski MTB 2019. Na ten sukces złożyły się między innymi zajęcie jako klub drugiego miejsca podczas zawodów w Białymstoku, Żukowie, Lublinie i Boguszowie oraz trzeciego miejsca podczas wyścigu w Głuchołazach. Czołowe miejsca zdobyli również indywidualnie zawodnicy „Lubonia” klasyfikacji generalnej Pucharu Polski MTB. Agnieszka Tylka tryumfowała w kategorii Juniorek Młodszych, drugie miejsce wywalczył Brajan Świder w gronie Młodzików, na trzecim miejscu sklasyfikowana została Julita Fira w kategorii kobiet U23 natomiast na czwartej pozycji ukończyli rywalizację Jarosław Żur w gronie mężczyzn U23 i Kinga Żur w kategorii Juniorek Młodszych a Maja Latawiec sklasyfikowana została na 6 pozycji w gronie Juniorek.

Znakomicie zaprezentowali się również zawodnicy KS „Luboń” Skomielna Biała podczas Mistrzostw Polski LZS w kolarstwie górskim pewnie wygrywając klasyfikację klubową. Licznie stawali także na podium w klasyfikacji indywidualnej w swoich kategoriach wiekowych. Z tytułu Mistrza Polski LZS cieszyć się mogli Jarosław Żur w kategorii mężczyzn U23, Julita Fira w gronie kobiet U23, Marcin Goleń w kategorii Juniorów, Maja Latawiec w Juniorkach oraz Tylka Agnieszka wśród Juniorek Młodszych i Brajan Świder w Młodzikach. Tytuły wicemistrzowskie przypadły w udziale Jakubowi Orkiszowi w Juniorach, Sabinie Wierzyckiej w Juniorkach a także Kindze Żur w rywalizacji Juniorek Młodszych i Karolowi Zagacie w gronie Młodzików.

Zawodnicy „Lubonia” zdominowali także rywalizację w Pucharze Szlaku Solnego MTB. Nie tylko zwyciężyli w klasyfikacji generalnej klubowej lecz również licznie okupywali podium w klasyfikacji indywidualnej. W swoich kategoriach wiekowych zwyciężyli Brajan Świder w Młodzikach, Agnieszka Tylka w Juniorkach Młodszych, Marcin Goleń w Juniorach, Tomasz Bal w Elicie Mężczyzn, Julita Fira w Elicie Kobiet oraz Leszek Świder, Jan Goleń i Józef Rabski kolejno w kategoriach Masters 2, Masters 3 i Masters 4. Również najmłodsi zawodnicy”Lubonia” przysparzali wiele powodów do radości. Między innymi w gronie dziewczynek 9-10 lat dwa najwyższe stopnie podium przypadły w udziale Indze Ostafin i Oldze Ostafin. W tej samej kategorii ale wśród chłopców na trzecim stopniu podium uplasował się Olivier Jagos. Na trzecim miejscu ukończyła również rywalizację Wiktoria Jaromin w gronie Żakiń.
Reprezentanci KS „Luboń” Skomielna Biała znakomicie spisali się podczas Mistrzostw Polski w Maratonie gdzie tytuły II Wicemistrza Polski zdobyli Jarosław Żur i Julita Fira. Z bardzo dobrej strony pokazali się również podczas Mistrzostw Polski MTB XC gdzie w wyścigu o Puchar Prezesa PZKol. drugie miejsca wywalczyli Agnieszka Tylka i Brajan Świder. W tym samym wyścigu Kinga Żur sklasyfikowana została na piątej pozycji. Natomiast w wyścigach o tytuł Mistrza Polski siódme miejsce zdobyła Julita Fira w gronie kobiet U23, ósme i dziewiąte miejsca w rywalizacji Juniorek wywalczyły Sabina Wierzycka i Maja Latawiec. W gronie mężczyzn U23 dwunasty był Maciej Biedrończyk a Trzynasty Jarosław Żur.
Powyższe osiągnięcia przyczyniły się do zdobycia 61 punktów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży prowadzonym przez Zespół Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie. Dzięki temu KS „Luboń” Skomielna został jednym z najwyżej sklasyfikowanych klubów kolarskich Małopolski. Przełożyło się to również na zdobycie pierwszego miejsca w Challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego o Puchar Redakcji Sportowej Telewizji Kraków na najlepszy klub MTB Województwa Małopolskiego.
Wszystkim Zawodnikom KS „Luboń” Skomielna Biała gratulujemy osiągniętych rezultatów i życzymy kolejnych sukcesów w nadchodzącym sezonie.
Źródło: KS Luboń Skomielna Biała

25.02.2017 - Przełaje w Stroniach

W mocno okrojonym składzie pojawiła się ekipa HEAD TEAM LUBOŃ Skomielna Biała na zawodach przełajowych w Stroniach w sobotę 25 lutego br. Zawodnicy ze Skomielnej Białej pokazali się z bardzo dobrej strony licznie meldując się na podium tych zawodów. W gronie Mastersów I aż trzech zawodników HEAD TEAM LUBOŃ Skomielna Biała znalazło się w pierwszej piątce wyścigu. Zwyciężył Arkadiusz Traciak, Leszek Świder był trzeci a Łukasz Ostafin piąty. W gronie juniorek zwyciężyła Julita Fira. W rywalizacji juniorów młodszych na szóstej pozycji sklasyfikowany został Jakub Orkisz. Reprezentanci HEAD TEAM LUBOŃ całkowicie zdominowali rywalizację w kategorii Żak. Zwyciężył Brajan Świder a Olaf Ostafin był drugi. W rywalizacji dzieci na trzecim stopniu podium stanęła Olga Ostafin a jej siostra Inga uplasowała się na czwartej pozycji. Wielkie gratulacje dla wszystkich!
Tekst: Marek Karkula

20.01.2017 - Kolarze ze Skomielnej Białej nie próżnują

Choć sezon kolarski w Polsce zacznie się dopiero pod koniec kwietnia, zawodnicy LUBONIA Skomielna Biała HEAD TEAM nie tracą czasu i już od ponad miesiąca przygotowują się do najbliższego sezonu.

Okres przygotowawczy jest kluczowym elementem w przygotowaniach w sporcie wytrzymałościowym jakim jest niewątpliwie kolarstwo górskie i szosowe. Aby odnosić sukcesy w lipcu, sierpniu należy swoją bazę wydolnościową i siłową budować już teraz. Wiedzą to doskonale zawodnicy ze Skomielnej, którzy pod wodzą swojego trenera Roberta Baścika realizują przygotowany plan treningowy.
Zima to czas kiedy można nieco odpocząć od roweru i zastąpić go innymi aktywnościami takimi jak narty biegowe, trening obwodowy, siłownia czy marszobiegi w terenie – wspomina Marek Karkula, kierownik sekcji kolarskiej.

Dodatkowo w ostatnim czasie dwójka naszych czołowych zawodników (Jarek Żur i Bartek Dziadkowiec) przechodzi konsultacje w krakowskim AWF, gdzie biorą udział w badaniach naukowych.
Zawodnicy są także na bieżąco monitorowani pod względem poziomu tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i innych parametrów. Ostatnio takie pomiary pod okiem mgr Alicji Gałki w PIRAMIDA FITNESS CLUB przeszli Jakub Surówka, Maciej Biedrończyk, Bartosz Dziadkowiec, Tomasz Bal, Maja Latawiec i Jarek Żur.
Nad bezpieczeństwem kolarzy podczas wspólnych treningów obwodowych i siłowych czuwa mgr wychowania fizycznego i instruktorka fitness – Magdalena Surówka.

Oprócz wymienionych osób ciężką pracę wykonuje także Prezes Edward Bal, który pomimo iż do sezonu pozostało jeszcze parę miesięcy już teraz analizuje kalendarz startów swoich podopiecznych, rezerwuje noclegi i planuje harmonogram wyjazdów na zawody.
Trzymamy kciuki i czekamy z niecierpliwością na pierwsze starty kolarzy z LUBONIA Skomielna Biała HEAD TEAM, których będzie można zobaczyć podczas startów MTB oraz szosy w Polsce i Europie.

Tekst i foto: Jakub Surówka

18.07.2016 - LUBOŃ Skomielna Biała HEAD TEAM na Mistrzostwach Polski MTB

Do bardzo udanych mogą zaliczyć zawodnicy KS LUBOŃ Skomielna Biała HEAD TEAM Mistrzostwa Polski MTB, w których uczestniczyli 15 i 16 lipca 2016 roku w Gielniowie.

Zanim jednak rozegrane zostały wyścigi o koszulkę z orłem na piersi do rywalizacji o Puchar Prezesa PZKol. przystąpili juniorzy młodsi oraz młodzicy. Na tydzień przed finałem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży MTB z bardzo dobrej strony pokazał się junior młodszy Maciej Biedrończyk, który finiszował na fantastycznym drugim miejscu. Niewiele gorzej poradziła sobie Sabina Wierzycka, która w rywalizacji młodziczek uplasowała się na najbardziej nielubianym przez zawodników czwartym miejscu. Kolejne wyścigi to już zmagania o tytuł Mistrza Polski MTB. Znakomicie spisali się juniorzy LUBONIA, którzy po zaciętej walce uplasowali się na bardzo wysokich lokatach. Jarosław Żur sięgnął po brązowy medal natomiast Bartosz Dziadkowiec zajął znakomite szóste miejsce. W tej samej kategorii ale w gronie dziewcząt Magdalena Utnicka sklasyfikowana została na 12 pozycji. Rywalizujący w bardzo mocno obsadzonym wyścigu Mastersów I Arkadiusz Traciak uplasował się na 16 miejscu. Fantastycznie spisał się Tomasz Bal w gronie mężczyzn U23. Po pasjonującym wyścigu wywalczył rewelacyjne 5 miejsce. O pechu może mówić Agnieszka Bal, która jadąc na wysokiej pozycji na najbardziej niebezpiecznym zjeździe zaliczyła groźnie wyglądający upadek i z defektem roweru musiała biec niemal pół okrążenia do boksu pomocy technicznej. Kosztowało ją to utratę kilku pozycji i ostatecznie zakończyła rywalizację na 15 miejscu w Elicie Kobiet co dało jej jednocześnie 8 lokatę w kategorii U23 Kobiet.
Słowa uznania należą się wszystkim zawodnikom ale również tym, którzy przyczynili się do tych osiągnięć. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Prezes Edward Bal, trener Robert Baścik, który tak fantastycznie przygotował zawodników do mistrzostw, Zbigniew Biedrończyk odpowiedzialny za transport, ChlebekSport, który dostarcza sprzęt i części rowerowe oraz firma HEAD, na której rowerach ścigają się zawodnicy LUBONIA.
Tekst -  Marek Karkula         Zdjęcia - Andrzej Bajołek

zobacz05.07.2016 - Puchar Polski MTB XCO w Skomielnej Białej

KS Luboń Skomielna Biała HEAD TEAM oraz Wójt Gminy Lubień serdecznie zapraszają na kolejną edycję Pucharu Polski MTB XCO, która odbędzie się 10 lipca 2016 roku w Skomielnej Białej. W programie wyścigi zawodników licencjonowanych a także wyścigi dla amatorów i dzieci. Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach oraz do kibicowania zawodnikom na trasie wyścigu.   (źródło: KS Luboń)

08.04.2016 - Udany wyjazd do Chorwacji

W środę wieczorem powróciła do domu kadra kolarzy LUBONIA Skomielna Biała HEAD TEAM ze zgrupowania w chorwackiej Puli na półwyspie Istria, na którym przebywali od 30 marca. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie tj. w sobotę 2 kwietnia odbyły się tam zawody MTB Kamenjak Rocky Trails zaliczane do kategorii C1 UCI. Korzystając z okazji w zawodach tych wzięli również udział reprezentanci LUBONIA i co najważniejsze pokazali się z bardzo dobrej strony. Wyścig ze względu na swoją rangę posiadał bardzo mocną międzynarodową obsadę. Tym bardziej na uznanie zasługują osiągnięcia zawodników klubu ze Skomielnej Białej.

Debiutująca w kategorii U17 Maja Latawiec na bardzo wymagającej trasie “wjechała” na trzeci stopień podium. Maciej Biedrończyk startujący w tej samej kategorii lecz w gronie chłopców pozazdrościł klubowej koleżance wyniku i sam wywalczył drugą lokatę. Jarosław Żur swój pierwszy start w kategorii Junior zaczął pechowo od defektu opony i w pierwszej strefie technicznej zameldował się na 26 miejscu. Po zmianie koła rozpoczął odrabianie strat i ostatecznie po zaciętym finiszu uplasował się na 10 pozycji. W tej samej kategorii wiekowej w gronie dziewcząt Magdalena Utnicka zajęła 4 miejsce. Startująca wraz z elitą kobiet Agnieszka Bal sklasyfikowana została na 16 pozycji co dało jej 6 miejsce w gronie zawodniczek U23. Tomasz Bal rywalizujący w gronie elity mężczyzn zakończył rywalizację na 16 miejscu wśród zawodników U23. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż zawodnicy LUBONIA Skomielna Biała HEAD TEAM byli najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami z Polski i żaden innych polski klub nie może pochwalić się trzema zawodnikami na podium tych zawodów.

Oprócz udziału we wspomnianym wyścigu zawodnicy klubu ze Skomielnej Białej uczestniczyli w sesjach treningowych pod okiem trenerów Roberta Baścika i Marka Karkuli. Znaleźli również czas na zwiedzenie urokliwych zakątków półwyspu Istria. Solidnie przepracowany czas i doświadczenie zdobyte na międzynarodowych zawodach z pewnością zaowocują w dalszej części sezonu.
Szczególne podziękowania należą się prezesowi klubu p. Edwardowi Bal za zaplanowanie i zorganizowanie tego wyjazdu.   (źródło: KS Luboń)

15.02.2016 - KS „Luboń” Skomielna Biała podsumował sezon kolarski 2015

Dzięki uprzejmości Prezesa OSP w Skomielnej Białej p. Andrzeja Gacka w sobotę 13 lutego 2015 roku już po raz kolejny miejscowa remiza gościła kolarzy, sponsorów i gości na podsumowaniu sezonu 2015 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała. Na okolicznościowe spotkanie licznie przybyli zawodnicy z rodzinami oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło między innymi Radnej Powiatu Myślenickiego p. Anny Rapacz, Wójta Gminy Lubień p. Kazimierza Szczepańca wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lubień p. Stanisławem Biedrończykiem oraz Sekretarzem Gminy Lubień p. Krzysztofem Łabuzem.

Licznie przybyli również sponsorzy w osobach p. Radosława Daczyńskiego - Dyrektora 3M oddział Skomielna Biała, p. Małgorzaty Kościelniak, p. Dariusza Sutora z małżonką, p. Jadwigi Rypel - Prezes GS w Rabce Zdroju, p. Teresy i Leszka Mika. Nie mogło oczywiście zabraknąć p. Marty Augustyn – Komendanta ŚHP w Skomielnej Białej, p. Grzegorza Gacka - Kierownika Orkiestry Dętej w Skomielnej Białej, p. Kazimiery Żegleń - Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich i radnych wsi tj. p. Andrzeja Masłowskiego, p. Jana Śmiałka, p. Jacka Gładysza - Przewodniczącego Rady Sołeckiej oraz oczywiście sołtysa wsi p. Jana Macioła. Swoją obecnością okolicznościowe spotkanie uświetnili ponadto p. Jerzy Kołpak - Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz p. Halina Macioł - Dyrektor Gimnazjum im. H. Łasaka wraz z nauczycielami p. Danutą Banik i Joanną Spicha. Właścicieli działek, po których przeprowadzono ubiegłoroczny wyścig w Skomielnej Białej reprezentował p. Władysław Zając. Swoim przybyciem miłą niespodziankę sprawiła również Monika Żur - wychowanka KS “Luboń” - jedna z czołowych zawodniczek polskiego MTB.

Przybyłych gości, zawodników oraz wszystkich zebranych przywitał Prezes Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała p. Edward Bal, który skierował do wszystkich słowa podziękowania za okazaną przychylność i wspieranie działalności sekcji kolarskiej. Szczególne słowa uznania przypadły w udziale właścicielom działek, przez które w minionym roku przebiegała trasa wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień, który posiadał jednocześnie rangę Pucharu Polski MTB.

Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca zmagania zawodników w minionym sezonie.
Jedną z najważniejszych cyklicznych imprez, w której od ponad dekady uczestniczą zawodnicy KS Luboń jest Puchar Szlaku Solnego. Tegoroczna odsłona tej jednaj z najbardziej prestiżowych imprez kolarskich w Polsce gościła kolejno w Spytkowicach, Skomielnej Białej, Kasinie Wielkiej, Orawce i Rabce Zdroju. Podczas całego tego cyklu z bardzo dobrej strony pokazywali się reprezentanci “Lubonia”. Dość powiedzieć, że łącznie aż 33 razy stawali na podium w tym 9 razy na najwyższym stopniu, 14 razy na drugiej pozycji i 10 razy na trzecim miejscu. W klasyfikacji generalnej cyklu wywalczyli jeden złoty, 6 srebrnych i 3 brązowe medale a w klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na drugiej pozycji.

Głównym celem wyjazdów były natomiast zmagania w ramach Pucharu Polski MTB. W ramach tego cyklu zawodnicy “Lubonia” odwiedzili Białystok, Boguszów-Gorce, Tuchów, Białą, Lublin aż do finału w Głuchołazach. Efektem tych wojaży były dwa miejsca na trzecim stopniu podium i aż sześć drugich lokat. W klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na bardzo wysokiej piątej pozycji.
Bardzo dobrze jako drużyna klub zaprezentował się podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie górskim. Na zawodach rozgrywanych w Głogowie KS “Luboń” uplasował się na Trzecim miejscu tracąc tylko dwa punkty do zwycięskiej drużyny, będąc jednocześnie najwyżej sklasyfikowanym klubem z Małopolski.
Reprezentantów “Lubonia” nie mogło oczywiście zabraknąć na Mistrzostwach Polski MTB rozegranych w Sławnie. Wprawdzie w tym sezonie nie przywieźli ze Sławna medali jednak wielu zawodników znalazło się w czołowej dziesiątce swojej kategorii co przy bardzo silnej stawce rywali należy uznać za bardzo dobre rezultaty.

Bardzo istotnym dla skomielniańskiego klubu był udział w Mistrzostwach Małopolski zarówno w przełajach, MTB jak i na szosie. Podczas czempionatu w kolarstwie górskim rozegranym w Kasinie Wielkiej reprezentanci naszego klubu wywalczyli cztery tytuły w tym dwóch Mistrzów Małopolski oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu. Również w wyścigach szosowych sięgali po miejsca na podium. Z Mistrzostw Małopolski na czas przywieźli jeden srebrny i jeden brązowy medal a w wyścigu ze startu wspólnego – jeden tytuł V- ce Mistrza Małopolski. Natomiast w zmaganiach przełajowych wywalczyli dwa tytuły II Vice Mistrza Małopolski.
W ramach jednej z eliminacji Pucharu Szlaku Solnego w Orawce rozegrane zostały Mistrzostwa Polski MTB klubów zrzeszonych w Ludowych Zespołach Sportowych. Rywalizacja prawie w całości zdominowana została przez zawodników “Lubonia”, którzy wywalczyli łącznie aż osiem tytułów w tym trzy mistrzowskie, cztery tytuły V-ce Mistrza i jeden tytuł II V-ce Mistrza Polski LZS. Klub ze Skomielnej Białej zdecydowanie zwyciężył również w klasyfikacji drużynowej mistrzostw znacznie przyczyniając się do tryumfu Małopolski w klasyfikacji wojewódzkiej.
Największym jednak wyzwaniem nie tylko pod względem sportowym lecz również organizacyjnym był Puchar Polski MTB rozgrywany w Skomielnej Białej, którego KS “Luboń” był organizatorem. Kilka miesięcy przygotowań związanych z budową trasy i szeregiem spraw organizacyjnych wystawionych zostało na próbę 5 lipca. Największe obawy związane z były z pogodą. Padający deszcz mógłby zepsuć cały trud przygotowań. Te obawy na szczęście okazały się płonne.
W dniu zawodów panowała przepiękna słoneczna pogoda a temperatura sięgała 30oC w cieniu. Cała impreza przebiegła sprawnie a i miejscowi zawodnicy dali powody do zadowolenia zdobywając dwa złote i dwa srebrne medale oraz wiele innych czołowych lokat. Organizacja wyścigu spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami zarówno zawodników jak i trenerów w tym między innymi trenera kadry Polski juniorów. W wypowiedziach szczególnie podkreślali oni bardzo ciekawą i wymagającą pod względem fizycznym i technicznym trasę, niepowtarzalną atmosferę zgotowaną przez kibiców oraz zaangażowanie organizatorów.
Łącznie w sezonie 2015 zawodnicy KS “Luboń” Skomielna Biała wywalczyli łącznie 9 medali Mistrzostw Małopolski w tym 2 złote, 3 srebrne i cztery brązowe. Mają w dorobku 8 medali Mistrzostw Polski LZS ( 3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy). Zajęli 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski MTB, trzecie miejsce w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i drugie Pucharu Szlaku Solnego.
Wszystkie przedstawione osiągnięcia złożyły się na końcowy sukces klubu w postaci 3 miejsca w challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego o Puchar Prezesa Redakcji Sportowej Telewizji Kraków w kategorii MTB i szóstego miejsca w kategorii szosa. Ponadto klub zdobył rekordową liczbę 51 punktów w ramach rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży we wszystkich dyscyplinach sportowych będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych klubów kolarskich województwa małopolskiego (4 miejsce) i najlepszym klubem kolarskim powiatu myślenickiego.
Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. W rewanżu młodzi kolarze podziękowali swemu opiekunowi za zaangażowanie i umożliwienie spełniania marzeń. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.
W ten oto sposób sezon 2015 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.
A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2015.

 

Masters III: Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec,
Masters II: Marek Karkula, Mirosław Śmietana
Masters I: Leszek Świder, Arkadiusz Traciak
Elita mężczyzn: Jakub Surówka, Mateusz Karkula, Mateusz Sanetra, Sławomir Szkaradnik
Kobiety Orliczki: Agnieszka Bal, Klaudia Demkowska
Orlik: Tomasz Bal
Junior: Bartosz Dziadkowiec, Michał Bal, Jakub Kościelniak
Junior Młodszy: Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk,
Juniorka Młodsza: Magdalena Utnicka
Młodzik: Jakub Żaczek
Młodziczka: Sabina Wierzycka, Maja Latawiec,
Chłopcy: Brajan Świder, Tymoteusz Żoczek, Marcel Nawara, Bartosz Gacek, Bruno Baścik
Dziewczynki: Maja Karkula, Iwa Karkula

Tekst: Marek Karkula       Zdjęcia: skomielna.info, udostępnione przez KS "Luboń".

25.08.2015 - Mistrzostwa Polski LZS w kolarstwie górskim

Znakomicie zaprezentowali się zawodnicy KS Luboń Skomielna Biała podczas Mistrzostw Polski LZS w kolarstwie górskim rozegranych w niedzielę 16 sierpnia w Orawce. Reprezentanci Lubonia wywalczyli osiem medali w tym 3 złote, 4 srebrne i 1 brązowy. Tytuły mistrzów Polski LZS wywalczyli Agnieszka Bal w kategorii U23 kobiet, Bartosz Dziadkowiec w gronie juniorów oraz Maja Latawiec w rywalizacji młodziczek. Na drugim stopniu podium stanęli Tomasz Bal w kategorii U23 mężczyzn, Klaudia Demkowska w kategorii U23 kobiet, Jarosław Żur wśród juniorów młodszych oraz Sabina Wierzycka w gronie młodziczek. Trzeci stopień podium przypadł w udziale Maciejowi Biedrończykowi w rywalizacji juniorów młodszych. Tuż za podium uplasował się Jakub Żaczek w młodzikach, a Magdalena Utnicka zakończyła rywalizację juniorek młodszych na 7 pozycji. KS Luboń Skomielna Biała zwyciężył również w kategorii drużynowej mistrzostw oraz przyczynił się do sukcesu Małopolski w klasyfikacji wojewódzkiej.

Z bardzo dobrej strony pokazali się również pozostali zawodnicy Lubonia, którzy rywalizowali o Puchar Wójta Gminy Jabłonka w ramach Pucharu Szlaku Solnego. Józef Rabski zajął 4 miejsce w zmaganiach mastersów III tracąc do podium jedynie 5 sekund. W mastersach I Arkadiusz Traciak „wjechał” na drugi stopień podium a Leszek Świder był szósty. Jakub Surówka w rywalizacji elity mężczyzn finiszował na 8 pozycji.

Najwięcej emocji dostarczyły jak zwykle wyścigi najmłodszych kategorii. Kolejny raz bardzo dobrze spisał się Brajan Świder w kategorii chłopców 8-10 lat, który po zaciętej walce uplasował się na drugiej pozycji. W tej samej kategorii Bruno Baścik zajął 8 lokatę, Tymoteusz Żoczek był 16 a Bartosz Gacek 20. Nie zawiodły również najmłodsze dziewczynki. Maja Karkula w kategorii 8-10 lat dziewcząt na bardzo wymagającej trasie wywalczyła czwarte miejsce. Jednak największą niespodziankę sprawiła Iwa Karkula, która zwyciężyła w rywalizacji dziewcząt do lat 7.
Gratulując zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć im dalszych tak udanych występów.
Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

3.08.2015 - Mistrzostwa Małopolski MTB w Kasinie Wielkiej
Cztery medale i wiele czołowych lokat zdobyli reprezentanci Lubonia Skomielna Biała podczas mistrzostw Małopolski MTB rozegranych w niedzielę 2 sierpnia. Areną zmagań były zbocza Lubogoszcza w Kasinie Wielkiej. Medal z najcenniejszego kruszcu przypadł w udziale Mai Latawiec, która zwyciężyła w kategorii młodziczek. W tej samej kategorii Sabina Wierzycka uplasowała się na 4 pozycji. Tytuł Mistrza Małopolski przypadł również w udziale Józefowi Rabskiemu w kategorii Masters III. Po srebrny medal i tytuł V-ce Mistrza Małopolski sięgnął Jarosław Żur w rywalizacji juniorów młodszych. Tytuł II V-ce Mistrzyni Małopolski wywalczyła Agnieszka Bal w Kobietach Open. Tuż za podium, na najbardziej nielubianym przez zawodników 4 miejscu uplasowali się Leszek Świder w Mastersach I, Jakub Surówka w elicie mężczyzn, Tomasz Bal w kategorii U23 mężczyzn, Bartosz Dziadkowiec w juniorach, Magdalena Utnicka w gronie juniorek młodszych i Sabina Wierzycka w młodziczkach. Piąte miejsce przypadło w udziale Jakubowi Kościelniakowi w juniorach a na 7 pozycji sklasyfikowany został Jakub Żaczek w gronie młodzików.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również najmłodsi zawodnicy Lubonia, którzy rywalizowali o Puchar Lubogoszczy w ramach Pucharu Szlaku Solnego. W wyścigu chłopców 8-10 lat znakomicie spisał się Brajan Świder, który finiszował na trzeciej pozycji. W tej samej kategorii Bruno Baścik był 9 a Bartosz Gacek 19. Nie gorzej od chłopców radziły sobie dziewczęta. W kategorii dziewcząt 8-10 lat na piątym miejscu uplasowała się Maja Latawiec. Ta sama lokata przypadła również w udziale Iwie Karkula, która startowała w najmłodszej kategorii - dziewcząt do lat 7.
Gratulując zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć im nie mniej udanych występów w kolejnych zawodach.
Tekst i zdjęcia: Marek Karkula/KS Luboń Skomielna Biała

06.07.2015 - Puchar Polski MTB XCO w Skomielnej Białej
Skomielna Biała gościła w niedzielę 5 lipca kolarzy górskich z całego kraju na organizowanym przez nas Pucharze Polski MTB XCO rozgrywanym w ramach II edycji Pucharu Szlaku Solnego. Zawodników i licznie zgromadzonych kibiców przywitał ogromny żar lejący się z nieba. Termometry pokazywały bowiem miejscami 35oC. W tak trudnych warunkach uczestnicy poszczególnych wyścigów musieli zmierzyć się z wymagającą trasą, która na szczęście w większości poprowadzona była w lesie co chroniło trochę zawodników od słońca. Podczas tych zawodów z bardzo dobrej strony przed własną publicznością pokazali się nasi reprezentanci. Już pierwsze starty przyniosły nam wiele powodów do zadowolenia, gdyż w wyścigu młodziczek kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się Maja Latawiec pewnie sięgając po najwyższy stopień podium. Również na bardzo dobrym 6 miejscu w tej samej kategorii wiekowej uplasowała się Sabina Wierzycka. Natomiast w gronie młodzików Jakub Żaczek finiszował na 9 pozycji. W rywalizacji juniorek młodszych jedyna nasza reprezentantka Magdalena Utnicka sklasyfikowana została na 16 miejscu. Kolejny blok startowy obejmował zmagania juniorów młodszych oraz mastersów. W tej pierwszej grupie znakomicie spisał się Jarosław Żur, który po pasjonującym wyścigu „wjechał” na drugi stopień podium. Trzy miejsca za nim, na piątej pozycji finiszował Maciej Biedrończyk. Drugie miejsce wywalczył również Józef Rabski w kategorii Masters III natomiast w Mastersach I na pozycji zamykającej pierwszą dziesiątkę uplasował się Leszek Świder. Po zakończeniu wyścigu najstarszych panów do rywalizacji przystąpiły panie w kategorii Kobiety Open oraz juniorki i juniorzy. W gronie kobiet nasze barwy reprezentowała Agnieszka Bal, która po nieco słabszym początku przystąpiła do odrabiania strat, by ostatecznie zająć wysoką 4 lokatę. Natomiast w zmaganiach juniorów 12 miejsce wywalczył Bartosz Dziadkowiec, Jakub Kościelniak był 19 a Michał Bal z powody awarii roweru musiał wycofać się z rywalizacji. Kulminacyjnym punktem zawodów były zmagania elity mężczyzn. W tym silnie obsadzonym wyścigu z dobrej strony pokazał się Tomasz Bal, który uplasował się na 14 miejscu co dało mu jednocześnie 4 pozycję w kategorii U23. Jakub Surówka był 21 a Mateusz Sanetra 30. Sławomir Szkaradnik z powodu defektu musiał wycofać się z wyścigu. Tradycyjnie już na koniec rozegrane zostały budzące najwięcej emocji wyścigi dzieci. Maciej Handzel, który bronił naszych barw w kategorii żak sklasyfikowany został na 25 miejscu. Ogromnym duchem walki wykazał się Brajan Świder, który w rywalizacji chłopców 8-10 lat pomimo defektu opony dotarł do mety na 5 pozycji. Drugi z naszych reprezentantów Bruno Baścik uplasował się na 11 miejscu. W tej samej kategorii wiekowej ale w gronie dziewczynek 5 miejsce wywalczyła również Maja Karkula. Zawody zakończone zostały dekoracją 6 najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej. Tym akcentem edycja Pucharu Polski MTB XCO w Skomielnej Białej przeszła do historii.

Wszystkim uczestnikom zawodów należą się ogromne gratulacje i słowa uznania a zarazem życzenia kolejnych sukcesów.
Tekst i zdjęcia: Marek Karkula/KS Luboń Skomielna Biała

19.06.2015 - Zaproszenie na Puchar Polski XCO MTB
W Skomielnej Białej na Pachurówce odbędzie wyścig o Puchar Polski w kolarstwie górskim (XCO MTB). Rywalizacja przeprowadzona zostanie 5 lipca 2015 roku, w ramach drugiej edycji tegorocznego Pucharu Szlaku Solnego. Organizatorzy zawodów zapewniają kibicom, oprócz pasjonującej walki kolarzy górskich, niezapomniane widoki na okoliczne góry oraz liczne atrakcje. Linia startu i mety zlokalizowana jest na ponad 730 metrach n.p.m. By dojechać w rejon startu należy z „zakopianki” skręcić na wysokości Auto-Złomu „Żegleń” i jechać prawie do końca drogi na szczyt Pachurówki.

Program minutowy zawodów

4 lipca 2015 r.

16:00 – 18:00 nieoficjalny trening na trasie XCO (bez zabezpieczenia medycznego)

16:00 – 18:00 zapisy w Biurze Zawodów

5 lipca 2015 r.

8:00 – 9:30 oficjalny trening na trasie XCO (z zabezpieczeniem medycznym)

8:00 – 9:30 przyjmowanie dodatkowych zgłoszeń w biurze zawodów

9:30 odprawa techniczna

10:00 – 10:45 młodzik*, juniorka młodsza, młodziczka* (uproszczona trasa)

11:00 – 12:00 junior młodszy, masters OPEN**, cyklosport**

12:20 – 13:50 junior, elita kobiet OPEN, juniorka

14:00 dekoracja I(kat. młodzik, młodziczka, junior mł., juniorka mł., masters OPEN, cyklosport)

14:10 – 16:00  elita mężczyzn OPEN

16:10 żak K/M* + wyścig dzieci

16:45 dekoracja II (kat. junior, juniorka, U-23 K/M, elita K/M), dekoracje żak + dzieci

Źródło: KS "Luboń" Skomielna Biała

30.05.2015 - Puchar Stölema MTB
Znakomicie spisali się zawodnicy KS Luboń Skomielna Biała podczas Pucharu Stölema MTB rozegranego w sobotę 30 maja w Ostrzycach. Klasą dla siebie okazała się Maja Latawiec, która pewnie wygrała wyścig młodziczek. W rywalizacji juniorów młodszych walczących o eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na drugiej pozycji finiszował Jarosław Żur a Maciej Biedrończyk był czwarty. W tej samej kategorii ale wśród dziewcząt dziewiątą lokatę wywalczyła Magdalena Utnicka. W wyścigu juniorów Bartosz Dziadkowiec uplasował się trzecim miejscu a rywalizującą w gronie kobiet Klaudia Demkowska sklasyfikowana została na piątej pozycji. Gratulujemy!

Tekst: Marek Karkula

11.05.2015 - Udany weekend KS Luboń
Udane starty zaliczyli kolarze Lubonia Skomielna Biała podczas minionego weekendu. W sobotę 9 maja uczestniczyli w wyścigu MTB o Puchar Prezydenta Miasta Zielona Góra. Kolejny raz z bardzo dobrej strony pokazała się Maja Latawiec, która zajęła trzecie miejsce w wyścigu młodziczek. Juniorki młodsze i juniorzy młodsi rywalizowali natomiast o punkty eliminacyjne do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Plan został zrealizowany, gdyż wszyscy zawodnicy Lubonia zdobyli kolejne punkty. Najlepiej pojechał Jarosław Żur, który finiszował na czwartej pozycji. Maciej Biedrończyk, który w losowaniu ustawiony został na końcu stawki ostatecznie przebił się na 13 miejsce. Na 13 pozycji ukończyła również rywalizację Magdalena Utnicka w klasyfikacji juniorek młodszych. Natomiast w wyścigu elity kobiet Agnieszka Bal uplasowała się na 10 miejscu. Jedyny junior Lubonia Bartosz Dziadkowiec sklasyfikowany został na 15 pozycji.
Niedziela 10 maja to natomiast początek rywalizacji w cyklu wyścigów Podhale Tour o Puchar Podhala na szosie. W miejscowości Wróblówka miał miejsce start do pierwszego etapu tego wyścigu. Na starcie pojawiło się kilku reprezentantów Lubonia, którzy pokazali się z dobrej strony biorąc pod uwagę, że kolarstwo szosowe to nie jest ich koronna konkurencja. W kategorii M-I na 16 pozycji finiszował Tomasz Bal a na 20 dojechał Mateusz Karkula. Świetnie spisał się Arkadiusz Traciak w kategorii M-II, który uplasował się tuż za podium na czwartym miejscu. W kategorii M-III 16 miejsce przypadło w udziale Mirosławowi Śmietana a tuż za nim na 17 miejscu na metę wjechał Marek Karkula. Józef Rabski rywalizujący w kategorii M-IV finiszował na znakomitym czwartym miejscu.
Przed głównym startem rozegrane zostały zawody dla dzieci. W kategorii chłopców 11-13 lat Jakub Żaczek finiszował na 2 miejscu natomiast wśród dziewcząt 14-17 lat ponownie bezkonkurencyjna była Maja Latawiec, która stanęła na najwyższym stopniu podium.

Gratulując osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć wszystkim zawodnikom KS Luboń Skomielna Biała dalszych sukcesów.
Tekst: Marek Karkula

20.04.2015 - Puchar Polski MTB w Białymstoku
Bardzo dobrze zainaugurowali sezon kolarze Lubonia Skomielna Biała, gdyż każdy z uczestników sobotniej edycji Pucharu Polski zdobył swoje pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej tej imprezy. Najlepszy okazał się Jarosław Żur, który zajął bardzo wysokie 3 miejsce wśród juniorów młodszych. W tej samej kategorii na 9 pozycji zameldował się Maciej Biedrończyk. Również na 9 pozycji ale w juniorach uplasował się Bartosz Dziadkowiec a Michał Bal był 18. Jedyna zawodniczka Lubonia Agnieszka Bal w elicie kobiet uplasowała się na 7 pozycji co dało jej 6 pozycję jako zawodniczka do 23 lat. W elicie mężczyzn 16 pozycję wywalczył Tomasz Bal (6 pozycja wśród zawodników U-23) a Jakub Surówka finiszował na miejscu 19. Natomiast dzień wcześniej rozegrane zostały wyścigi sztafet, w których reprezentacja Lubonia w składzie Jakub Surówka, Tomasz Bal, Agnieszka Bal i Bartosz Dziadkowiec wywalczyła znakomite trzecie miejsce.
Tekst: Marek Karkula

7.03.2015 - Rozpoczęcie sezonu kolarskiego
Za zawodnikami KS Luboń Skomielna Biała pierwsze zawody kolarskie w sezonie 2015. W Stroniach koło Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się XVI OGÓLNOPOLSKI KOLARSKI WYŚCIG PRZEŁAJOWY O PUCHAR WÓJTA GMINY STRYSZÓW. Reprezentacja Lubonia pojawiła się na tych zawodach w dość skromnym składzie gdyż w liczbie tylko 7 zawodników. Najlepiej spisała się Maja Latawiec, która zajęła 3 miejsce w gronie młodziczek. Jedną pozycję dalej finiszowała Sabina Wierzycka. Czwarte miejsce przypadło również w udziale Magdalenie Utnickiej wśród juniorek młodszych i Jakubowi Surówka w elicie mężczyzn. Na 5 miejscu zakończył swoją rywalizację w gronie juniorów młodszych Maciej Biedrończyk. 7 lokata przypadła w udziale Markowi Karkula w kategorii masters I a jedenasta Jakubowi Żaczkowi w młodzikach.
Tekst i zdjęcia M. Karkula.

7.03.2015 - Podsumowanie sezonu sportowego Małopolskiego Zrzeszenia LZS
Małopolskie Zrzeszenie LZS podsumowało sezon sportowy 2014. Wśród wyróżnionych zawodników spośród wszystkich dyscyplin sportowych nie mogło zabraknąć również reprezentantów KS Luboń Skomielna Biała, którzy zdobywali medale m.in. podczas Mistrzostw Polski LZS w kolarstwie górskim. W gronie uhonorowanych sportowców znaleźli się Tomasz Bal, Agnieszka Bal, Klaudia Demkowska, Bartosz Dziadkowiec i Jarosław Żur. Specjalną nagrodę za osiągnięcia trenerskie odebrał również trener kolarzy Lubonia – Robert Baścik.
Tekst M. Karkula.

21.10.2014- Spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim
Reprezentanci klubu kolarskiego "Luboń" Skomielna Biała spotkali się w poniedziałek 20 października z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Okazją do spotkania było zasadzenie Dębu Wolności na terenie opactwa w Tyńcu oraz wręczenie odznaczeń państwowych złotej kadrze tegorocznych szosowych Mistrzostw Świata z Michałem Kwiatkowskim na czele oraz tryumfatorowi Tour de Pologne Rafałowi Majce.

Zawodnicy "Lubonia" uczestniczyli również we wspólnym przejeździe na rowerach z krakowskich bulwarów do Tyńca w towarzystwie wielu wybitnych postaci polskiego kolarstwa oraz całej reprezentacji, która przyczyniła się do złotego medalu Michała Kwiatkowskiego.
Tekst: Marek Karkula     zdjęcia: Andrzej Bajołek

1.09.2014 - Mistrzostwa Polski LZS
Pięć medali zdobyli nasi reprezentanci podczas mistrzostw Polski LZS w kolarstwie górskim rozegranych w niedzielę 24 sierpnia. Areną zmagań była Orawka a zawodnicy toczyli rywalizację w ekstremalnych warunkach. Padający deszcz rozmiękczył trasę powodując, że jej część stała się nieprzejezdna a błoto oblepiające rowery jeszcze bardziej utrudniało rywalizację. W tak trudnych warunkach bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy, wygrywając również klasyfikację drużynową mistrzostw. Medal z najcenniejszego kruszcu przypadł w udziale Agnieszka Bal, która zwyciężyła w kategorii Kobiet. Po srebrne medale sięgnęli Klaudia Demkowska w gronie juniorek, Tomasz Bal w Orlikach oraz Jarosław Żur w juniorach młodszych. Na trzecim stopniu podium uplasował się Bartosz Dziadkowiec w gronie juniorów młodszych. Tuż za podium znalazła się Klaudia Bajołek pośród juniorek młodszych. Piąta lokata przypadła w udziale Kai Karkula w juniorkach i Piotrowi Czyszczoniowi w juniorach. Szósty był Michał Bal w gronie juniorów młodszych a siódma juniorka młodsza Magdalena Utnicka.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również najstarsi i najmłodsi nasi zawodnicy, którzy rywalizowali o Puchar Wójta Gminy Jabłonka w ramach Pucharu Szlaku Solnego. Dobry wzór do naśladowania młodszym kolegom dali nasi najstarsi zawodnicy. Józef Rabski startujący w kategorii Masters III zajął bardzo dobre trzecie miejsce. W Mastersach I Leszek Świder uplasował się na 7 pozycji. W elicie mężczyzn Jakub Surówka był 6 a Mateusz Karkula sklasyfikowany został na 14 miejscu. Kolejne zwycięstwo odniósł młodzik Maciej Biedrończyk a na trzecim stopniu podium stanął Dawid Bala. W gronie żaków Filip Sawina był 10 a Jakub Żaczek 12. Na 5 pozycji finiszował Brajan Świder w wyścigu chłopców 8-10 lat. Znakomicie spisał się Bruno Baścik w najmłodszej kategorii chłopców sięgając po srebrny medal. Nie gorzej od chłopców radziły sobie dziewczęta. Maja Latawiec w rywalizacji młodziczek stanęła na trzecim stopniu podium. Drugą lokatę wywalczyła Sabina Wierzycka w gronie żaczek. W najmłodszej kategorii dziewcząt do lat 7 trzecie miejsce zdobyła Maja Karkula.
Tekst: Marek Karkula      Zdjęcia: Andrzej Bajołek

28.07.2014 - Trzy medale przywieźli reprezentanci „Lubonia” Skomielna Biała z Mistrzostw Małopolski ze startu wspólnego na szosie. Zawody rozegrane zostały w sobotę 26 lipca na blisko 8 km rundzie poprowadzonej drogami wokół Malca koło Kęt. W zależności od kategorii wiekowej uczestnicy mieli do pokonania od jednego (żacy i żakinie) do 10 okrążeń ( elita mężczyzn ). Rywalizacja toczyła się przy pięknej słonecznej pogodzie, która jednak nieco doskwierała zawodnikom.

Kolejne sukcesy podczas tej rywalizacji odnieśli zawodnicy „Lubonia”, choć kolarstwo szosowe nie jest ich koronną konkurencją. Szczególnie dobrze zaprezentowali się młodzicy. Maciej Biedrończyk po zaciętym finiszu wywalczył tytuł Mistrza Małopolski a Dawid Bala I V-ce Mistrza Małopolski. Maja Latawiec startująca tej samej kategorii wiekowej ale w gronie dziewcząt uplasowała się na 5 miejscu. Piątą lokatę wywalczył również Jarosław Żur w rywalizacji juniorów młodszych. Juniorka młodsza Klaudia Bajołek, dla której był to debiut na wyścigu szosowym, zakończyła swój start na 7 miejscu. Znakomicie spisała się również Agnieszka Bal w gronie kobiet open sięgając po tytuł I V-ce Mistrzyni Małopolski. W tej samej kategorii Kaja Karkula ukończyła zmagania na 6 pozycji.
Z dobrej strony pokazał się również najstarszy reprezentant „Lubonia” – Józef Rabski, który w tym samym czasie zmagał się z trasą słowackiego wyścigu Tatry Tour. Ostatecznie sklasyfikowany został na 34 miejscu open co dało mu 7 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Tekst i zdjęcie: Marek Karkula

zobacz23.07.2014 - KS "Luboń" na Mistrzostwach Polski MTB
Rywalizacja o Mistrzostwo Polski MTB rozegrana została w tym roku aż w trzech miejscowościach. Najpierw do walki o krajowy czempionat przystąpili juniorzy młodsi i juniorki młodsze podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Impreza ta odbyła się 16 lipca w Głogowie na Dolnym Śląsku. W gronie zawodników zakwalifikowanych do finału znalazło się aż 5 reprezentantów „Lubonia”. Z bardzo dobrej strony pokazali się juniorzy młodsi – Bartosz Dziadkowiec wywalczył 5 miejsce a Jarosław Żur uplasował się na 7 pozycji. Niestety wyścigu nie ukończył Michał Bal. W rywalizacji dziewcząt wysoką 10 lokatę odnotowała Klaudia Bajołek. Na 20 pozycji ukończyła zmagania Magdalena Utnicka.
Z Głogowa ekipa „Lubonia” przeniosła się do Środy Wielkopolskiej, gdzie w czwartek 17 lipca rozegrane zostały m.in. wyścigi o Mistrzostwo Polski sztafet drużynowych. Reprezentacja „Lubonia” w składzie Bartosz Dziadkowiec, Jakub Surówka, Agnieszka Bal i Tomasz Bal zajęła bardzo dobre 7 miejsce.
W Żerkowie, już na trasie Mistrzostw Polski, w sobotę 19 lipca rozegrane zostały wyścigi o Puchar Prezesa PZKol. w kategoriach młodzik, młodziczka, junior młodszy i juniorka młodsza. Podczas tych zawodów znakomicie zaprezentował się Maciej Biedrończyk, który pewnie wygrał wyścig młodzików zdobywając w ten sposób okazały puchar. Wysoką dyspozycję potwierdziły również juniorki młodsze. Klaudia Bajołek ukończyła zmagania na 8 pozycji a pierwszą dziesiątkę zamknęła Magdalena Utnicka. W gronie juniorów młodszych swoją pozycję z Olimpiady Młodzieży potwierdził Jarosław Żur ponownie finiszując na 7 miejscu.
Decydujące wyścigi o indywidualne Mistrzostwo Polski rozgrywane były w niedzielę 20 lipca. Zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z bardzo trudną technicznie trasą ale również z ogromnym upałem sięgającym 35 stopni Celsjusza w cieniu. W tak trudnych warunkach już samo ukończenie wyścigu stanowiło ogromy sukces. Szczególnie doświadczyły tego zawodniczki w kategorii juniorek, U23 i Elity kobiet, gdzie niemal połowa uczestniczek  musiała wycofać się z rywalizacji. Bardzo dobrze z trudami wyścigu poradziły sobie juniorki „Lubonia”. Klaudia Demkowska ukończyła zmagania na 7 a Kaja Karkula na 8 pozycji. Dobry wyścig pojechała również Agnieszka Bal w gronie kobiet U23 plasując się ostatecznie na 7 miejscu. Tomasz Bal rywalizując w gronie mężczyzn U23 sklasyfikowany został na 17 pozycji a Jakub Surówka był 47 spośród Elity mężczyzn.
Wszystkim zawodnikom należą się ogromne podziękowania za zaangażowanie i wytrwałość w wyścigach oraz gratulacje za osiągnięte rezultaty.
Tekst i zdjęcie: Marek Karkula

20.07.2014 - Monika Żur młodzieżową mistrzynią Polski
Monika Żur (4F Racing Team) została w Żerkowie młodzieżową mistrzynią Polski w kolarskim wyścigu cross-country. To był jeden z najtrudniejszych wyścigów w historii polskiego MTB. Rywalizacja toczyła się w 35-stopniowym upale, a trasa należała do wyjątkowo wymagających. Monika, która w klasyfikacji Elita Kobiet zajęła 6 miejsce, przekroczyła linię mety biegnąc z rowerem, w którym pękł łańcuch.
Kolejne miejsca medalowe w U23 kobiet zajęły Marta Turboś (Integral Collection LKK Luks Sławno) i Stefania Staszel (Sante-BSA Whistle Team). Dobrze spisała się Agnieszka Bal (KS Luboń Skomielna Biała) zajmując 7 miejsce.
Źródło: www.mpmtb.pl

19.07.2014 - Monika Żur wicemistrzynią Polski w sprintach
Podczas trwających (do niedzieli) Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim w Środzie Wielkopolskiej i Żerkowie Monika Żur - zawodniczka 4F Racing Team, trenowana przez Andrzeja Piątka zajęła drugie miejsce w sprintach (tzw. eliminatorach). Zawody odbyły się wczoraj wieczorem przy sztucznym oświetleniu. Trasa wyścigu o długości 2,5 km wzbogacona o sztuczne przeszkody, prowadziła alejkami parkowymi i uliczkami Środy Wlkp. Mistrzynią Polski została Aleksandra Dawidowicz (SGR Srebrna Góra), a II v-ce mistrzynią Elżbieta Figura (MTB Silesia Rybnik).
Źródło: www.mpmtb.pl

zobacz16.07.2014 - Przedstawiciel KS Luboń w drużynie Małopolskiej Policji
W tym roku po raz pierwszy w Tour de Pologne Amatorów weźmie udział kolarska drużyna małopolskiej Policji. Wyścig rozegrany zostanie 8 sierpnia na 40 km trasie królewskiego etapu Tour de Pologne ze słynnym już podjazdem „Ściana Bukovina” w Gliczarowie. W gronie policjantów zaproszonych do reprezentowania małopolskiej Policji znalazł się przedstawiciel „Lubonia” Skomielna Biała - Marek Karkula, który na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu. Sprzęt kolarski na czas przygotowań i udziału w wyścigu udostępniła firma Specialized.
Żródło: KS "Luboń"

11.07.2014 - Puchar Polski MTB w Wałbrzychu
Trapiona kontuzjami i chorobami ekipa „Lubonia” Skomielna Biała w mocno okrojonym składzie zameldowała się na starcie kolejnej edycji Pucharu Polski MTB rozegranej 6 lipca 2014 roku na Górze Parkowej w Wałbrzychu. Na trudnej technicznie trasie przy ogromnym upale reprezentanci „Lubonia” pokazali się z bardzo dobrej strony zdobywając wiele czołowych lokat.

O pechu może mówić Maciej Biedrończyk, który prowadząc w wyścigu młodzików złapał „kapcia”. Po zmianie koła podjął szaleńczy pościg, który pozwolił mu zająć miejsce na trzecim stopniu podium. Znakomicie spisała się również Klaudia Bajołek w gronie juniorek młodszych, która wywalczyła srebrny medal. Osiągnięcie mogło być jeszcze lepsze, gdyby nie pomyłka sędziów w ilości okrążeni. Bardzo dobry wyścig pojechał Jarosław Żur w rywalizacji juniorów młodszych. Na mecie zameldował się na trzeciej pozycji. Startujący w tej samej kategorii wiekowej Bartosz Dziadkowiec po kraksie na początku wyścigu i uszkodzeniu koła musiał zadowolić się ósmym miejscem. Uczestniczący w tej samej kraksie Michał Bal zmuszony był wycofać się z wyścigu. W ostatnim wyścigu dnia równorzędną walkę z rywalami podjął Tomasz Bal finiszując ostatecznie na ósmym miejscu w gronie mężczyzn U23.
Wszystkim zawodnikom należy pogratulować osiągniętych rezultatów i życzyć uniknięcia pecha w kolejnych zawodach.
Tekst" Marek Karkula          Zdjęcia: Bartosz Bober (arch. organizatora zawodów).

7.07.2014 - KS "Luboń" na Pucharze Szlaku Solnego w Spytkowicach
Spytkowice gościły kolarzy górskich podczas kolejnej edycji Pucharu Szlaku Solnego rozegranej w minioną niedzielę (29.06.2024) na stokach wyciągu Beskid. Tym razem zawodnicy zmierzyć się musieli nie tylko z bardzo wymagającą fizycznie trasą lecz również z ogromnym żarem lejącym się z nieba. Nie wszyscy wytrzymali trudy tego wyścigu a ci, którzy ukończyli rywalizację mogli czuć się zwycięzcami. Bardzo dobrze podczas tych zawodów ponownie spisali się reprezentanci „Lubonia” Skomielna Biała.

Po raz kolejny klasę pokazał Maciej Biedrończyk w gronie młodzików, który zwyciężył z blisko dwuminutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem. Startujący w tej samej kategorii Dawid Bala uplasował się na czwartej pozycji. W rywalizacji młodziczek znakomicie spisała się Maja Latawiec, która „wjechała” na trzeci stopień podium. Jej klubowa koleżanka Agnieszka Jaszkaniec była siódma a Laura Szczepaniak ósma. Juniorzy młodsi tj. Bartosz Dziadkowiec i Jarosław Żur uplasowali się odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu. Niestety z powodu zerwanego łańcucha wyścigu nie ukończył Jakub Kościelniak. Nie gorzej poradziły sobie juniorki młodsze. Klaudia Bajołek stanęła na drugim stopniu podium a Magdalena Utnicka sklasyfikowana została na szóstej pozycji.

W tym samym czasie toczyła się również rywalizacja w gronie Mastersów. Bardzo dobre czwarte miejsce wywalczył Józef Rabki a Tadeusz Wacławik był dziesiąty w Mastersach III. Leszek Świder ścigający się z nieco młodszymi zawodnikami w kategorii Masters I zajął siódme miejsce. Bardzo udany wyścig zaliczył Tomasz Bal w gronie Orlików finiszując na czwartej pozycji. Czternasta lokata przypadła natomiast w udziale Jakubowi Surówce w rywalizacji Elity mężczyzn. Niezwykle dramatyczny przebieg miały zmagania w kategorii Kobiety Open i Juniorek. Kilka zawodniczek nie wytrzymało trudów wyścigu, który rozgrywany był w samo południe i musiało zejść z trasy. Te które ukończyły rywalizację na metę docierały skrajnie wyczerpane. Świetnie w tych trudnych warunkach poradziła sobie Agnieszka Bal, która sięgnęła po brąz w Kobietach Open. Kaja Karkula powracająca do treningów po kilkutygodniowej przerwie dotarła do mety na czwartym miejscu w kategorii Juniorek.

Tradycją zawodów o Puchar Szlaku Solnego są wyścigi dzieci. Również w tych najmłodszych kategoriach zawodnicy „Lubonia” Skomielna Biała dali wiele powodów do zadowolenia swoim sympatykom. Wśród Żaków 7 pozycję wywalczył Jakub Żaczek, 10 był Filip Sawina a 13 Maciej Handzel. W tej samej kategorii ale w gronie dziewczynek na drugim stopniu podium stanęła Sabina Wierzycka. W gronie chłopców 8-10 lat tryumfował Brajan Świder a Tymoteusz Żoczek był 16. Natomiast w gronie dziewczynek w tej samej kategorii wiekowej Magdalena Sawina ukończyła rywalizację na 11 pozycji. W ostatnim wyścigu dnia tj. dziewczynek do 7 lat znakomicie pojechała Maja Karkula, która po zaciętym finiszu wywalczyła srebrny medal.

Wszystkim zawodnikom należą się ogromne gratulację za rezultaty osiągnięte w tak trudnych warunkach.

Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

2.07.2014 - Złoto i brąz Mistrzostw Polski dla Moniki Żur
Monika Żur wygrała szosowe mistrzostwa Polski w kat. młodzieżowej i zdobyła brązowy medal w elicie kobiet. Najlepsze Panie w Polsce ścigały się w sobotnie popołudnie na 5 okrążeniach wokół góry Ślęży. Każde z nich liczyło 22 kilometry i prowadziło m.in przez Przełęcz Tąpadła. Zaraz po starcie odjechały: Karolina Karasiewicz (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów), Monika Żur (4F Racing Team), Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń), Olga Wasiuk (MGLKS Błęktini Paula-Trans Koziegłowy). Po pierwszym okrążeniu miały one 2 minuty i 40 sekund przewagi nad peletonem. 66 kilometrów przed metą od czołówki odpadła Wasiuk, a peleton do prowadzących tracił ponad 5 minut! Wjeżdżając na ostatnią rundę, prowadząca czwórka miała 5 minut i 50 sekund w zapasie nad resztą stawki. Było więc już pewne, że medalistki jadą w odjeździe. Tytuł ostatecznie wywalczyła Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów). Podopieczna trenera Mariusza Mazura pokonała Monikę Brzeźną (TKK Pacific Toruń) oraz Monikę Żur (4F Racing Team), która zdobyła złoto w orliczkach. Srebro w kategorii młodzieżowej wywalczyła Karolina Karasiewicz (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), a brąz Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv).

Źródło: Andrzej Gucwa - http://naszosie.pl/

3.06.2014 - KS „Luboń” na Szlaku Solnym
Pierwsza edycja tegorocznej odsłony Pucharu Szlaku Solnego rozegrana została 1 czerwca w Golkwicach koło Wieliczki. Na wymagającej fizycznie trasie, dodatkowo rozmiękczonej sobotnim deszczem bardzo dobrze zaprezentowali się nasi zawodnicy.
Rewelacyjnie jeżdżący w tym sezonie Maciej Biedrończyk znów pokazał klasę pewnie wygrywając wyścig młodzików. Dawid Bala startujący w tej samej kategorii również wywalczył wysoką pozycję zajmując 7 miejsce. Nie gorzej poradziła sobie także Maja Latawiec, która uplasowała się na 5 pozycji w rywalizacji młodziczek. W silnie obsadzonym wyścigu juniorów młodszych Jarosław Żur sklasyfikowany został na 9 pozycji a Bartosz Dziadkowiec finiszował na 12 miejscu. Wracający do wyścigów po chorobie Jakub Kościelniak zakończył zmagania na 19 pozycji. Udany występ zaliczyła również Magdalena Utnicka zajmując wysokie 6 miejsce w gronie juniorek młodszych. 6 pozycję wywalczył także Józef Rabski w rywalizacji Mastersów III. W nieco młodszej kategorii Masters I debiutujący w barwach „Lubonia” Leszek Świder zajął 12 miejsce. Startujący w kategorii Elita mężczyzn Jakub Surówka i Mateusz Karkula uplasowali się odpowiednio na 9 i 15 pozycji. Bardzo dobre 5 miejsce wywalczył Tomasz Bal w gronie Orlików. Wiele emocji dostarczyły sympatykom „Lubonia” wyścigi kobiet. W kategorii Kobiety Open rewelacyjnie spisała się Agnieszka Bal, która „wjechała” na drugi stopień podium ustępując miejsca jedynie Monice Żur z 4F Racing Team (notabene wychowance KS „Luboń”). Bardzo dobrze zaprezentowała się Klaudia Demkowska w wyścigu juniorek, która wywalczyła miejsce na trzecim stopniu podium. Kaja Karkula mimo przebitej opony dojechała do mety na 5 miejscu.

Tradycyjnie już na zakończenie zawodów rozegrane zostały wyścigi najmłodszych kategorii. W rywalizacji żaków 8 miejsce zajął Jakub Żaczek a Filip Sawina był 12. W gronie chłopców 8-10 lat Brajan Świder uplasował się na 7 pozycji a w najmłodszej kategorii chłopców do 7 lat miejsce na trzecim stopniu podium wywalczył Bruno Baścik. Bardzo dobrze radziły sobie również dziewczynki. Sabina Wierzycka po zaciętym wyścigu zajęła 2 miejsce w rywalizacji żaczek. W gronie dziewczynek 8-10 lat Magdalena Sawina sklasyfikowana została na 10 miejscu. W ostatnim wyścigu dnia w kategorii dziewczynek do lat 7 wystartowały dwie nasze reprezentantki – siostry Maja i Iwa Karkula. Starsza z nich – Maja wywalczyła miejsce na trzecim stopniu podium a młodsza Iwa borykająca się ze spadającym łańcuchem dojechała do mety na 9 pozycji.

Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

27.05.2014 - KS „Luboń” w Szwajcarii i na Podhalu
Ostrzyce leżące w malowniczych rejonach Szwajcarii Kaszubskiej gościły w sobotę 24 maja kolarzy górskich podczas ostatniej w tym roku eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Oczywiście nie mogło w tych zawodach zabraknąć reprezentantów KS Luboń Skomielna Biała.

Bardzo dobrze zaprezentowali się juniorzy młodsi, którzy mimo praktycznie już zapewnionego startu w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży walczyli o jak najlepszą pozycję startową. Na znakomitym 3 miejscu zameldował się na mecie Bartosz Dziadkowiec natomiast Jarosław Żur uplasował się na 7 pozycji. Niestety z powodu defektu z wyścigu zmuszony był się wycofać Michał Bal. Magdalena Utnicka rywalizująca w gronie juniorek młodszych zajęła 12 lokatę powiększając tym samym swój dorobek punktowy. Ponownie znakomicie zaprezentowali się młodzicy „Lubonia”. Maciej Biedrończyk odnotował kolejne pewne zwycięstwo wjeżdżając na metę z blisko półtoraminutową przewagą nad drugim zawodnikiem. Równie dobrze spisał się Dawid Bala, który zajął miejsce na trzecim stopniu podium. Na przeciwległym krańcu Polski nieco starsi reprezentanci „Lubonia” uczestniczyli w niedzielę 25 maja w pierwszym etapie tegorocznej edycji Tour de Podhale – górskiej czasówki prowadzonej szosami Podhala. Jakub Surówka „wykręcił” 28 czas co dało mu 14 miejsce w kategorii M-I. Mateusz Karkula z 50 rezultatem uplasował się na 20 pozycji w M-I. Najstarszy z zawodników „Lubonia” – Józef Rabski uzyskał 56 czas co zapewniło mu 8 pozycję w kategorii M-IV. Wszystkim zawodnikom „Lubonia” gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst: Marek Karkula

12.05.2014 - Owocna sobota kolarzy KS „Luboń”
Udane występy zaliczyli kolarze „Lubonia” Skomielna Biała podczas wyścigów rozgrywanych w sobotę 10 maja.
Zielona Góra gościła zawodników rywalizujących o punkty w ramach eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży czyli Mistrzostw Polski juniorek młodszych i juniorów młodszych. Założeniem reprezentantów „Lubonia” było powiększenie w Zielonej Górze zdobyczy punktowej i plan został zrealizowany w 100%. W gronie juniorów młodszych Bartosz Dziadkowiec zajął 11 miejsce, Michał Bal był 13 a Jarosław Żur finiszował na 17 pozycji. Bardzo dobrze spisały się również juniorki młodsze. Klaudia Bajołek uplasowała się na znakomitym 4 miejscu a Magdalena Utnicka była 15. Zgromadzone w ten sposób punkty niemal gwarantują już udział zawodnikom „Lubonia” w finale imprezy, który w tym roku rozegrany zostanie na Dolnym Śląsku. W Zielonej Górze znakomicie pokazali się również inni reprezentanci skomielniańskiego klubu. Maciej Biedrończyk w wyścigu młodzików po pasjonującym finiszu wywalczył miejsce na najwyższym stopniu podium. W tej samej kategorii Dawid Bala był 16. Zawodniczki „Lubonia” praktycznie zdominowały wyścig w kategorii Kobiety Open. Zwyciężyła Agnieszka Bal, która z ogromną przewagą samotnie minęła linię mety. Na 3 pozycji finiszowała Kaja Karkula, która jednocześnie została tryumfatorką kategorii juniorek. Na 3 miejscu w gronie juniorek uplasowała się natomiast Klaudia Demkowska.

Niemal w tym samym czasie w Zdzieszowicach miała miejsce kolejna odsłona Bike Maratonu. Podczas tej imprezy bardzo dobrze spisali się nieco starsi reprezentanci „Lubonia”. Arkadiusz Traciak był 29 open co dało mu 14 miejsce w kategorii M3. Mateusz Sanetra uplasował się na 80 pozycji open (29 miejsce w M2) natomiast Sławomir Szkaradnik zakończył rywalizację na 139 miejscu open (47 pozycja w M2). Kolejna edycja Bike Maratonu już 24 maja w Wałbrzychu.
Pozostaje pogratulować wszystkim zawodnikom osiągniętych rezultatów i życzyć równie owocnych występów.

Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

5.05.2014 - KS "Luboń" na Pucharze Słowacji
Brak wyścigów na rodzimym podwórku zmusił kolarzy „Lubonia” Skomielna Biała do wyprawy do miejscowości Dvorniky, gdzie rozegrana została 2 edycja Pucharu Słowacji MTB.
Ciekawostką słowackich wyścigów jest przejazd techniczny, w którym uczestniczą wszyscy młodsi zawodnicy do juniora młodszego włącznie. Każdy błąd karany jest dodatkowymi sekundami doliczanymi do czasy wyścigu zasadniczego i dopiero suma tych czasów decyduje o ostatecznej klasyfikacji. Boleśnie przekonał się o tym młodzik Maciej Biedrończyk, który do mety dojechał na trzeciej pozycji lecz po doliczeniu karnych sekund sklasyfikowany został na 6 miejscu. W tej samej kategorii ale w gronie dziewcząt Maja Latawiec zakończyła rywalizację na 9 pozycji. Karne sekundy odczuł również Jarosław Żur w gronie juniorów młodszych. Na mecie zameldował się na 5 miejscu, by pod doliczeniu karnego czasu uplasować się na 7 lokacie. Bartosz Dziadkowiec po dwóch kraksach był 8 a Michał Bal z powodu defektu roweru nie ukończył rywalizacji. W juniorkach młodszych Klaudia Bajołek sklasyfikowana została na 7 pozycji a Magdalena Utnicka musiała wycofać się z rywalizacji w trakcie wyścigu.

Na zakończenie zawodów rozegrane zostały najważniejsze wyścigi w kategoriach od juniora do elity. Z bardzo dobrej strony pokazały się juniorki „Lubonia”. Kaja Karkula „wjechała” na 3 stopień podium a Klaudia Demkowska była czwarta.
Gratulując zawodnikom osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć im dalszych udanych występów.

Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

Udany weekend KS „Luboń” - 28.04.2014 - Intensywnie spędzili zawodnicy KS „Luboń” Skomielna Biała minioną niedzielę. Pojawili się bowiem na starcie dwóch wyścigów – w Tarnowie i Tarnogórze koło Nowej Sarzyny.
Na ziemi leżajskiej juniorki młodsze i juniorzy młodsi walczyli o punkty eliminacyjne do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie górskim i z tego zadania wywiązali się wzorowo. Najlepiej spisał się Michał Bal, który po bardzo dobrej jeździe zameldował się na mecie na 6 pozycji. Bartosz Dziadkowiec jadąc ostatnie okrążenie na tzw. „kapciu” zdołał wywalczyć wysoką 14 lokatę a Jarosław Żur – pierwszoroczniak w tym gronie – ukończył rywalizację na 17 miejscu. Zdobyte w ten sposób punkty pozwalają z optymizmem myśleć o kwalifikacji do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Swojej szansy na zdobycie upragnionych punktów będzie musiał szukać w kolejnych wyścigach Jakub Kościelniak, który w Tarnogórze był 34.
Nie gorzej od chłopców poradziły sobie juniorki młodsze. Wysoką 7 lokatę zanotowała Klaudia Bajołek, która na ten wyścig przyleciała wprost z Irlandii. Również Magdalena Utnicka dzięki 14 miejscu wraca z zawodów z niezłym dorobkiem punktowym.
Z dobrej strony pokazała się również Kaja Karkula, która dotarła do mety na trzecim miejscu w wyścigu juniorek.

Druga część reprezentacji „Lubonia” rywalizowała w tym samym czasie o Puchar Tarnowa MTB. Znakomicie zaprezentowali się najmłodsi zawodnicy skomielniańskiego klubu. Kolejny świetny występ zanotował Maciek Biedrończyk, który pewnie wygrał wyścig młodzików. Dawid Bala drugą pozycję przegrał na finiszu i musiał zadowolić się „zaledwie” trzecim miejscem. Fantastycznie pojechała również Maja Latawiec w pięknym stylu wygrywając rywalizację młodziczek. W tej kategorii w pierwszej szóstce znalazła się także Agnieszka Jaszkaniec. Na najwyższym stopniu podium stanęła także Klaudia Demkowska w kategorii juniorek natomiast wśród juniorów 10 miejsce zajął Rafał Fiba.
Z dobrej strony pokazali się również nieco starsi reprezentanci „Lubonia”. W silnie obsadzonym wyścigu elity mężczyzn 22 lokatę wywalczył Mateusz Karkula. Na 15 miejscu zakończył rywalizację w gronie Mastersów I Arkadiusz Traciak. Do wysokiego poziomu przyzwyczaił już Józef Rabski, który tym razem był 5 w wyścigu Mastersów III natomiast Bogusław Dziadkowiec uplasował się na 9 pozycji.
Tradycyjnie na zakończenie rozegrane zostały wyścigi dzieci. I tutaj wiele powodów do zadowolenia dali najmłodsi zawodnicy „Lubonia”. Sabinka Wierzycka była druga w kategorii dziewczynki 11-12 lat. W tej samej kategorii ale wśród chłopców na trzecim stopniu podium stanął Jakub Żaczek a Oskar Skwarek był 11. Bardzo dobrze spisał się również Brajan Świder zajmując drugą lokatę w rywalizacji chłopców 7-10 lat.
Gratulując zawodnikom osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć im dalszych udanych występów.

Tekst: Marek Karkula

KS Luboń na Pucharze Polski MTB - 15.04.2014
Las Pietrasze w Białymstoku stał się w miniony weekend mekką kolarstwa górskiego w Polsce goszcząc uczestników Pucharu Polski MTB XCE i XCO. Wśród najlepszych kolarzy górskich z całej Polski nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów KS Luboń Skomielna Biała, którzy zaliczyli bardzo udane występy. Pierwszego dnia zawodów w. sobotę 12 kwietnia rozegrany zostały sprinty w których wystartowała trójka zawodników „Lubonia” - Jakub Surówka w elicie mężczyzn, Tomasz Bal w gronie orlików oraz Agnieszka Bal w elicie pań. Panowie awansowali do ćwierćfinałów, w których musieli jednak uznać wyższość bardziej doświadczonych zawodników zajmując trzecie miejsca w swoich biegach. Ostatecznie Tomek Bal zakończył rywalizację na 21 a Kuba Surówka na 23 miejscu. W półfinale pań doszło do „bratobójczej” rywalizacji. W jednym biegu wystartowały bowiem Agnieszka Bal oraz dwie zawodniczki, które reprezentowały w przeszłości barwy klubowe „Lubonia” - Monika Żur i Stefania Staszel. Najmłodsza w tym gronie Agnieszka Bal finiszowała na trzecim miejscu co dało jej awans do „małego finału”. W klasyfikacji końcowej Agnieszka uplasowała się na 6 miejscu.

Niedzielne wyścigi przebiegały w formule XCO, w których udział wzięło 11 reprezentantów „Lubonia”. Znakomicie w wyścigu młodzików spisał się Maciej Biedrończyk, który niezagrożenie prowadził od startu do mety pewnie zwyciężając z ponad minutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem. Bardzo dobrze spisali się równiej juniorzy młodsi. Michał Bal po zaciętej rywalizacji finiszował na 5 miejscu. Tuż za nim na mecie pojawił się Bartosz Dziadkowiec a na 9 miejscu do mety dotarł Jarosław Żur. Na 18 pozycji uplasował się Jakub Kościelniak. Bardzo dobre 5 miejsce wywalczyła również Magdalena Utnicka w rywalizacji juniorek młodszych. Z dobrej strony pokazała się również Kaja Karkula, która pomimo kłopotów technicznych z rowerem zdołała finiszować na 4 pozycji w gronie juniorek. Tego wyścigu nie ukończyła niestety Klaudia Demkowska. Agnieszka Bal startując w kategorii kobiety open uplasowała się na 12 miejscu. Na zakończenie rozegrany został wyścig w połączonych kategoriach orlików i elity mężczyzn. W tym bardzo mocno obsadzonym wyścigu reprezentanci „Lubonia” praktycznie zamienili się miejscami ze sprintów. Jakub Surówka finiszował na 20 pozycji a Tomasz Bal zakończył rywalizację na 23 miejscu.
Gratulując zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów pozostaje życzyć im nie mniej udanych występów w nadchodzących zawodach.

Teks: Marek Karkula

Medale na Dzień Kobiet - 10.03.2014
Wspaniały prezent z okazji Dnia Kobiet sprawiły sobie reprezentantki KS Luboń Skomielna Biała zdobywając trzy medale Mistrzostw Małopolski w Przełajach rozegranych 8 marca 2014 w Stroniach koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejne dwa dorzucili ich klubowi koledzy. Tym samym skomielniański klub wrócił z tych zawodów z dorobkiem pięciu medali, co jest najlepszym osiągnięciem w jego dotychczasowej historii.
Tegoroczny małopolski czempionat w kolarskich przełajach rozegrany został przy wspaniałej pogodzie na świetnie przygotowanej trasie. O dziwo nie było ani śladu śniegu co jest swego rodzaju ewenementem, gdyż strońskie zawody dotychczas znane były z tego, iż zawodnicy przedzierać się musieli między zaspami śniegu niejednokrotnie taplając się w „uroczym” błotku. Z tak pięknych okoliczności przyrody skrzętnie skorzystali zawodnicy „Lubonia” Skomielna Biała licznie stając na podium i zdobywając wiele czołowych lokat.
Pierwsi do rywalizacji w Mistrzostwach Małopolski przystąpili młodzicy i młodziczki. Już ten pierwszy start przyniósł wspaniałe rezultaty. Mistrzem Małopolski został bowiem Maciej Biedrończyk a po zaciętym finiszu na najniższym stopniu podium stanął Dawid Bala. Ich klubowa koleżanka Maja Latawiec sprawiła sobie prezent na Dzień Kobiet zdobywając tytuł II V-ce Mistrzyni Małopolski. Równie dobrze spisała się Kaja Karkula, która „wjechała” na trzeci stopień podium w rywalizacji juniorek. Jeszcze lepiej poradziła sobie Agnieszka Bal, która wywalczyła tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski w kategorii Elity Kobiet.

Z bardzo dobrej strony pokazali się również pozostali reprezentanci „Lubonia”. Bartosz Dziadkowiec był 5 w rywalizacji juniorów młodszych. W tej samej kategorii Jarosław Żur był 7, na 8 pozycji finiszował Michał Bal a na 16 miejscu uplasował się Szymon Byk. Niestety z powodu awarii roweru wyścigu nie ukończył Jakub Kościelniak. Debiutująca na przełajowych trasach Magdalena Utnicka ukończyła rywalizację w gronie juniorek młodszych na bardzo dobrym 8 miejscu. Zacięty przebieg miały zmagania w kategorii Orlik i Elita Mężczyzn. Ostatecznie Tomasz Bal finiszował na 5 pozycji w gronie Orlików a Jakub Surówka był 6 w Elicie Mężczyzn. Małopolski czempionat w przełajach rozegrany został również w kategorii mastersów. W tym roku barwy „Lubonia” reprezentowali Józef Rabski w kategorii Masters II i Marek Karkula w gronie Mastersów I. Obaj ukończyli zawody na 8-ch pozycjach w swoich kategoriach.
Gratulując zawodnikom KS Luboń Skomielna Biała tak udanego początku sezonu pozostaje życzyć równie owocnych startów podczas całego roku.

Teks: Marek Karkula

KS „Luboń” podsumował sezon '13 - 15.02.2014 - Dzięki uprzejmości Prezesa OSP w Skomielnej Białej p. Władysława Handzla w niedzielę 15 lutego 2014 roku miejscowa remiza gościła kolarzy, sponsorów i gości na podsumowaniu sezonu 2013 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała. Na okolicznościowe spotkanie licznie przybyli zawodnicy z rodzinami oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło między innymi Przewodniczącego Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryka Migacza i Wójta Gminy Lubień p. Kazimierza Szczepańca wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lubień p. Stanisławem Biedrończykiem oraz Prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego p. Marka Kosickiego i Prezesa LGD „KLIMAS” w Lubniu p. Tomasza Studzińskiego. Licznie przybyli również sponsorzy w osobach p. Małgorzaty Kościelniak, p. Dariusza Sutora z małżonką, p. Jadwigi Rypel - Prezes GS w Rabce Zdroju, p. Mariusza Staszla – Prezesa „Czorsztyn-SKI” wraz z małżonką oraz p. Tamary Góreckiej-Werońskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć p. Marty Augustyn – Komendanta ŚHP w Skomielnej Białej i radnych wsi tj. p. Andrzeja Bala, p. Marii Bal i p. Zofii Rabskiej oraz oczywiście sołtysa wsi p. Jana Macioła.

          

Przybyłych gości, zawodników oraz wszystkich zebranych przywitał Prezes Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała p. Edward Bal, który skierował do wszystkich słowa podziękowania za okazaną przychylność i wspieranie działalności sekcji kolarskiej. Szczególne słowa uznania przypadły w udziale właścicielom działek, przez które w minionym roku przebiegała trasa wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień.
     Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca polskie i zagraniczne osiągnięcia zawodników. Do najważniejszych, choć oczywiście nie jedynych sukcesów, zaliczyć należy:

•    Tytuł Mistrzyni Polski w Maratonie MTB w kategorii kobiet U23 zdobyty przez Stefanię Staszel podczas Mistrzostw Polski w maratonie rozegranych w Obiszowie. Zawodniczka ta w tej samej kategorii wiekowej zdobyła także tytuł II V-ce Mistrzyni Polski MTB na Mistrzostwach Polski w Żerkowie oraz tytuł Mistrzyni Małopolski MTB.
•    Tytuł II V-ce Mistrzyni Polski MTB zdobyty przez Agnieszkę Bal w Żerkowie w gronie juniorek. Zawodniczce tej przypadł również tytuł Mistrzyni Małopolski MTB wywalczony przed własną publicznością podczas zawodów w Skomielnej Białej,
•    Tytuł II V-ce Mistrzyni Polski MTB wywalczony przez juniorkę młodszą Kaję Karkula podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sławnie. Tym samym Karkula obroniła tytuł zdobyty przed rokiem w Sieprawiu. Zawodniczka ta sięgnęła również po tytuł Mistrzyni Małopolski MTB w kategorii juniorek młodszych,
•    Tytuł Mistrza Małopolski MTB, który przypadł w udziale Bartoszowie Dziadkowcowi w gronie juniorów młodszych. Zawodnik ten zajął również znakomitą 6 lokatę podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sławnie,
•    Tytuły V-ce Mistrza Małopolski MTB i V-ce Mistrza Małopolski w Przełajach wywalczone przez Jarosława Żura w kategorii młodzików,
•    Tytuły II V-ce Mistrza Małopolski MTB zdobyte przez Tomasza Bal w orlikach i Józefa Rabskiego w gronie mastersów III. Pan Rabski to również II V-ce Mistrz Małopolski w jeździe indywidualnej na czas.
      Ogromnym sukcesem klubu jest również zdobycie Klubowego Mistrzostwa Polski MTB Kobiet. Jednocześnie klub zajął znakomite 5 miejsce pośród wszystkich klubów MTB w Polsce w rywalizacji łącznej kobiet i mężczyzn.
KS „Luboń”już od kilku lat jest najwyżej sklasyfikowanym klubem powiatu myślenickiego we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży we wszystkich dyscyplinach sportowych prowadzonym przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego.
    Nie mniej znaczące wyniki osiągali najmłodsi zawodnicy klubu, którzy wielokrotnie stawali na podium podczas szeregu zawodów organizowanych na terenie Małopolski. Licznie okupowali również podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego. Łukasz Marszałek uplasował się drugiej pozycji w gronie żaków a dwa pierwsze stopnie podium przypadły w udziale Filipowi Sawinie i Brajanowi Świdrowi w kategorii chłopców 8-10 lat. Z ostatecznego sukcesu mogła też cieszyć się Sabina Wierzycka, która tryumfowała w rywalizacji żaczek. Na drugim stopniu podium w swoim debiucie na Szlaku Solnym stanęła najmłodsza reprezentantka „Lubonia” – Maja Karkula. Ci najmłodsi adepci kolarstwa odnieśli również ogromny sukces podczas zawodów o Srebrnych Pierścieni Krakowa poprzedzających rozpoczęcie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na rundzie wokół krakowskiego Rynku znakomicie spisał się Maciej Handzel w gronie 10 latków, który zdobył pierwszy w jego dorobku Srebrny Pierścień Krakowa. Pasjonujący przebieg miała rywalizacja w kategorii żak. Ostatecznie po zaciętym finiszu Łukasz Marszałek uplasował się na drugim miejscu a Sabina Wierzycka na trzecim, będąc najwyżej sklasyfikowaną dziewczynką. Kolejny Srebrny Pierścień Krakowa wywalczył Jarosław Żur w kategorii młodzik.
     Ogółem w sezonie 2013 zawodnicy „Lubonia” wzięli udział 28 wyścigach MTB, 8 wyścigach szosowych, oraz 2 przełajach startując w zawodach w Polsce, Austrii, Słowacji, Irlandii i Czechach. Zdobyli 4 medale Mistrzostw Polski (w tym jeden złoty i trzy brązowe) oraz 10 medali Mistrzostw Małopolski (w tym 4 tytuły Mistrza Małopolski, trzy srebrne i trzy brązowe medale). Wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium i zajmowali czołowe lokaty podczas wyścigów na terenie Małopolski, Polski i Europy takich jak Puchar Świata MTB, Puchary Czech i Słowacji MTB, Puchar Polski MTB i wiele innych.
     Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. W rewanżu młodzi kolarze podziękowali swemu opiekunowi za zaangażowanie i umożliwienie spełniania marzeń. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.
     O zaprezentowanych osiągnięciach z uznaniem wypowiadali się zaproszeni goście w tym Przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryk Migacz, który ze szczególnym podziwem mówił o wspaniałej „rodzinie kolarskiej”, czyli wszystkich ludziach dobrej woli zebranych wokół K.S. „Luboń” Skomielna Biała. W podobnym tonie wypowiadał się również Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego p. Marek Kosicki. O swoim wparciu dla klubu w przyszłym sezonie zapewnił natomiast Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec.
Tradycję spotkań, podsumowujących zakończony sezon, stało się wspólne zdjęcie zawodników i wszystkich osób wspomagających działalność klubu.
     W ten oto sposób sezon 2013 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.
A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2013.

Masters III: Józef Rabski, Tadeusz Wacławik, Bogusław Dziadkowiec,
Masters II: Marek Karkula
Elita mężczyzn: Jakub Surówka, Mateusz Karkula
Kobiety Open: Stefania Staszel
Orlik: Tomasz Bal
Junior: Krystian Musielak
Juniorka: Agnieszka Bal, Justyna Latawiec
Junior Młodszy: Dominik Burtan, Bartosz Dziadkowiec, Michał Bal, Szymon Byk, Jakub Kościelniak
Juniorka Młodsza: Kaja Karkula
Młodzik: Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk, Dawid Bala
Młodziczka: Barbara Buksa, Klaudia Bajołek, Magdalena Utnicka
Żak: Łukasz Marszałek, Krzysztof Polaniak, Jakub Żaczek, Szczepan Sawina,
Żaczka: Sabina Wierzycka, Maja Latawiec, Agnieszka Jaszkaniec,
Chłopcy 8-10 lat: Filip Sawina, Brajan Świder, Maciej Handzel, Oskar Skwarek, Maksymilian Byk, Tymoteusz Żoczek,
Dziewczynki do 7 lat: Magdalena Sawina, Maja Karkula

Tekst: Marek Karkula,  zdjęcia: Andrzej Masłowski

KS „Luboń” na Mistrzostwach Polski MTB - 7.07.2013
Cztery medale przywieźli reprezentanci „Lubonia” Skomielna Biała z Mistrzostw Polski MTB rozegranych w dniach 4 – 7 lipca 2013 roku w Żerkowie. Takim samym osiągnięciem może pochwalić się tylko zawodowa grupa 4F Racing Team z wychowanką „Lubonia” Moniką Żur w składzie. Podczas tych mistrzostw zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z trudną technicznie i wymagającą fizycznie trasą lecz również z ogromnym żarem lejącym się z nieba. Temperatura sięgała momentami blisko 30ºC. Na początek rywalizacji w wyścigu o Puchar Prezesa PZKol. znakomicie spisali się młodzicy. Jarosław Żur we wspaniałym stylu wywalczył srebrny medal, Maciej Biedrończyk był szósty a Dawid Bala 12. W tej samej kategorii ale wśród dziewcząt bardzo dobry wyścig pojechała Klaudia Bajołek, która ostatecznie uplasowała się na najbardziej nielubianej przez zawodników czwartej pozycji. O Puchar Prezesa PZKol. ścigali się również juniorzy młodsi. Na żerkowskiej trasie wybornie poradził sobie Bartosz Dziadkowiec, który finiszował na trzeciej pozycji. Niestety z powodu kraksy tuż po starcie wyścigu nie ukończył drugi z juniorów młodszych „Lubonia” Michał Bal. Natomiast w gronie juniorek młodszych Kaja Karkula zajęła 8 miejsce.
     Kolejny dzień rywalizacji znowu okazał się szczęśliwy dla „Lubonia”. W debiutującej na mistrzostwach konkurencji XCE (sprinty) świetnie spisała się Stefania Staszel, która zajęła znakomite 5 miejsce. W sobotę rozegrane zostały wyścigi sztafet drużynowych. Reprezentacja „Lubonia” w składzie: Jakub Surówka, Kaja Karkula, Tomasz Bal i Bartosz Dziadkowiec po emocjonującej walce do ostatnich metrów uplasowała się na wysokiej 11 lokacie. Do pierwszej dziesiątki zabrakło jedynie 2 sekund! Na podkreślenie zasługuje fakt, iż sztafeta „Lubonia” była jedną z najmłodszych na mistrzostwach co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Najważniejsze wyścigi rozegrane zostały w niedzielę 7 lipca. Już pierwszy start dnia przyniósł ogromny sukces dla klubu ze Skomielnej Białej. W rywalizacji juniorek znakomicie pojechała Agnieszka Bal sięgając po tytuł II Vice Mistrzyni Polski! Ogromne emocje towarzyszyły również wyścigowi kobiet w kategorii U23. Pasjonująca walka toczyła się bowiem o drugą i trzecią lokatę. Zawodniczki raz po raz zmieniały się na prowadzeniu. Ostatecznie zawodniczka „Lubonia” Stefania Staszel finiszowała na trzeciej pozycji wyprzedzając wiele bardziej utytułowanych rywalek. W ten sposób Stefania również została II Vice Mistrzynią Polski! Z bardzo dobrej stron pokazał się również Józef Rabski, który w silnie obsadzonej kategorii Masters III zajął wysokie 6 miejsce. Sympatycy „Lubonia” mieli jeszcze jeden powód do zadowolenia. Wychowanka tego klubu Monika Żur, reprezentująca obecnie barwy zawodowej grupy 4F Racing Team, wywalczyła bowiem tytuł Mistrzyni Polski w kategorii U23 oraz Vice Mistrzostwo Polski w sztafecie.
Wszystkim zawodnikom „Lubonia” należą się wyraz uznania za osiągnięte rezultaty.

Tekst i zdjecia: Marek Karkula

KS „Luboń” króluje u siebie - 30.06.2013
Cztery tytuły Mistrza Małopolski, jeden Vice Mistrzowski oraz dwa II Vice Mistrza Małopolski przypadły w udziale reprezentantom „Lubonia” Skomielna Biała podczas Mistrzostw Małopolski MTB rozegranych 30 czerwca w rodzimej miejscowości. Była to jednocześnie czwarta eliminacja tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz 3 edycja Pucharu Szlaku Solnego o Puchar Wójta Gminy Lubień. Zawody zgromadziły na starcie ponad 250 zawodników z całej Polski. Padające od tygodnia ulewne deszcze postawiły rozegranie wyścigu pod znakiem zapytania. Na szczęście w niedzielę aura była już nieco bardziej przychylna i pozwoliła na sprawne przeprowadzenie zawodów. Zalegające miejscami na trasie błoto tylko zwiększyło skalę trudności wyścigu, ale jest to wliczone w zmagania kolarzy górskich. Większość z licznie przybyłych z całej Polski zawodników wypowiadała się w samych superlatywach o trasie wyścigu. Podkreślali, że zawierała ona wszystkie niezbędne elementy by zapewnić odpowiednią atrakcyjność rywalizacji. Jak zwykle licznie dopisali również miejscowi kibice, którzy żarliwie dopingowali zawodników na całej trasie.
     Na tej wymagającej trasie świetnie spisał się Jarosław Żur w gronie młodzików, który sięgnął po tytuł Vice Mistrza Małopolski. W tej samej kategorii Maciej Biedrończyk był czwarty a Dawid Bala piąty. Równolegle rozgrywała się rywalizacja w kategorii juniorek młodszych. Początek wyścigu nie ułożył się pomyślnie dla jedynej reprezentantki „Lubonia” w tej kategorii Kai Karkula. Tuż po rundzie rozjazdowej musiała borykać się ze spadającym łańcuchem. Niezrażona tym, po usunięciu usterki, ruszyła do odrabiania start i uczyniła to na tyle skutecznie, że sięgnęła po pierwszy w tym dniu tytuł Mistrza Małopolski dla swojego klubu. Natomiast tuż za podium uplasowała się Klaudia Bajołek w gronie młodziczek a Barbara Buksa była szósta. Następny blok startowy przyniósł kolejne tytuły dla reprezentantów „Lubonia”. Po tytuł Mistrza Małopolski sięgnął bowiem Bartosz Dziadkowiec w rywalizacji juniorów młodszych a Józefowi Rabskiemu przypadł w udziale tytuł II Vice Mistrza Małopolski w gronie Mastersów III. Zwycięską serię kontynuują Agnieszka Bal wśród juniorek oraz Stefania Staszel w kategorii Kobiety Open. Obie zawodniczki „Lubonia” sięgnęły po tytuły Mistrzyń Małopolski w swoich kategoriach prowadząc niezagrożone od startu do mety. Przypomnijmy, że zarówno Agnieszka jak i Stefania zwyciężyły również w II edycji Pucharu Tarnowa MTB rozegranej 16 czerwca. Jak widać wygrywanie weszło im w krew. Znakomicie spisał się także Tomasz Bal w gronie Orlików, który po wspaniałej walce sięgnął po tytuł II Vice Mistrza Małopolski. Bardzo dobre czwarte miejsce przypadło również w udziale Jakubowi Surówka w rywalizacji Elity mężczyzn.
Świetnie spisali się również najmłodsi zawodnicy „Lubonia” rywalizujący o Puchar Wójta Gminy Lubień. Łukasz Marszałek zdecydowanie wygrał wyścig żaków wjeżdżając na metę przy ogromnym aplauzie kibiców. W tej samej kategorii wiekowej, ale wśród dziewczynek tryumfowała Sabina Wierzycka a na piątej pozycji finiszowała Maja Latawiec. Wyścig chłopców 8-10 letnich to fantastyczna rywalizacja o drugą lokatę pomiędzy Filipem Sawina a Brajanem Świdrem. Ostatecznie o błysk szprychy szybszym okazała się Filip a Brajanowi przypadło w udziale trzecie miejsce. W gronie najmłodszych dziewczynek do lat 7 czwarte miejsce wywalczyła Maja Karkula, która miejsce na podium straciła 20 cm przed linią mety.
     Ceremonię dekoracji uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jarosław Szlachetka oraz Vice Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego Piotr Karkoszka, którzy wręczyli zwycięzcą okazałe puchary, medale oraz cenne nagrody. Organizatorzy kierują podziękowania dla wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli, bez których zawody nie doszłyby do skutku. Szczególne słowa uznania należą się wszystkim właścicielom gruntów, którzy bezpłatnie udostępnili swoje działki pod trasę wyścigu oraz parkingi dla uczestników.
Miejsca pozostałych reprezentantów „Lubonia” w wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień:
Masters III – Bogusław Dziadkowiec 10 m., Tadeusz Wacławik 11.
Junior Młodszy – Michał Bal 22 m., Jakub Kościelniak 23 m., Szymon Byk 28 m.
Żak – Krzysztof Polaniak 7 m., Jakub Żaczek 8 m., Szczepan Sawina 12 m.
Chłopcy 8-10 lat – Maciej Handzel 8 m, Maksymilian Byk 17 m.
Młodziczka – Barbara Buksa 7 m.
Żaczka – Agnieszka Jaszkaniec 9 m.
Dziewczynki do 7 lat – Magdalena Sawina 7 m.
Wszystkim uczestnikom zawodów należą się słowa uznania za odwagę zmierzenia się z trasą i wolę walki, a zwycięzcom serdeczne gratulacje.
Fotorelacja z zawodów na: http://kslubon.pl/Galeria/Sezon_2013/Skomielna_Biala/index.html

Tekst:  Marek Karkula

KS „Luboń” zakręcił krakowskim Rynkiem - 12.06.2013
Dwa z trzech Srebrnych Pierścieni Krakowa przypadły w udziale młodym reprezentantom KS „Luboń” Skomielna Biała podczas zawodów rozegranych 12 czerwca w ramach Wielkiej Gali Rowerowej poprzedzającej rozpoczęcie Małopolskiego Wyścigu Górskiego.
Na rundzie wokół krakowskiego Rynku znakomicie spisał się Maciej Handzel w gronie 10 latków, który jako trofeum zwycięzcy zdobył okazały puchar i pierwszy w jego dorobku Srebrny Pierścień Krakowa. Pasjonujący przebieg miała rywalizacja w kategorii żak. Ostatecznie po zaciętym finiszu Łukasz Marszałek uplasował się na drugim miejscu a Sabina Wierzycka na trzecim, będąc najwyżej sklasyfikowaną dziewczynką. W tej samej kategorii na szóstym miejscu finiszował Jakub Żaczek. Kolejny Srebrny Pierścień Krakowa wywalczył Jarosław Żur, który na mecie nie krył swojej radości ze zwycięstwa w kategorii młodzik. Świetnie spisała się również Klaudia Bajołek, która debiutując w tej imprezie zakończyła zmagania na 6 pozycji.
Tekst: Marek Karkula

Dobra jazda „Lubonia” w Spytkowicach - 9.06.2013
Bardzo dobrze spisali się reprezentanci KS „Luboń” Skomielna Biała podczas II edycji Pucharu Szlaku Solnego rozegranej 9 czerwca w Spytkowicach. [zobacz] Zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z wymagającą trasą ale również z ogromnym żarem lejącym się z nieba. Temperatura przekraczająca 30°C wyciskała z uczestników wyścigu siódme poty zmuszając do jeszcze większego wysiłku. W tych warunkach najlepiej z ekipy „Lubonia” poradziły sobie Agnieszka Bal w gronie juniorek i Kaja Karkula wśród juniorek młodszych, które zdecydowanie wygrały rywalizację w swoich kategoriach. Na podkreślenie zasługuje fakt, że były to kolejne zwycięstwa tych zawodniczek w przeciągu ostatnich kilku tygodni. Pasmo zwycięstw rozpoczęła Agnieszka Bal, która 12 maja wygrała I edycję Pucharu Szlaku Solnego w Golkowicach. Kaja Karkula w tych zawodach była druga. Następnie przyszła pora na zwycięstwa obu tych zawodniczek 25 maja podczas Pucharu Stolema w Ostrzycach na Kaszubach. Już następnego dnia tj. 26 maja w Kluszkowcach zarówno Agnieszka jak i Kaja nie miały sobie równych podczas wyścigu z cyklu AZS MTB CUP. W Kluszkowcach zwyciężyła również Stefania Staszel, która zdominowała kategorię Kobiet Open. Podczas wyścigu w Spytkowicach Stefania również uplasowała się na znakomitej pozycji meldując się na mecie na drugim miejscu. Także pozostali reprezentanci „Lubonia” mogą start w Spytkowicach zaliczyć do bardzo udanych.
Maciej Biedrończyk wywalczył miejsce na najniższym stopniu podium w wyścigu młodzików, W tej samej kategorii Dawid Bala był piąty. Kolejny udany wyścig zaliczył również Bartosz Dziadkowiec, który uplasował się na 3 pozycji. Tuż za nim finiszował kolejny reprezentant „Lubonia” – Michał Bal. W wyścigu młodziczek Barbara Buksa ostatecznie zajęła 5 miejsce. Ta sama lokata przypadła również w udziale kolejnej juniorce Justynie Latawiec. Kolejny raz z dobrej strony pokazał się Tomasz Bal w gronie Orlików kończąc rywalizację na szóstej pozycji. Trzecie miejsce na podium przypadło natomiast w udziale Józefowi Rabskiemu w gronie Mastersów III.
     Tradycyjnie najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja wśród najmłodszych adeptów kolarstwa. Również ci reprezentanci „Lubonia” przysporzyli wiele powodów do zadowolenia”. W gronie żaków znakomite drugie miejsce po pasjonującej walce zdobył Łukasz Marszałek. W tej samej kategorii wiekowej ale wśród dziewcząt na trzeci stopień podium wjechała Sabina Wierzycka a Maja Latawiec była szósta. Pasjonująca była również walka pomiędzy chłopcami w wieku 8-10 lat. Tutaj świetnie spisał się Brajan Świder, który pokonując wielu starszych od siebie rywali zajął wysokie czwarte miejsce. Natomiast szósty w tym wyścigu był Filip Sawina. W gronie najmłodszych dziewczynek tj. do 7 lat bardzo dobrze radzi sobie Maja Karkula, która po zaciętym finiszu wywalczyła miejsce na trzecim stopniu podium.
     Miejsca pozostałych zawodników „Lubonia” w zawodach w Spytkowicach:
Masters III – Bogusław Dziadkowiec 8 miejsce, Tadeusz Wacławik 10 miejsce,
Junior młodszy – Szymon Byk 9 miejsce, Jakub Kościelniak nie ukończył z powodu defektu roweru,
Żak – Krzysztof Polaniak 8 miejsce, Jakub Żaczek 12 miejsce, Szczepan Sawina 18 miejsce,
8-10 lat – Maciej Handzel 7 miejsce
Żaczka – Agnieszka Jaszkaniec 9 miejsce
Do 7 lat – Magdalena Sawina 7 miejsce
Pozostaje jedynie pogratulować zawodnikom „Lubonia” tych osiągnięć i życzyć dalszych sukcesów.
Fotogaleria z zawodów na stronie klubu.

Tekst: Marek Karkula

KS „Luboń” Skomielna Biała rozpoczął sezon MTB - 21.04.2013
Zawodami w Tarnogórze koło Leżajska oraz Tarnowie rozpoczęli sezon MTB 2013 zawodnicy KS „Luboń” Skomielna Biała. Do Tarnogóry wybrali się na I eliminację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie górskim. Pierwsze punkty kwalifikacyjne do tej imprezy zdobyła Kaja Karkula, która po sprinterskim finiszu rodem z kolarstwa szosowego uplasowała się na 6 pozycji. Bliski zdobycia pierwszych punktów był Michał Bal, który ostatecznie zakończył rywalizację na 26 miejscu – pierwszym, które nie dawało zdobyczy punktowej. W tym samym wyścigu Bartosz Dziadkowiec był 29 a Szymon Byk 52. Był to ich debiut w tej imprezie, gdyż wszyscy trzej są dopiero pierwszorocznymi juniorami młodszymi. Swój poziom przygotowania do sezonu sprawdziły również Agnieszka Bal w gronie juniorek i Stefania Staszel w kategorii U-23. Agnieszka zakończyła rywalizację na 3 miejscu a Stefania pomimo awarii roweru zdołała wywalczyć znakomitą drugą lokatę.
W tym samym czasie druga cześć ekipy „Lubonia” rywalizowała w Lasku Lipie na I eliminacji Pucharu Tarnowa MTB zajmując wiele czołowych lokat. Z bardzo dobrej strony pokazali się młodzicy. Jarosław Żur na finiszu musiał uznać wyższość rywala jednak 2 lokata również jest godna uznania. W tym samym wyścigu Maciej Biedrończyk był 4 a Dawid Bala 6. W rywalizacji młodziczek znakomite drugie miejsce wywalczyła Barbara Buksa a w kategorii juniorek trzecia była Justyna Latawiec. Rewelacyjnie spisali się również żacy – Łukasz Marszałek zwyciężył w swojej kategorii a Krzysztof Polaniak był 7. W gronie dziewcząt Sabina Wierzycka uplasowała się na drugiej pozycji a Maja Latawiec była 5. W rywalizacji 10-ciolatków nie miał sobie równych Brajan Świder, który z ogromną przewagą wygrał swój wyścig. Bardzo dobrze pojechał także Jakub Kościelniak w rywalizacji juniorów młodszych zajmując wysokie 4 miejsce. Na 10 pozycji zakończył swój udział w zawodach Krystian Musielak w gronie juniorów. Takie samo miejsce wywalczył Jakub Surówka w wyścigu elity mężczyzn. „Oczko” wyżej był Tomasz Bal w gronie orlików. Nie dali również zapomnieć o sobie najstarsi reprezentanci „Lubonia” czyli panowie w kategorii masters III. Tadeusz Wacławik był 9 a Józef Rabski w znakomitym stylu „wjechał” na trzeci stopień podium.
Pozostaje jedynie pogratulować zawodnikom „Lubonia” pierwszych osiągnięć i życzyć sukcesów w całym sezonie.

Tekst: Marek Karkula

Pierwsze podium zawodników KS „Luboń” - 23-24.02.2013
Za zawodnikami KS „Luboń” Skomielna Biała pierwsze starty w sezonie 2013. W sobotę 23 lutego piątka reprezentantów „Lubonia” rywalizowała w Stroniach koło Kalwarii w XIV Wyścigu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Stryszów. Podczas tych zawodów najlepiej z tej piątki zaprezentował się Jarosław Żur, który stanął na 3 stopniu podium w gronie młodzików. W tej samej kategorii Dawid Bala zajął 6 miejsce. O podium „otarł się” natomiast Jakub Surówka, który rywalizację w gronie elity zakończył na 4 pozycji. Dwaj juniorzy młodsi – Dominik Burtan i Michał Bal - zajęli odpowiednio 12 i 13 lokatę.
     Znakomicie radzi sobie również nowa zawodniczka „Lubonia” – Klaudia Bajołek – która z powodzeniem startuje w cyklu wyścigów „Biking Blitz” organizowanych w Irlandii, gdzie Klaudia mieszka i trenuje. W dwóch dotychczasowych edycjach zajęła odpowiednio 2 i 3 miejsce.
Do rozpoczęcia zasadniczego sezonu MTB pozostał jeszcze ponad miesiąc ale już po tych pierwszych startach widać, że przygotowania idą w dobrą stronę i zapowiadają ciekawy sezon.

Tekst: Marek Karkula

KS „Luboń” Skomielna Biała podsumował sezon kolarski '12 - 13.01.2013
W niedzielę 13 stycznia 2013 roku odbyło się spotkanie podsumowujące sezon kolarski 2012 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka KS „Luboń” Skomielna Biała. Doszło na nim do międzypokoleniowego spotkania młodych adeptów kolarstwa z legendami tej dyscypliny. Do Skomielnej Białej przyjechali bowiem „Łasakowcy” czyli wychowankowie oraz współpracownicy śp. Henryka Łasaka. Tegoroczna uroczystość miała bowiem szczególny charakter, gdyż połączona była z uczczeniem 40 rocznicy tragicznej śmierci patrona sekcji oraz otwarciem nowo wybudowanej auli przy szkole w Skomielnej Białej.
     Obchody rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Ryszarda Pawlusia oraz kapelana środowiska kolarskiego ks. Zbigniew Kurasa.
Następnie korowód zawodników klubu, sympatyków oraz zaproszonych gości udał się do budynku nowo wybudowanej auli, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw dyrektor Gimnazjum w Skomielnej Białej – również noszącego imię Henryka Łasaka – p. Halina Macioł w towarzystwie senatora Stanisława Bisztygi, ministra Mieczysława Nowickiego, Starosty Myślenickiego – Józefa Tomali, Wójta Gminy Lubień – Kazimierza Szczepańca, Przewodniczącego Rady Gminy Lubień – Stanisława Biedrończyka, ks. Ryszarda Pawlusia oraz siostry Henryka Łasaka – p. Zofii Gawryszewskiej, dokonała uroczystego przecięcia wstęgi symbolicznie oddając aulę do użytku.
     Kolejno młodzież miejscowej szkoły w krótkiej inscenizacji przybliżyła historię roweru oraz dzieje Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Obecni na niej wychowankowie i współpracownicy śp. Henryka Łasaka m.in. Tadeusz Mytnik, Waldemar Madaj, Jan Stachura, Edward Śliwiński czy Henryk Charucki nie kryli swego wzruszenia rozpoznając siebie na wydarzeniach prezentowanych w materiałach.
     Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca polskie osiągnięcia zawodników. Do najważniejszych, choć oczywiście nie jedynych sukcesów, zaliczyć należy:

1 - Tytuł II V-ce Mistrzyni Polski MTB w kategorii juniorek młodszych zdobyty przez Kaję Karkula podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sieprawiu. Zawodniczka ta sięgnęła także po Mistrzostwo Małopolski MTB i V-ce Mistrzostwo Małopolski w przełajach. Kaja zdobyła również drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski MTB.

2 -  Tytuł Mistrza Małopolski MTB wywalczony przez Jarosława Żura w gronie młodzików. Zawodnik ten sięgnął również po brązowy medal Mistrzostw Małopolski w przełajach,

3 -  Tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski MTB oraz V-ce Mistrzyni Małopolski w przełajach w kategorii juniorek wywalczony przez Agnieszkę Bal, która zajęła również bardzo wysokie 5 miejsce w Mistrzostwach Polski MTB w Kielcach,

4 -  Tytuły V-ce Mistrza Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików MTB wywalczony przez Bartosza Dziadkowca wśród młodzików oraz II V-ce Mistrza Małopolski na szosie w jeździe indywidualnej na czas.

5  - Tytuł II V-ce Mistrza Małopolski w maratonie zdobyty przez juniora Tomasza Bal.

Nie mniej znaczące wyniki osiągali najmłodsi zawodnicy klubu, którzy wielokrotnie stawali na podium podczas szeregu zawodów organizowanych na terenie Małopolski takich jak Puchar Tarnowa MTB. Licznie okupowali również podium w wyścigach Pucharu Szlaku Solnego.  Ci najmłodsi adepci kolarstwa odnieśli ogromny sukces w zawodach Nutella Mini Tour de Pologne odbywających się równolegle z wyścigiem Tour de Pologne. W klasyfikacji drużynowej Szkół Gimnazjalnych zajęli 1 miejsce w Zakopanem i trzecie miejsce w Cieszynie. Jeszcze lepiej poradzili sobie w klasyfikacji szkół podstawowych zdobywając pierwsze miejsce zarówno w wyścigu w Zakopanem jak i w Cieszynie.
     Kolejnym sukcesem tych zawodników był start w wyścigu o srebrny Pierścień Krakowa, który odbywał się na rynku w Krakowie jako wielka Gala Rowerowa rozpoczynająca Małopolski Wyścig Górski. Na rundzie wokół krakowskiego rynku bardzo dobrze zaprezentował się Krzysztof Polaniak w kategorii 9-10 lat finiszując na 2 miejscu. Jeszcze lepiej poradzili sobie zawodnicy startujący w kategorii żak. Srebrny Pierścień Krakowa wywalczył bowiem Dawid Bala, Maciej Biedrończyk był drugi a Łukasz Marszałek trzeci.

     Omawiając osiągnięcia zawodników nie zapomniano również o najstarszych adeptach kolarstwa czyli tzw. Mastersach. I tutaj KS Luboń miał powody do dumy gdyż czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej m. in. Pucharu Szlaku Solnego czy Pucharu Tarnowa zajmowali Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec i Tadeusz Wacławik. Zawodnicy ci z powodzeniem startowali również w innych wyścigach w Polsce i na Słowacji.
     Ogółem w sezonie 2012 zawodnicy „Lubonia” wzięli udział 27 wyścigach MTB, 10 wyścigach szosowych, oraz 2 przełajach startując w zawodach w Polsce oraz na Słowacji. Zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski oraz 10 medali Mistrzostw Małopolski (w tym 2 tytuły Mistrza Małopolski). Wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium i zajmowali czołowe lokaty podczas wyścigów na terenie całego kraju.
     Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.
     O zaprezentowanych osiągnięciach z uznaniem wypowiadali się zaproszeni goście a Przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryk Migacz stwierdził, że legendarny trener polskich kolarzy Henryk Łasak z pewnością jest dumny, że zawodnicy sekcji kolarskiej jego imienia osiągają tak wspaniałe rezultaty.
     Tradycję spotkań, podsumowujących zakończony sezon, stało się wspólne zdjęcie zawodników i wszystkich sympatyków klubu. Uczestnicy spotkania nie zapomnieli również o uczczeniu pamięci śp. Hanryka Łasaka poprzez złożenie wiązanek pod Jego pomnikiem.
     W ten oto sposób sezon 2012 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.
A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2012.

Masters III: Józef Rabski, Tadeusz Wacławik, Bogusław Dziadkowiec
Masters II:  Marek Karkula, Andrzej Bala
Elita mężczyzn: Jakub Surówka, Robert Sroka
Orlik: Maciej Bielak
Junior: Tomasz Bal, Piotr Pitek
Juniorka: Agnieszka Bal, Stefania Staszel
Junior Młodszy: Mateusz Filipiec, Mateusz Rosa, Krystian Musielak, Dominik Burtan
Juniorka Młodsza: Justyna Latawiec, Kaja Karkula
Młodzik: Michał Bal, Bartosz Dziadkowiec, Jakub Kościelniak, Szymon Byk, Jarosław Żur
Żak: Maciej Biedrończyk, Dawid Bala, Barbara Buksa, Adam Pędzimąż, Łukasz Marszałek, Agnieszka Jaszkaniec, Gabriela Tupta, Monika Marszałek, Patrycja Żur
Dzieci 5-10 lat:, Krzysztof Polaniak, Filip Sawina, Szczepan Sawina, Sabina Wierzycka, Maciej Handzel, Maksymilian Byk, Piotr Soból, Maja Karkula.

Tekst: Marek Karkula

Sezon na finiszu - 26.09.2012
Znakomicie zaprezentowali się zawodnicy KS Luboń Skomielna Biała podczas zakończonych właśnie tegorocznych edycji Pucharu Tarnowa i Pucharu Szlaku Solnego MTB. Licznie stawali na podium zarówno podczas poszczególnych wyścigów jak również w klasyfikacji generalnej obu cykli.
     Rewelacyjnie jeżdżący Maciej Biedrończyk był bezkonkurencyjny w tym sezonie pewnie wygrywając wyścigi w kategorii żak. Zapewniło mu to tryumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego. Praktycznie we wszystkich wyścigach w tej kategorii podium uzupełniali kolejni zawodnicy "Lubonia" czyli Dawid Bala i Łukasz Marszałek. W takiej też kolejności stanęli na podium w generalce Pucharu Szlaku Solnego. Piątym w generalce został Adam Pędzimąż. Świetnie radziła sobie również Barbara Buksa wśród żaczek plasując się ostatecznie na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu. Tryumfatorką w rywalizacji dziewcząt 9-10 lat została Sabina Wierzycka, która zwyciężyła 4 z sześciu wyścigów cyklu. W tej samej kategorii lecz w gronie chłopców drugie miejsce w generalce wywalczył Krzysztof Polaniak, a piąte Filip Sawina. Na szóstej pozycji w kategorii chłopców do lat 7 sklasyfikowany został Piotr Soból. Na drugiej pozycji uplasował się natomiast, bardzo dobrze spisujący się w tym sezonie, młodzik Bartosz Dziadkowiec. W pierwszej szóstce cyklu znalazł się również Jarosław Żur, który sklasyfikowany został na czwartej pozycji. Zwycięstwem w finałowym wyścigu juniorka młodsza Kaja Karkula przypieczętowała swój tryumf w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Kolejna z reprezentantek "Lubonia" w tej kategorii Justyna Latawiec zakończyła rywalizację na czwartej pozycji. W gronie juniorek wysokie miejsce zajęły Agnieszka Bal, która sklasyfikowana została na czwartym miejscu. Na piątej pozycji w generalce zakończyła zmagania Stefania Staszel. Szóstym w gronie elity mężczyzn został natomiast Jakub Surówka. Tylko dwóch punktów zabrakło Józefowi Rabskiemu do pierwszego miejsca w rywalizacji mastersów III. Ostatecznie zadowolić się musiał "tylko" drugim miejscem. W tej samej kategorii w "szóstce" znalazł się również Bogusław Dziadkowiec. Miejsca pozostałych zawodników "Lubonia" w Pucharze Szlaku Solnego:
Masters III: Tadeusz Wacławik - 8 m.
Masters II: Andrzej Bala - 13 m.
Junior: Tomasz Bal - 10 m.
Junior Młodszy: Dominik Burtan - 12 m., Krystian Musielak - 15 m.
Młodzik: Michał Bal - 12 m., Szymon Byk - 15 m., Jakub Kościelniak - 17 m.
Chłopcy 8-10 lat: Szczepan Sawina - 10 m., Maciej Handzel - 26 m.
Żaczki: Patrycja Żur - 8 m., Monika Marszałek - 11 m., Gabriela Tupta - 16 m.
Dziewczęta do 7 lat: Maja Karkula - 9 m.

Nie mniej udanie zawodnicy "Lubonia" zaprezentowali się podczas tegorocznej edycji Pucharu Tarnowa MTB. W kategorii Kobiety II (połączone kategorie juniorka+juniorka mł.) drugie miejsce zajęła Agnieszka Bal, trzecią zawodniczką cyklu została Justyna Latawiec a na czwartej pozycji sklasyfikowana została Kaja Karkula. W tej samej kategorii pierwszą dziesiątkę zamknęła Stefania Staszel. Pośród młodzików końcowy tryumf mógł świętować Bartosz Dziadkowiec, czwarte miejsce przypadło w udziale Szymonowi Byk a siódme Jarosławowi Żur. W pierwszej piątce rywalizacji juniorów młodszych znalazło się dwóch zawodników "Lubonia". Miejsce na trzecim stopniu podium wywalczył Dominik Burtan a na piątym miejsce sklasyfikowany został Krystian Mucielak. Bardzo dobre 6 miejsce przypadło również w udziale Tomaszowi Bal w gronie juniorów. W najstarszej kategorii masters III w pierwszej piątce znalazła się cała trójka reprezentantów "Lubonia". Na drugim stopniu podium stanął Józef Rabski, tuż za podium znalazł się Tadeusz Wacławik na na piątej pozycji sklasyfikowany został Bogusław Dziadkowiec. Wielka szkoda, że w Tarnowie nie jest prowadzona klasyfikacja generalna dla dzieci, gdyż wtedy dorobek medalowy "Lubonia" byłby zdecydowanie większy. Na tarnowskich trasach świetnie radzili sobie bowiem żacy Maciej Biedrończyk, Dawid Bala, Łukasz Marszałek i Adam Pędzimąż, którzy prawie we wszystkich wyścigach właśnie w takiej kolejności przyjeżdżali na metę. Świetnie radziła sobie również Barbara Buksa w gronie żaczek oraz Krzysztof Polaniak pośród chłopców do lat 10. Znakomite rezultaty najmłodszych reprezentantów "Lubonia" napawają optymizmem na przyszłość i pozwalają żywić nadzieję, że wśród tych młodych zawodników znajdują się kolejne sportowe talenty.
Miejsca pozostałych zawodników "Lubonia" w klasyfikacji generalnej Pucharu Tarnowa MTB:
Elita mężczyzn: Jakub Surówka - 10 m.
Młodzik: Michał Bal - 13 m., Jakub Kościelniak - 22 m.
Gratulując wszystkim zawodnikom "Lubonia" osiągniętych rezultatów pozostaje jedynie życzyć im kolejnych udanych sezonów.
Zdjęcia z zawodów do obejrzenia na http://kslubon.pl/Galeria

Tekst: Marek Karkula

Intensywne ściganie KS „Luboń” - 10.09.2012
Koniec wakacji wcale nie oznacza końca wyścigów dla zawodników KS „Luboń” Skomielna Biała. Wrzesień zapowiada się bardzo intensywnie bowiem przed zawodnikami „Lubonia” jeszcze finały Pucharu Tarnowa, Pucharu Szlaku Solnego oraz Pucharu Polski MTB. Koniec sierpnia oraz początek września również obfitował w sporo wyścigów, w których uczestniczyli reprezentanci klubu ze Skomielnej Białej.
25 sierpnia trzy przedstawicielki „Lubonia” w składzie Agnieszka Bal, Justyna Latawiec i Kaja Karkula przystąpiły do rywalizacji o tytuł Górskiej Mistrzyni Polski na szosie. Na wymagającej trasie zlokalizowanej w rejonie Podgórzyna – Sosnówki – Borowic najlepiej z nich poradziła sobie Agnieszka Bal, która zajęła wysokie 12 miejsce w wyścigu juniorek. W rywalizacji dziewcząt w kategorii juniorka młodsza na 23 miejscu ukończyła wyścig Kaja Karkula a Justyna Latawiec była 28.
     Kilka dni później – 28 i 29 sierpnia – tym razem czwórka młodzików uczestniczyła w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w jeździe parami na czas i wyścigu ze startu wspólnego na szosie rozegranych w Nowej Sarzynie. Z bardzo dobrej strony pokazał się Bartosz Dziadkowiec, który w wyścigu ze startu wspólnego finiszował na znakomitym 5 miejscu. W kraksie tuż przed metą uczestniczyli Michał Bal i Jarosław Żur, mimo tego dotarli do mety odpowiednio na 15 i 16 miejscu. Dzień wcześniej podczas wyścigu parami na czas dwójka w składzie Dziadkowiec – Żur wykręciła 7 czas a para w składzie Bal – Kościelniak ukończyła rywalizację na 11 miejscu.
     1 września to kolejna edycja Pucharu Polski MTB. Na specjalnie przygotowanej trasie w Gielniowie bardzo dobrze radzili sobie reprezentanci „Lubonia” zajmując kilka czołowych lokat. Już w pierwszym wyścigu młodzików Bartosz Dziadkowiec „wjechał” na trzeci stopień podium, Jarosław Żur był 7 a Michał Bal został sklasyfikowany na 11 miejscu. Były to pierwsze starty tych młodych zawodników w tak prestiżowych zawodach. Tuż po godzinie 13:00 do rywalizacji przystąpiły zawodniczki „Lubonia” w kategoriach juniorka i juniorka młodsza. Kolejny bardzo dobry występ zaliczyły Agnieszka Bal i Stefania Staszel w wyścigu juniorek. Na trudnej technicznie trasie Agnieszka finiszowała na 5 pozycji. Stefanii przypadło natomiast w udziale szóste miejsce. Podczas zmagań juniorek młodszych Kaja Karkula, po zaciętym pościgu z dalszej pozycji po starcie, finiszowała na drugim miejscu ustępując jedynie 4 sekundy aktualnej Mistrzyni Polski. Druga z zawodniczek „Lubonia” w tej kategorii – Justyna Latawiec – zakończyła rywalizację na 7 pozycji.
     Kolejnym startem reprezentantów klubu ze Skomielnej Białej był udział w XVIII Międzynarodowych Zawodach w Kolarstwie Górskim rozegranych 8 i 9 września w Lubawce. Pierwszego dnia przeprowadzona została rzadko spotykana w MTB konkurencja czyli jazda indywidualna na czas. W tej konkurencji znakomicie spisał się Bartosz Dziadkowiec, który pewnie wygrał rywalizację w gronie młodzików. Najlepszym czasem popisała się również Agnieszka Bal w zmaganiach juniorek. Startująca w kategorii juniorek młodszych Kaja Karkula wykręciła drugi czas a Jakub Surówka 9 spośród elity mężczyzn. Drugiego dnia do wyścigu ze startu wspólnego z kompletem punktów przystąpili zatem Bartek i Agnieszka i zgodnie z regulaminem do wygrania klasyfikacji generalnej wystarczyło im zajęcie drugich miejsc w swoich kategoriach. Pokazali jednak swoją dominację w tych zawodach pewnie wygrywając swoje wyścigi i sięgając po końcowy tryumf. Kaja chcąc poprawić swoją lokatę musiała wygrać swój wyścig i liczyć, że zwyciężczyni czasówki przyjedzie najwyżej trzecia. Swoją część zadania wykonała znakomicie wjeżdżając na pierwszym miejscu na metę. Wystarczyło to jednak tylko do utrzymania drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. Jakub Surówka finiszując w niedzielę na 7 miejscu awansowała również na 7 lokatę w generalce.
Gratulując zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów pozostaje jedynie życzyć im sukcesów w czekających ich jeszcze wyścigach.
Zapraszamy do galerii klubowej: http://kslubon.pl/Galeria

Tekst: Marek karkula

Groch z kapustą czyli sukces przemieszany z pechem - 19.08.12
Znakomicie zaprezentowali się zawodnicy KS Luboń Skomielna Biała podczas IV edycji Pucharu Tarnowa MTB rozegranej w niedzielę 19 sierpnia. Już start pierwszej kategorii zakończył się sukcesem, bowiem Bartosz Dziadkowiec okazał się bezkonkurencyjny w wyścigu młodzików. Na doskonałym trzecim miejscu na mecie zameldował się Jarosław Żur a Szymon Byk był ósmy. Wybornie spisała się również jedyna przedstawicielka płci pięknej – Justyna Latawiec, która w kategorii kobiet II finiszowała na wyśmienitym drugim miejscu, ustępując jedynie, o nieco ponad 10 sekund, aktualnej v-ce mistrzyni Polski juniorek młodszych. Na drugim miejscu zakończył również swój wyścig Tomasz Bal w rywalizacji juniorów. Drugie miejsce przypadło także w udziale Józefowi Rabskiemu w wyścigu mastersów III.
     Te osiągnięcia były jednak dopiero przedsmakiem tego, co nastąpiło w wyścigach nieco młodszych zawodników. W rywalizacji chłopców 7-10 lat wspaniałą jazdą popisał się Krzysztof Polaniak, który pewnie „wjechał” na najwyższy stopień podium. Całe podium stało się natomiast udziałem reprezentantów „Lubonia” w kategorii chłopców 11-12 lat. Zwyciężył fantastycznie jeżdżący w tym sezonie Maciej Biedrończyk. Na drugim miejscu finiszował Dawid Bala a podium uzupełnił Łukasz Marszałek. Czwarta lokata przypadła w udziale kolejnemu zawodnikowi ze Skomielnej - Adamowi Pędzimężowi.

Pechowo natomiast zakończył się wyjazd zawodniczek „Lubonia” na Puchar Polski MTB do Jeleniej Góry. Dzień przed zawodami podczas zapoznania z trasą juniorka Stefania Staszel została ukąszona przez żmiję i cała noc musiała spędzić pod obserwacją w szpitalu, gdzie podano jej surowicę. Mimo osłabienia i nieprzespanej nocy zdecydowała się jednak wziąć udział w zawodach i ukończyła wyścig na 15 pozycji. W tym samym, wyścigu na bardzo trudnej technicznie i wymagającej fizycznie trasie, przy międzynarodowej stawce zawodniczek, bardzo dobrze pojechała druga z juniorek „Lubonia” – Agnieszka Bal, która finiszowała na 9 miejscu. O ogromnym pechu może mówić juniorka młodsza Kaja Karkula, która tuż po starcie złapała defekt i przez blisko dwa kilometry musiała biec z rowerem do boksu technicznego. Po zmianie koła pozostało jej do pokonania zaledwie pół okrążenia co nie pozwoliło na odrobienie strat. Ostatecznie otarła do mety na 10 pozycji. Na pocieszenie zostało jej to, że obroniła żółtą koszulkę liderki cyklu. Do zakończenia tegorocznej edycji Pucharu Polski MTB pozostały jeszcze dwa wyścigi a Pucharu Tarnowa jeden wyścig.

Gratulując wszystkim zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów pozostaje jedynie życzyć im, by w kolejnych wyścigach pech omijał ich szerokim łukiem.

Miejsca pozostałych zawodników KS Luboń Skomielna Biała w Pucharze Tarnowa MTB:
Masters III: Bogusław Dziadkowiec – 8 m., Tadeusz Wacławik – 9 m.
Elita: Jakub Surówka – 13 m.
Junior młodszy: Dominik Burtan – 9 m., Krystian Musielak – 10 m.
Młodzik: Michał Bal – nie ukończył z powodu defektu.

Tekst: Marek Karkula

Błotne wyścigi - 5.08.12
Życie kolarza górskiego nie jest łatwe. Przekonali się o tym zawodnicy uczestniczący w dwóch kolejnych edycjach Pucharu Szlaku Solnego – w Spytkowicach i Orawce. Ulewne deszcze w dniach poprzedzających zawody skutecznie rozmiękczyły trasy zawodów produkując w niektórych miejscach zwały błota, które nie miało litości i nie wybaczało żadnych błędów. Wprawdzie w dniach zawodów pogoda była już bardziej przychylna to jednak nie ułatwiało to rywalizacji.
     W tych niezmiernie trudnych warunkach bardzo dobrze radzili sobie reprezentanci „Lubonia” Skomielna Biała. W obu wyścigach znakomicie pojechała Kaja Karkula, która nie miała sobie równych w rywalizacji juniorek młodszych i jest na najlepszej drodze do sięgnięcia po końcowy sukces w całym cyklu Pucharu Szlaku Solnego. Bardzo dobrze spisuje się również Justyna Latawiec, która była 4 w Spytkowicach i 7 w Orawce. O ogromnym pechu może natomiast mówić juniorka Agnieszka Bal, która w Orawce tuż po starcie złapała defekt i musiała przez 2 km biec z rowerem do boksu technicznego. Mimo tego wywalczyła bardzo dobre 5 miejsce. Tuż za nią finiszowała druga z juniorek „Lubonia” – Stefania Staszel. Jak ryba w wodzie, lub raczej „w błocie”, czuł się również Józef Rabski, który tryumfował w obu wyścigach w gronie mastersów III. Widać, że takie ekstremalne warunki szczególnie mu odpowiadają. Błoto nie przeszkodziło także w osiągnięciu bardzo dobrych rezultatów młodzikom „Lubonia”. Bartosz Dziadkowiec w Spytkowicach finiszował na znakomitym 2 miejscu a w Orawce zakończył rywalizację na 5 pozycji. Tuż za nim w obu wyścigach na mecie meldował się Jarosław Żur.
     Nie mniejsze powody do zadowolenia mają zawodnicy klubu ze Skomielnej Białej w młodszych kategoriach. Już niemal regułą stało się, że w kategorii żak na podium stoją w kolejności: Maciej Biedrończyk, który z kompletem zwycięstw przewodzi w klasyfikacji generalnej, Dawid Bala i Łukasz Marszałek. Tak było zarówno w Spytkowicach, gdzie dodatkowo na czwartym miejscu zameldował się Adam Pędzimąż, jak również w Orawce.
     Wśród dziewcząt w tej samej kategorii znakomicie spisują się Barbara Buksa, która dwukrotnie była druga oraz Patrycja Żur finiszująca odpowiednio na 4 i 7 miejscu. Kolejne dwa - tym razem pierwsze miejsca wywalczyła Sabina Wierzycka w kategorii dziewcząt 8-10 lat. W tej samej kategorii ale wśród chłopców Krzysztof Polaniak zakończył rywalizację w Spytkowicach na znakomitej drugiej pozycji. O jedną pozycję niżej zameldował się na mecie w Orawce. Dzielnie poczyna sobie również Filip Sawina, który w Spytkowicach finiszował na 4 miejscu.
     Do zakończenie tegorocznej edycji Pucharu Szlaku Solnego pozostał do rozegrania już tylko jeden wyścig w Rytrze 23 września. Wszystkim zawodnikom „Lubonia” należą się gratulacje z osiągniętych rezultatów. Pozostaje jeszcze tylko życzyć dalszych udanych startów i sukcesów w końcowej klasyfikacji.
Zapraszamy do galerii klubowej: http://kslubon.pl/Galeria/

Tekst: Marek karkula

Lipcowe ściganie KS Luboń - 22.07.12
Niezwykle intensywnie upłynął początek wakacji zawodnikom KS Luboń Skomielna Biała. Ledwie zakończył się wyścig w rodzinnej miejscowości a już w sobotę 7 lipca pojawili się na trasie Mistrzostw Polski MTB w Kielcach. W wyścigach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego z bardzo dobrej strony pokazali się młodzicy: Bartosz Dziadkowiec był czwarty, Jarosław Żur – dziewiąty a Michał Bal zakończył wyścig na 15 pozycji. Po młodzikach do rywalizacji o to samo trofeum przystąpiły juniorki młodsze. Wiele powodów do zadowolenia dała Kaja Karkula, która finiszowała na drugiej pozycji. Natomiast Justyna Latawiec uplasowała się na 10 miejscu. W wyścigu juniorów młodszych 22 lokatę wywalczył Dominik Burtan. Cztery pozycje niżej, na 26 miejscu sklasyfikowany został Krystian Musielak. Niedziela 8 lipca była kolejnym dniem mistrzostw, w którym rywalizowano już o koszulki z orłem na piersi. W wyścigu juniorek bardzo dobre szóste miejsce wywalczyła Agnieszka Bal a Stefania Staszel zakończyła rywalizację na 10 pozycji. Jedyny junior „Lubonia” Tomasz Bal swój udział w mistrzostwach zakończył na 26 miejscu w gronie ponad 50 zawodników. Pechowo natomiast rozpoczął swój wyścig Jakub Surówka w gronie elity. Tuż po starcie złapał defekt i musiał biec niemal pół rundy do boksu technicznego. To pozbawiło go praktycznie szansy na walkę o lepszą lokatę i ostatecznie sklasyfikowany został na 55 miejscu.
     Niemal prosto z Kielc Kaja Karkula i Justyna Latawiec udały się do Sieprawia, gdzie 12 lipca rozegrany został finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na tej imprezie, która ma rangę Mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych i juniorek młodszych brązowy medal i tytuł II V-ce Mistrzyni Polski wywalczyła Kaja Karkula. Justyna Latawiec finiszowała natomiast na 13 miejscu.
     Zawodnicy „Lubonia” jeszcze nie ochłonęli po emocjach związanych z Mistrzostwami Polski a już czekało ich kolejne wyzwanie. 14 lipca w Ustroniu na zboczach Czantorii rozegrana została kolejna edycja Pucharu Polski MTB. Podczas tych zawodów kolejny udany start odnotowała Kaja Karkula, która zdecydowanie wygrała wyścig juniorek młodszych i utrzymała żółtą koszulkę liderki cyklu. Bardzo dobrze pojechała również Justyna Latawiec, która finiszowała na 6 pozycji. Dominik Burtan z powodu defektu roweru musiał wycofać się z wyścigu i ostatecznie sklasyfikowany został na 18 miejscu. W rywalizacji juniorek kolejny raz z dobrej strony pokazała się Agnieszka Bal, która uplasowała się na 7 pozycji. Na miejscu zamykającym pierwszą dziesiątkę finiszowała Stefania Staszel. Swoje pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski MTB zdobył również Jakub Surówka, który zakończył rywalizację w gronie elity mężczyzn na 15 pozycji.
     Kiedy cześć zawodników „Lubonia” ścigała się na trasach MTB najmłodsi i najstarsi reprezentanci klubu sprawdzali się na szosie. Podczas Mistrzostw Małopolski na szosie rozegranych 15 lipca w Osieku piąte miejsce w gronie mastersów III wywalczył Józef Rabki. Natomiast 12 i 14 lipca najmłodsi zawodnicy „Lubonia” pojawili się na trasach Nutella Mini Tour de Pologne w Cieszynie i Zakopanem. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci klubu ze Skomielnej wygrywając w Cieszynie klasyfikację drużynową w kategorii szkół podstawowych. Na ten sukces złożyły się indywidualne osiągnięcia: 1 miejsce Macieja Biedrończyka, 5 miejsce Dawida Bala, 9 miejsce Łukasza Marszałka, 23 miejsce Barbary Buksa i 59 miejsce Patrycji Żur. Nie wiele gorzej spisali się reprezentanci szkół gimnazjalnych zdobywając 3 miejsce drużynowo. Dla „Lubonia” punktowali: Bartosz Dziadkowiec – 4 miejsce, Jarosław Żur – 10 miejsce i Jakub Kościelniak – 20 miejsce. Wyniki z Cieszyna rozpaliły apetyty i w Zakopanem zawodnicy „Lubonia” sięgnęli po pełną pulę wygrywając klasyfikację drużynową zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjalnych.
     Gratulując osiągniętych rezultatów wszystkim zawodnikom „Lubonia” pozostaje jedynie życzyć im dalszych sukcesów.
Zapraszamy do galerii klubowej gdzie można zobaczyć fotorelacje z przedstawionych imprez http://kslubon.pl/Galeria/

Tekst: Marek Karkula

KS Luboń u siebie - 1.07.12
Niesamowity żar lejący się z nieba i wymagająca trasa towarzyszyły kolarzom górskim podczas 3 eliminacji Pucharu Szlaku Solnego rozegranej 1 lipca 2012 roku w Skomielnej Białej. Wyścig ten był jednocześnie Mistrzostwami Małopolski MTB. Zawodnicy „Lubonia” Skomielna Biała przystąpili do tych zawodów szczególnie zmotywowani, gdyż chcieli pokazać się z jak najlepszej strony przed własną publicznością. Podczas ceremonii dekoracji mieszkańcy Skomielnej Białej mogli czuć się dumni ze swoich reprezentantów. 3 medale Mistrzostw Małopolski w tym dwa złote i jeden srebrny oraz wiele czołowych lokat w wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień dały spore powody do zadowolenia.
Już pierwsze starty zakończyły się sukcesami zawodników „Lubonia”. Na czwartej pozycji w gronie młodzików finiszował bowiem Jarosław Żur, który tym wynikiem zapewnił sobie jednocześnie tytuł Mistrza Małopolski!!! W najlepszej szóstce mistrzostw województwa znalazł się również Michał Bal. Po młodzikach na metę zmierzały juniorki młodsze. Kiedy na zjeździe prowadzącym do mety pojawiła się Kaja Karkula wzmógł się doping publiczności, który jak na skrzydłach poniósł tę zawodniczkę do zwycięstwa. Tym samym Kaja sięgnęła po kolejny w tym dniu tytuł Mistrza Małopolski dla swojego klubu. Również w tym wyścigu w pierwszej szóstce Mistrzostw Małopolski znalazła się reprezentantka lokalnego klubu – Justyna Latawiec. W rywalizacji juniorów młodszych o wojewódzki czempionat również z dobrej strony pokazali się zawodnicy „Lubonia”. Na piątym miejscu sklasyfikowany został Krystian Musielak a tuż za nim Dominik Burtan. W tym samym czasie o miano najlepszego zawodnika Małopolski rywalizowali także mastersi. W gronie mastersów II na szóstym miejscu uplasował się kolejny reprezentant „Lubonia” - Andrzej Bala. Ostatnimi startami o tytuł Mistrza Małopolski były wyścigi elity i orlików, kobiet open oraz juniorek i juniorów. Rywalizacja juniorek przyniosła kolejne podium dla „Lubonia”. Po tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski sięgnęła Agnieszka Bal a Stefanii Staszel do brązowego medalu zabrakło jedynie 8 sekund. O podium otarł się również Jakub Surówka w gronie elity mężczyzn zajmując ostatecznie najbardziej nie lubiane czwarte miejsce.
Tradycyjnie najwięcej emocji dostarczyły wyścigi dzieci. Szczególnie w gronie żaków widoczna była dominacja reprezentantów „Lubonia”. Dość powiedzieć, że w pierwszej szóstce znalazło się aż czterech zawodników ze Skomielnej. Pierwszy na linię mety wjechał Maciej Biedrończyk. Za nim finiszował Dawid Bala. Na czwartej pozycji uplasował się Łukasz Marszałek a Adam Pędzimąż zakończył rywalizację na szóstym miejscu. W tej samej kategorii wiekowej lecz w gronie dziewcząt drugie miejsce wywalczyła Barbara Buksa a na piątej pozycji do mety dotarła Monika Marszałek. Wśród dziewcząt 8-10 lat na najwyższy stopień podium „wjechała” kolejna reprezentantka „Lubonia” - Sabina Wierzycka. Również chłopcy w tej kategorii nie chcieli być gorsi od swojej klubowej koleżanki. Swój wyścig pewnie wygrał Krzysztof Polaniak a na czwartym miejscu finiszował Filip Sawina.
Pozostaje jedynie pogratulować wszystkim zawodnikom „Lubonia” osiągniętych rezultatów. Natomiast szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim tym bezinteresownym kibicom, którzy wylewając hektolitry wody na przejeżdżających zawodników być może nie jednemu z nich uratowali życie w ten upalny dzień.
Miejsca pozostałych zawodników KS „Luboń” Skomielna Biała:
1. w Mistrzostwach Małopolski MTB:
    Bogusław Dziadkowiec – Masters III - 8 miejsce
    Tadeusz Wacławik – Masters III - 9 miejsce
    Tomasz Bal – junior - 9 miejsce
    Piotr Pitek – junior – 12 miejsce
    Bartosz Dziadkowiec – młodzik – 8 miejsce
    Szymon Byk – młodzik – 9 miejsce
    Jakub Kościelniak – młodzik – 12 miejsce
2. w wyścigach dzieci:
    Szczepan Sawina -  chłopcy 8-10 lat – 16 miejsce
    Maciej Handzel - chłopcy 8-10 lat – 17 miejsce
    Maksymilian Byk - chłopcy 8-10 lat – 22 miejsce
    Patrycja Żur – dziewczęta Żak – 10 miejsce
    Gabriela Tupta – dziewczęta Żak – 12 miejsce
    Sylwia Czerwińska – dziewczęta 8-10 lat – 8 miejsce.

Tekst: Marek Karkula

KS Luboń sześć razy na podium - 9.06.12
Sześciokrotnie stawali na podium zawodnicy KS Luboń Skomielna Biała podczas 4 edycji AZS MTB CUP rozegranej w minioną sobotę w Wierchomli koło Piwnicznej.
Aura od samego początku nie sprzyjała zawodnikom. Najpierw nieprawdopodobna duchota powodowała, że już samo poruszanie się stwarzało problemy a co dopiero mówić o ściganiu się na rowerach. Na koniec rzęsisty deszcz jeszcze bardziej utrudnił rywalizację w kategorii orlik i elita mężczyzn zamieniając i tak wymagające zjazdy w błotne potoki.
     W tak trudnych warunkach na bardzo wymagającej trasie zlokalizowanej na stokach wyciągu narciarskiego z bardzo dobrej strony pokazali się zawodnicy „Lubonia”. Najpierw w wyścigu młodzików drugie i trzecie miejsce wywalczyli Jarosław Żur i Bartosz Dziadkowiec. Po nich na starcie pojawili się juniorzy młodsi, juniorki i juniorki młodsze. Wśród juniorek ponownie dwa najniższe stopnie podium zajęły Agnieszka Bal i Stefania Staszel. W gronie juniorek młodszych pomimo awarii roweru na drugim miejscu do mety dotarła Kaja Karkula a Justyna Latawiec zajęła 6 lokatę. Kolejne miejsca tuż za podium zajęli Dominik Burtan i Krystian Musielak w wyścigu juniorów młodszych. Na najbardziej nie lubianym, 4 miejscu, zakończył również swój udział w wyścigu Bogusław Dziadkowiec w gronie mastersów. Tomasz Bal, powracający do wyścigów po groźnym upadku na jednym z treningów, wywalczył znakomite 3 miejsce w gronie juniorów. Na zakończenie zawodów już w strugach padającego deszczu do rywalizacji przystąpił Jakub Surówka zajmując 11 pozycję w rywalizacji elity mężczyzn. Pechowo zakończył swój udział w zawodach młodzik Michał Bal, który z powodu defektu musiał wycofać się z wyścigu.
     Nie pozostaje nic innego jak pogratulować sukcesów zawodnikom „Lubonia” i życzyć nie mniej owocnych występów w przyszłości.

Tekst i foto: Marek Karkula

KS Luboń na dwóch krańcach Polski - 26 maj 2012
Czy to południowe czy też północne rejony Polski, od Gorców po Kaszuby, wszędzie na trasach MTB można spotkać zawodników z KS Luboń Skomielna Biała. Nie inaczej było również w sobotę 26 maja. W malowniczej miejscowości Ostrzyce w rejonie Szwajcarii Kaszubskiej rozegrany został X Wyścig MTB o Puchar Stolëma. Była to jednocześnie trzecia odsłona eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mimo tego, że Kaja Karkula i Justyna Latawiec miały już praktycznie zagwarantowały udział w finale tej imprezy to jednak wybrały się na drugi koniec Polski, by postarać się o poprawę swojego dorobku punktowego. W tej wyprawie towarzyszyli im również juniorzy młodsi Dominik Burtan i Krystian Musielak, którzy pojechali walczyć o prawo startu w finale Olimpiady Młodzieży, oraz juniorka Agnieszka Bal i młodzicy Bartosz Dziadkowiec i Michał Bal. Dla Agnieszki była to okazja do sięgnięcia po kolejne punkty do challang’u PZKol. natomiast dla Bartosza i Michała do zdobycia cennego doświadczenia na przyszłość.
     Przy pięknej, słonecznej pogodzie, na ciekawej trasie zlokalizowanej na wzniesieniach w pobliży Wieżycy po swoje kolejne zwycięstwo w tym sezonie sięgnęła Kaja Karkula, która wyprzedziła o minutę drugą na mecie zawodniczkę. W tym samym wyścigu Justyna Latawiec zajęła wysoką 8 lokatę. Niewiele zabrakło juniorom młodszym do zdobycia pierwszych punktów w eliminacjach do Olimpiady Młodzieży. Dominik Burtan zakończył rywalizację na 29 miejscu. Krystian Musielak, który złapał defekt i musiał dwa razy zmieniać koło, uplasował się ostatecznie na 34 pozycji. W wyścigu juniorek Agnieszka Bal stanęła na najniższym stopniu podium. Na zakończenie zawodów odbył się wyścig młodzików, w którym znakomite 2 miejsce wywalczył Bartosz Dziadkowiec ustępując jedynie aktualnemu mistrzowi Polski młodzików w przełajach. Michał Bal stoczył pasjonujący pojedynek i ostatecznie zakończył rywalizację na 5 pozycji.

Na drugim końcu Polski - w Kluszkowcach – trójka reprezentantów Lubonia wystartowała w Bike Maratonie rozegranym podczas Sony VAIO Joy Ride Fest. Zwyciężczynią w kategorii K1 na dystansie MINI została się zawodniczka „Lubonia” Stefania Staszel, która była jednocześnie najszybszą kobietą na tym dystansie. Na dłuższym dystansie – MEGA – na 27 miejscu do mety dojechał Tomasz Bal, który jednocześnie wygrał kategorię M1. Tuż za nim na metę wjechał Jakub Surówka zajmując 11 pozycję w kategorii M2.
     Podsumowując osiągnięte rezultaty zawodnicy Lubonia miniony weekend mogą zaliczyć do bardzo udanych. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować im sukcesów i życzyć nie mniej owocnych występów w przyszłości.

Tekst i zdjęcia: Marek Karkula

Sezon MTB rozpoczęty - 31.03.12
Wyścigiem o Puchar Ślęży - w sobotę 31 marca - oficjalnie zainaugurowany został sezon MTB Polskiego Związku Kolarskiego. W gronie zawodników, którzy zawitali do podwrocławskiej Sobótki nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów „Lubonia” Skomielna Biała.
Mimo kalendarzowej wiosny aura nie sprzyjała zawodnikom. Przejmujące zimno, deszcz i porywisty wiatr skutecznie uprzykrzały wszystkim rywalizację. W tych ekstremalnych warunkach najlepiej spośród kolarzy ze Skomielnej Białej poradziła sobie Kaja Karkula, która debiutuje w tym sezonie w kategorii juniorek młodszych. Reprezentantka „Lubonia” pewnie wygrała swój wyścig odnosząc pierwsze zwycięstwo po przejściu do wyższej kategorii. Justyna Latawiec startująca w tej samej kategorii sklasyfikowana została na 11 pozycji. Miejsce na podium wywalczyła również Agnieszka Bal, która także pierwszy rok będzie rywalizować w gronie juniorek. Agnieszka zajmując trzecie miejsce ustąpiła miejsca na podium jedynie dwom ubiegłorocznym reprezentantkom Polski. Na 14 miejscu w tej kategorii sklasyfikowana została, rozpoczynająca dopiero swoją przygodę z MTB, Stefania Staszel.
     Spośród męskiej reprezentacji „Lubonia” najwyżej uplasował się Bartosz Dziadkowiec, który zakończył rywalizację w gronie młodzików na 7 pozycji. Na 14 miejscu w tej kategorii finiszował Szymon Byk a Michał Bal został sklasyfikowany na 16 pozycji. O ogromnym pechu może mówić Jarosław Żur, który z powodu awarii roweru musiał wycofać się z wyścigu. Bardzo mocna była rywalizacja gronie juniorów młodszych. W tej kategorii na bardzo dobrym 11 miejscu uplasował się Mateusz Filipiec. Dwaj pozostali zawodnicy „Lubonia” – Krystian Musielak i Dominik Burtan – zajęli odpowiednio 19 i 21 lokatę. W wyścigu juniorów na 10 pozycji sklasyfikowany został Piotr Pitek a po zaciętej walce lokatę zamykającą drugą dziesiątkę wywalczył Tomasz Bal. Na deser odbył się wyścig elity mężczyzn i mastersów. Jakub Surówka startujący w gronie elity zakończył rywalizację na 16 miejscu natomiast Józef Rabski, będąc najstarszym spośród startujących zawodników, uplasował się na 12 pozycji.
     Wszystkim zawodnikom „Lubonia” należą się wyrazy uznania za trud włożony w ten wyścig i gratulacje z osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula

Pierwsze koty za płoty - 3.03.12
Trzy medale przywieźli zawodnicy K.S. „Luboń” Skomielna Biała z Mistrzostw Małopolski w Przełajach rozegranych w sobotę 3 marca 2012 roku w Stroniu. Poprawili tym samym rezultat z ubiegłego roku, kiedy to w Kętach wywalczyli dwa miejsca na podium.
Sobotnia aura, słoneczna lecz chłodna, sprzyjała kolarskiej rywalizacji. Na dobrze już wszystkim znanej trasie bardzo dobrze spisały się zawodniczki „Lubonia”. Najpierw po zaciętej walce po tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski w kategorii juniorek młodszych sięgnęła Kaja Karkula. Chwilę potem jej wynik powtórzyła Agnieszka Bal w połączonej kategorii juniorek + kobiety open i także na jej szyi zawisł srebrny medal Mistrzostw Małopolski. Znakomicie zaprezentował się debiutujący w gronie młodzików Jarosław Żur. W rywalizacji z rok starszymi zawodnikami wywalczył tytuł II V-ce Mistrza Małopolski. Jego klubowi koledzy tj. Bartosz Dziadkowiec, Szymon Byk, Jakub Kościelniak i Michał Bal zajęli odpowiednio 5, 8, 10 i 13 miejsce. Również pozostali zawodnicy Lubonia dzielnie radzili sobie na błotnistej trasie. Tuż za podium uplasował się Mateusz Filipiec w gronie juniorów młodszych. Medal był w zasięgu ręki lecz Mateusz pomylił linię mety i na ostatnich metrach dał się wyprzedzić o tzw. błysk szprychy. Pozostali reprezentanci Lubonia w tej kategorii zajęli odpowiednio miejsca: Dominik Burtan - 10 i Krystian Musielak - 13. Na czwartej pozycji zakończył również rywalizację Jakub Surówka w elicie mężczyzn a za nim finiszował Robert Sroka. Piątą lokatę wywalczył natomiast Maciej Bielak w wyścigu orlików. W gronie juniorów Tomasz Bal finiszował na 10 pozycji a Piotr Pitek był 15. Najstarsi reprezentanci Lubonia czyli mastersi ukończyli swoją rywalizację odpowiednio: Marek Karkula na 7 a Tadeusz Wacławik na 8 miejscu.
Tydzień wcześniej tj. 25 lutego rozegrane zostały pierwsze w ty sezonie zawody na terenie Małopolski czyli XX Wyścig Przełajowy o Puchar Burmistrza Gminy Kęty. Znakomicie pokazała się tam Agnieszka Bal w gronie juniorek pewnie wygrywając swój wyścig. Inne godne odnotowania miejsca zawodników Lubonia to 4 lokata Jarosława Żur wśród młodzików, 5 miejsce Kai Karkula w gronie juniorek młodszych oraz 5 lokaty Jakuba Surówki w elicie mężczyzn i Marka Karkula wśród mastersów.
Biorąc pod uwagę, że przełaje to nie jest koronna konkurencja zawodników Lubonia, oraz iż jest to dopiero początek sezonu, to osiągnięte rezultaty napawają optymizmem i zapowiadają ciekawy sezon.
Wszystkim zawodnikom Lubonia należą się gratulacje z osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula

KS „Luboń” Skomielna Biała podsumował sezon kolarski 2011
Już po raz kolejny Dworek „Fantazja” w Skomielnej Białej podejmował kolarzy, sponsorów i gości na podsumowaniu sezonu 2011 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała. Okolicznościowe spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości p. Stanisławy i Józefa Buksa wraz z synem Marcinem. Licznie przybyli zawodnicy z rodzinami oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło między innymi Starosty Myślenickiego p. Józefa Tomali, Przewodniczącego Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryka Migacza i Wójta Gminy Lubień p. Kazimierza Szczepańca wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lubień p. Stanisławem Biedrończykiem oraz Prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego p. Marka Kosickiego. Licznie przybyli również sponsorzy w osobach p. Marka Kościelniaka z małżonką, p. Dariusza Sutora z małżonką, p. Leszka Mika z małżonką, p. Władysława Handzel, p. Jadwigi Rypel p. Beaty Zaręba oraz p. Zbigniewa Krausa, który zadbał również o uwiecznienie uroczystości na wspaniałych fotografiach. Nie mogło oczywiście zabraknąć proboszcza ks Ryszarda Pawlusia i p. Jerzego Kołpaka - dyrektora Gimnazjum w Skomielnej Białej wraz z przedstawicielami grona pedagogicznego jak również p. Marty Augustyn i radnych wsi tj. p. Andrzeja Bala, Marii Bal i p. Zofii Rabskiej oraz oczywiście sołtysa wsi p. Jana Macioła.
Przybyłych gości, zawodników oraz wszystkich zebranych przywitał Prezes Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała p. Edward Bal.
     Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca polskie i zagraniczne osiągnięcia zawodników. Do najważniejszych, choć oczywiście nie jedynych sukcesów, zaliczyć należy:
Tytuł Mistrzyni Polski MTB w kategorii juniorek zdobyty przez Monikę Żur podczas Mistrzostw Polski w Kielcach. Zawodniczka ta zdobyła także tytuł Mistrzyni Polski MTB LZS oraz Mistrzyni Małopolski w przełajach i II V-ce Mistrzyni Małopolski MTB. Monika, kolejny rok z rzędu, otrzymała również powołanie do kadry Polski MTB i reprezentowała nasz kraj podczas Mistrzostw Europy gdzie wywalczyła 10 pozycję. Jeszcze lepiej poradziła sobie podczas Mistrzostw Świata na których uplasowała się na 8 pozycji. Nie licząc srebrnego medalu Mai Włoszczowskiej, to osiągnięcia Moniki były najlepszymi rezultatami ze wszystkich polskich zawodniczek.
     Tytuły Mistrzów Polski MTB LZS zdobyte przez Roberta Srokę w kat. orlik, Patrycję Lewandowską w kat. orliczka i Agnieszkę Bal w kat. juniorek młodszych. Robert Sroka wywalczył również II V-ce Mistrzostwo Małopolski na szosie w wyścigu ze startu wspólnego. W tej samej konkurencji Patrycja Lewandowska sięgnęła po Mistrzostwo Małopolski natomiast w jeździe indywidualnej na czas wywalczyła tytuł II V-ce Mistrzyni Małopolski. Agnieszka Bal to również II V-ce Mistrzyni Małopolski na szosie ze startu wspólnego oraz druga zawodniczka wyścigu o Puchar Prezesa PZKol. podczas Mistrzostw Polski w Kielcach i trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej Plus Grand Prix MTB.
Tytuł Mistrzyni Małopolski i Mistrzyni Makroregionu MTB wywalczone przez Kaję Karkula w kategorii młodziczek. Zawodniczka ta w mijającym sezonie w wyścigach MTB nie miała sobie równych w Polsce pewnie sięgając również po Puchar Prezesa PZKol podczas Mistrzostw Polski w Kielcach oraz wygrywając klasyfikacje generalne takich prestiżowych zawodów jak m. in. Plus Grand Prix MTB, Puchar Szlaku Solnego, Puchar Tarnowa czy Międzynarodowe Zawody MTB w Lubawce. Jej udziałem stały się również tytuły Mistrzyni Małopolski na szosie w jeździe indywidualnej na czas, V-ce Mistrzyni Małopolski na szosie ze startu wspólnego i V-ce Mistrzyni Małopolski w przełajach.
Tytuły II V-ce Mistrza Małopolski MTB wywalczone również przez Bartosza Dziadkowca wśród młodzików i Jakuba Surówkę w gronie elity mężczyzn.

Nie mniej znaczące wyniki osiągali najmłodsi zawodnicy klubu, którzy wielokrotnie stawali na podium podczas szeregu zawodów organizowanych na terenie Małopolski. Licznie okupowali również podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego.  Ci najmłodsi adepci kolarstwa odnieśli ogromny sukces w zawodach Nutella Mini Tour de Pologne odbywających się równolegle z wyścigiem Tour de Pologne. W klasyfikacji drużynowej Szkół Gimnazjalnych zajęli 2 miejsce w Cieszynie i 3 w Zakopanem. Jeszcze lepiej poradzili sobie w klasyfikacji szkół podstawowych zdobywając I miejsce w wyścigu w Zakopanem oraz 2 miejsce w Cieszynie. Na te sukcesy złożyły się  osiągnięcia drużyny w składzie: Jarosław Żur który zwyciężył w Zakopanem i był drugi w Cieszynie, Kaja Karkula – dwukrotnie druga, Dawid Bala, Łukasz Marszałek, Barbara Buksa, Bartosz Dziadkowiec, Dominik Burtan, Jakub Kościelniak, Szymon Byk i Michał Bal.
     Kolejnym sukcesem tych zawodników był start w wyścigu o srebrny Pierścień Krakowa, który odbywał się na rynku w Krakowie jako wielka Gala Rowerowa rozpoczynająca Małopolski Wyścig Górski. Na rundzie wokół krakowskiego runku bardzo dobrze zaprezentował się Adam Pędzimąż w kategorii 9-10 lat finiszując na 2 miejscu. W tej samej kategorii Łukasz Marszałek był trzeci a Krzysztof Polaniak - czwarty. W kategorii żak Jarosław Żur ukończył rywalizację na drugiej pozycji a Dawid Bala był czwarty.
Omawiając osiągnięcia zawodników nie zapomniano również o najstarszych adeptach kolarstwa czyli tzw. Mastersach. I tutaj KS Luboń miał powody do dumy gdyż czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej m. In. Pucharu Szlaku Solnego czy Pucharu Tarnowa zajmowali Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec, Tadeusz Wacławik i Marek Karkula. Zawodnicy ci z powodzeniem startowali również w innych wyścigach w Polsce i na Słowacji.
Ogółem w sezonie 2011 zawodnicy „Lubonia” wzięli udział 25 wyścigach MTB, 13 wyścigach szosowych, oraz 2 przełajach startując w zawodach w Polsce, Austrii, Słowacji, Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. Zdobyli 5 medali Mistrzostw Polski (w tym 4 tytuły Mistrza Polski LZS) oraz  13 medali Mistrzostw Małopolski (w tym 2 tytuły Mistrza Małopolski). Wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium i zajmowali czołowe lokaty podczas wyścigów na terenie Małopolski, Polski i Europy.
     Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. W rewanżu młodzi kolarze podziękowali swemu opiekunowi za zaangażowanie i umożliwienie spełniania marzeń. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.
O zaprezentowanych osiągnięciach z uznaniem wypowiadali się zaproszeni goście w tym Starosta Myślenicki p. Józef Tomal, który ze szczególnym podziwem mówił o wspaniałej „rodzinie kolarskiej”, czyli wszystkich ludziach dobrej woli zebranych wokół K.S. „Luboń” Skomielna Biała. W podobnym tonie wypowiadał się również Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego p. Marek Kosicki. O swoim wparciu dla klubu w przyszłym sezonie zapewniali natomiast Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec i Dyrektor Banku BGŻ w Myślenicach p. Beata Zaręba. Przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryk Migacz stwierdził natomiast, że legendarny trener polskich kolarzy Henryk Łasak z pewnością jest dumny, że zawodnicy sekcji kolarskiej jego imienia osiągają tak wspaniałe rezultaty.
Tradycję spotkań, podsumowujących zakończony sezon, stało się wspólne zdjęcie zawodników i wszystkich osób wspomagających działalność klubu.
W ten oto sposób sezon 2011 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.
A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2011.

Masters III: Józef Rabski, Tadeusz Wacławik
Masters II: Bogusław Dziadkowiec, Marek Karkula
Elita mężczyzn: Jakub Surówka
Kobiety Open: Patrycja Lewandowska
Orlik: Paweł Wacławik, Robert Sroka
Junior: Maciej Bielak, Tomasz Bal
Juniorka: Monika Żur
Junior Młodszy: Piotr Pitek, Mateusz Filipiec, Jarosław Witkowski, Krystian Musielak
Juniorka Młodsza: Agnieszka Bal, Justyna Latawiec
Młodzik: Dominik Burtan, Michał Bal, Bartosz Dziadkowiec, Jakub Kościelniak, Szymon Byk
Młodziczka: Kaja Karkula, Wioleta Żur
Żak: Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk, Dawid Bala, Barbara Buksa
Dzieci 9-10 lat: Adam Pędzimąż, Łukasz Marszałek, Krzysztof Polaniak

Tekst: Marek Karkula

Polska – Francja 5:0 - 23.11.11
Nietypowe wydarzenie miało miejsce w niedzielę 23 października na stadionie sportowym w Skomielnej Białej. Naprzeciwko siebie stanęli zawodnicy Sekcji Kolarskiej im. H. Łasaka K.S. „Luboń” Skomielna Biała i młodzieżowej reprezentacji kolarzy z francuskiego Catenay, które zmierzyli się w… meczu piłki nożnej. Okazją do rozegrania tego niezwykłego spotkania była uroczystość otwarcia nowego stadionu piłkarskiego w Skomielnej Białej. Mecz zakończył się historycznym zwycięstwem 5:0 młodych polskich kolarzy. Pozostaje mieć nadzieję, że piłkarska reprezentacja Polski weźmie przykład z młodych zawodników i również zacznie odnosić sukcesy w spotkaniach z europejskimi drużynami.
Wspomniane spotkanie zostało poprzedzone przez uroczystość otwarcia nowego stadionu piłkarskiego w Skomielnej Białej, którego dokonali Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, proboszcz parafii w Skomielnej Białej ks. Ryszard Pawluś oraz Prezes Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała p. Edward Bal. W uroczystości uczestniczyła również p. Brigitte Langlois – Mer Catenay – miasta partnerskiego gminy Lubień oraz p. Joanna Bobowska – Posłanka na Sejm RP. Po uroczystości otwarcia stadionu na murawę boiska wybiegli reprezentanci K.S. „Luboń” Skomielna Biała i Samorządowcy Gminy Lubień, by rozegrać pierwszy mecz na nowym obiekcie. Pierwszą historyczną bramkę zdobył dla K.S. „Luboń” p. Piotr Żur – prywatnie ojciec mistrzyni Polski MTB i 8-j zawodniczki ostatnich mistrzostw świata MTB Moniki Żur. Tym razem gospodarze okazali się gościnni dla drużyny Samorządowców i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:7. Dwie bramki dla Samorządowców strzelili goście z Francji, którzy przebywali w tym czasie z grupą młodych kolarzy na terenie gminy Lubień w ramach partnerskiej wymiany.
     Dzień wcześniej tj. w sobotę 22 października młodzi adepci kolarstwa z  Catenay i Skomielnej Białej mieli okazję wspólnie zwiedzać malownicze zakątki Skomielnej podczas rowerowej wycieczki po tej urokliwej miejscowości. Dwudniowy pobyt gości z Francji w Skomielnej został uwieńczony wspólnym obiadem i zabawą taneczną w miejscowej szkole. To spotkanie było okazją do zawiązania nowych przyjaźni, które młodzi kolarze z obu krajów mają nadzieję umacniać podczas kolejnych spotkań.

Tekst: Marek Karkula

Zakończenie sezonu MTB w Ustroniu - 22.10.11
Na zakończenie sezonu MTB  w sobotę 22 października w Ustroniu rozegrane zostały zawody JBG2-Race. Wyścig firmowany nazwiskiem trenera kadry narodowej MTB Marka Galińskiego i v-ce mistrzyni świata Mai Włoszczowskiej nie ściągnął jednak na start zbyt wielu zawodników. Powodem tego na pewno był termin jego przeprowadzenia. Koniec października dla większości kolarzy górskich to okres roztrenowania, inni wybierają w tym czasie zawody przełajowe. Jednak ci, którzy pojawili się na zboczach Czantorii z pewnością nie czują zawodu. Organizator przygotował bowiem bardzo ciekawą i wymagającą trasę, taką jak powinno wyglądać właściwe XC. Były więc strome podjazdy, ostre zjazdy i trudne odcinki techniczne czyli to, co zawodnicy XC lubią najbardziej. Do tego pogoda okazała się przychylna dla uczestników. Wprawdzie ranek przywitał wszystkich lekkim mrozem, to jednak z godziny na godzinę raźnie świecące słońce rozgrzewało pasjonatów ścigania się na rowerach górskich. Na trasie tych zawodów nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów K.S. „Luboń” Skomielna Biała, którzy tym razem pojawili się na starcie w nieco skromniejszym składzie liczącym 6 zawodników.
Tak jak to miało miejsce przez cały sezon 2011, również w tym finałowym wyścigu zawodnicy „Lubonia” zajęli czołowe lokaty. Swój prymat w tegorocznej rywalizacji potwierdziły Monika Żur w gronie juniorek i Kaja Karkula wśród młodziczek. Monika pewnie wygrała wyścig w swojej kategorii wyprzedzając drugą zawodniczkę na mecie o 6 i pół minuty. Natomiast Kaja dotarła na metę z ponad 14 minutową przewagą. W gronie juniorek młodszych Agnieszka Bal ukończyła rywalizację na drugim miejscu. Na tej samej pozycji zakończyła swój udział w zawodach Patrycja Lewandowska w kategorii kobiet U23. Bartosz Dziadkowiec wywalczył brązowy medal w gronie młodzików a Robert Sroka był 7 spośród mężczyzn w kategorii U23.
Gratulując zawodnikom „Lubonia” sukcesów w mijającym roku pozostaje tylko życzyć odpoczynku i owocnych przygotowań do kolejnego sezonu kolarskiego.

Tekst: Marek Karkula

K.S. „Luboń” Skomielna Biała na mecie Szlaku Solnego - 25.09.11
Podhalańskie Spytkowice gościły w minioną niedzielę kolarzy górskich z całej Polski na finałowym wyścigu o Puchar Szlaku Solnego. O czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej tych prestiżowych zawodów walczyli również zawodnicy K.S. „Luboń” Skomielna Biała.
Pewna końcowego sukcesu była już Kaja Karkula w kategorii młodziczek, która wygrała wszystkich pięć dotychczasowych wyścigów. Podczas niedzielnych zawodów przypieczętowała swoje zwycięstwo zdecydowanie zwyciężając rywalizację w swojej kategorii i stanęła na najwyższym stopniu podium zarówno w tym wyścigu jak również w klasyfikacji generalnej. Znakomicie pojechała również Agnieszka Bal w kategorii juniorek młodszych, która przyjechała na metę z przewagą 1 min i 36 sek. nad drugą zawodniczką. Pozwoliło jej to sięgnąć po drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W tej samej kategorii Justyna Latawiec finiszowała na ósmej pozycji co dało jej 7 lokatę w generalce. Na szczególne słowa uznania zasługuje natomiast Monika Żur w kategorii juniorka + kobiety open. Monika przystąpiła do niedzielnej rywalizacji z kontuzją ręki, której nabawiła się w wyniku potrącenia przez samochód na jednym z treningów. Przymusowa przerwa w treningach i ból ręki dał jej się mocno we znaki podczas wyścigu. Mimo tych przeciwności Monika sięgnęła po drugie miejsce w klasyfikacji generalnej! W tej samej kategorii Patrycja Lewandowska dzięki czwartej lokacie w Spytkowicach wywalczyła również czwarte miejsce w generalce. Czwartą pozycję w klasyfikacji końcowej całego cyklu zdobyła także Barbara Buksa w gronie dziewcząt 11-12 lat.
Bardzo dobrze zakończyła również rywalizację o Puchar Szlaku Solnego męska reprezentacja „Lubonia”. Józef Rabski w kategorii masters III ukończył cały cykl na znakomitej drugiej pozycji. Tadeusz Wacławik w tej samej kategorii uplasował się na szóstym miejscu. Wśród nieco młodszych panów – mastersów II – Bogusław Dziadkowiec został sklasyfikowany na 11 pozycji. W gronie elity mężczyzn na piątym miejscu zakończył rywalizację Jakub Surówka, Robert Sroka uplasował się na 18 a Paweł Wacławik na 20 pozycji. Junior Tomasz Bal został sklasyfikowany na 12 miejscu a Maciej Bielak na 23 pozycji. Mateusz Filipiec w gronie juniorów młodszych zamknął pierwszą dziesiątkę a Krystian Musielak zakończył rywalizację na 17 miejscu. Bardzo dobrze zaprezentował się również w całym cyklu Bartosz Dziadkowiec w gronie młodzików, który sięgnął po piątą lokatę w generalce. W tej samej kategorii Dominik Burtan był 19, Michał Bal 21. Szymon Byk i Jakub Kościelniak zamknęli trzecią dziesiątkę. Znakomite trzecie miejsce wywalczył Jarosław Żur w gronie chłopców 11-12 lat. Tuż za nim sklasyfikowany został Dawid Bala a na kolejnym miejscu Maciej Biedrończyk. Niemal całe podium stało się udziałem zawodników „Lubonia” w kategorii chłopców 9-10 lat. Na najwyższym stopniu podium stanął Łukasz Marszałek, brąz stał się udziałem Adama Pędzimęża a czwarta lokata przypadła Krzysztofowi Polaniakowi. Puchar za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej stał się również zdobyczą debiutującego w barwach „Lubonia” Filipa Sawiny w gronie chłopców 7-8 lat.
Zmagania w Spytkowicach były również okazją do rozegrania Mistrzostw Małopolski MTB w kategorii juniorek i elity mężczyzn. Tytuł II v-ce mistrzyni Małopolski zdobyła Monika Żur w gronie juniorek. Po brązowy medal sięgnął również Jakub Surówka wśród elity mężczyzn.
Wszystkim zawodnikom „Lubonia” należą się wyrazy uznania i gratulacje z osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula

Finisz K.S. „Luboń” Skomielna Biała w Tarnowie - 18.09.11
Udanie zakończyli zawodnicy „Lubonia” Skomielna Biała rywalizację o Puchar Tarnowa MTB. Podczas finałowych zawodów, które odbyły się w minioną niedzielę na Górze św. Marcina zapewnili sobie czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Czwarte zwycięstwo odniosła Kaja Karkula w kategorii Kobiety I i tym samym zapewniła sobie najwyższy stopień podium w generalce. Również Agnieszka Bal zwyciężyła niedzielny wyścig w kategorii Kobietety II, jednak startowała tylko w 3 z 5 edycji i ostatecznie zajęła miejsce tuż za podium w klasyfikacji końcowej cyklu. Na 6 miejscu zakończyła rywalizację Justyna Latawiec w kategorii Kobiet II. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Patrycja Lewandowska wśród najstarszych kobiet. Brąz w klasyfikacji generalnej przypadł również w udziale młodzikowi Bartoszowi Dziadkowcowi. Świetnie spisali się juniorzy „Lubonia” – Tomasz Bal i Maciej Bielak, którzy stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium w klasyfikacji końcowej. Na sam szczyt podium „wjechał” również Józef Rabski w kategorii Masters III. Warte odnotowania jest również 6 miejsce w niedzielnym wyścigu orlika - Roberta Sroki.
Sukcesów starszym koleżankom i kolegom pozazdrościli najmłodsi reprezentanci „Lubonia”. Wprawdzie w dziecięcych kategoriach nie była prowadzona klasyfikacja generalna lecz w poszczególnych edycja młodzi zawodnicy sięgali po najwyższe laury. Tak było również w minioną niedzielę. W kategorii chłopców 11-12 lat tryumfował Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk był trzeci a Dawid Bala zakończył wyścig na 6 pozycji. W tej samej kategorii wiekowej Barbara Buksa stanęła na najniższym stopniu podium. W kategorii chłopców do 10 lat zwyciężył Łukasz Marszałek, tuż za nim finiszował Adam Pędzimąż a na czwartej pozycji na mecie zameldował się Krzysztof Polaniak.
Wszystkim zawodnikom „Lubonia” gratulujemy wspaniałych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula.

K.S. „Luboń” Skomielna Biała nie zawodzi w Lubawce - 11.09.11
Dolnośląska Lubawka gościła w miniony weekend kolarzy górskich z całej Polski na XVII Międzynarodowych Otwartych Zawodach w Kolarstwie Górskim. Zawody te miały charakter dwudniowej rywalizacji. W sobotę rozegrana została dość rzadko spotykania konkurencja – czasówka MTB. Natomiast w niedzielę odbyły się klasyczne wyścigi cross country.
Zawodnicy K.S. „Luboń” pojawili się w Lubawce w nieco skromniejszym składzie w sile pięciorga zawodników. Nie przeszkodziło to im jednak bardzo mocno zaznaczyć swoją obecność. Podczas sobotniej czasówki znakomicie pojechała cała piątka. Monika Żur jak przystało na Mistrzynię Polski pewnie wygrała rywalizację wśród juniorek z przewagą 47 sekund nad drugą zawodniczką. Również Kaja Karkula okazała się bezkonkurencyjna w gronie młodziczek zwyciężając z 13 sekundową przewagą. Bartosz Dziadkowiec w gronie młodzików był 7 tracąc do szóstego miejsca niecałą sekundę! Justyna Latawiec była 9 wśród juniorek młodszych. W tej samej kategorii Agnieszka Bal na niebezpiecznym zjeździe miała groźnie wyglądający upadek i złapała defekt opony. Mimo tego kontynuowała jazdę i zakończyła rywalizację na 11 miejscu.
Natomiast niedzielna rywalizacja została już całkowicie zdominowana przez zawodników „Lubonia”. Monika Żur i Kaja Karkula potwierdziły znakomitą dyspozycję i pewnie wygrały wyścigi w swoich kategoriach sięgając tym samym po zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Bartosz Dziadkowiec zajmując w niedzielę 11 miejsce zapewnił sobie 10 miejsce w generalce. Bardzo dobrze pojechała również Justyna Latawiec, która przyjeżdżając na metę na 6 pozycji w końcowej klasyfikacji również uplasowała się na 6 miejscu. Największe słowa uznania należą się jednak Agnieszce Bal, która mimo obrażeń po sobotnim upadku nie dała szans rywalkom w niedzielnym wyścigu, przyjeżdżając na metę z ogromną przewagą. Dzięki ogromnemu chartowi ducha sięgnęła po drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zawodów. Dzielnej piątce „Lubonia” należą się ogromne gratulacje!

Tekst: Marek Karkula

K.S. „Luboń” Skomielna Biała na Szlaku Solnym w Rabce-Zdroju - 4.09.11
Znakomicie spisali się zawodnicy K.S. „Luboń” Skomielna Biała podczas V edycji Pucharu Szlaku Solnego rozegranej 4 września w Rabce-Zdroju. Były to jednocześnie Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików MTB.
Kolejny raz nie miała sobie równych Kaja Karkula w wyścigu młodziczek, która przyjechała na metę z ponad minutową przewagą nad drugą zawodniczką. Wygrywając pod drodze wszystkie edycje praktycznie zapewniła już sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego. Niedzielne zwycięstwo miało podwójną rangę, gdyż Kaja sięgnęła jednocześnie po tytuł Mistrzyni Makroregionu w kolarstwie górskim MTB.
Sukcesu młodszej koleżance pozazdrościła Agnieszka Bal w kategorii juniorka młodsza, która również postarała się o miejsce na pierwszym stopniu podium. Rezultat Agnieszki jest tym bardziej doniosły, że wyprzedziła ona na mecie o blisko minutę aktualną Mistrzynię Polski w tej kategorii!!! Widać, że słabszy rezultat podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży był wypadkiem przy pracy i reprezentantka „Lubonia” jest w stanie z powodzeniem walczyć o najwyższe laury w kolejnych sezonach.
W wielkim stylu powróciła na podhalańskie trasy juniorka Monika Żur, która do Rabki przyjechała prosto z Mistrzostw Świata MTB w szwajcarskim Chamery. Zawodniczka przystąpiła do rywalizacji zmęczona podróżą i na dodatek na pożyczonym rowerze, gdyż jej uległ uszkodzeniu w wyścigu o światowy czempionat. Mimo tego Monika udowodniła swój prymat wśród polskich juniorek pewnie wygrywając wyścig w połączonej kategorii Juniorka  + Elita Kobiet. Reprezentantka „Lubonia”, mimo że nie brała udziału w jednej edycji ciągle zachowuje szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego.
Bardzo dobrze spisała się również męska reprezentacja „Lubonia”. Kolejny znakomity występ zanotował Józef Rabski w kategorii masters III, który wygrał swój wyścig z półtora minutową przewagą nad drugim zawodnikiem. Tym samym obecnie traci do lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Szlaku Solnego jedynie 4 punkty i wciąż pozostaje z szansami na końcowy sukces. W tej samej kategorii Tadeusz Wacławik zakończył rywalizację na 5. miejscu. Jakub Surówka w bardzo silnie obsadzonej kategorii Orlik + Elita zajął 15 miejsce i obecnie jest 4. w klasyfikacji generalnej. Bardzo dobrze pojechał również Tomasz Bal w gronie juniorów kończąc rywalizację w pierwszej dziesiątce. Pechowo natomiast zakończył swój występ Mateusz Filipiec wśród juniorów młodszych, który już na pierwszym okrążeniu zerwał łańcuch, co wykluczyło go z dalszej rywalizacji. Jego klubowy kolega Krystian Musielak ukończył wyścig na 16 miejscu. Również młodzicy „Lubonia” dzielnie radzili sobie na rabczańskiej trasie. Bartosz Dziadkowiec po zaciętej walce wywalczył 10 lokatę co dało mu czwartą pozycję w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Do brązowego medalu zabrakło mu 1 sekundy. Dominik Burtan był 14 dzięki czemu uplasował się na 5 pozycji w międzywojewódzkiej rywalizacji. Powracający na kolarskie trasy po złamaniu ręki Michał Bal był 17. a Jakub Kościelniak 23.
Do sukcesów zdążyli już przyzwyczaić najmłodsi zawodnicy „Lubonia”. Maciej Biedrończyk w gronie żaków zajął znakomite 2 miejsce. Praktycznie pewne pierwsze miejsce w tym wyścigu pechowo stracił Jarosław Żur, który prowadząc od startu złapał gumę i dopiero po wymianie koła dojechał do mety pod koniec stawki. Należą się mu jednak ogromne słowa uznania za walkę do końca. W tej samej kategorii do pierwszej szóstki „wskoczył” również Dawid Bala. Także chłopcy w kategorii 9-10 lat dali popis swoich umiejętności. Pewnie zwyciężył Łukasz Marszałek a drugi był Adam Pędzimąż. Pewnie całe podium było by udziałem zawodników „Lubonia”, gdyby nie kolizja Krzysztofa Polaniaka z innym zawodnikiem. Kosztowało go to utratę kilku pozycji i ostatecznie ukończył rywalizację na 4 miejscu. Barbara Buksa reprezentująca barwy klubu ze Skomielnej Białej w gronie żaczek zakończyła swój wyścig na 6 pozycji.
Wszystkim zawodnikom „Lubonia” należą się ogromne gratulacje.

Tekst: Marek Karkula

K.S. „Luboń” Skomielna Biała po wakacjach - 24.08.11
Koniec sierpnia sprzyja podsumowaniom. Warto przy okazji wspomnieć o tym, jak wakacyjny czas upłynął zawodnikom „Lubonia” Skomielna Biała – a nie był to czas stracony.
   23 lipca w Malcu odbyły się Mistrzostwa Małopolski na szosie ze startu wspólnego. Rewelacyjnie w tym wyścigu spisał się Robert Sroka, który sięgnął po tytuł II Vice Mistrza Małopolski w kategorii Orlik! Jeszcze  lepiej poradziła sobie Patrycja Lewandowska w gronie elity kobiet zdobywając tytuł Mistrzyni Małopolski!!!
   Kolejne powody do zadowolenia dali najmłodsi zawodnicy „Lubonia”, którzy uczestniczyli w wyścigach Mini Tour de Pologne. 3 sierpnia, pojawili się na starcie etapu w Cieszynie. Najpierw do rywalizacji przystąpili reprezentanci szkół podstawowych. W tej kategorii wiekowej najlepiej poradził sobie Jarosław Żur, który wywalczył drugie miejsce, Dawid Bala był 7, Łukasz Marszałek 34 a Barbara Buksa 61 (ósma wśród dziewcząt). Te indywidualne lokaty pozwoliły na zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Również drugie miejsce wywalczyła reprezentacja szkół gimnazjalnych w składzie: Kaja Karkula (druga wśród dziewcząt), Bartosz Dziadkowiec (12–ty), Dominik Burtan (20-ty), Michał Bal (23-ci), Szymon Byk (30-ty) i Jakub Kościelniak (42-gi). Jeszcze lepsze rezultaty osiągnęli ci młodzi zawodnicy drugiego dnia podczas etapu w Zakopanem. W kategorii szkół podstawowych Jarosław Żur stanął na najwyższym stopniu podium, Łukasz Marszałek był 6 a Barbara Buksa 16 (piąta wśród dziewcząt). Dało to pierwsze miejsce dla całej drużyny! W gronie gimnazjalistów ponownie druga z dziewcząt była Kaja Karkula, Dominik Burtan był 10, Bartosz Dziadkowiec 12, Szymon Byk 29, Michał Bal 31 a Jakub Kościelniak 33. Przełożyło się to na trzecią lokatę w klasyfikacji drużynowej a do pierwszej pozycji zabrakło jedynie 4 punktów!
   Praktycznie prosto z wyścigów szosowych zawodnicy „Lubonia” wrócili na trasy MTB. Okazją do tego była kolejna edycja Pucharu Szlaku Solnego, która rozegrana została 7 sierpnia w Orawce. Były to jednocześnie Mistrzostwa Małopolski MTB w kategoriach junior młodszy, juniorka młodsza, junior, orlik i masters. Na tych zawodach bardzo dobrze pokazali się zarówno najmłodsi jak i najstarsi reprezentanci „Lubonia”. W kategorii masters III znakomicie spisał się Józef Rabski stając na najwyższym stopniu podium. W tej samej kategorii Tadeusz Wacławik był szósty. W gronie mastersów II Bogusław Dziadkowiec zakończył rywalizację na 9 pozycji. W połączonej kategorii Orlik + Elita Mężczyzn Jakub Surówka był 7, Robert Sroka 14 a Paweł Wacławik 15. Tomasz Bal rywalizujący w silnie obsadzonej kategorii junior zajął bardzo dobrą 10 pozycję. Wśród juniorów młodszych Mateusz Filipec był 7 a Krystian Musielak 15. Piotr Pitek z powodu awarii roweru nie ukończył wyścigu. Z bardzo dobrej strony pokazali się również młodzicy – Dominik Burtan zakończył rywalizację na 8 miejscu, Bartosz Dziadkowiec był 15, a pierwszą dwudziestkę zamknęli Szymon Byk i Jakub Kościelniak. Jednak najlepiej wśród chłopców spisali się najmłodsi zawodnicy. Jarosław Żur w pięknym stylu zwyciężył w wyścigu żaków, Dawid Bala był 5 a Maciej Biedrończyk 7. Rywalizację chłopców w wieku 9-10 lat również zdominowali zawodnicy „Lubonia” – zwyciężył Łukasz Marszałek, drugi był Adam Pędzimąż a czwarty Krzysztof Polaniak.
   W rywalizacji kobiet w połączonej kategorii Juniorka + Kobiety open na starcie zabrakło Moniki Żur, która w tym czasie przebywała na Mistrzostwach Europy MTB. Warto wspomnieć, że w rywalizacji o europejski czempionat Monika zajęła wysokie 10 miejsce, będąc najlepszą z reprezentantek Polski. Natomiast na orawskiej trasie Patrycja Lewandowska zajęła 6 miejsce. Wynik byłby pewnie lepszy, gdyby Patrycja nie odczuwała skutków nocnej rywalizacji w kryterium ulicznym w Nowym Sączu. Swoją drogą spisała się tam znakomicie wygrywając swoją kategorię. W gronie juniorek młodszych Agnieszka Bal wywalczyła piątą pozycję a Justyna Latawiec była 8. Najlepiej z reprezentantek „Lubonia” spisała się Kaja Karkula, która okazała się bezkonkurencyjna w wyścigu młodziczek. Drugą na mecie zawodniczkę wyprzedziła o blisko 2 minuty. Pechowo natomiast zakończyła swój wyścig Barbara Buksa w gronie żaczek. Podczas jednego ze zjazdów zaliczyła groźnie wyglądający upadek przez kierownicę i mocno potłuczona dotarła do mety na 7 pozycji.
   Po dwutygodniowej przerwie zawodnicy „Lubonia” pojawili się na starcie IV edycji Pucharu Tarnowa, która rozegrana została 21 sierpnia na Górze św. Marcina. Już pierwsze starty przyniosły znakomite wyniki. Rywalizacja wśród kobiet została praktycznie zdominowana przez reprezentantki „Lubonia”. Kolejny raz znakomicie pojechała Kaja Karkula, która pewnie i z ogromną przewagą wygrała wyścig młodziczek. Miarą jej sukcesu niech będzie fakt, że Kaja uzyskała drugi czas spośród wszystkich kobiet tracąc jedynie 1 min. 11 sek. do najlepszej zawodniczki. Bardzo dobrze spisała się również Agnieszka Bal w gronie Kobiet II stając na drugim stopniu podium. Najstarszą kategorię Kobiet III wygrała natomiast Patrycja Lewandowska. Miejsce na podium wywalczyła również Barbara Buksa w rywalizacji żaczek, która sięgnęła po brązowy medal.
   Nie mniejsze sukcesy stały się udziałem męskiej reprezentacji „Lubonia”. Na najwyższym stopniu podium stanął Józef Rabski w kategorii Masters III. Miejsce na podium wywalczył również Bartosz Dziadkowiec w gronie młodzików, który uplasował się na trzeciej pozycji. W tej samej kategorii Dominik Burtan był 5. Z rywalizacji Żaków zwycięsko wyszedł Jarosław Żur pewnie sięgając po złoty medal. Brąz stał się udziałem Macieja Biedrończyka a na szóstym miejscu zakończył wyścig Dawid Bala. Całe podium stało się udziałem zawodników „Lubonia” w kategorii chłopców 9-10 lat. Zwyciężył po raz kolejny Łukasz Marszałek, Adam Pędzimąż był drugi a trzeci Krzysztof Polaniak.
   Na trasie Pucharu Tarnowa ponownie zabrakło Moniki Żur, która w tym samym czasie, przygotowując się do mistrzostw świata MTB, startowała we włoskim Val di Sole na finałowych zawodach pucharu świata. Monika potwierdziła swoją bardzo dobrą dyspozycję kończąc rywalizację na wysokiej 10 pozycji.
   Pozostaje jedynie pogratulować zawodnikom „Lubonia” wakacyjnych rezultatów i trzymać kciuki za jak najlepszy występ Moniki Żur na Mistrzostwach Świata.

Tekst: Marek Karkula

K.S. Luboń Skomielna Biała na szosie. Polanka Wielka - 16.07.11
Po udanych zawodach MTB w Skomielnej Białej zawodnicy K.S. „Luboń” postanowili tym razem ponownie sprawdzić się na szosie. Okazją do tego był wyścig ze startu wspólnego o Puchar Wójta Gminy Polanka Wielka, będący jednocześnie Mistrzostwami Małopolski w kategoriach młodzik, młodziczka, junior młodszy, juniorka młodsza i masters, rozegrany w sobotę 16 lipca. Na pętli liczącej 28,6 km ścigali się nie tylko zawodnicy z Małopolski lecz również z innych regionów Polski m. in. Łodzi, Gliwic, Imielina czy Głogowa. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała kolarskim zmaganiom a profil trasy choć nie całkiem górzysty do jednak powodował rozrywanie peletonu.
     Pierwsi na trasę wyruszyli juniorzy młodsi i młodzicy, w gronie których znalazł się Bartosz Dziadkowiec. Zawodnik „Lubonia”, dla którego był to dopiero pierwszy start w szosowym peletonie, radził sobie bardzo dobrze, przez większość część trasy utrzymując się w czołówce peletonu. Niestety na jednym ze zjazdów dopadł go pech – złapał tzw. „kapcia” co wykluczyło Bartka z dalszej rywalizacji. Tak więc początek zawodów nie był szczęśliwy dla klubu ze Skomielnej Białej.
     Kolejne starty przyniosły jednak wiele powodów do zadowolenia dla zawodników i sympatyków „Lubonia”. Na starcie ustawiły się wszystkie kategorie kobiece z Kają Karkula wśród młodziczek, Agnieszką Bal w gronie juniorek młodszych oraz Moniką Żur i Patrycją Lewandowską w połączonej kategorii juniorek + kobiety open. W tej najstarszej kategorii miłą niespodziankę sprawiła Monika Żur, która po pasjonującym finiszu pokonała wielokrotną Mistrzynię Polski na szosie Bogumiłę Matusiak. Monika minęła linię męty na drugiej pozycji a do najwyższego stopnia podium zabrakło jej niespełna pół koła !!! Na znakomitej 4 pozycji finiszowała również Patrycja Lewandowska co jest obiecującym prognostykiem przed czekającymi ją już w najbliższą sobotę Mistrzostwami Małopolski.
     Klątwę czwartej pozycji w szosowych wyścigach przełamała Agnieszka Bal. Wprawdzie w klasyfikacji generalnej zajęła 6 pozycję, to jednak był to trzeci czas wśród zawodniczek z naszego województwa. Tym samym, ku swojej ogromnej radości Agnieszka sięgnęła po tytuł II V-ce Mistrzyni Małopolski!!!
     Starsze koleżanki postawiły bardzo wysoko poprzeczkę Kai Karkula jednak reprezentantka „Lubonia” nie zamierzała odbiegać od ich osiągnięć. Dzielnie walczyła na całej trasie wyścigu i linię mety przekroczyła jako trzecia zawodniczka w gronie młodziczek. Był to jednocześnie drugi rezultat spośród dziewcząt z Małopolski. Dzięki temu Kaja sięgnęła po kolejny tytuł w przeciągu niespełna tygodnia. 10 lipca została Mistrzynią Małopolski MTB a teraz I V-ce Mistrzynią Małopolski na szosie ze startu wspólnego. Ta ambitna zawodniczka obiecuje, że postara się by to nie był koniec jej osiągnięć w tym sezonie.
     Po zakończeniu rywalizacji kobiet do zmagań przystąpili panowie w kategorii orlik + elita, junior oraz masters. Również w tych kategoriach bardzo dobrze pokazali się zawodnicy „Lubonia”. Tytuł II V-ce Mistrza Małopolski w kategorii Masters II po pokonaniu 57,2 km wywalczył Józef Rabski. Robert Sroka po przejechaniu 114,4 km uplasował się na bardzo dobrym 8 miejscu wśród orlików. Natomiast Jakub Surówka w gronie elity mężczyzn minął linię męty na 16 pozycji. Zarówno dla orlików jak i elity mężczyzn oraz juniorek i kobiet open Mistrzostwa Małopolski rozegrane zostaną 23 lipca więc sobotnie zawody były tylko „przetarciem” dla Roberta, Kuby, Moniki i Patrycji przed czekającymi ich zmaganiami o czempionat województwa.
Wszystkim zawodnikom „Lubonia” gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych w najbliższych zawodach.

Tekst: Marek Karkula

Zawodnicy „Lubonia” nie zawodzą u siebie - 10. 07.11
Miniona niedziela była okazją do rozegrania 3 edycji Pucharu Szlaku Solnego MTB. Tym razem kolarze górscy z całej Polski przyjechali do Skomielnej Białej, by powalczyć nie tylko o Puchar Wójta Gminy Lubień lecz również o punkty Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży MTB w kategorii junior młodszy i juniorka młodsza. Natomiast młodzicy i młodziczki rywalizowali dodatkowo o tytuł Mistrza Małopolski MTB.
     Organizator wyścigu, którym był K.S. „Luboń” Skomielna Biała, przygotował dla zawodników niezwykle wymagającą trasę. Główna pętla liczyła blisko 5 km a ponad 200 m przewyższenia, 2,5 km podjazdów oraz szybkie i techniczne zjazdy dają wyobrażenie o skali trudności tej trasy. W opinii wielu uczestników była ona trudniejsza nawet od tej, na której rywalizowano podczas Mistrzostw Polski MTB.
     Zawody zgromadziły na starcie rekordową liczbę 289 zawodników między innymi z Zielonej Góry, Białegostoku, Wałbrzycha, Legnicy czy rejonu Śląska. Licznie pojawili się również reprezentanci Małopolski. W tak licznym gronie znakomicie spisali się zawodnicy „Lubonia”, którzy nie zawiedli pokładanych w nich nadziei sprawiając wiele powodów do zadowolenia bardzo licznej rzeszy kibiców zgromadzonych na trasie wyścigu.
     Już pierwsze starty przyniosły sukcesy. Bartosz Dziadkowiec w wyścigu młodzików zajął znakomite 6 miejsce co było jednocześnie trzecim rezultatem spośród zawodników z Małopolski. Tym samym sięgnął on po tytuł II V-ce Mistrza Małopolski !!!. Biorąc pod uwagę, iż Bartosz dopiero 1 rok startuje w tej kategorii wiekowej, to ten wynik należy uznać za rewelacyjny. Jego klubowi koledzy tj. Jakub Kościelniak, Dominik Burtan i Szymon Byk zajęli miejsca zamykające drugą dziesiątkę (kolejno 19, 20 i 21 pozycja). O ogromnym pechu może natomiast mówić Agnieszka Bal, która rywalizowała w gronie juniorek młodszych. Agnieszka, która jechała na drugiej pozycji ze znaczną przewagą nad kolejną zawodniczką tuż za boksem technicznym złapała defekt i przez ponad 2 km musiała jechać z uszkodzonym kołem. Zawodniczka znana z woli walki straciła miejsce medalowe na 100 metrów przed metą!!! Ostatecznie zakończyła wyścig na 4 pozycji, które dało jej kolejne punkty do Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i pewny udział w finale tej imprezy, który rozegrany zostanie 31 lipca w Warszawie. W tej samej kategorii bardzo dobrze spisała się również Justyna Latawiec, która dojechała do mety na 11 pozycji. Dzięki temu wynikowi także ona wystartuje w warszawskim finale.
     O punkty Eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży walczył również Mateusz Filipiec. Niedzielny wyścig zakończył na 11 pozycji co w połączeniu z punktami z poprzednich eliminacji dało mu awans do wymarzonego finału w Warszawie. Pierwsze punkty zdobył również Krystian Musielak, który był 25. Jest to jednak za mało,  by wystartować w Warszawie. Prawa udziału w finale nie wywalczył również Piotr Pitek, który w niedzielę był 35 w gronie 44 zawodników.
     Kolejny bardzo dobry wynik zanotował Tomasz Bal w kategorii junior. Reprezentant „Lubonia” zameldował się na mecie na 10 pozycji. Był to jednocześnie trzeci wynik spośród zawodników z Małopolski. Można jedynie żałować, iż nie był to wyścig o czempionat województwa, gdyż wtedy kolejny tytuł padłby łupem klubu ze Skomielnej Białej.
     Pech nie ominął również kolejnego zawodnika „Lubonia” tj. Roberta Sroki, który rywalizował w połączonej kategorii orlik + elita. Robert jechał na znakomitej 5 pozycji – niestety uszkodził łańcuch co wyeliminowało go z dalszej rywalizacji. Drugi z zawodników „Lubonia” Jakub Surówka finiszował na 14 miejscu.
     Z dobrej strony pokazali się również najstarsi reprezentanci „Lubonia”. Tadeusz Wacławik był 6 w kategorii masters III a Bogusław Dziadkowiec  8 w gronie mastersów II.
     Także panie w połączonej kategorii juniorka + kobiety open dały powody do zadowolenia sympatykom „Lubonia”. Na drugi stopień podium „wjechała” juniorka Monika Żur, która ustąpiła tylko startującej już elicie w kobiet Katarzynie Solus-Miśkowicz. Monika straciła do zwyciężczyni tylko 1 minutę. Wynik mógł być jeszcze lepszy, gdyby Monika nie musiała na trasie borykać się z kłopotami technicznymi z kołami swojego roweru. Bardzo dobre 8 miejsce w tej samej kategorii zajęła również Patrycja Lewandowska, dla której, jak sama przyznała, był to najbardziej trudny i wymagający wyścig w tym sezonie.
     O trudności trasy może świadczyć fakt, że decyzją sędziowską dziewczyny w kategorii młodziczka rywalizowały na skróconej trasie omijającej najtrudniejsze odcinki. Decyzja sędziów okazała się słuszna, gdyż niektóre zawodniczki miały ogromne problemy z pokonaniem nawet tej zmodyfikowanej trasy. Z trudnościami trasy najlepiej poradziła sobie Kaja Karkula, która nie dała szans rywalkom wygrywając z ponad minutową przewagą nad kolejną zawodniczką. Tym samym Kaja sięgnęła po tytuł Mistrzyni Małopolski MTB !!!
      Na zakończenie rozegrane zostały wyścigi dla dzieci. Również w tych kategoriach reprezentanci „Lubonia” licznie stawali na podium i zdobywali czołowe lokaty. W gronie żakow (11-12 lat) na drugiej pozycji finiszował Jarosław Żur, trzeci był Maciej Biedrończyk a czwarty Dawid Bala. W tej samej kategorii w gronie dziewczynek 8 była Barbara Buksa.
     Na podium wskoczyli również chłopcy w kategorii 9-10 lat. Zwyciężył Łukasz Marszałek a brązowy medal zawisł na szyi Krzysztofa Polanicka. W pierwszej szóstce znalazł się również Adam Pędzimąż, który finiszował na 5 pozycji. Patrząc na sukcesy tych najmłodszych zawodników „Lubonia” można być spokojnym o przyszłość tego klubu.
     Zawodnikom „Lubonia” gratulujemy osiągniętych rezultatów a szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, bez których przeprowadzenie tych zawodów nie byłoby możliwe.

Tekst: Marek Karkula

Kolejny tytuły dla K.S. Luboń Skomielna Biała  - 29.06.11
Jeszcze nie przebrzmiały echa Mistrzostw Polski LZS w Nowym Sączu a reprezentanci K.S. Luboń Skomielna Biała ponownie sięgnęli po mistrzowskie tytuły. Tym razem areną kolarskich zmagań były Dwory koło Oświęcimia gdzie rozegrane zostały szosowe Mistrzostwa Małopolski w jeździe indywidualnej na czas i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek i Młodzików w tej samej konkurencji. Najmłodsi adepci kolarstwa tj. młodzicy, młodziczki i juniorki młodsze rywalizowali na pętli o długości 5 km a pozostali zawodnicy na dystansie ponad dwa razy dłuższym tj. 11,4 km. Deszczowa pogoda trochę postraszyła zawodników jednak same zawody przebiegły już w sprzyjających warunkach, chociaż wiejący wiatr nieco utrudniał jazdę.
Na starcie tych zawodów pojawiła się tym razem skromniejsza reprezentacja „Lubonia” licząca 7 zawodników, którzy jednak przysporzyli sobie i sympatykom kolejnych powodów do zadowolenia.
Znakomicie spisała się wśród młodziczek Kaja Karkula, która sięgnęła po tytuł I V-ce Mistrzyni Makroregionu tracąc do najwyższego stopnia podium niecałe 2 sekundy! Zapewniła sobie tym jednocześnie trumf w rywalizacji wojewódzkiej i tytuł Mistrzyni Małopolski.
Świetnie poradziła sobie również Patrycja Lewandowska w połączonej kategorii juniorka + elita kobiet. Patrycja po złotym medalu Mistrzostw Polski LZS wywalczonym w niedzielę tym razem sięgnęła po tytuł II V-ce Mistrzyni Małopolski.
Tuż za podium Mistrzostw Małopolski znaleźli się natomiast pozostali reprezentanci „Lubonia”. Agnieszka Bal w kategorii juniorek młodszych uplasowała się na 4 pozycji tracąc do podium mniej niż mrugnięcie powieką tj. 0,58 sekundy! Również na 4 miejscu zakończył rywalizację Józef Rabski w kategorii masters II. Robert Sroka był 5 w wyścigu orlików natomiast w rywalizacji młodzików 11 lokatę zajął Bartosz Dziadkowiec, dla którego był to dopiero pierwszy start w wyścigu szosowym.
Osiągniętymi rezultatami zawodnicy „Lubonia” potwierdzili aspiracje sięgania po najwyższe laury nie tylko w wyścigach MTB lecz również w kolarstwie szosowym, za co należą się im gratulacje i wyrazy uznania.

Tekst: Marek Karkula

Ozłocony K.S. Luboń Skomielna Biała - 26.06.11
Cztery z sześciu tytułów Mistrzów Polski MTB Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe padły łupem zawodników „Lubonia” Skomielna Biała podczas zawodów rozegranych 26 czerwca.
Mistrzostwa Polski LZS rozegrane zostały w ramach II edycji Pucharu Szlaku Solnego w Nowym Sączu w sąsiedztwie Miasteczka Galicyjskiego. Organizatorzy przygotowali ciekawą trasę z wymagającymi podjazdami, szybkimi zjazdami i kilkoma technicznymi elementami. Uczestnikom dopisała aura a ponieważ większa część trasy zlokalizowana była w Lasku Falkowskim to grzejące słońce nie dawało się nazbyt we znaki zawodnikom.
     Najpierw po złoty krążek sięgnęła Agnieszka Bal w wyścigu juniorek młodszych a jej klubowa koleżanka Justyna Latawiec zakończyła mistrzostwa na czwartej pozycji. W wyścigu juniorek mistrzostwo wywalczyła Monika Żur, która tym samym obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Orawce. Tytuł Mistrzyni Polski LZS przypadł również w udziale Patrycji Lewandowskiej w kategorii kobiet U-23. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw stanął również Robert Sroka w kategorii mężczyzn U-23, dla którego był to dopiero trzeci start w zawodach MTB (w minionych latach zawodnik ścigał się na szosie). W tej samej kategorii Paweł Wacławik został sklasyfikowany na 6 miejscu. Na 6 miejscu został również sklasyfikowany Tomasz Bal w kategorii junior, a Mateusz Filipiec ukończył mistrzowską rywalizację w kategorii junior młodszy na 8 pozycji. Piotr Pitek natomiast zakończył rywalizację na 16 pozycji. Te osiągnięcia zaowocowały drugim miejscem „Lubonia” w klasyfikacji klubowej mistrzostw.
     Na tym nie koniec sukcesów zawodników ze Skomielnej Białej podczas niedzielnych zawodów. Również młodsi zawodnicy dali powody do zadowolenia w wyścigach II edycji Pucharu Szlaku Solnego. Kolejne zwycięstwo w kategorii młodziczek zanotowała Kaja Karkula, która tym samym umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Znakomicie spisał się również Bartosz Dziadkowiec w kategorii młodzik, który wywalczył 3 miejsce na podium. Jego klubowi koledzy Szymon Byk i Jakub Kościelniak zameldowali się na mecie odpowiednio na 14 i 15 miejscu. W wyścigu żaków Jarosław Żur stanął na drugim a Dawid Bala na trzecim stopniu podium. Wśród dziewcząt w tej samej kategorii wiekowej Barbara Buksa finiszowała na czwartej pozycji. Całe podium zdobyli natomiast zawodnicy „Lubonia” w kategorii chłopców 9-10 lat. Zwyciężył Łukasz Marszałek przed Adamem Pędzimąż i Krzysztofem Polaniak. Bardzo dobrze zaprezentowali się również najstarsi reprezentanci Skomielnej Białej. Znakomite 3 miejsce w kategorii Masters III wywalczył Józef Rabski a Tadeusz Wacławik był 5. Bogusław Dziadkowiec w kategorii Masters II zajął 9 miejsce. Natomiast Jakub Surówka w połączonej kategorii orlik + elita dzięki 6 pozycji w niedzielnym wyścigu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
     Wszystkim zawodnikom K.S. Luboń Skomielna Biała należą się wyrazy uznania za ducha walki i gratulacje za osiągnięte rezultaty.

Tekst: Marek Karkula

K.S. „Luboń” Skomielna Biała na Mistrzostwach Polski MTB - 19.06.11
Trzykrotnie stawali na podium reprezentanci „Lubonia” Skomielna Biała podczas Mistrzostw Polski MTB rozegranych  w dniach 17-19 czerwca 2011 roku w Kielcach.
Trasa tegorocznego czempionatu zlokalizowana została na stoku narciarskim na górze Pierścienica. Wyczerpujące podjazdy i szybkie zjazdy mocno dały się we znaki wszystkim uczestnikom. Na starcie pojawili się wszyscy najlepsi polscy kolarze górscy z aktualną mistrzynią świata Mają Włoszczowską i wielokrotnym Mistrzem Polski Markiem Galińskim na czele. Tam gdzie wielkie wyzwania, tam i kolarze ze Skomielnej Białej.
     Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek od wyścigu o drużynowe mistrzostwo Polski. Debiutująca w tej konkurencji reprezentacja „Lubonia” w składzie: Jakub Surówka, Tomasz Bal, Patrycja Lewandowska i Robert Sroka ukończyła rywalizację na 14 pozycji, co było jednocześnie najlepszą lokatą klubu z Małopolski.
     Kolejny dzień mistrzostw przyniósł wiele powodów do radości dla zawodników ze Skomielnej Białej. Na dobry początek po Puchar Prezesa PZKol. sięgnęła Kaja Karkula w wyścigu młodziczek. Zawodniczka „Lubonia” już na początku wyścigu objęła prowadzenie, które na chwilę utraciła w wyniku kłopotów z rowerem. Po uporaniu się z problemami technicznymi szybko odrobiła straty i z coraz większą przewagą pewnie zmierzała po zwycięstwo w tym wyścigu. Do mety dotarła z przewagą 1 min. 40 sek. nad drugą zawodniczką. W równolegle rozgrywanym wyścigu młodzików dzielnie radził sobie Bartosz Dziadkowiec. Zawodnik „Lubonia” rozpoczął bardzo ambitnie i długo utrzymywał się w pierwszej 10 wyścigu. Jednak w końcówce trochę zabrakło sił i ostatecznie zakończył rywalizację na bardzo dobrej 13 pozycji.
     Kolejne podium dla „Lubonia” zdobyła Agnieszka Bal w wyścigu juniorek młodszych. Agnieszka rozpoczęła bardzo dobrze i na pierwszy podjazd wjechała na drugiej pozycji. Niestety w wyniku kolizji z inną zawodniczką zaliczyła upadek co kosztowało ją kilka pozycji. Zawodniczka znana z ogromnej woli walki ruszyła do odrabiania strat i już na pierwszym okrążeniu wróciła na pozycję v-ce liderki. Agnieszka kontynuowała swoją pogoń za pierwszą zawodniczką jednak do złotego medalu i Pucharu Prezesa PZKol. zabrakło jej jedynie 16 sekund !
     Dwie minuty przed juniorkami młodszymi na trasę wyruszyli juniorzy młodsi z reprezentantem „Lubonia” Mateuszem Filipcem. W tym silnie obsadzonym wyścigu Mateusz uplasował się na 14 pozycji w gronie 40 zawodników. Biorąc pod uwagę, że Mateusz dopiero pierwszy rok startuje w tej kategorii, to z optymizmem można podchodzić do jego kolejnych startów.
Drugi dzień mistrzostw przyniósł również rozstrzygnięcia wśród mastersów. W tym gronie w kategorii masters III barwy „Lubonia” reprezentował Józef Rabski. Na wymagającej trasie wywalczył 5 lokatę.
     Tytułu Mistrzów Polski w najważniejszych kategoriach rozdane zostały w niedzielę. Również ten dzień dał powody do radości zawodnikom ze Skomielnej Białej. Po tytuł Mistrzyni Polski w kat. juniorka sięgnęła Monika Żur. Tym razem wyścig nie miał takiej dramaturgii jak w przypadku jej młodszych koleżanek. Monika objęła prowadzenie już na starcie i z okrążanie na okrążenie powiększała przewagę nad rywalkami, które toczyły między sobą walkę o drugą pozycję. Ostatecznie reprezentantka „Lubonia” zameldowała się na mecie z przewagą 2 min. 45 sek. nad drugą zawodniczką. Tym samym Monika obroniła tytuł wywalczony przed rokiem w Wałbrzychu.
     W wyścigu kobiet Patrycja Lewandowska, odczuwająca skutki piątkowej sztafety, osiągnęła 14 rezultat co dało jej 6 pozycję w kat. U-23. Sztafeta dała się również we znaki Jakubowi Surówka, który w wyścigu elity mężczyzn zajął 57 lokatę. Robert Sroka finiszował dwie pozycje wyżej, co dało mu 29 miejsce w kategorii U-23.
Wszystkim zawodnikom K. S. „Luboń” Skomielna Biała należą się ogromne gratulacje za wolę walki i osiągnięte rezultaty.

Tekst: Marek Karkula

Nie tylko po bezdrożach - 5.06 i 15.06.11
Nasz klub specjalizuje się wprawdzie w kolarstwie górskim jednak od czasu do czasu nasi zawodnicy z powodzeniem startują również na szosie.
     5 czerwca w Spytkowicach odbyła się pierwsza edycja kolarskiego Pucharu Podhala na szosie. Wyścig rozgrywany był w indywidualnej jeździe na czas. Na starcie pojawiło się 53 zawodników z małopolski oraz śląska, jak również liczna grupa zawodników z Podhala.
     Nasze barwy reprezentowało dwóch zawodników - Jakub Surówka oraz Józef Rabski. Obydwaj pojechali bardzo dobrze zajmując wysokie lokaty w czołówce. W kategorii Open Jakub dojechał 3 ze stratą zaledwie 1:13 min do zwycięzcy, wygrywając w kategorii M1.
Na ósmej pozycji Open finiszował Józef Rabski, który w kategorii M3 zajął bardzo wysokie drugie miejsce!!! Przed zawodnikami start  jeszcze w 3 edycjach, w których uzyskane czasy po zsumowaniu dadzą wynik w klasyfikacji generalnej.
     Najmłodsi nasi reprezentanci uczestniczyli natomiast w kryterium "O Srebrny Pierścień Krakowa", które odbyło się 15 czerwca poprzedzając rozpoczęcie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na rundzie wokół krakowskiego runku bardzo dobrze zaprezentował się Adam Pędzimąż w kategorii 9-10 lat finiszując na 2 miejscu. W tej samej kategorii nasz nowy zawodnik Łukasz Marszałek był trzeci a Krzysztof Polaniak - czwarty. W kategorii żak Jarosław Żur ukończył rywalizację na drugiej pozycji a Dawid Bala był czwarty. Również na czwartej pozycji finiszował Bartosz Dziadkowiec w kategorii młodzik.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągniętych rezultatów.

Tekst pobrany ze strony klubu

K.S. "Luboń" Skomielna Biała na szczycie Jeleniej Góry - 5.06.11
Zawodnicy K.S. „Luboń” Skomielna Biała aż czterokrotnie stawali na podium w klasyfikacji generalnej Plus Grand Prix MTB podczas finału rozegranego w miniony weekend w Jeleniej Górze. Zawody zgromadziły na starcie światową czołówkę kolarstwa górskiego z aktualną mistrzynią świata Mają Włoszczowską na czele. W tym doborowym towarzystwie znalazła się również 7-ka reprezentantów „Lubonia”. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż K.S. „Luboń” Skomielna Biała jest jedynym klubem, którego zawodnicy czterokrotnie stawali na podium w klasyfikacji generalnej całego cyklu Plus Grand Prix MTB.
     W niedzielę przy pięknej słonecznej pogodzie na malowniczo położonych wzgórzach Paulinum i Partyzantów rozegrane zostały wyścigi decydujące o klasyfikacji końcowej Plus Grand Prix MTB. Tradycyjnie już jak pierwsi do rywalizacji przystąpili młodzicy i młodziczki. Barwy „Lubonia” reprezentowali Bartosz Dziadkowiec i Kaja Karkula, która stanęła przed ogromną szansą sięgnięcia po tryumf w klasyfikacji generalnej. Kaja nie zmarnowała swojej szansy. Wprawdzie nieco przegapiła start i po rundzie rozjazdowej zajmowała dopiero 6-tą pozycję, to jednak nie zrażona tym przystąpiła do odrabiania strat wyprzedzając kolejne zawodniczki. Do sięgnięcia po zwycięstwo w tym wyścigu zabrakło jednak trochę dystansu i zajęła ostatecznie trzecie miejsce ustępując jedynie dwóm zawodniczkom z Czech. Jednak dzięki wcześniejszemu zwycięstwu w Nałęczowie obroniła pozycję liderki i mogła cieszyć się z ostatecznego sukcesu i miejsca na pierwszym stopniu podium w klasyfikacji generalnej.
Trochę mniej szczęścia miał Bartosz Dziadkowiec, który na jednym ze zjazdów złapał defekt opony i przez niemal połowę okrążenia musiał biec z rowerem co kosztowało go kilka pozycji. Po zmianie koła Bartosz wrócił do rywalizacji dojeżdżając do mety na bardzo dobrej 11-tej pozycji, co w klasyfikacji generalnej dało mu znakomite 9-te miejsce. Na podkreślenie zasługuje, że jest to dopiero pierwszy rok startów tego utalentowanego zawodnika w tej kategorii wiekowej.
     Również bardzo silną obsadę miał wyścig juniorów młodszych, w gronie których wystartował Mateusz Filipiec. Także on jest debiutantem w tej kategorii wiekowej a 15-ta lokata w tym wyścigu dała mu ostatecznie 19-te miejsce w klasyfikacji generalnej.
     Bardzo emocjonujący przebieg miał wyścig juniorek młodszych z reprezentantką „Lubonia” Agnieszką Bal, która toczyła zaciętą rywalizację o 2-gie miejsce. Agnieszka wykazała się ogromną wolą walki. Nie dość, że miała upadek na jednym z niebezpiecznych zjazdów, to jeszcze borykać się musiała z awarią roweru, co kosztowało ją stratę pozycji. Po uporaniu się z rowerem rzuciła się do odrabiania strat i ostatecznie dojechała do mety na trzeciej pozycji. Sprawiła tym sobie ogromną radość, gdyż zapewniła sobie również trzeci stopień na podium w klasyfikacji generalnej.
     Znakomicie pojechała Monika Żur w wyścigu juniorek. Powracająca do pełnej dyspozycji Monika wręcz rozgromiła swoje rywalki. Prowadząc od samego startu niezagrożona wjechała na metę  wyprzedzając drugą zawodniczkę o blisko 2 minuty. Tym samym powetowała sobie występ w Nałęczowie i zapewniła dla „Lubonia” kolejne podium w klasyfikacji generalnej stając na jego drugim stopniu.
     Kolejny niezwykle udany występ zaliczyła również Patrycja Lewandowska w kategorii kobiet U-23. Na niezmiernie wymagającej trasie w Jeleniej Górze Patrycja sięgnęła po najniższy stopień podium, co w klasyfikacji generalnej dało jej drugie miejsce. Zawodniczka bardzo dobrze poradziła sobie również dzień wcześniej podczas sprintów rozgrywanych wokół Placu Ratuszowego. W eliminacjach uzyskała 10 czas w gronie elity kobiet co dało jej prawo startu w ćwierćfinałach. W biegu decydującym o awansie do finału zmierzyła się z Magdaleną Sadłecką i Katarzyną Solus-Miśkowicz. Patrycja rozpoczęła bez kompleksów i objęła prowadzenie, jednak ostatecznie musiała uznać wyższość bardziej doświadczonych rywalek.
     Bardzo pechowo zakończył się natomiast udział w zawodach dla młodzika Dominika Burtana. Dominik na treningu przed wyścigiem miał upadek i złamał rękę co wykluczyło go z rywalizacji. Zawodnikowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Wszystkim zawodnikom K.S. „Luboń” Skomielna Biała należą się wyrazy uznania za ducha walki oraz gratulacje z osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula

Plus Grand Prix MTB w Nałęczowie - 29.05.11
Nałęczów stał się w miniony weekend stolicą kolarstwa górskiego w Polsce. Najpierw w sobotę rozegrana została kolejna edycja maratonu Skandia, która zgromadziła na starcie liczne grono uczestników. Natomiast w niedzielę odbyła się pierwsza w tym roku edycja Plus Grand Prix MTB – najbardziej prestiżowych zawodów cross country w Polsce. Właśnie ta druga impreza była celem zawodników K.S. „Luboń” Skomielna Biała, którzy pojawili się na starcie w prawie każdej kategorii. Reprezentacja „Lubonia”, choć nie tak liczna jak zwykle, to jednak przysporzyła swojemu klubowi powody do zadowolenia.
     Niedzielną rywalizację utrudnił deszcz, który padał w noc poprzedzającą zawody i nie rozpieszczał zawodników, którzy rano pojawili się na trasie wyścigu. Nie zrażeni pogodą do walki o jak najlepsze lokaty w pierwszej kolejności przystąpili młodzicy i młodziczki. W tych kategoriach K.S. „Luboń” reprezentowała dwójka zawodników tj. Bartosz Dziadkowiec oraz Kaja Karkula. Bardzo dobrze w gronie 25-ciu młodzików poradził sobie Bartosz Dziadkowiec, który w swoim debiucie na tej imprezie wywalczył znakomite 9 miejsce. Ogromne powody do radości dała również sobie oraz klubowi Kaja Karkula, która okazała się bezkonkurencyjna w wyścigu młodziczek. Kaja objęła prowadzenie na rundzie rozjazdowej i na rundę zasadniczą wjechała na czele czteroosobowej grupki. Na jednym z podjazdów zyskała kilkumetrową przewagę, którą następnie systematycznie powiększała. Na metę wjechała niezagrożona z 18-to sekundową przewagą nad drugą zawodniczką.
     Następnie na linii startu ustawili się juniorzy i juniorzy młodsi również z dwójką reprezentantów „Lubonia” tj. Tomaszem Bal i Mateuszem Filipcem. Te dwie kategorie zgromadziły na starcie największą liczbę uczestników – łącznie 74 zawodników. W silnie obsadzonym wyścigu juniorów bardzo dobrze poradził sobie Tomasz Bal zajmując 28 miejsce. Nie gorzej spisał się również Mateusz Filipiec w gronie juniorów młodszych. Przy międzynarodowej obsadzie zajął bardzo dobre 15 miejsce zyskując tym samym cenne punkty do klasyfikacji generalnej całego cyklu Plus Grand Prix MTB.
     Kolejne powody do zadowolenia dały zawodniczki „Lubonia” w kategoriach juniorka młodsza, juniorka i kobiety U-23. Dziewczyny przystąpiły do rywalizacji już w promieniach słońca, które pomału osuszały trasę wyścigu. Nieco pechowo zaczął się wyścig dla Agnieszki Bal w juniorkach młodszych, która na rudzie rozjazdowej straciła kilka pozycji. Nie zrażona tym Agnieszka zaczęła systematycznie odrabiać straty, by ostatecznie zakończyć wyścig na znakomitej 3 pozycji. Do drugiego stopnia podium zabrakło jej na finiszu 1 sekundy!. Międzynarodową obsadę miał także wyścig juniorek, który zgromadził również na starcie całą polską czołówkę. Wyścig miała bardzo emocjonujący przebieg – kolejność w czołówce zmieniała się na każdym okrążeniu. Ostatecznie Monika Żur, borykająca się na trasie z drobnymi kłopotami, zakończyła rywalizację na bardzo dobrym 5 miejscu tracąc do podium około jednej minuty. Trochę niecodzienny miał natomiast przebieg wyścig kobiet w kategorii U-23. Patrycja Lewandowska już na samym początku uplasowała się na trzeciej lokacie i na tej pozycji pokonywała kolejne rundy z bezpieczną przewagą nad kolejną zawodniczką. Wjeżdżając na metę została przywitana przez spikera zawodów jako trzecia zawodniczka w kategorii U-23. Jakież było jej zdziwienie, kiedy udając się na dekorację otrzymała informację, że zajęła czwarte miejsce. W wyniku jakiegoś nieporozumienia zawodniczka z Ukrainy Iryna Slobodyan mylnie została zakwalifikowana do elity kobiet. Po sprostowaniu została przesunięta do kategorii U-23 spychając Patrycję na czwarte miejsce.
     Wszystkim zawodnikom K.S. „Luboń” Skomielna Biała należą się wyrazy uznania za ducha walki oraz gratulacje z osiągniętych rezultatów.
Komplet wyników z Nałęczowa na: http://2011.grandprixmtb.pl/

Tekst: Marek Karkula

Dwa weekendy - 5 wyścigów K.S. "Luboń" Skomielna Biała
Intensywnie upłynęły zawodnikom K.S. "Luboń" Skomielna Biała ostatnie dwa weekendy. Wobec braku wyścigów XC w naszym rejonie postanowili sprawdzić się gdzie indziej.
     W niedzielę 15 maja w niemieckim Saalhausen obyła się druga edycja zawodów zaliczanych do Bundesligi MTB. Na starcie tej imprezy pojawiła się Monika Żur w kategorii juniorka finiszując na bardzo dobrej 8 pozycji. Zawodniczka "Lubonia" zdobyła w ten sposób kolejne doświadczenia na zagranicznych trasach. Tego samego dnia dwaj juniorzy tj. Tomasz Bal i Maciej Bielak przystąpili do rywalizacji na dystansie Medio maratonu Skandia, który rozegrany został w Krakowie. Biorąc pod uwagę, iż był to ich pierwszy start w takiej imprezie miejsca odpowiednio 9 i  13 w kategorii M-1 należy uznać za bardzo dobre.
     Nie mniej pracowita była kolejna niedziela tj. 22 maja. W tym dniu zawodnicy K.S. "Luboń" pojawili się aż na trzech wyścigach.
W Poznaniu na trasie Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim walczyła orliczka Patrycja Lewandowska. W sobotę odbył się wyścig jazdy indywidualnej na czas, na jedno okrążenie, które miało na celu ustawić zawodników na linii startu w niedzielę, do wyścigu ze startu wspólnego. Patrycja w rywalizacji z bardzo silną konkurencją poradziła sobie bardzo dobrze zajmując zarówno w sobotę jak i w niedzielę 5 miejsce. Wraz z koleżankami z AZS AWF Kraków sięgnęła jednocześnie po srebrny medal drużynowo.
     Równie udanie zakończyły się występy zawodników "Lubonia" w dwóch pozostałych wyścigach.
Do Tarnowa na 2 eliminację Pucharu Tarnowa udała się 7-mio osobowa ekipa. W wyścigu w kategorii masters III miejsce na 3 stopniu podium wywalczył Józef Rabski. Powody do zadowolenia dali również juniorzy tj. Tomasz Bal i Maciej Bielak, którzy znaleźli się w pierwszej szóstce odpowiednio na 5 i 6 miejscu. Najwięcej satysfakcji dostarczyli natomiast najmłodsi zawodnicy. Swoje wyścigi pewnie wygrali Barbara Buksa w kategorii żaczek oraz Jarosław Żur również w kategorii żak. W tej samej kategorii na 3 miejscu rywalizację zakończył Maciej Biedrończyk a Dawid Bala był 4.
     Liczniejsza grupa zawodników "Lubonia" licząca 12 osób zawitała do pięknej Doliny Będkowskiej na trasę XII Jurajskiego Wyścigu w Kolarstwie Górskim, zaliczanego do challangu Małopolskiego Związku Kolarskiego. Już pierwsze starty przyniosły nadspodziewane sukcesy. W kategorii juniorek młodszych po najwyższe podium sięgnęła Agnieszka Bal a Justyna Latawiec ukończyła rywalizację na 9 miejscu. Również młodziczka Kaja Karkula po pasjonującym finiszu ukończyła swój wyścig na pierwszym miejscu. Kolejne podium dorzucił Bartosz Dziadkowiec, który zwyciężył w kategorii młodzik. Również pozostali młodzicy tj. Szymon Byk i Jakub Kościelniak spisali się bardzo dobrze zajmując odpowiednio 6 i 7 miejsce. W kolejnych wyścigach znakomicie zaprezentowali się kolejni zawodnicy "Lubonia". Monika Żur pewnie wygrała wyścig juniorek wyprzedzając drugą zawodniczkę o prawie 5 minut. Powracający do zdrowia po złamaniu palca Mateusz Filipiec zakończył wyścig juniorów młodszych na 6 miejscu. W tym samym wyścigu na 10 pozycji finiszował Krystian Musielak. Bogusław Dziadkowiec w kategorii mężczyzn powyżej 30 lat zajął bardzo dobre 15 miejsce ścigając się z zawodnikami młodszymi o blisko 20 lat. Bardzo dobry występ zanotował również Jakub Surówka w kategorii elita, który ukończył swój wyścig na 4 pozycji.
Ogromnie pechowo natomiast zakończył się wyścig dla młodzika Michała Bal. Tuż po starcie jeden z uczestników zahaczył o jego rower w wyniku czego Michał przewrócił się i złamał nadgarstek. Zawodnik musiał przejść operację w dziecięcym szpitalu w Prokocimiu. Michałowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
     Na wyrazy szczególnego uznania i wdzięczności zasługują w tym miejscu Państwo Ewa i Ryszard Ceremon, którzy w tej trudnej dla klubu "Luboń" sytuacji bez wahania zaoferowali swoją pomoc udając się wraz z Michałem do szpitala a następnie pomagali w kwestiach transportowych. W imieniu wszystkich zawodników i sympatyków "Lubonia" składamy Państwu Ceremon serdeczne podziękowania.

Tekst: Marek Karkula

Puchar Szlaku Solnego - Wieliczka 8.05.11
Wyścigiem w Podstolicach koło Wieliczki rozpoczął się w niedzielę 8 maja 2011 roku cykl zawodów MTB o „Puchar Szlaku Solnego”. Impreza ta, w ramach której zaplanowanych jest 6 wyścigów, jest czołową imprezą w Polsce a na pewno jedną z najważniejszych w rejonie Polski południowej. Na starcie w Podstolicach nie mogło zatem zabraknąć reprezentantów K.S. „Luboń” Skomielna Biała.
     Deszczowa noc poprzedzająca zawody praktycznie pokrzyżowała plany organizatorów. Trasa wyścigu, sama w sobie bardzo atrakcyjna i widowiskowa, zamieniła się  dla większości zawodników w drogę przez mękę. Błotnista maź oklejająca wszystkie części rowerów skutecznie uniemożliwiła jazdę. „Odchudzone” rowery ważące normalnie około 10 kg już po kilkudziesięciu metrach zamieniały się w około 30 kg monstra. Tak więc rywalizacja przybrała formę walki samego z sobą i ciężarem roweru a nie z przeciwnikami.
     Jako pierwsi doświadczyli tego młodzicy, młodziczki oraz juniorki młodsze. Ci jedni z najmłodszych zawodników wykazali się ogromnym hartem ducha oraz wolą walki i dzielnie ciągnęli swoje rowery do mety. W tym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy „Lubonia”. Wśród młodziczek na pierwszym miejscu do mety dotarła Kaja Karkula, która wyprzedziła drugą zawodniczkę o ponad 10 minut. W gronie młodzików dzielnie radzili sobie Bartosz Dziadkowiec i Michał Bal, którzy ukończyli zawody odpowiednio na 8 i 9 miejscu. Wśród juniorek młodszych Justyna Latawiec była 6 a Agnieszka Bal zakończyła rywalizację na 9 miejscu. Osiągnięcie mety w tej grupie startowej zajęło zwycięzcom ponad 25 minut, gdy w normalnych warunkach pokonanie tej trasy zajmuje około 12 minut.
     Widząc sytuację organizatorzy zdecydowali się na zmianę przebiegu trasy i jej skrócenie. Skrócono również kolejne wyścigi chcąc jedynie, by zawody w ogóle zostały dokończone. Jednak mimo tych zabiegów część zawodników zrezygnowała ze startu i wycofała się z wyścigu.
     Po zmianie trasy do rywalizacji przystąpili juniorzy młodsi oraz najstarsi zawodnicy czyli mastersi. W tym gronie najlepiej z zawodników „Lubonia” zaprezentował się Józef Rabski w kategorii Masters III, który zakończył wyścig na 3 miejscu. W gronie juniorów młodszych Krystian Musielak był 16 a Piotr Pitek 19.
     W kolejnym bloku startowym na linii startu pojawili się orlicy i elita mężczyzn, juniorzy oraz juniorki i elita kobiet. W połączonej kategorii orlicy + elita mężczyzn bardzo dobrze poradził sobie Jakub Surówka,  który zakończył rywalizację na 7 miejscu. Natomiast Bartosz Ponichtera, powracający po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją, ukończył wyścig na 9 lokacie. W silnie obsadzonym gronie juniorów Maciej Bielak był 12 a Tomasz Bal 16. Kolejne dobre występy zanotowały również Monika Żur, która w połączonych kategoriach juniorki + kobiety open zajęła 4 miejsce a Patrycja Lewandowska zakończyła rywalizację na 6 pozycji.
Tradycyjnie na zakończenie rozegrane zostały wyścigi dla dzieci, które również okazały się szczęśliwe dla zawodników K.S. „Luboń” Skomielna Biała. Wśród chłopców w kategorii żak Dawid Bala zajął 5 miejsce a w kategorii 9-10 lat Adam Pędzimąż sięgnął po najniższy stopień podium. W gronie dziewcząt w kategorii żaczka również na 3 stopniu podium stanęła Barbara Buksa.
Wszystkim zawodnikom, którzy przystąpili do rywalizacji należą się słowa podziwu i uznania. Zawodnikom K.S. „Luboń” Skomielna Biała składamy gratulacje z osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkula

Zielona Góra - 1.05.11
Nie dla wszystkich 1 maja był dniem wolnym. Pracujący dzień mieli bowiem kolarze górscy, którzy w minioną niedzielę rywalizowali w ogólnopolskim wyścigu MTB o Puchar Prezydenta Zielonej Góry. Była to jednocześnie 2 eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na starcie pojawiła się czołówka polskich klubów, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów K.S. „Luboń” Skomielna Biała.
     Zawodnikom przyszło zmierzyć się nie tylko z rywalami lecz również z trudną technicznie, bo piaszczystą trasą – a wszystko to w gorących promieniach wiosennego słońca. „W tak pięknych okolicznościach przyrody…” – jak przekonywał Stanisław Tym w kultowym już „Rejsie” – najlepiej z reprezentantów K.S. „Luboń” spisała się Kaja Karkula, która zdecydowanie wygrała rywalizację młodziczek i było to już kolejne jej zwycięstwo w tym sezonie. Bardzo dobre lokaty wśród młodzików osiągnęli Bartosz Dziadkowiec, który był 11 i Michał Bal, który ukończył wyścig na 16 miejscu. Ci pierwszoroczni młodzicy w każdych zawodach pokazują ducha walki, zgłaszając swój akces do rywalizacji o najwyższe cele w przyszłym sezonie.
     W wyścigu juniorek młodszych, dla których była to 2 eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, na linii startu zameldowały się dwie zawodniczki KS „Luboń” tj. Agnieszka Bal i Justyna Latawiec. Znakomitą jazdą popisała się Agnieszka, która dzięki 7 lokacie na mecie prawdopodobnie już zapewniła sobie udział w finale tej imprezy, który rozegrany zostanie pod koniec lipca w Warszawie. Pechowo zakończył się natomiast wyścig dla Justyny, która po upadku i awarii roweru do mety dotarła na 26 miejscu. O prawo startu w finale OOM będzie musiała zatem powalczyć w pozostałych eliminacjach.
     Pech dosięgnął również Monikę Żur, która startując w kategorii juniorek już na pierwszym okrążeniu złapała defekt opony i przez ponad 2 kilometry musiała biec do najbliższego boksu serwisowego. Po wymianie koła Monika znajdowała się na 12 pozycji. Zaczęła mozolnie odrabiać straty, by ostatecznie zakończyć wyścig na 5 miejscu.
     Kolejny bardzo dobry start zanotowała natomiast Patrycja Lewandowska, która wyścig elity kobiet zakończyła na 3 miejscu. Widać, że Patrycja z wyścigu na wyścig „rozkręca się” zgłaszając aspiracje do powrotu do wysokiej formy sprzed kilku lat.
Wszystkim zawodnikom K.S. „Luboń” Skomielna Biała należą się gratulację za wolę walki i osiągnięte rezultaty.

Tekst: Marek Karkuła

Tarnów i Tarnogóra - 17.04.11
Nie zawsze „walka na dwóch frontach” musi zakończyć się porażką. Udowodnili to zawodnicy K.S. „Luboń” Skomielna Biała, którzy w niedzielę 17 kwietnia  uczestniczyli w dwóch wyścigach MTB. Nomen omen 17 osobowa ekipa tego klubu udała się do Tarnowa na wyścig w Lasku Lipie inaugurującym cykl zawodów o Puchar Tarnowa MTB. W nieco mniejszym gronie, liczącym 8 zawodników pojawili się również na starcie V-ego Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego MTB o Puchar Ziemi Leżajskiej w Lesie Kopeckim koło Tarnogóry.
     Już pierwsze starty w Tarnowie przyniosły znakomite rezultaty. W kategorii młodzików w pierwszej szóstce znalazło się aż 3 zawodników „Lubonia”. Bartosz Dziadkowiec ukończył wyścig na 3 lokacie, Dominik Burtan zameldował się na mecie na 5 miejscu, a tuż za nim finiszował Michał Bal. Szymon Byk, dla którego był to pierwszy start w tym sezonie zakończył rywalizację na 13 miejscu, a Jakub Kościelniak był 17.
     W kategorii młodziczek klasą dla siebie była Kaja Karkula, która bezapelacyjnie zwyciężyła wyprzedzając drugą na mecie Alicję Garncarz ze Sprintu Jordanów o ponad 6 minut. Druga z reprezentantek K.S. „Luboń” zakończyła wyścig na 6 miejscu.
     W wyścigu juniorów młodszych z dobrej strony pokazał się Jarosław Witkowski, który finiszował na 8 pozycji. Natomiast wśród juniorów znakomite 4 miejsce wywalczył Tomasz Bal, a Maciej Bielak zameldował się na mecie na 8 pozycji. Wśród orlików 10 lokatę wywalczył Paweł Wacławik.
W najstarszych kategoriach tzw. mastersach najlepiej spisał się Józef Rabski, który w silnie obsadzonej kategorii masters III uplasował się tuż za podium. W tej samej kategorii Tadeusz Wacławik był 11.
W gronie nieco młodszych zawodników tzn. masters II 15 lokatę wywalczył Bogusław Dziadkowiec, a Marek Karkula był 17.

Równolegle z zawodami w Tarnowie toczyła się rywalizacja w Tarnogórze. I tam były powody do zadowolenia dla zawodników K.S. „Luboń” Skomielna Biała. Wprawdzie Monika Żur, w kategorii juniorek, musiała tym razem uznać wyższość dwóch innych zawodniczek jednak miejsce na 3 stopniu podium również nie jest do pogardzenia i pozwala zyskać kolejne punkty do klasyfikacji PZKol. Jeden stopień wyżej na podium stanęła Patrycja Lewandowska w wyścigu elity kobiet co dało jej równocześnie 1 miejsce w kategorii U23.
     Kategoria juniorów młodszych zgromadziła na starcie ponad 70 zawodników, gdyż była to jednocześnie eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tak licznym gronie najlepiej poradził sobie Mateusz Filipiec, który zajmując 24 lokatę zapewnił sobie pierwszy punkt w eliminacjach. Również 1 punkt zdobyła Agnieszka Bal, która była 20 w wyścigu juniorek młodszych. Pozostali zawodnicy uplasowali się poza punktowanymi miejscami. Na deser rozegrany został wyścig kategorii orlik + elita mężczyzn, w którym wystartował Jakub Surówka finiszując na 12 pozycji.

Tekst: Marek Karkula

Otwarcie sezonu MTB PZKol - 2.04.11
Podwrocławska Sobótka gościła w minioną sobotę kolarzy górskich na zawodach o "Puchar Ślęży" będących oficjalnym rozpoczęciem sezonu MTB Polskiego Związku Kolarskiego. Nie mogło również na tych zawodach zabraknąć zawodników z KS „Luboń” Skomielna Biała.
Sobótka przywitała uczestników niesprzyjającą aurą, która na szczęście z godziny na godzinę ulegała poprawie, by podczas ceremonii dekoracji zwycięzców uraczyć ich ciepłymi promieniami wiosennego słońca.
     Klub ze Skomielnej Białej reprezentowało 14 zawodników w prawie wszystkich kategoriach wiekowych. Tym razem najwyżej sklasyfikowana została Kaja Karkula, która zdecydowanie wygrała wyścig młodziczek, wyprzedzając o ponad 45 sekund drugą na mecie Klaudię Cybulską z UKS Centrum Nowa Ruda. Podium uzupełniła Marta Lach z UKS Sokół Kęty.
     Równolegle z wyścigiem młodziczek rywalizację toczyli również młodzicy. Tutaj najlepiej z zawodników KS „Luboń” spisał się Bartosz Dziadkowiec, który zameldował się na mecie na 10 miejscu. Jego klubowy kolega Michał Bal zakończył wyścig na 14 lokacie. O ogromnym pechu może mówić Dominik Burtan, który tuż po starcie zerwał łańcuch, co wykluczyło go z dalszej rywalizacji.

W kategorii juniorek młodszych wystartowały dwie zawodniczki „Lubonia” tj. Agnieszka Bal i Justyna Latawiec. Na starcie tej kategorii stanęło aż 20 zawodniczek, gdyż był to ostatni sprawdzian przed pierwszą eliminacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która rozegrana zostanie 17 kwietnia w Nowej Sarzynie. W tak licznym gronie świetnie spisała się Agnieszka Bal, która zakończyła wyścig na 3 miejscu. Justyna Latawiec po zaciętej walce uplasowała się tuż za pierwszą dziesiątką tj. na 13 lokacie.

Wyścig juniorów młodszych również był mocno obsadzony z tego samego powodu co ich koleżanek. Tutaj najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem KS „Luboń” Skomielna Biała był Mateusz Filipiec, który zakończył rywalizację na znakomitej 4 lokacie. Krystian Musielak był 19 natomiast Piotr Pitek ukończył wyścig na 23 pozycji.

Borykająca się z kłopotami żołądkowymi Monika Żur, po walce z bólem i przeciwniczkami, zakończyła wyścig juniorek na drugiej pozycji zdobywając tym samym pierwsze punkty do challangu PZKol. Zawodniczce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Na starcie wyścigu juniorów stanęło 30 zawodników z aktualnym mistrzem Polski Bartłomiejem Wawakiem z JBG 2 Professional MTB Team na czele. Jak przystało na mistrza Bartłomiej Wawak nie pozostawił złudzeń konkurentom, kto jest aktualnie najlepszy w Polsce. W tak doborowym gronie zawodnik „Lubonia” Tomasz Bal zajął 21 miejsce co dobrze rokuje na jego przyszłe starty.
Barwy KS „Luboń” Skomielna Biała w wyścigu elity kobiet reprezentowała Patrycja Lewandowska, która zakończyła rywalizację na znakomitym 3 miejscu ( pierwsze w gronie U23). Widać, że jej dyspozycja, po ponad rocznej przerwie w kolarstwie, cały czas zwyżkuje co rozbudza apetyty na kolejne sukcesy.

Na deser rozegrany został wyścig elity panów. Do rywalizacji w tej kategorii przystąpił Jakub Surówka, który na wyczerpującej fizycznie trasie wywalczył 17 miejsce.

Nie można także pominąć występu najmłodszej zawodniczki „Lubonia” tj. Basi Buksa, która w wyścigu żaczek zajęła bardzo dobre 5 miejsce.

Wszystkim zawodnikom należą się serdeczne gratulacje za wysiłek włożony w wyścig i osiągnięte rezultaty.

Tekst: Marek Karkula

Zawody w Austrii - 27.03.11
27 marca 2011 roku w malowniczej austriackiej miejscowości Zobing koło Langenlois odbyły się jubileuszowe - 20 zawody Kamptal Klassik Trophy zaliczne do Pucharu Austrii XC MTB (1 kategoria UCI). Do rywalizacji przystąpiła europejska czołówka zawodników i zawodniczek z aktualną mistrzynią świata Mają Włoszczowską i v-ce mistrzem świata Jaroslavem Kulhavy na czele.
     Na starcie zameldowała się także cała czołówka polskich klubów m. in. CCC Polkowice, JBG-2 Professional MTB Team, MTB Silesia Rybnik, DEK Meble Cyclo-Korona Kielce i inne. W tym doborowym gronie znalazły się również zawodniczki KS "Luboń" Skomielna Biała tj. Monika Żur wśród juniorek oraz Patrycja Lewandowska (U23) w gronie elity kobiet. Znakomicie spisała się - jak przystało na aktualną mistrzynię Polski - Monika Żur, która zdecydowanie wygrała wyścig w swojej kategorii nie pozostawiając swoim rywalkom najmniejszych szans na nawiązanie rywalizacji. Z dobrej strony pokazała się również Patrycja Lewandowska, która zajęła 22 miejsce wśród elity kobiet co dało jej 5 miejsce w kategorii U23. Rywaliację pań wygrała Maja Włoszczowska, a wśród panów Jaroslav Kulhavy. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Marek Galiński, który zakończył wyścig na 14 miejscu.
 
Dzień wcześniej tj. 26 marca 2011 na tych samych, tylko nieco skróconych trasach rywalizowali zawodnicy w kategoriach U9 - U17. Barwy KS "Luboń" Skomielna Biała reprezentowała trójka zawodników w kategorii U15 tj. Kaja Karkula, Michał Bal i Bartosz Dziadkowiec. Ich start w tych zawodach był możliwy dzięki uprzejmości Państwa Katzler z pobliskiego Ziersdorfu (producenci wyśmienitych regionalnych win gronowych), którzy użyczyli noclegów i serdecznie ugościli wszystkich zawodników ze Skomielnej. Znakomicie w swoim debiucie na zagranicznych zawodach spisała się Kaja Karkula, która stanęła na 3 stopniu podium przyjeżdżając na metę tuż za ubiegłoroczną tryumfatorką Danielą Brezinovą z Remerx Cyclin Team Kolin i jej klubową koleżanką Janą Czeczinkarovą. Do udanych startów zaliczyć można również występ Bartosza Dziadkowca i Michała Bal, którzy w rywalizacji z rok starszymi zawodnikami zajęli odpowiednio 22 i 26 miejsce.
     Na podkreślenie zasługuje fakt, iż KS "Luboń" Skomielna Biała jest jedynym klubem z Polski, którego zawodnicy dwukrotnie stawali na podium w tych prestiżowych zawodach. Nie mniej jednak wszystkim jego reprezentantom nalezą się gratulacje z udanego występu.

Miejsca zawodników KS "Luboń" Skomielna Biała

1 miejsce - Monika Żur - kategoria juniorki
3 miejsce - Kaja Karkula - kategoria U15 W
22 miejsce - Patrycja Lewandowska - kategoria elita kobiet ( 5 miejsce U23)
22 miejsce - Bartosz Dziadkowiec - kategoria U15 m
26 miejsce - Michał Bal - kategoria U15 m

Pełne wyniki na stronie: http://www.urc-langenlois.at/KKT/ENG/ergebnisse.html

Tekst: Marek Karkuła

Mistrzostwach Małopolski w przełajach - 12.03.11
Pełni nadziei ale też obaw udaliśmy się w sobotę rano tj. 12 marca 2011 roku do Kęt na Mistrzostwa Małopolski w Przełajach. Nasze nadzieje rozbudziły zawody przełajowe w Stroniach, natomiast pełni obaw podchodziliśmy do trasy tegorocznego czempionatu w przełajach.
     Całkowicie płaski profil trasy w Kętach nie nastrajał nas optymistycznie, gdyż zdecydowanie naszym żywiołem są góry. Tak więc naszym planem minimum na Mistrzostwa Małoplski były dwa medale. Kęty przywitały nas fantastyczną pogodą, która bardziej skłaniała do wiosennego pikniku niż do startu w zawodach. Jednak nie na piknik przyjechaliśmy ale właśnie na zawody.
Pierwsi do rywalizacji przystąpili młodzicy z czterema naszymi reprezentantami tj. Michałem Bal, Dominikiem Burtan, Bartoszem Dziadkowiec i Jakubem Kościelniak. Nasi zawodnicy nawiązali równorzędną walkę z rywalami jednak musieli w tym dniu uznać wyższość przeciwników i zajęli miejsca w środku stawki. Michał Bal był 8, Bartosz Dziakowiec 9, Dominik Burtan 11, a debiutujący w startach rowerowych Jakub Kościelniak ukończył rywalizację na 18 pozycji. W klasyfikacji Mistrzostw Małopolski (z uwagi, że wyprzedzał ich zawodnik z woj. śląskiego) nasi reprezentani zajęli miejsca odpowiednie o jedną pozycję wyżej. Podium wśród siebie rozdzielili: Patryk Chorąży - ULKS Sprint Valvex Jordanów, Szymon Jąkła - UKS Zawojak Zawoja i Kacper Obcowski - WLKS Krakus.
     Po młodzikach na lini startu stanęły juniorki młodsze z dwiema naszymi zawodniczkami tj. Agnieszką Bal i Justyną Latawiec, a za nimi po minucie na trasę wyruszyły młodziczki z Kają Karkula i Wioletą Żur. Po zaciętej walce tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski wywalczyła Kaja Karkula. Nasza reprezentantka musiała w tym dniu uznać wyższość Marty Lach z UKS Sokół Kęty, która niesiona dopingiem lokalnych kibiców sięgnęła po tytuł Mistrzyni Małopolski w Przełajach. Podium uzupełniła Magdalena Rusnak z WLKS Krakus. Druga z naszych zawodniczek - Wioleta Żur zakończyła wyścig na 11 pozycji co w klasyfikacji Mistrzostw Małopolski dało jej 10 miejsce.
     Juniorki młodsze miały do pokonania jedno okrążenie więcej od młodziczek. W tej kategorii o krok od medalu znalazła się nasza reprezentanka Agnieszka Bal, której do 3 miejsca zabrakło 4 sekundy!. Druga z naszych zawodniczek Justyna Latawiec uplasowała się na 8 pozycji zdobywając swoje pierwsze punkty w barwach naszego klubu. Rywalizację juniorek młodszych wygrała Monika Rapacz GKS Raba Wyżna Podsarnie, drugie miejsce zajęła Rita Malinkiewicz - Sokół Goodman Zator, a trzecia była Iwona Bednarczyk - LKS Iskra Głogoczów.
Następnie do rywalizacji przystąpili juniorzy młodsi. Barwy naszego kluby reprezentowali Mateusz Filipiec, Krystian Musielak, Piotr Pitek i Jarosław Witkowski. W silnie obsadzonej rywalizacji najlepiej z naszych zawodników poradził sobie Mateusz Filipiec, który zajął bardzo dobre 5 miejsce. Na 15 pozycji rywalizację zakończył nasz nowy zawodnik Krystian Musielak. Piotr Pitek ukończył wyścig na 20 miejscu, a Jarosław Witkowski był 23. W tej kategorii tytuł Mistrza Małopolski przypadł w udziale Adrianowi Siarka - GKS Raba Wyżna-Podsarnie, V-ce Mistrzem został Sylwester Seweryn - UKS Sokół Kęty, a II V-ce Mistrzem Patryk Talaga - WLKS Krakus.
     Minutę po juniorach młodszych na trasę wyścigu wyruszyły kobiety w kategorii open, w której do rywalizacji przstąpiły dwie nasze zawodniczki: juniorka - Monika Żur i orliczka - Patrycja Lewandowska. W tym wyścigu  bezkonkurencyjną (po raz kolejny) okazała się nasza reprezentantka Monika Żur, która pewnie sięgnęła po tytuł Mistrzyni Małopolski wyprzedzając Sabinę Zamroźniak z UKS Podwilk i Angelikę Zwolińską z LKS Iskra Głogoczów. Druga z naszych zawodniczek Patrycja Lewandowska zakończyła rywalizację w Mistrzostwach Małopolski na 5 pozycji.
Po emocjach związanych z wyścigiem pań do walki o mistrzostwo małopolski przystąpili juniorzy, a minutę po nich - najstarsza kategoria wśród mężczyzn czyli mastersi. Wśród juniorów wystartowało dwóch naszych zawodników tj. Tomasz Bal i Maciej Bielak. W walce z silnymi rywalami zajęli oni miejsca zamykające pierwszą dziesiątkę: Tomasz Bal zakończył walkę o czempionat na 9 miejscu, a Maciej Bielak na 10. Podium przypadło w udziale Beniaminowi Demkowskiemu (wychowankowi naszego klubu) obecnie Sokół Goodman Zator, Arkadiuszowi Ponickiemu - UKS Sokół Kęty i Danielowi Zielińskiemu - UKS Sokół Kęty. Barwy naszego klubu wśród mstersów reprezentowali Bogusław Dziadkowiec, Marek Karkula oraz Józef Rabski. Ogromna rozpiętość wiekowa w tej kategorii (najmłodzy zawodnik miał 32 lata, a najstarszy 65) spowodowała wymieszanie się zawodników na trasie co utrudniło określenie dokładnej klasyfikacji koncowej wyścigu. Ostatecznie Marek Karkula w Mistrzostwach Małopolski został sklasyfikowany na 6, Józef Rabski na 7 a Bogusław Dziadkowiec na 11 miejscu. Po tytuł Mistrza Małopolski sięgnął Krzysztof Podolski - MTB Team RMF-FM Mountain Dew, V-ce Mistrzem został Piotr Szafraniec - Sokół Goodman Zator a II V-ce Mistrzem Ryszard Piechówka - UKS Sokół Kęty.
     Na deser została rywalizacja wśród orlików i elity mężczyzn. W elicie mieliśmy jednego zawodnika tj.Jakuba Surówkę, który może mówić o ogromnym pechu. Na około pół okrążenia do mety awarii uległ jego rower i pozostały dystans musiał pokonać biegnąc. Pozbawiło go to szansy na lepszą lokatę i ostatecznie zakończył rywalizację w Mistrzostwach Małopolski na 5 pozycji. Złoto przypadło w udziale Pawłowi Międzybrodzkiemu - UKS Sokół Kęty, srebro Tomaszowi Sikora - LKS Iskra Głogoczów a brąz Adrianowi Rzeszutko - MTB Team RMF-FM Mountain Dew.
     Do domu wracaliśmy z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony cieszą złoto i srebro Mistrzostw Małopolski oraz fakt, że plan minimum został wykonany - z drugiej strony pozostał mały niedosyt, gdyż naprawdę niewiele zabrakło do dwóch złotych krążków i przynajmniej jeszcze jednego brązowego. Mając jednak na uwadze, że jest dopiero początek sezonu to z optymizmem oczekujemy kolejnych zawodów. Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych rezultatów.

Tekst: Marek Karkuła

Otwarcie sezonu - 26.02.11
Mamy już za sobą pierwsze zawody w tym sezonie. W dniu 26 lutego 2011 roku w miejscowości Stronie odbyły się XII Ogólnopolskie Zawody Przełajowe w Kolarstwie o Puchar Wójta Gminy Stryszów. Na zawody udaliśmy się w sile 12 zawodników i oczywiście zawsze pomocny pan prezes Edward Bal.
Stronie przywitały nas mrozem i mgłą, jednak z każdą minutą pogoda ulegała poprawie. Trasa pozostaje niezmienna od wielu lat i zaczyna się ostrym podjazdem o długości około 500 metrów, a następnie już na wierzchołku wzniesienia wyznaczona jest runda o długości około 1500 metrów.
     Pierwsi na start wyruszyli młodzicy, wśród których barwy naszego klubu reprezentowali Dominik Burtan i Michał Bal. Po nich na trasę wjechały juniorki młodsze Z Agnieszką Bal i Justyną Latawiec. W tym samym bloku startowym swą rywalizację rozpoczęły młodziczki z naszą reprezentanką Kają Karkula. Już ten pierwszy start przyniósł nam sukcesy: spośród młodziczek najszybszą okazała się Kaja Karkula, wśród juniorek młodszych na 3 miejscu finiszowała Agnieszka Bal, nasz młodzik Dominik Burtan zajął 3. miejsce a Michał Bal był 5. Trochę pechowo rywalizacji nie ukończyła Justyna Latawiec, dla której był to dopiero pierwszy start w zimowych przełajach.
     Następnie na trasę wyruszyli juniorzy młodsi z trzema naszymi reprezentantami: Mateuszem Filipcem, Jarosławem Witkowskim i Krystianem Musielakiem, oraz kobiety open z Moniką Żur i Patrycją Lewandowską. Wśród kobiet Monika Żur nie miała sobie równych pewnie wygrywając wyścig natomiast Patrycja Lewadnowska ukończyła zawody na 4 pozycji. Wśród chłopców, po zaciętej rywalizacji Mateusz Filipiec wywalczył 4 miejsce, Krystian Musielak był 15 a Jarosław Witkowski 17. Należy zaznaczyć, że dla całej naszej trójki jest to pierwszy rok startów w tej kategorii wiekowej.
     Po zakonczeniu wyścigu Juniorów Młodszych na starcie stanęli juniorzy i najstarsi zawodnicy czyli mastersi. W tym bloku startowym dopingowaliśmy tylko jednego naszego reprezentanta, którym był Marek Karkula w kategorii masters. Po pokonaniu 4 okrążeń zakończył wyścig na 4 miejscu.
     Na zakończenie zawodów do rywalizacji przystapili panowie w kategori orlik+elita. Barwy naszego klubu reprezentował Jakub Surówka startujący w kategorii elita. Kuba, który w tym dniu obchodził urodziny zakończył, swój start na 4 miejscu w swojej kategorii. Po zakończeniu emocji sportowych odbyła się uroczystość dekoracji najlepszych trójek w każdej kategorii. Wójt Gminy Stryszów p. Jan Wacławski gratulując wszystkim uczestnikom udziału w zawodach stwierdził, że jest niezmiernie dumny i zadowolony, że ten wyścig mógł gościć wielokrotną mistrzynię Polski i reprezentantkę kraju Monikę Żur. Stwierdzenie to spotkało się ogromnymi brawami dla naszej zawodniczki. Następnie odbyła się prezentacja najlepszych trójek, w gronie których znalazło się aż czworo naszych zawodników, w tym dwoje na 1 miejscu. Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy udanego występu.
Poniżej przedstawiamy lokaty naszych reprezentantów w poszczególnych kategoriach:
Młodziczki:
1 miejsce - Kaja Karkula
Juniorki Młodsze:
3 miejsce - Agnieszka Bal
Kobiety Open:
1 miejsce - Monika Żur
4 miejsce - Patrycja Lewandowska
Młodzicy:
3 miejsce - Dominik Burtan
5 miejsce - Michał Bal
Juniorzy Młodsi:
4 miejsce - Mateusz Filipiec
15 miejsce - Krystian Musielak
17 miejsce - Jarosław Witkowski
Elita:
4 miejsce - Jakub Surówka
Masters:
4 miejsce - Marek Karkula

Tekst: Marek Karkula

POWRÓT DO GÓRY