Aktualności 2023 - 6-36 Hufca Pracy

Młodzież z Hufca bierze udział w akcji „Szlachetna paczka”

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 29 listopada w charakterze wolontariatu włączyli się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Szlachetna paczka”.

zobaczzobacz

Już po raz XII młodzież z jednostki postanowiła wykazać się empatią i zrozumieniem i skierować swoją pomoc dla osób potrzebujących wsparcia. W tym roku swoje działania uczestnicy skierowali do Pana Łukasza. Pan Łukasz jest bardzo samotny. Większość czasu spędza w domu o który bardzo dba. Do obecnej trudnej sytuacji materialnej doprowadził go udar mózgu, którego powikłania uniemożliwiły mu kontynuowanie pracy. Niestety skutki udaru będą towarzyszyć mężczyźnie już do końca życia. Jego sytuacja materialna nie poprawi się, dopóki nie dostanie renty. Obecnie mężczyzna czeka na wyznaczenie terminu komisji, która prawdopodobnie przyzna mu to świadczenie. Pan Łukasz jest bardzo ciepłą i otwartą osobą, ma pozytywne podejście do życia. Lubi rozmawiać z ludźmi, ale po śmierci swojej mamy czuje się bardzo samotny. Chciałby wyzdrowieć i chętnie podjąć pracę gdyż jego dotychczasowy dochód to 700 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i leków zostaje mu skromne 251zl. Ma trzy kluczowe potrzeby: chciałby dostać kuchenkę przenośna dwupalnikową, żywność oraz środki czystości.
Przygotowana paczka na święta sprawi mu wiele radości, dlatego wolontariusze wystawili informacje na portale społecznościowe aby kto tylko może włączył się w akcje. Koordynatorem zbiórki pod nr MLP-1123-126323 jest studentka psychologii Madzia, która od lat włącza się z grupą młodzieży Wieczernik w różne akcje pomocowe.

- Młodzież poprzez udział w akcji i wolontariat wykazali swoją aktywność ale i mądrość życiową mówi – Kalina uczestniczka akcji.

- Dobroć i serce kształtuje postawy każdego człowieka – dodaje Oliwia.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Marta Augustyn, Kaja Kościelniak

Kalendarz adwentowy

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej w dniu 28 listopada przygotowali kalendarz adwentowy.

zobaczzobaczzobacz

W oczekiwaniu na czas adwentu, odpowiadając na propozycję Komendy Głównej OHP, młodzież z hufca przygotowała kalendarz adwentowy. Na jednej ze ścian z bibuły ułożona została choinka, a na niej gwiazdki. Na odwrocie każdej gwiazdki znajduje się zadanie na każdy dzień i miła niespodzianka.

- Kalendarz adwentowy to jedna z tradycji związanych z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia – mówi Paweł uczestnik hufca. - Niesie ona radość ze wspólnie spędzonego czasu – dodaje.

Uczestnicy podczas spotkania przygotowali również dekoracje świąteczną, oraz stroiki bożenarodzeniowe.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Zbiórka odzieży dla potrzebujących

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 listopada zorganizowali zbiórkę odzieży dla rodzin objętych wsparciem Fundacji Niepełnosprawnych „SANUS”.

W ramach przedświątecznej pomocy osobom potrzebującym, niepełnosprawnym oraz dzieciom uczestnicy działający w Radzie Młodzieży postanowili włączyć się w akcję i ogłosili wśród swoich rówieśników zbiórkę odzieży damskiej, męskiej, dziecięcej, bielizny, ręczników, obrusów, pościeli, zasłon, firanek, obuwia, torebek, pasków i zabawek. Przez kilka dni młodzież przynosiła do hufca rzeczy, które zostały posegregowane i poukładane w różne pudła, a następnie przekazane do Fundacji. Biorąc udział w zbiórce odzieży młodzież pokazała jak ważna jest pomoc okazana drugiemu człowiekowi.

- W okresie przedświątecznym, czasie zimowym ta pomoc jest szczególnie ważna, musimy pamiętać o osobach potrzebujących i niepełnosprawnych – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Akcja „Mikołaj dla Mukoludków”

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 23 listopada w charakterze wolontariatu wzięli udział w akcji „Mikołaj dla Mukoludków”.

zobaczzobacz

W ramach organizacji przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą kolejnej już akcji młodzież z hufca postanowiła przyłączyć się do zbiórki funduszy oraz darów rzeczowych w celu przygotowania świątecznych upominków dla chorych dzieci na mukowiscydozę. Mukowiscydoza to ciężka, nie uleczalna choroba genetyczna, niosąca za sobą cierpienie, smutek często ból i płacz. Mikołaj dla Mukoludków to przedświąteczna akcja, do której włączają się instytucje i osoby prywatne z terenu Rabki-Zdrój i okolicy, które chcą aby choć na chwilę dzieci poczuły radość i zadowolenie, zapomniały o swojej chorobie.

- Cukierki, batony, czekolady, ciastka, a także książeczki do rysowania zostaną przekazane na ręce Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą mającego swoją siedzibę w Rabczańskim Instytucie im. Profesora Jana Rudnika – mówi Paweł uczestnik akcji.

- Widziałam chore dzieci, które cierpią dlatego poprzez udział w akcji chce by choć na chwilę poczuły radość i by wiedziały, że są nam bliskie – dodaje.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Zajęcia profilaktyczne

Młodzież z Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 22 listopada wzięła udział w zajęciach profilaktycznych zorganizowanych w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju.

zobaczzobacz

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Pewnie, Aktywnie i Mądrze”, którego celem jest wspomaganie i ukierunkowanie młodzieży w ich rozwoju osobistym tak, aby radzili sobie i rozwiązywali problemy, które dostarcza im życie. W rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i Młodzieży uczestnicy otrzymali informację dotyczącą postulatów zapewniających im właściwe warunki do życia i rozwoju oraz poznali standardy ochrony jej przed krzywdzeniem. Mieli również okazje dowiedzieć się jak reagować na krzywdę i jakie instytucje mogą udzielić im pomocy. Poznali procedury niebieskiej karty i inne dokumenty, w których zawarte są treści zapewniające bezpieczeństwo i ochronę jej przed krzywdzeniem. Z zainteresowaniem omówili prawa dziecka, które poparte ciekawymi ilustracjami wzbudzały wiele emocji. W ramach podsumowania wiedzy młodzież rozwiązywała przygotowaną wcześniej krzyżówkę o tematyce profilaktycznej. Na zakończenie zajęć wysunęli wnioski mówiąc o tym iż każdy człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie i szczęśliwie, a każdy dzień powinien przynieść mu radość i zadowolenie.

Tekst - Marta Augustyn           Zdjęcia– Dorota Krawontka

Kartki dla Stowarzyszenia z Rabki

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 16 listopada spotkali się na zajęciach plastycznych w ramach autorskiego programu pod tytułem: "Zdążyć z pomocą” by przygotować kartki świąteczne dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju.

zobaczzobacz

W charakterze wolontariatu wykazując się kreatywnością i świetnymi pomysłami ozdobiły ponad 200 kartek. Są na nich motywy bożonarodzeniowe, świąteczne, ale także zimowe. Wszystkie starannie wykonane w różnorakie wzory. Kartki zostaną wystawione na kiermaszu zorganizowanym przy kościołach w Rabce-Zdroju przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowanym dla PSONI Koła w Rabce Zdroju. Wolne datki uzyskane z akcji charytatywnej zasilą konto Stowarzyszenia. To już kolejna akcja charytatywna, która pokazuje, że młodzież hufca chce i potrafi być aktywna.

-Poprzez aktywność pragnę działać i pomagać, chcę sprawić radość koleżankom i kolegom ze Stowarzyszenia – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.

Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Wyjazd rekreacyjno-sportowy na strzelnicę

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju w dniu 15 listopada wzięli udział w wyjeździe do Myślenic.

zobaczzobaczzobacz

Wyjazd zorganizowany został na strzelnicę sportową, która znajduje się w Ośrodku Rekreacji na Myślenickim Zarabiu w ramach imprezy lokalnej, która ma przygotować młodzież do Wojewódzkich Zawodów OHP w Strzelectwie Sportowym. W strzelaniu z broni pneumatycznej uczestnicy poznali zasady obowiązujące w tej dyscyplinie sportowej, które przedstawił instruktor sekcji strzeleckiej. Postawa strzelecka, dyscyplina i odpowiedzialne zachowanie mogą przynieść dobre wyniki i sukces.

- To był mile spędzony czas, zajęcia w strzelaniu z broni pneumatycznej pokazały , jak dużo uwagi i umiejętności potrzeba aby dobrze strzelać do tarczy – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca

Z pośród młodzieży najlepszym strzelcem okazał się Mateusz Mierzwa, uczestnik ten weźmie udział w zawodach wojewódzkich OHP.

Wspólny wyjazd był doskonałą formą integracji, ale również zachęceniem młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu i kształtowania właściwych postaw i zdrowego stylu życia.

Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

Wspieramy Misje

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 8 listopada zorganizowali akcje mającą na celu wsparcie i pomoc placówkom misyjnym Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Młodzież postanowiła włączyć się w akcję charytatywną ogłaszając na Facebooku i w szkole zbiórkę elektrośmieci, monet, i drobnego srebrnego i złotego złomu, które zostaną przekazane za pośrednictwem Szkoły do Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju do szkół dla Niewidomych w Afryce i Indiach. To bardzo ważna i potrzebna zbiórka, która również ma na celu aspekt porządkowy. Bo przecież w niejednym domu zalegają stare telefony komórkowe, zepsute laptopy i tablety, baterie, zegarki tarczowe, ale także polskie grosiki i złote, a także łańcuszki, kolczyki, bransoletki.

- Te wszystkie zbędne przedmioty przydadzą się w dalekich biednych krajach. Mogą otrzymać „drugie życie” i służyć innym ludziom – mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy pamiętają o rocznicy Święta Niepodległości

Młodzież Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 7 listopada włączyli się w obchody 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

zobaczzobaczzobacz

Pamiętając o historii naszego kraju w duchu patriotyzmu uczestnicy skomielniańskiej jednostki udali się do miejsc pamięci w Rabce-Zdroju, gdzie pod pomnikiem Poległych i Zamordowanych oraz pod Obeliskiem Poległych Żołnierzy Walczących w II Wojnie Światowej oddali hołd i zapalili znicza. Następnie w budynku hufca przygotowali dekorację i tablicę informacyjną „Droga Polaków do wolności”. Spośród młodzieży biorących udział w zajęciach wytypowali przedstawiciela hufca do udziału w Gminnych Obchodach Narodowego święta Niepodległości.

- Wspólne wspominanie postaci osób ważnych dla okresu odzyskania przez Polskę niepodległości było dla mnie wzruszające. Data 11 listopad to symbol walk o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa – mówi Oliwia uczestniczka spotkania.

Tekst - Marta Augustyn  Zdjęcia – Dorota Krawontka

VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej 

W dniu 4 listopada w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.
Do konkursu zaproszono jednostki z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. Patronat nad Przeglądem objęli: Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomala oraz Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec, którzy ufundowali dla laureatów Przeglądu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienia ufundowali również: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Edyta Brzezicka, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia „Magnus” Pan Andrzej Błachut, Radny Rady Gminy Lubień Pan Andrzej Bala. Statuetki I, II, III miejsca w kategorii „Zespół” i „Solista” ufundował Komendant Małopolski Wojewódzkiej Komendy OHP Pan Paweł Leśniak. Do Przeglądu zgłosiło się 17 uczestników z 16 jednostek organizacyjnych: Hufców Pracy, Ośrodków Kształcenia i Wychowania, Centrów Kształcenia i Wychowania: soliści i zespoły. Jury w składzie: Z-ca Wojewódzkiego Komendanta OHP Beata Pabian Mikuła, Instruktor GOK w Lubniu Pani Elżbieta Grajewska - Pasierb, Justyna Strzelecka nauczyciel Szkoły Muzycznej w Czasławiu, Andrzej Błachut Prezes Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus”, Andrzej Bala Radny Rady Gminy Lubień, oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny wystąpień. Młodzież reprezentowała wysoki poziom artystyczny. Na koncert laureatów przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan Śmiałek, Radny Rady Gminy Lubień Andrzej Bala, Dyrektor Szkoły Branżowej, Andrzej Błachut, nauczyciele, wychowawcy, pracodawcy, sponsorzy. Kulminacyjnym punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali było ogłoszenie wyników VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP. W kategorii „Solista”: I miejsce Iwona Gałas - 6-1 OSiW Nowy Sącz, II miejsce egzekwo Magdalena Burchat - CKiW Tarnów oraz Patryk Waniołek - 6-38 Hufiec Pracy Gorlice, III miejsce Kalina Klimek - 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

zobaczzobaczzobacz

Jury nie przyznało miejsc w kategorii „Zespół”. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego – Weronika Szeliga – 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień Natalia Gałązka 6-6 Hufiec Pracy w Proszowicach. Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu – Dorota Prus-Osowska – 6-18 Hufiec Pracy w Kętach.

zobaczzobaczzobacz

Wyróżnienie Radnego Rady Gminy Lubień – Kacper Gawlik – 6-32 Hufiec Pracy w Limanowej. W drugiej części spotkania Z-ca komendanta Wojewódzkiego Komendanta OHP Pani Beata Pabian Mikuła wręczyła Honorową Odznakę Meritis pro Familie p. Marcie Augustyn –Komendantowi 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej.

zobaczzobaczzobacz

Wyróżnienie przyznane zostało przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej na wniosek Komendanta Wojewódzkiego za długoletnią, wyróżniającą się pracę na rzecz uczestników OHP ich rodzin.
Gratuluję wszystkim wykonawcom pięknego i na wysokim poziomie prezentowania utworów o tematyce patriotycznej. Wasza obecność świadczy o dojrzałej miłości do Ojczyzny i przywiązaniu do Polski – naszego kraju – mówi Z-ca Komendanta Wojewódzkiego OHP p. Beata Pabian-Mikuła.
– Dziękuję serdecznie za zorganizowanie VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej. To nie tylko ukazanie talentów wokalno- muzycznych uczestników OHP Województwa Małopolskiego, ale także wspaniała forma promowania Gminy Lubięń , w której tak duże znaczenie przywiązuje się do pielęgnowania pamięci o historii naszego kraju. Gratuluję organizacji imprezy - mówi Wójt Gminy Lubień, Pan Kazimierz Szczepaniec.
Na zakończenie zebrani goście wysłuchali wystąpień zwycięskich wykonawców. VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP to duże przedsięwzięcie do realizacji. Nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i wsparcie wielu ludzi na czele z Wojewódzkim Komendantem OHP, Starostą Powiatu Myślenickiego, Wójtem Gminy Lubień, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Magnus, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Lubień. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w VIII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP. Dziękujemy kadrze Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej.

Tekst: Marta Augustyn       Zdjęcia: Mateusz Augustyn

Zajęcia profilaktyczne młodzieży z 6-36 HP

Młodzież z Hufca Pracy w Skomielnej Białej będąca uczniami Szkoły Branżowej I Stopnia nr 1 w Rabce-Zdroju wzięła udział w zajęciach profilaktycznych.

zobaczzobacz

Uczestnicy w dniu 25 października spotkali się by pod kierunkiem wychowawcy pani Doroty Krawontki omówić kolejny temat z wojewódzkiego programu pod hasłem ”Zdążyć z pomocą”. W formie warsztatów i prezentacji multimedialnej poznali różne sposoby reagowania na krzywdę dzieci i młodzieży, uzyskali informację o instytucjach udzielających pomocy oraz korzystania z telefonu zaufania tzn. niebieskiej linii. Poznali zagrożenia korzystania z internetu i bardzo groźną dla wszystkich cyberprzemoc. Na zakończenie zajęć młodzież obejrzała film „Dopamina” Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, który zobrazował im jak świadomiei odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych.
Zajęcia zorganizowane zostały w ramach działań profilaktycznych OHP w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy funkcjonowania psychofizycznego młodzieży OHP w roku szkolnym 2023/2024 pod nazwą „Życie jest przede mną”.

Tekst – Marta Augustyn      Zdjęcia– Dorota Krawontka

Warsztaty plastyczno-kronikarskie

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 19 października wzięli udział w warsztatach plastyczno-kronikarskich.

Zajęcia zorganizowane w ramach imprezy lokalnej miały na celu rozwijanie wyobraźni twórczej i aktywności plastycznej. Młodzież posługując się różnymi technikami plastycznymi ozdabiała kartki i naklejała zdjęcia przygotowując kolejną już 35 kronikę hufcową, która stanowi pamiątkowy dokument opisujący działalność skomielniańskiej jednostki.

- Oglądając kroniki mogłem dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o konkursach, zawodach, wycieczkach, ważnych uroczystościach, które odbywają się w naszej jednostce – mówi Paweł uczestnik Hufca.

Spotkanie było okazją do licznych rozmów i dyskusji oraz do nawiązywania nowych przyjaźni.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Spotkanie pracodawców

W dniu 18 października w budynku hufca odbyło się spotkanie pracodawców.

zobaczzobaczzobacz

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery do jednostki zostali zaproszeni pracodawcy, kształcący młodzież w ramach praktycznej nauki zawodu. Celem spotkania było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących nauki pracowników młodocianych. Na zaproszenie przybyli pracodawcy, którzy od lat współpracują z hufcem, ale i nowi, którzy od września tego roku zapewnili miejsce pracy dla uczestników. Spotkanie rozpoczęła Komendant Hufca Marta Augustyn, przedstawiając działalność placówki i omawiając tematy związane z zatrudnieniem pracownika młodocianego. Omówiła czas pracy uczestnika, urlopy, sprawy socjalne oraz związane z egzaminem czeladniczym, do którego przystąpi uczeń po trzyletnim cyklu kształcenia. Doradca zawodowy Justyna Skawska zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy względem pracownika, skierowanie na badania lekarskie, szkolenia BHP, przestrzeganie przepisów w myśl Kodeksu Pracy. Z kolei wychowawca Pani Dorota Krawontka przybliżyła zebranym sprawy dotyczące refundacji kosztów kształcenia oraz omówiła dokładnie sposób wypełniania wniosków o zawarcie umowy refundacyjnej. W drugiej części dyskusyjnej zaproszeni goście mieli okazję uzyskać informację na nurtujące ich pytania oraz porozmawiać z kadra hufca o zatrudnionych uczestnikach ich udziału w przedsięwzięciach i programach realizowanych w ramach działalności kulturalno-oświatowej i sportowej.

- Dowiedziałem się bardzo ważnych i ciekawych rzeczy związanych z kształceniem uczniów – mówi Pan Sławomir jeden z pracodawców uczestniczących w spotkaniu.

Tekst – Marta Augustyn      Zdjęcia– Dorota Krawontka

Udział w Szkoleniu Fryzjerskim

Absolwentki oraz uczestniczki z Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 17 października wzięły udział w szkoleniu doszkalającym umiejętności fryzjerskie.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież odbywająca praktykę u pani Agnieszki Wojdyły spotkała się w Salonie Fryzjerski Agnes by rozwijać swoje umiejętności strzyżenia długich włosów (cieniowanie) podczas 4 godzinnego intensywnego szkolenia. Wskazówki i uwagi, dotyczące linii cięcia, które otrzymały od szefowej zakładu pozwoliły wykonywać pracę zachowując odpowiednią pozycję ciała oraz utrzymując czystość separacji.

- Szkolenie pozwoliło mi rozrzerzyć swoje umiejętności, które będę mogła wykorzystać podczas praktyki – mówi Kinga uczestniczka Hufca

- Jak mówi – p. Agnieszka Wojdyła – szkolenie przygotowywało do prawidłowej świadomej i samodzielnej pracy przy strzyżeniu długich włosów.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 13 października spotkali się z Nauczycielami i Dyrekcją Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju.

zobaczzobaczzobacz

Okazując szacunek, pamięć i wdzięczność za przekazywanie wiedzy i umiejętności na ręce Dyrektora Szkoły Andrzeja Błachuta dla wszystkich nauczycieli złożyli najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości i satysfakcji z codziennej trudnej i absorbującej pracy.

- Proszę przyjąć szczere życzenia nie tylko w Dniu Nauczyciela ale także na każdy kolejny dzień – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.

- Wiemy ile starań trzeba włożyć w przekazywanie wiedzy młodym ludziom, szczególnie w dzisiejszych czasach, ale jesteśmy wdzięczni za każda chwilę, za cierpliwość i poświęcony czas – dodaje Mateusz.

W tym również dniu uczestnicy udali się do Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju by na ręce Dyrektor Siostry Irminy złożyć życzenia nauczycielom oraz pracownikom Placówki Świętej Tereski, w której młodzież hufca zostaje zapraszana do pełnienia wolontariatu, gdzie zdobywa nowe doświadczenia, aktywność potrzebną do przyszłej pracy zawodowej.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia– Dorota Krawontka

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 12 października wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym 45 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

zobaczzobacz

W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdującego się w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny, by przypomnieć postać Wielkiego Polaka, miejsca, które odwiedził i tematy które były bliskie jego sercu. Zwrócili uwagę na fakt, iż Ojcu Świętemu szczególnie bliscy byli ludzie potrzebujący wsparcia, zrozumienia, chorzy, niepełnosprawni, ubodzy. Wszystkim głosił potrzebę modlitwy i nabożeństwa. Dodawał wiary, otuchy i nadziei. By utrwalić i uczcić postać Wielkiego Polaka, młodzież po powrocie do hufca przygotował gazetkę tematyczną, w której wykorzystała zdjęcia i treści zaczerpnięte z Internetu, ale także te, znajdujące się w zbiorach hufca, które z roku na rok stanowią ogromną pamiątkę i wartość.

- Nauczanie św. Jana Pawła II jest dla mnie drogowskazem w codziennym życiu. Często modle się do niego o pomoc i wsparcie oraz wybranie prawidłowej drogi życia  - mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia– Dorota Krawontka, Marta Augustyn

Aktywnie i sportowo w Skomielnej Białej

Młodzież z Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 października wzięli udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy OHP będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju udali się na spacer po Rabczańskim Parku Rekreacyjnym by mile spędzić wolny czas. Wyjście było okazją do wzajemnej integracji, obserwowania jesiennej przyrodę, ale również do skorzystania z siłowni na świeżym powietrzu w celu wzmocnienia kondycji fizycznej i aktywności ruchowej. Atrakcją były również Rabczańskie Bulwary. Spacer był okazją do omówienia harmonogramu przedsięwzięć realizowanych w ramach Hufca Pracy w Skomielnej Białej.

- Aktywność służy poprawieniu zdrowego stylu życia, a to tak ważne działanie – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia– Dorota Krawontka

Góra Grosza

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 5 października wzięły udział w akcji Góra Grosza.

Przedstawiciele Rady Młodzieży skomielniańskiej jednostki spotkali się w budynku hufca by posegregować i policzyć drobne grosze, które zbierane były przez ostatnie kilka tygodni i wziąć udział w ogólnopolskiej akcji pomocy dzieciom wychowującym się w Domach Dziecka z terenu całej Polski. Zebrane pieniążki za pośrednictwem Poczty Polskiej zostaną przekazane dla Towarzystwa Dom, które zbiera drobne by wspomóc dzieci przebywające w ośrodkach, często są samotne, chorują nie mają kontaktu ze swoimi rodzicami i brakuje im podstawowych środków do życia.

- Grosiki mają pomóc i ułatwić dzieciom codzienne funkcjonowanie, sprawić by na ich twarzach pojawił się uśmiech i radość – mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Zbiórka karmy dla zwierząt

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 4 października zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt.

zobaczzobacz

Młodzież ogłosiła akcję wśród swoich koleżanek i kolegów mającą na celu wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Zwierzoświrki Pomoc dla Czworonożnych, która pomaga chorym, bezdomnym i porzuconym zwierzętom. W ten sposób chciała zwrócić uwagę na los zwierząt i ochronę czworonogów przed złym traktowaniem i obrona ich praw. W Światowym Dniu Zwierząt przypomniała również postać Św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekał się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy ziemi są braćmi. Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

- Akcje zbiórki karmy dla zwierząt zorganizowaliśmy by zwrócić uwagę na los bezdomnych, głodnych zwierząt – mówi Paweł uczestnik Hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Szkolenie BHP

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 3 października wzięły udział w szkoleniu z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz perspektyw rozwoju zawodowego.

zobaczzobacz

Szkolenie zorganizowane zostało przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego „Elremot” w Skomielnej Białej, a przeprowadził je główny specjalista ds. BHP Ryszard Macioł. Młodzież poznała zasady postepowania w razie wypadku w pracy, występujące zagrożenia oraz ogólne przepisy prawne z zakresu prawa pracy. Od komendant hufca Marty Augustyn uzyskała informacje gdzie się udać i z kim rozmawiać by czuć się bezpiecznie na praktyce, w szkole i w hufcu. Szkolenie to pozwoliło młodzieży uzyskać informacje, jakich zachowań powinni się wystrzegać, aby nie narażać siebie i współpracowników na niebezpieczne zdarzenia.

- Zdobyta wiedza podczas zajęć uświadomiła mi, jakie zagrożenia mogę spotkać w pracy oraz jak je niwelować – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Młodzież z hufca bierze udział w uroczystości pod nazwą Święto Domu

zobaczzobacz

Uczestniczki Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 30 września wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym na Święto Patronalne Domu w Szkole Św. Tereski.

Młodzież zaproszona została do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju gdzie w charakterze wolontariatu włączyła się aktywnie w organizację tego przedsięwzięcia. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Święta w kaplicy Św. Franciszka, po której uczestniczki Hufca oraz licznie zaproszeni goście z wielkim zainteresowaniem i podziwem obejrzeli występ uczniów, którzy przedstawili obrazek sceniczny pt. „W sercu kościoła”, opowiadający o życiu Św. Tereski od Dzieciątka Jezus w 150-rocznicę jej urodzin i 100 lecie beatyfikacji. Następnie podczas integracyjnego spotkania, przy słodkim poczęstunku wszyscy zebrani mogli porozmawiać, nawiązać przyjaźń i mile spędzić wolny czas. Po uroczystości uczestniczki – wolontariuszki z Hufca zadbały o porządek i czystość. Sprzątając stoły, układając krzesła usłyszały wiele ciepłych słów od Siostry Irminy  -kierownik ośrodka, która podkreśliła jak ważne jest pełnienie wolontariatu na rzecz drugiego człowieka.

zobaczzobaczzobacz

- Wyjazd do Rabki i wolontariat sprawił mi wiele radości i satysfakcji – mówi Natalia wolontariuszka.

- Bardzo wzruszyły mnie występy koleżanek i kolegów z Ośrodka, poznałam postać Św. Tereski, która w swoim życiu kierowała się dobrem i miłością - mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Wycieczka do Zakopanego

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 28 września wzięli udział w wycieczce do Zakopanego.

zobacz

Wyjazd zorganizowany został we współpracy ze Szkołą Branżowa nr 1 w Rabce-Zdroju w ramach programu autorskiego adaptacyjno- integracyjnego: „ Pewnie, Aktywnie, Mądrze”. Celem programu i organizowanych w ramach niego zajęć oraz przedsięwzięć jest pomoc młodzieży w adaptacji do nowego środowiska szkolnego i na praktyce, poznanie siebie nawzajem i szeroko pojęta integracja. Te działania mogą pomóc w przygotowaniu uczestnika do pełnienia nowej roli – pracownika młodocianego oraz wspieraniu go w rozwoju emocjonalno-społecznym. Wyjazd do Zakopanego, przejazd kolejką na Gubałówkę , wspólny spacer po Krupówkach, niekończące się rozmowy, wspólne zdjęcia były doskonałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni, które przecież stanowić będą fundament na trzyletni okres kształcenia i zdobywania doświadczenia zawodowego.

- To była super wycieczka, poznałam nowych kolegów i koleżanki – mówi Mateusz uczestnik pierwszego roku.

- Mogłyśmy porozmawiać o pierwszych dniach na praktyce i obowiązkach, pracownika młodocianego – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.

Wycieczka była jednym z działań profilaktycznych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy funkcjonowania psychofizycznego młodzieży OHP w roku szkoleniowym 2023/24 pod nazwą „Życie jest przede mną”.

W trakcie wyjazdu wychowawca pani Dorota Krawontka omówiła z uczestnikami zasady BHP oraz zapoznała z prawami i obowiązkami pracownika młodocianego. Uzyskana wiedza ułatwi młodym ludziom start i przyczyni się do bezpiecznego zdobywania nowej wiedzy. 

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

zobacz

Czary Mary Okulary

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 25 września przyłączyli się do akcji: „Czary Mary Okulary”. 

Akcja organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio” ma na celu zbiórkę okularów dla ludzi z dalekiej Afryki.

Młodzież z hufca po raz kolejny włączyła się w działania na rzecz drugiego człowieka. Ogłosiła zbiórkę okularów na swojej grupie facebook i zachęciła koleżanki i kolegów do szukania w swoich domach i rodzinach niepotrzebnych już okularów i przyniesienia ich do budynku hufca. Jak przy każdej akcji tym razem uczestnicy nie zawiedli. Przedstawiciele młodzieży powkładali okulary do pudełek, by przekazać je fundacji.

- Okulary przyniesione do akcji były nowe , używane, przeciwsłoneczne i do czytania – mówi Oliwia uczestniczka.

- Będą służyć ludziom i pomagać starszym zobaczyć przedmioty, którymi posługują się w codziennym życiu - dodaje Oliwia.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie Rady Młodzieży

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 września wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Rady Młodzieży.

zobaczzobacz

Podczas spotkania młodzież ustaliła harmonogram działań i przedsięwzięć na rok szkoleniowy 2023/2024 oraz omówiła zadania do realizacji w ramach programów autorskich z zakresu resocjalizacji i profilaktyki społecznej pod hasłem: „Zdążyć z pomocą” oraz programu adaptacyjno-integracyjnego „Pewnie, aktywnie i mądrze” oraz programu profilaktycznego zwiększającego bezpieczeństwo i poprawę funkcjonowania psychofizycznego młodzieży OHP pod nazwą „Życie jest przede mną”. Młodzież przygotowała również regulamin VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego i wytypowała przedstawicieli z hufca do najbliższych wojewódzkich konkursów i zawodów. Przygotowała także piękna jesienną dekoracje, a w dyskusji podsumowała dotychczasową aktywność uczestników.

- Jestem zainteresowana pełnieniem wolontariatu w ramach Hufca. Wdrażanie koleżanek i kolegów z jednostki do aktywnego pomagania na rzecz innych to priorytetowe zadanie – mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

W rocznice 17 września 1939

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w dniu 15 września uczcili pamięć poległych i pomordowanych we wrześniu 1939 roku.

Przedstawiciele Rady Młodzieży w 84 rocznicę napaści wojsk radzieckich na Polskę udali się na spacer by pod pomnikiem poległych i pomordowanych żołnierzy i ludności cywilnej złożyć hołd, kwiaty i zapalić znicze. W ciszy i spokoju wysłuchali informacji przekazanej przez wychowawcę o tym tragicznym dniu, które miało miejsce 17 września 1939 roku, kiedy to wojska radzieckie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow łamiąc postanowienia traktu o nieagresji napadły na Polskę, dokonując mordu i zniszczeń na państwie polskim. Uczestnicy poznali historię pomnika, który znajduje się w Rabce-Zdrój w Hołdzie Żołnierzom Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę na latach 1939, oraz Żołnierzom z Rabki-Zdroju walczącym w II wojnie światowej u boku gen. Stanisława Maczka.

- To była kolejna lekcja historii, która uczy nas patriotyzmu i miłości do ojczyzny, ale także pokory i szacunku do wolności i pokoju – mówi uczestnik Hufca.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Narodowe czytanie

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 8 września wzięli udział w akcji Narodowego Czytania.

zobaczzobacz

Młodzież spotkała się w budynku hufca by wspólnie czytać utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To wyjątkowy utwór, w którym spotkamy m.in. rodziny Bohatyrowiczów i Korczyńskich rozmawiających o Polsce i o wydarzeniu, jakim było Powstanie Styczniowe.
Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania jak „Ważne jest dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie, jako symbol i fundament narodowej pamięci, którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”. Jak Tegoroczne Narodowe Czytanie ma na celu pogłębienie myśli nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu powieść Elizy Orzeszkowej jeszcze bardziej wzmocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do wolności. Uczestnicy hufca będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju również wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, po którym wspólnie omawiali treść i tematykę utworu. Narodowe Czytanie to święto czytelnictwo, które dostarcza wiedzy połączonej z patriotyzmem.

- „Nad Niemnem” to piękna powieść mówiąca o historii, ale i ukazująca świat piękna przyrody i krajobrazów – mówi Anna.

- W roku 2023 obchodzimy rocznicę 160-lecia Powstania Styczniowego, karty historii o której musimy pamiętać każdy Polak - dodaje Mateusz.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Dorota Krawontka

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju

Kadra oraz uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 4 września wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2023-2024, które odbyło się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju.

zobaczzobacz

Młodzież wysłuchała informacji przekazanych przez Dyrektora Szkoły p. Andrzeja Błachuta. Poznała procedury obowiązujące w szkole, harmonogram zajęć uczących nauczycieli, planowane do realizacji przedsięwzięcia, wycieczki, koła zainteresowań i zajęcia dodatkowe. Pani Dorotka Krawontka wychowawca z hufca przekazała informację dotyczące praktycznej nauki zawodu oraz oferty zajęć z których można skorzystać w ramach OHP. Uczestnicy III roku poznali zasady udziału w nowym projekcie pt. „ Zdobądź nowe umiejętności”. Natomiast doradca zawodowy p. Justyna Skawska omówiła zasady działania MCK w Skomielnej Białej i możliwości, jaki ta instytucja oferuje młodym ludziom, wchodzącym na rynek pracy.

- Początek roku szkolnego to początek mojej nowej drogi życiowej. Nowa szkoła, nowi przyjaciele, nowe wyzwania, wzbudzają wiele emocji. Ale jestem pewna, że z pomocą pomocnych wychowawców nie będzie trudno – mówi Oliwia uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy wzięli udział w obchodach 84 rocznicy tragicznych wydarzeń wojennych

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 3 września wzięli udział w obchodach 84 rocznicy tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej.

Uroczystości rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p. w. Św. Sebastiana w intencji poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców w 84 rocznicę tragicznych wydarzeń. Druga część uroczystości odbyła się przy obelisku, gdzie w obecności Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana odśpiewano Hymn Państwowy, wciągnięto flagę na maszt,  a zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze w dowód pamięci i szacunku dla tych którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. Uczestnicy hufca również złożyli hołd poległym i pomordowanym, odmówili modlitwę i zapalili znicze w miejscu tak ważnym i historycznym dla lokalnej społeczności. Tym samym wzięli udział w kolejnej lekcji historii i pamięci.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Upamiętnienie 84 Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 1 września wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dla upamiętnienia wydarzeń jakie miały miejsce 1 września 1939 r. korzystając z informacji w Internecie i książek o tematyce patriotycznej młodzież przygotowała gazetkę tematyczną, na której umieściła również symbole narodowe. To kolejna lekcja historii, która przypominała o odwadze i męstwie wszystkich tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny, w obronie naszej wolności, w obronie pokoju kolejnych pokoleń.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

zobacz

Diagnoza kompetencji społecznych w Skomielnej Białej

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej sukcesywnie zbliżają się do zakończenia realizacji projektu „Aktywni górą!”.
Młodzież spotkała się z panią psycholog w celu ponownego wypełnienia testu psychometrycznego, który służył diagnozie kompetencji społecznych nabytych podczas realizacji projektu. Jego analiza na drugim etapie, wykazała, iż beneficjenci znacznie zwiększyli oraz nabyli nowe kompetencje społeczne. Udział w projekcie „Aktywni Górą!” był dla młodzieży bardzo wartościowym doświadczeniem. Dzięki nowo nabytym umiejętnościom i kwalifikacjom beneficjenci stali się pożądanym pracownikiem na rynku pracy oraz zdobyli umiejętności radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst – Dorota Krawontka        Zdjęcie – Justyna Skawska

zobacz

Wolontariat podczas Dożynek Gminnych

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 sierpnia wzięli udział w Gminnych Dożynkach.

Młodzież w charakterze wolontariatu została zaproszona do Lubnia, miejscowości do której w tym roku Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Edyta Brzezicka zaprosili gości oraz mieszkańców gminy na podsumowanie tegorocznych plonów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Dożynkową w Kościele Parafialnym pw. św, Jana Chrzciciela w Lubniu. Następnie kolorowy przepiękny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Tenczyn rozpoczął część oficjalną, po czym nastąpiły przemówienia zaproszonych gości oraz odśpiewanie wieńców dożynkowych przez Zespoły Regionalne. Wolontariusze jak zwykle wykazali swoją aktywność pomagając podczas obsługi stołów, dmuchania balonów, dbali o czystość i porządek podczas imprezy. Mieli przy tym okazję nie tylko pomagać, ale również oglądając mogli poznać tradycje regionalne z lokalnego środowiska, a także kulturę i zwyczaje gości, którzy zostali zaproszeni na uroczystość.

- Bardzo podobały mi się stroje i obrzędy regionalne, to wspaniale, że możemy poznać kulturę ludzi z innych regionów  - mówi Natalia uczestniczka Hufca.

zobaczzobaczzobacz

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Bukiet dla Maryi

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 sierpnia podsumowali konkurs regionalny pod hasłem „Bukiet dla Maryi”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w ramach kultywowania tradycji i zagospodarowania czasu wolnego w okresie wakacji ogłosiła przed sierpniowym weekendem konkurs związany z obchodami Święta Matki Boskiej Zielnej. Po 15 sierpnia do budynku hufca przynieśli piękne bukiety zdobione kwiatami, ale także składające się ze zbóż i ziół, które udało się zebrać. Wszystkie były dowodem na to, iż młodzież pielęgnuje tradycje i regionalizm. Z bukietów została przygotowana piękna kolorowa wystawa. Każdy biorący udział w konkursie otrzymał dyplom i nagrodę książkową refundowaną przez sponsorów.

- Cieszę się, że mogłam wykazać się kreatywnością, rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić umiejętności. To wspaniale, że możemy kultywować tradycję - mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn           Zdjęcia – Marta Augustyn, Kaja Kościelniak

zobaczzobacz

Aktywne działania skomielniańskich uczestników

W Skomielnej Białej uczestnicy Hufca Pracy są w trakcie realizacji kursów zawodowych. Udział młodzieży w kursach i szkoleniach realizowanych w ramach projektu „Aktywni Górą” pozwala im na zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności, dzięki czemu stają się oni atrakcyjniejsi na rynku pracy.

Dziewczęta z Hufca Pracy w Skomielnej Białej, biorą udział w kursie umiejętności zawodowych „Stylizacja paznokci metodą żelową i hybrydową, przedłużanie i zdobienie paznokci”, który realizowany jest przez 50 godzin dydaktycznych.

zobaczzobacz

Podczas zajęć teoretycznych nabyły wiedzę z zakresu m.in. preparatów używanych do pielęgnacji dłoni i paznokci, podstawowego wyposażenia stanowiska pracy, budowy dłoni i paznokci, chorób paznokci i przeciwwskazań do wykonywania zabiegów. Podczas zajęć praktycznych miały okazję wykonać manicure hybrydowy, wykonać zabiegi pielęgnacyjne, oraz spróbować swoich sił w przedłużaniu i modelowaniu paznokci metodą żelową. W tym samym czasie trójka beneficjentów realizuje 45 godzin dydaktycznych podczas kursu zawodowego „operator wózka widłowego z wymianą butli gazowej”. Młodzież podczas zajęć zdobywa wiedzę z zakresu podstawy, budowy i zasad działania różnych typów wózków, obowiązujących przepisów BHP, zasad poruszania się po terenie zakładu pracy, oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z przepisami i wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie eksploatacji wózków widłowych oraz czynności kierowcy w czasie pracy wózkiem. Beneficjenci, podczas zajęć praktycznych sprawnie wykorzystują zdobytą wiedzę teoretyczną. Przed młodzieżą stoi jeszcze duże wyzwanie, którym jest egzamin i z tego względu życzymy im powodzenia i samych sukcesów!

Tekst i zdjęcia - Dorota Krawontka, Justyna Skawska

Pamiętamy!

W dniu 1 sierpnia uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej i ludności cywilnej, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim 1 sierpnia 1944 roku.

zobacz

W 79 rocznicę wybuchu tego wielkiego zrywu patriotycznego młodzież przygotowała tablicę pamiątkową, na której umieściła zdjęcia i informacje związane z tym tak ważnym wydarzeniem. Korzystając z Internetu i dostępnych publikacji poznała historię tzw. Godziny, „W” która rozpoczęła się o 1700 wybuchem powstania na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej – gen. Tadeusza Komorowskiego zwanego „Bór”. Powstanie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji oraz najazdu Armii Czerwonej. Jednak po ciężkich 63 dniach walki upadło, a Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

- O wolność walczyło tysiące Polaków, powstańców, członków zrzeszonych w Szarych Szeregach, harcerzy, dzieci, które zginęły w obronie naszego kraju - mówi Piotrek uczestnik Hufca.

Powstanie było zrywem ludzi młodych, którzy wkraczając w dorosłość podczas okupacji pokazali jak pomimo młodych lat drzemie w nich duch wolności i chęć walki w obronie Polski.

- To kolejna lekcja historii, która pokazuje, czym jest patriotyzm i miłość do Ojczyzny Polski - mówi Bartek uczestnik spotkania.

Dla upamiętnienia tego dnia budynek hufca młodzież przyozdobiła flagą biało – czerwoną.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

zobacz

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywne wakacje w Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 21 lipca 2023 roku wzięli udział w spotkaniu podsumowującym wakacyjny autorski program pod hasłem „Aktywne wakacje”.

zobaczzobaczzobacz

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w dniach 10 – 21 lipca 2023 roku w ramach wojewódzkiego programu „Wakacyjne inspiracje – Lato z OHP” mającego na celu pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego uczestników, ale również rozwój i doskonalenie umiejętności, zainteresowań młodzieży, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności. Ważnym zadaniem przy realizacji programu była aktywizacja i integracja młodzieży podczas realizacji wspólnych zamierzeń, doskonalenie umiejętności społecznych, ale także kształtowanie zachowań prawidłowego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych i szeroko pojęta profilaktyka nakierowana na życie bez nałogów i używek. Młodzież spotkała się na warsztatach z doradcą zawodowym, na których omówiona została tematyka pod hasłem „Moje kwalifikacje i kompetencje na rynku pracy”. W ramach integracji udała się na pieszą wycieczkę na Mały Luboń, podczas której mogła również podziwiać przyrodę lasów i docenić jej wartość w codziennym życiu.

zobaczzobaczzobacz

- Swoje zdolności i zainteresowania plastyczne mogłam rozwijać biorąc udział w zajęciach plastyczno – kronikarskich przygotowując wakacyjną dekorację w świetlicy środowiskowej – mówi Natalia.

- Ozdabiając kronikę hufcową, w której dokumentowana jest działalność jednostki mogłem wiele się dowiedzieć o hufcu – mówi Adam.

Program „Aktywne wakacje” jest częścią oferty, z której mogła skorzystać młodzież w okresie wakacji. Jednostka oferuje szereg aktywizujących zajęć rozwijających wolontariat, a także poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka, Marta Augustyn

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli rok szkoleniowy 2022/2023

Młodzież 22 czerwca spotkała się w budynku Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju by wspólnie podsumować miniony rok.

zobaczzobaczzobacz

Najbardziej aktywni, reprezentujący jednostkę w różnych zawodach i konkurencjach na szczeblu lokalnym, regionalnym i wojewódzkim oraz osiągający bardzo dobre wyniki w nauce szkolnej i na praktyce otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz bony podarunkowe. Do zebranych słowa uznania skierowała Komendant Hufca, która również podziękowała Dyrektorowi p. Andrzejowi Błachutowi i kadrze Szkoły za współpracę podczas realizacji zadań dla dobra młodzieży. Zwróciła również uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Życząc wszystkim słońca, radości i uśmiechu zachęciła do udziału w autorskim programie wakacyjny pod hasłem ”Aktywne wakacje”.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

zobacz

Zakończenie kursu Barbera w Skomielnej Białej

Usługi barberskie cieszą się dużą popularnością i popyt na nie wciąż rośnie. Wychodząc temu naprzeciw,  w jednostce MCK w Skomielnej Białej zostało zorganizowane szkolenie „Barber z elementami stylizacji fryzur męskich”, organizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu.
W dniu 21 czerwca zakończył się kurs skierowany do uczestników i absolwentów Hufca Pracy w Skomielnej Białej, a również osób będących w wieku 17-25 lat, pragnących poszerzać swoje umiejętności zawodowe. Zajęcia były organizowane w Rabczańskim salonie fryzjerskim „Styl Joli”, pod kierownictwem szefowej salonu Jolanty Bieniek. Podczas zajęć teoretycznych uczestnikom przybliżona została historia barberingu. Ponadto, osoby biorące udział w szkoleniu dowiedziały się, jak pielęgnować wąsy, brodę i włosy, a także jak odpowiednio dobrać styl do kształtu brody. Zdobyta wiedza była niezbędna podczas zajęć praktycznych, na których uczestnicy samodzielnie koloryzowały, a następnie stylizowały wąsy i brodę modela. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który wszyscy zdali pozytywnie.

zobaczzobaczzobacz

Tekst i zdjęcia – Justyna Skawska

Metamorfoza w Skomielnej Białej zakończon

zobaczzobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli III moduł szkolenia z zakresu kreowania wizerunku profesjonalnego pracownika w ramach projektu „Aktywni Górą!”.

W ramach metamorfozy beneficjenci projektu skorzystali z profesjonalnych usług w salonie fryzjerskim oraz kosmetycznym pod okiem specjalistów. Dziewczęta miały okazję skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, dowiedzieć się jak dbać o włosy i skórę. Z kolei podczas wizyty u kosmetyczki beneficjentki mogły dowiedzieć się jak profesjonalnie nakładać makijaż codzienny, tak aby mogły samodzielnie wykonywać go w domu. Mężczyźni skorzystali z usług pielęgnacyjnych twarzy, dzięki czemu ich cera nabrała świeżości. Ponadto poddali swoje włosy cięciu, co korzystnie wpłynęło na ich wygląd. Część beneficjentów postawiła na duże zmiany, a druga część poddała się lekkim zabiegom. Metamorfozy wywołały mnóstwo radości wśród młodych ludzi, wszyscy bardzo pozytywnie przyjęli zmiany. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa, która pokazała jak poprzez odpowiednio dobrany strój, fryzurę i makijaż możemy siebie zmienić.

zobaczzobaczzobacz

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst - Dorota Krawontka            Zdjęcia - Dorota Krawontka, Justyna Skawska

Kreowanie wizerunku profesjonalnego pracownika

W ramach projektu „Aktywni Górą!” uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 16 czerwca zakończyli II moduł szkolenia z zakresu kreowania wizerunku profesjonalnego pracownika.

zobaczzobaczzobacz

Warsztaty realizowane były w dwóch grupach z podziałem dla kobiet i mężczyzn. Podczas wykładów prowadzonych przez Panią Kamilę Malec młodzież poznała zasady dress codu oraz autoprezentacji. Za pomocą stylistki beneficjenci projektu przeprowadzili analizę kolorystyczną swojego typu urody oraz określali jaki mają typ sylwetki, aby móc w odpowiedni sposób dobrać do niej strój. Następnie młodzież udała się do sklepu odzieżowego, gdzie za pomocą profesjonalistów miała możliwość zakupu reprezentacyjnego stroju wizytowego. Podczas zakupów młodzi ludzie otrzymali wiele cennych rad na temat doboru garderoby.

zobaczzobaczzobacz

Kolejnym etapem kreowania wizerunku będzie wizyta w salonie fryzjerskim i kosmetycznym, która zakończy się ich metamorfozą.

Tekst – Dorota Krawontka         Zdjęcia – Dorota Krawontka, Justyna Skawska

Organizacja akcji „Podziel się książką”

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 15 czerwca wzięli udział w spotkaniu promującym czytelnictwo w trakcie którego zorganizowali zbiórkę książek.

zobaczzobaczzobacz

Akcja pod hasłem „Podziel się książką” zorganizowana została w ramach Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP. Miała na celu zorganizowanie kiermaszu książek którymi uczestnicy mogli wymienić się ciekawymi, już przeczytanymi i zbędnymi książkami, w dobrym stanie. Młodziez przez kilka dni przynosiła do jednostki pozycje książkowe, zostawiając je w wyznaczonym miejscu. Mogła także skorzystać z przyniesionego księgozbioru i wziąć do swojej biblioteczki, przeczytać dając tym samym drugie życie książce. Przy okazji akcji uczestnicy zorganizowali również zbiórkę makulatury. Zbędny papier i artykuły papiernicze wkładali do wcześniej przygotowanych pudeł. Akcja zbiórki makulatury potrwa do końca czerwca.

- Lubię czytać książki szczególnie historyczne, poszerzam wiedzę, ale również przenoszę się w inny świat - mówi Jakub uczestnik Hufca.

Inicjatywa skierowana jest do wszystkich uczestników OHP. Jej realizacja ma służyć promocji czytelnictwa wśród młodzieży, kształtowania postaw proczytelniczych, zwiększaniu dostępu do książek oraz rozwijaniu kompetencji językowych.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Kaja Kościelniak

zobacz

„Szafowanie” akcja dla Kamilki

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 czerwca wzięli udział w charytatywnej akcji pod hasłem „Szafowanie”

Akcja zorganizowana została przez Fundację „Po Pierwsze” z przeznaczeniem dla Kamilki z Nowego Targu. To już kolejna zbiórka na rzecz dziewczynki, która choruje na SMA i potrzebuje 10 milionów złotych na najdroższy lek świata, który uratuje jej życie i zdrowie. Tu liczy się czas, dobre serce i pomoc każdego człowieka. Tym razem Rada Młodzieży hufca ogłosiła zbiórkę odzieży, kocy, pościeli, firan, butów, pluszaków, które chętni uczestnicy przynosili do jednostki. Posegregowane i poukładane zostały dostarczone do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej – miejsca punktu odbioru.

- Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na leczenie Kamilki. Mam ogromną satysfakcję, że po raz kolejny biorę udział w akcji charytatywnej i pomagam – mówi Magdalena uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Aktywnie, zdrowo i sportowo

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce–Zdroju w dniu 12 czerwca wzięli udział w wyjeździe rekreacyjno – sportowym.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

W ramach autorskiego programu z zakresu resocjalizacji pod hasłem „ Szanuj swoje zdrowie”, młodzież z jednostki wzięła udział w zajęciach na kręgielni znajdującej się przy Restauracji „Zadyma” w Nowym Targu. Zajęcia rozpoczęły się spotkaniem z instruktorem który przedstawił zasady i przepisy gry, a następnie podczas rozgrywek instruował grających. Po zajęciach w kręgielni udali się na spacer do Rezerwatu „Bór na Czerwonem” podziwiając wspaniałą podhalańską przyrodę. Wycieczka była doskonałym sposobem na aktywne i sportowe spędzenie wolnego czasu, ale także na uświadomienie ze wspólne wyjazdy i spotkania integracyjne są alternatywnym rozwiązaniem chroniącym młodzież przed ryzykownymi zachowaniami i uzależnieniami.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

Dzień Dziecka w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju w dniu 1 czerwca wzięli udział w wycieczce integracyjnej.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież z okazji Dnia Dziecka w ramach Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP udało się pieszo na Krzywoń, by wziąć udział w spotkaniu mającym na celu promocję zdrowego stylu życia. Wzniesienie Krzywoń znajduje się na południe od centrum Rabki Zdrój, na jego zboczach znajduje się uroczysko czyli część lasu w którym występują charakterystyczne cechy przyrodnicze. Uczestnicy aby poznać miejscową florę i faunę udali się Leśną Ścieżką Edukacyjną, której przejście zakończył przystanek ze wspaniale przygotowanym ogniskiem i grillem.

- Podczas wspólnego wyjścia mieliśmy okazję nie tylko do super spotkania, które pozwoliło nam podziwiać przyrodę , ale i miło spędzić czas w tym ważnym dla nas dniu – Dniu Dziecka – mówi Magdalena uczestniczka Hufca.

- Rozmawialiśmy o prawach dzieci które wynikają z Konwencji Praw Dziecka, ale także o naszych obowiązkach – dodaje Julia.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

Serduszka, kwiaty i życzenia na Dzień Matki

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 26 maja uczcili święto Dnia Matki.

zobaczzobacz

Pamiętając o tradycjach, w dowód podziękowania młodzież spotkała się na zajęciach plastycznych by wykonać kartki, serduszka i bukiety kwiatów oraz złożyć życzenia „Dla Kochanej Mamy”. Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali na temat rodziny oraz roli Matki we współczesnym świecie.

- Rola matki to bardzo odpowiedzialne zadanie, do którego należy się przygotować już we wczesnej młodości. Pewne nawyki i zwyczaje pozostają, a to są najważniejsze wartości, które przekazuje się w dorosłym życiu na swoje dzieci – mówi Natalia uczestniczka Hufca. Dzieci stanowią fundament rodziny odpowiedzialnej, dobrze funkcjonującej. Dlatego tak ważne jest słuchanie dobrych rad i uwag, które przekazują nam nasze kochane mamy – dodaje.

- Wykonane serduszka i kwiaty stanowią podziękowanie za wszystko, co dla nas robią i czego nas uczą bo przecież chcą dla nas jak najlepiej – podkreśla Jakub uczestnik spotkania. Niech żyją jak najdłużej w zdrowiu, radości i szczęściu.

W tym również dniu uczestniczki hufca w charakterze wolontariatu wzięły udział w „Koncercie dla Mamy” zorganizowanym w auli szkoły  podstawowej. Pomagały przygotować dekorację, układały krzesła, dbały o porządek, ale przede wszystkim miały okazję obejrzeć występy uczniów Szkoły Muzycznej przygotowane właśnie na ten dzień.

- To było wspaniałe popołudnie w gronie tych których bardzo kochamy – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 22 maja wzięli udział w spotkaniu promującym Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu.

Młodzież z hufca w tym dniu podjęła się rozmowy na trudny nurtujący ich temat dotyczący mediów które towarzysza każdemu. Internet, Radio, Prasa, Telewizja jest z nami na co dzień, to one budują naszą świadomość, niejednokrotnie kształtując poglądy i tylko odpowiednie przyjmowanie dostarczanej nam wiedzy pozwoli nam prawidłowo funkcjonować. 

- To święto zostało ustalone przez Papieża VI w czasach kiedy jeszcze nie było Internetu – mówi Roksana uczestniczka Hufca.

- Dziś odgrywa jednak dużą rolę w naszym życiu bo uświadomienie nam jak wielki wpływ na nasze życie mają Środki Masowego Przekazu -  dodaje Roksana.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy podsumowują dobre uczynki

zobacz

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 22 maja spotkali się w budynku hufca by zaznaczyć swoją obecność i promować „Dzień Dobrych uczynków” .

Młodzież podczas rozmowy potwierdziła, iż w życiu warto obdarować innych ludzi dobrymi uczynkami, gdyż dobro wraca do człowieka. Aktualizując kronikę hufcową wspominała i podsumowywała różne akcje i wolontariaty, w których brała udział w tym roku szkolnym. Młodzież wspominała o udziale w Szlachetnej Paczce, zbiórce paluszków dla schroniska dla bezdomnych zwierząt, zbiórce żywności dla potrzebujących, w akcji „Wyślij pączka do Afryki”, udziale w Finale WOŚP, w akcji „Podziel się posiłkiem”, projekcie „Krokus”, w akcji „Wyjątkowa skarpeta”, zbiórce odzieży, grosików, nakrętek plastikowych, w wolontariacie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością intelektualną, dla Przedszkola Samorządowego i Szkoły Muzycznej oddział w Skomielnej Białej.

- Aby być szczęśliwym należy  pomagać, czynić dobre uczynki, ale należy kierować się sersem i miłością – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

- Wszystko przeminie, ale pozostanie to co dajemy drugiemu człowiekowi, zostanie w pamięci, ale i wróci bo dobro wraca do człowieka – mówi Jakub uczestnik.

Każdy musi o tym pamiętać. Bardzo ważne, aby dobrych uczynków było jak najwięcej. Aby one towarzyszyły nam w codziennym życiu i na każdym kroku.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Rabczańskie obchody Dnia Godności

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 19 maja wzięli udział w obchodach „Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” połączoną z jubileuszem 25-lecia działalności Koła PSONI w Rabce – Zdroju oraz 60-leciem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

zobaczzobaczzobacz

W charakterze wolontariatu przyłączyli się do pomocy w trakcie spotkania integracyjnego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w intencji członków stowarzyszenia. Następnie wszyscy zebrani z kolorowymi kwiatami wykonanymi przez młodzież z hufca przemaszerowali do budynku Koła przy ul. Podhalańskiej, gdzie nastąpiło przywitanie licznych i zacnych gości, wśród nich przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, a także reprezentacje z zaprzyjaźnionych Kół PSONI z Nowego Targu, Jabłonki, Zakopanego, Mszany Dolnej, Szczawnicy, Myślenic, Zawoi, przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej z Odrowąża, Rabki oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju. Zebrani obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów z OREW w Rabce-Zdroju i poznali historię Koła PSONI w Rabce-Zdroju.

- Wykonałyśmy 200 kolorowych kwiatów, pomagałyśmy przygotować stoły z ciastami i innymi słodkościami, dbałyśmy o porządek na nich i o to, aby każdy mógł skosztować pysznego bigosu – mówi Jessica uczestniczka Hufca. 

- Zachęcałyśmy do tańca przy muzyce zespołu Kawałek Świata i do integracji widzów – mówi Karolina wolontariuszka.

To był wspaniały i mile spędzony dzień. Młodzież po raz kolejny pokazała, że potrafi czynić dobro i darować swój wolny czas. Wolontariat to nabywanie nowych umiejętności ale i poznawanie kolegów i koleżanek z Ośrodka, to wzajemna integracja akceptacja siebie i innych, to okazywanie szacunku, uczenie się empatii i zrozumienia.

Tekst– Marta Augustyn        Zdjęcia – Kaja Kościelniak

103 rocznica urodzin Jana Pawła II

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 maja wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Pamiętamy”.

zobaczzobaczzobacz

W 103 rocznicę urodzin jednego z największych Polaków w naszej historii – Papieża Jana Pawła II. Młodzież spotkała się w hufcu by przygotować tablicę upamiętniającą życie, działalność i posługę kapłańską Wielkiego Polaka. W formie zdjęć i informacji słownych przedstawili postać człowieka, który przez swoje nauczanie pozostanie wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń młodych ludzi.

- Nauka Ojca Świętego jest drogowskazem w moim życiu, modląc się do niego osiągam szczęście i radość, czuję się bezpiecznie – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat XXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego przebiegającego pod hasłem: „Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać” – Święty Jan Paweł II w którym uczestnicy wzięli udział przygotowując prace plastyczne i fotograficzne.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Obchody „Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży”

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w dniu 17 maja wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież w ramach „Międzynarodowego Dnia Telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży” została zapoznana z „Procedurą zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży i ochrony jej przed krzywdzeniem oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia uczestników OHP” sformułowaną przez Komendę Główną OHP. Pozyskała informację dotyczącą telefonów zaufania i ich roli, a także dowiedziała się gdzie  można szukać pomocy w razie pojawienia się problemu dotyczącego uzależnień czy krzywdzenia nieletnich. Podczas prelekcji zwrócono uwagę na alternatywne sposoby zapobiegania agresji i przemocy, ale także jak odpowiednio reagować w momencie pojawienia się problemu. Tylko szczera rozmowa i szybkie reagowanie może zapobiec problemom i skrajnym sytuacjom. Młodzież w dyskusji zwróciła uwagę na obecne trudne trendy: izolację młodych i wchodzenie w samotne życie z telefonem. To zła forma prowadząca często do skrajnych zachowań, hejtu co w konsekwencji sprzyja załamaniu, depresji, czy targnięciu się na własne życie. Trzeba rozmawiać ale także szukać pomocy m. in. mając wiedzę na temat miejsca i instytucji które mogą udzielić pomocy.

- Telefon zaufania wykonany w razie potrzeby, może uratować młodego człowieka od zgubnych skutków współczesnego świata – mówi Magdalena uczestniczka spotkania.

Młodzież na zakończenie zajęć z dostępnych materiałów wykonała gazetkę tematyczną promująca ważne numery telefonów, gdzie można szukać pomocy.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

zobaczzobacz

Młodzi fachowcy z wizytą w firmie ICB - BUD

 

12 maja Młodzieżowe Centrum Kariery w Skomielnej Białej przy współpracy jednego z lokalnych przedsiębiorców zorganizowało wizytę studyjną. Młodzi ludzie kształcący się w Szkole Branżowej nr.1 w Rabce odwiedzili firmę ICB-BUD w miejscowości Rabka-Zdrój.

 

 

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy spotkania zostali powitani przez przedstawiciela firmy pana Mateusza Żaczka oraz projektanta domków pana Dawida Żaczka. W trakcie wizyty studyjnej młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy w branży budowlanej. Firma ICB-BUD wywodzi się z Holandii, a siedzibę w Polsce otworzyła rok temu. Specjalizuje się w produkcji domków modułowych oraz ich wyposażeniem. Przedsiębiorstwo realizuję zamówienia na terenie całej Europy. Ponadto zatrudnia  specjalistów z wielu dziedzin, takich jak: elektrycy, hydraulicy, stolarze, pracownicy ogólnobudowlani. Podczas spotkania projektant  opowiedział o działalności zakładu, etapach pracy przy produkcji domku modułowego, stanowiskach pracy. Firma ceni sobie w pracownikach umiejętności, zaangażowanie i chęci do pracy. Następnie młodzieży została oprowadzona po zakładzie pracy. Uczestnicy mieli okazję przyglądać się czynnościom wykonywanym przez pracowników na różnych stanowiskach. Na zakończenie zostały omówione wymagania dla kandydatów ubiegających się o pracę, obowiązki przyszłego pracownika oraz korzyści wynikające z zatrudnienia.

Tekst – Dorota Nowakowska- Kozicka             Zdjęcia – Justyna Skawska

Szkolenie ESCO w Skomielnej Białej zakończone

W dniu 12 maja beneficjenci projektu „Aktywni Górą!” z Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli szkolenie w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych do wykonywania danego zawodu zgodnie z klasyfikacją ESCO.

zobaczzobaczzobacz

Warsztaty o tematyce „Zrozumieć emocje - w jaki sposób inteligencja emocjonalna i efektywna komunikacja interpersonalna pomagają w budowaniu relacji osobistych i zawodowych - z uwzględnieniem nieoczekiwanych zmian” rozpoczęły się 20 kwietnia. Cykl szkoleń realizowany był przez 16 godzin i podzielony na osiem dwugodzinnych spotkań prowadzonych przez Panią Jadwigę Borowiecką. Celem szkolenia było przygotowanie beneficjentów do efektywnego wchodzenia na rynek pracy oraz nabycia nowych umiejętności, które ułatwią młodzieży radzenie sobie w codziennych sytuacjach życiowych, jak również w budowaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Na zakończenie zajęć uroczyście wręczono certyfikaty potwierdzające nabycie nowych kompetencji i umiejętności społecznych.

- Warsztaty w ciekawy sposób pokazały mi, jak sobie radzić w sytuacjach stresowych, a także jak rozmawiać z innymi, aby być zrozumianym - powiedziała Julia, beneficjentka projektu „Aktywni Górą!”  

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst – Dorota Krawontka          Zdjęcia – Justyna Skawska, Dorota Krawontka

Droga do sukcesu – zajęcia dla licealistów

W dniu 11 maja doradca zawodowy wraz z pośrednikiem pracy przeprowadził zajęcia warsztatowe dla rabczańskich licealistów. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Nauka przez całe życie – zdecydowanie jestem na tak!”. Doradca zawodowy rozpoczął warsztaty od szybkiej zabawy integracyjnej, tak aby młodzież poczuła się swobodnie i miała odwagę aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Warsztatowa forma pozwoliła na dyskusje na wiele tematów, burzę mózgów w grupach oraz na dużą interakcję między prowadzącymi a licealistami, co korzystnie wpłynęło na przebieg spotkania. Młodzież chętnie odpowiadała na pytania problemowe oraz samodzielnie wychodziła z własnymi pytaniami, aby jak najwięcej dowiedzieć się o interesujących sprawach.

zobaczzobaczzobacz

W trakcie zajęć przedstawiona została koncepcja „lifelong learning”, młodzież dowiedziała się o możliwościach dalszego kształcenia a także wcześniejszego wejścia na rynek pracy. Wspólnie z doradcą zawodowym zastanawiali się nad tym czym jest sukces oraz jak można go osiągnąć. Ponadto podczas dyskusji młodzież omawiała temat równowagi między karierą zawodową a życiem prywatnym. Mimo wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, ostatecznie doszli do porozumienia, jak może wyglądać droga do sukcesu. Podczas drugiej części spotkania pośrednik pracy przedstawiła jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy oraz jakie zawody są przyszłościowe. Młodzież bardzo była zainteresowana pracą wakacyjną, dlatego też chętnie i aktywnie podejmowała rozmowę z pośrednikiem.

- Dzięki wspólnej dyskusji zmieniłam trochę światopogląd, sądziłam, że najważniejsza w poszukiwaniu pracy jest kwestia finansowa, jednakże teraz uważam, że równie ważne w podejmowaniu decyzji życiowych są moje zainteresowania, umiejętności i predyspozycje – mówi Marta, licealistka.

Tekst – Justyna Skawska            Zdjęcia – Dorota Nowakowska-Kozicka

Młodzież z Hufca bierze udział w akcji charytatywnej

zobacz

Uczestniczki Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 10 maja podsumowali akcje charytatywną pod hasłem „Słodko jest pomagać”.

Młodzież z Hufca po raz kolejny przyłączyła się do akcji tym razem zorganizowanej przez Klub Wolontariuszy, której celem jest zbiórka słodyczy dla Myślenickiego Szpitala, Szpitala Onkologicznego, Podopiecznych Samotnej Matki w Krakowie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Lubniu. Ogłosiła wśród swoich koleżanek i kolegów zbiórkę słodyczy do paczek, które zostaną przekazane dla potrzebujących, wymagających pomocy i wsparcia.

- Biorę udział w akcji, gdyż chcę pomagać i działać dla dobra innych – mówi Natalia  uczestniczka Hufca.

Udział w akcji charytatywnej uczy młodzież aktywności pokazuje, iż praca na rzecz innych może przynieść satysfakcję i zadowolenie, wykształci postawy, ale również pokazuje, że pomaganie jest super.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Spotkanie profilaktyczne z dietetykiem

W dniu 8 maja uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr. 1 w Rabce – Zdrój wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem Centrum Dietetycznego Naturhouse w Myślenicach.

zobaczzobaczzobacz

Spotkanie miało na celu przede wszystkim zapoznanie młodzieży z tematyką zaburzeń odżywiania, zagrożeniami otyłością oraz chorobami cywilizacyjnymi. Druga część spotkania poświęcona została przedstawieniu piramidy zdrowego żywienia, nacisku na aktywność fizyczną, oraz zmianę nawyków żywieniowych młodzieży. Przedstawicielka Centrum omówiły zagrożenia wynikające z nadużywania żywności wysoko przetworzonej typu fast food, napoi gazowanych a w szczególności napojów energetycznych. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jak przygotować zdrowe przekąski, które nie dość, że dostarczają niezbędnych składników odżywczych to również dobrze smakują. Uczestnicy kształcący się w zawodzie kucharz mogli dostrzec, że zawód dietetyka łączy teorię z praktyką, która jest niezbędna w przygotowywania zdrowych i cieszących oko potraw.

Tekst – Dorota Krawontka

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

zobaczzobacz

Uczestniczki Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 5 maja wzięły udział w wyjeździe do Rabki -Zdroju.

Młodzież w charakterze wolontariatu udała się do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego by z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną złożyć życzenia. Dziewczęta z hufca pomagały w organizacji zabaw i częstowały dzieci słodkościami.

- W tym dniu chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż niepełnosprawni są wśród nas, ale także że mają prawo do równego traktowania, do nauki, aktywizacji i rozwijania swoich umiejętności oraz zainteresowań – mówi Klaudia uczestniczka Hufca.

Pamiętajmy o nich nie tylko w dniu ich święta ale także przez cały rok uczestnicząc w różnego rodzaju akcjach charytatywnych w charakterze wolontariatu.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w pracy najważniejsze zadanie

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej dużo uwagi poświęcają na rozmowę o tematyce bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dlatego 28 kwietnia w Światowym Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy postanowili poświęcić czas na przypomnienie i omówienie regulaminu pracy oraz podstawowych przepisów BHP.

zobaczzobacz

- Odbywając praktyczną naukę zawodu młodzi ludzie muszą uświadomić sobie jak ważne jest przestrzeganie przepisów i dostosowanie się do zasad, obowiązujących reguł, a wszystko po to by było bezpiecznie i zdrowo – mówi Kinga odbywająca praktykę w Salonie Fryzjerskim „Agnes”.

- Rozmowa i odpowiednia komunikacja to recepta na osiągnięcie w zakładzie pracy poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialnej stabilizacji psychicznej, ale i zadowolenia i satysfakcji z wykonanej pracy – mówi Justyna uczestniczka ucząca się w zakładzie sprzedawca.

Uczestnicy stwierdzili także jak ważne jest odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych i w każdej trudnej sprawie. Przypomnieli o akcji „Pogotowie koleżeńskie” i pudełku do którego można wrzucać pytania i nurtujące problemy, które należy rozwiązać i na które należy reagować.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Majowe Święta

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 27 kwietnia wzięli udział w spotkaniu mającym na celu pielęgnowanie tradycji narodowych i postaw patriotycznych.

zobaczzobacz

W związku ze zbliżającymi się obchodami świąt majowych w przed dzień uroczystości państwowych związanych z 232 Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja młodzież z jednostki wzięła udział w zajęciach przygotowując gazetkę tematyczną. Omawiając zagadnienia związane z historią naszego kraju i rokiem 1791, kiedy to sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego wprowadził trójpodział władzy i uchwalił pierwszą w Europie z drugą na świecie Ustawę Rządową, która stanowiła dowód patriotyzmu oraz zrozumienie spraw społecznych, młodzież zwróciła uwagę na fakt, iż tą historię należy pamiętać i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Na tablicy umieszczono prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe, zaś budynek jednostki udekorowano biało-czerwoną flagą, której święto obchodzimy 2 maja, jako Święto Flagi. Skarbnicą wiedzy o Polsce i patriotyzmie okazała się czytana przez uczestników pozycja książkowe „Encyklopedia młodego patrioty”.

- Uczczenie Świąt Majowych to kolejna lekcja historii i patriotyzmu, która pokazuje, że w sercach młodych ludzi tli się iskierka miłości do Polski – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

ZAJĘCIA INFORMACYJNO-PROMOCYJNE W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

W dniach 18 – 19 kwietnia doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej wraz z przedstawicielką Szkoły Branżowej I stopnia nr 1 w Rabce-Zdrój odwiedziły Szkoły Podstawowe z terenu Gminy Rabka-Zdrój, Raba Wyżna, oraz Spytkowic.

zobaczzobacz

Doradca zawodowy na początku zajęć zaprezentował młodzieży możliwości dalszego kształcenia zarówno w liceach, technikach, jak również szkołach branżowych. W dalszej kolejności przedstawicielka Szkoły Branżowej I Stopnia nr 1 z Rabki-Zdrój przedstawiła ofertę ich szkoły, omówiła etapy rekrutacji oraz zaprezentowała „wirtualny dzień otwarty -czyli, grę Escape Room Szkoły”. Ważną częścią było przedstawienie nowo otwierającej się szkoły Branżowej II stopnia, która będzie pierwszą działającą na terenie Gminy Rabka-Zdrój. Trzecią częścią spotkania była promocja jednostki MCK oraz OHP. Doradca zawodowy z MCK przedstawiła prezentację promującą jednostki oraz omówiła oferowaną działalność. Ponadto, poinformowała o usługach z zakresu doradztwa zawodowego z jakich młodzież może skorzystać, o procesie rekrutacji do jednostek OHP, oraz wskazała czynniki jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Tekst - Justyna Skawska          Zdjęcia – Justyna Handzel – przedstawicielka Szkoły Branżowej

Światowy Dzień Książki

Uczestnicy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 kwietnia wzięli udział w spotkaniu by uczcić 28 rocznicę Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

zobaczzobacz

Ten ogłoszony w 1995 roku przez UNESCO ważny dzień był inspiracją dla młodych ludzi by zwrócić uwagę na fakt czytelnictwa i dołączyć tym samym do obchodów. To również organizacja akcji Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod hasłem „Głośne czytanie” i promowanie wśród młodzieży czytania książek jako sposobu spędzania wolnego czasu, zdobywania nowej wiedzy, ale również rozwijania wyobraźni i wzbogacania słownictwa. W związku z ogłoszonym 2023 rokiem poetów i pisarzy Aleksandra Fredry, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera i Wisławy Szymborskiej młodzież przypomniała postacie i wyszukując informacje z internetu przygotowała gazetkę tematyczną. Powiedzenie – Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś¬ – przybrało swoiste, bardzo ważne znaczenie. Bo przecież książka to skarbnica wiedzy, wiadomości i myśli. Książka może stać się przyjacielem.

- Dla mnie książka jest odskocznią od codziennych trosk i kłopotów – mówi Jakub uczestnik Hufca.

- Książka ma znaczenie zdrowotne i terapeutyczne daje nadzieję na lepsze i spokojne jutro. Kontakt z książką to kontakt ze światem, z bohaterami utworów, ich mądrością i  wskazówkami – dodaje Julia uczestniczka spotkania. Warto czytać książki, ale i warto je szanować.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 21 kwietnia spotkali się w Hufcu by wziąć udział w akcji pod hasłem ”Dzień Ziemi”.

Młodzież po raz kolejny postanowiła wsiąść udział w działaniach, których celem jest promowanie postaw ekologicznych, poznanie sposobów ochrony przyrody oraz uświadomienie wszystkim jak kruchy jest ekosystem. W tym dniu uczestnicy wzięli udział w prelekcji pod hasłem „Dbamy o swoją planetę”, w akcji sprzątania wyznaczonego terenu oraz w akcji sadzenia drzewek zorganizowanej w ramach II Małopolskiego Dnia dla klimatu w Powiecie Myślenickim. Akcja dla #drzewodlaklimatu to inicjatywa mająca na celu uświadomienie mieszkańcom Małopolski jak ważne są drzewa inne rośliny dla naszego klimatu .

zobaczzobaczzobacz

- Musimy dbać o środowisko i szanować przyrodę, naszym zadaniem jest utrzymanie porządku oraz czystości nie tylko wokół domu ale i w miejscach, w których przebywamy – mówi Jakub uczestnik Hufca.

- Mieszkańcy Skomielnej w większości starają się dbać o środowisko: segregują śmieci, odprowadzają ścieki do kanalizacji, dużo domów ogrzewanych jest gazem lub odpowiednim węglem, drzewem ale jeszcze daleka droga do tego żeby powiedzieć, iż nasza wieś jest ekologiczna – mówi Komendant Marta Augustyn.

- Sadzenie drzewek to ważna akcja uświadamiająca jak ważne są drzewa dla naszego klimatu – mówi Kamil.

Tegorocznym hasłem kampanii Dnia Ziemi są słowa „Zainwestuj w naszą planetę”. Sposobem na poprawę sytuacji jest edukacja ekologiczna społeczeństwa i podjęcie działań proekologicznych m.in. oszczędzanie wody, prądu, recykling odpadów, sadzenie drzew i krzewów, korzystanie z transportu publicznego, roweru czy chodzenie pieszo, które maja pokazać ludziom, że życie w zgodzie z przyrodą i dbałość o cały ekosystem przyniesie efekty zdrowej i bezpiecznej ziemi.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Pomoc potrzebującym

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 kwietnia zorganizowali zbiórkę produktów żywnościowych i ubrań dla osób objętych bezdomnością.

zobaczzobacz

Młodzież po raz kolejny ogłosiła akcję wśród swoich koleżanek i kolegów, tym razem pod hasłem „Bezdomny nie obcy”, której celem jest pomoc osobom potrzebującym, dotkniętych uzależnieniami, ubóstwem a często i chorobą. W ramach Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP włączyła się do organizacji przedsięwzięcia by czynić dobro ale i podzielić się z potrzebującymi produktami żywnościowymi, które zostały zaniesione do „społecznej lodówki” znajdującej się w Rabce-Zdrój. Natomiast zgromadzone ubrania: odzież,  obuwie, pościele, zostały przekazane Fundacji Pomocy „Razem”.

- To już kolejna akcja pomocowa w której biorę udział. To wspaniale gdy mam świadomość, że mogę zrobić coś dla drugiego człowieka - mówi Julia uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Dorota Krawontka

Organizacja akcji „Głośne Czytanie”

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce –Zdroju w dniu 17 kwietnia wzięli udział w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

zobaczzobaczzobacz

Wyjście zorganizowane zostało w ramach realizacji Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP oraz akcji „Głośne Czytanie”, mającej na celu promowanie wśród młodzieży czytania książek jako sposobu spędzania wolnego czasu, zdobywania nowej wiedzy, ale również rozwijania wyobraźni i wzbogacania słownictwa. Cenne uwagi dotyczące księgozbioru bibliotecznego i możliwości wypożyczenia udzieliła pani bibliotekarka, która również poinformowała młodzież o możliwości pełnienia w bibliotece wolontariatu. W sali multimedialnej poznali historie multibooków i audiobooków, skorzystali z okularów wirtualnych VR gogle 3D jako nowej technologii w ramach których można przenieść się w cudowny świat książki. Zwróciła też uwagę na patronów roku 2023 wśród których znajdują się również pisarze i poeci m. in. Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podsumowaniem spotkania w bibliotece było głośne czytanie przez chętną młodzież fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry i analiza przeczytanej treści.

- Głośne czytanie książek pozwala na lepsze zrozumienie treści, ale także uczy pewności siebie i odwagi -  mówi Klaudia uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

Spotkanie w ramach Dnia Trzeźwości

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 kwietnia spotkali się na zajęciach w budynku Hufca by promować Światowy Dzień Trzeźwości.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież chcąc zwrócić uwagę na problem alkoholizmu i zagrożeń zdrowotnych wynikających ze spożywania alkoholu, a zarazem by promować Światowy Dzień Trzeźwości – 15 kwietnia,  wzięła udział w spotkaniu z kadrą wychowawczą. Za miejsce wybrała pomieszczenie świetlicy pod nazwą Klubu Kultury i Trzeźwości, funkcjonującego pod patronatem Hufca Pracy i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Lubień. To miejsce przyjazne młodzieży, gdzie można uzyskać poradę prawną, psychologiczną, zawodową a także wychowawczą. Można miło spędzić czas wykorzystując sprzęt sportowy: piłkarzyki, tenis stołowy, wziąć udział w wolontariacie i różnych akcjach prospołecznych. Uczestnicy w trakcie rozmowy poznali procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem, ale także poznali mechanizmy działania w przypadku stwierdzenia kontaktu z uczestnikiem pod wpływem alkoholu.

-Alternatywne formy spędzania wolnego czasu pozwalają nam na aktywne działanie, ale także na życie bez nałogów – mówi Julia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Uczestnicy włączają się w akcje „Wywieś Flagę” w Rocznicę Chrztu Polskiegozobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 kwietnia włączyli się w akcję „Wywieś Flagę” w Rocznicę Chrztu Polskiego.

W tym dniu przedstawiciele Rady Młodzieży mając na uwadze rocznicę upamiętnienia Chrztu Polskiego 14 kwietnia 966 roku i zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka oraz wag tego wydarzenia i ogromne znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, udekorowali budynek jednostki flagą narodową. Obchodzone święto to okazja do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – rozpoczęła Chrystianizację i dała początek państwowości. Święto to obchodzone jest dopiero od czterech lat, dlatego nie jest jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

- Wywieszenie flagi podkreśla wagę tego dnia, ale też nie pozwala zapomnieć o nowych chrześcijańskich korzeniach – mówi Piotr uczestnik Hufca.

Organizatorem akcji jest Fundacja Słowo, która zwróciła się z apelem do wszystkich instytucji, aby zechcieli uczcić to święto.

Tekst - Marta Augustyn        Zdjęcie – Dorota Krawontka

Konkurs palm, pisanek i ozdób wielkanocnych

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 6 kwietnia wzięli udział w konkursie palm, pisanek i ozdób wielkanocnych.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobacz

Konkurs ogłoszony został po raz kolejny dzięki inicjatywie Rady Młodzieży przez Hufiec oraz świetlicę środowiskową, która zaprosiła wszystkich uczestników biorących w nim udział na spotkanie w czwartkowe popołudnie. Za udział w konkursie, każdy otrzymał słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego, książeczkę do malowania oraz gadżety promocyjne ufundowane przez Gminę Lubień. Zgłoszono 50 własnoręcznie wykonanych symboli wielkanocnych: palm, koszyczków, ozdobionych pisanek i stroików. Tym razem do konkursu swoją palmę zgłosił Zespół Regionalny „Korpielorze” których 6 metrowa palma wykonana została w sposób tradycyjny przez członków zespołu. Wszystkie pięknie wykonane przez cały tydzień ozdabiały świetlicę. Spotkanie przed dniem Wielkiej Nocy przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, miało na celu nie tylko pielęgnowanie tradycji ale i integrację środowiska lokalnego. 

- To miło, ze z roku na rok przed świętami Wielkanocnymi przychodzą do hufca całe rodziny by wziąć udział w konkursie, ale i by złożyć sobie nawzajem życzenia pielęgnując tradycje regionalne oraz kulturę Podhala – mówi Komendant Hufca Marta Augustyn.

- Corocznie biorę udział w konkursie przygotowując stroik wielkanocny w ten sposób pielęgnuję tradycje – mówi Natalia uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn

Światowy Dzień Zdrowia

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 5 kwietnia wzięli udział w spotkaniu promującym zdrowie i bezpieczne życie.

zobaczzobaczzobacz

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia, młodzież wzięła udział w zajęciach profilaktycznych z wykorzystaniem pakietu edukacyjnego „Moje Zdrowie” i obejrzała prezentację w formie online na portalu edu.pl na temat zdrowia i sposobów zapobiegania chorobom i utrzymania zdrowego stylu życia. Poznała też historię tego dnia, która upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948, której celem jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. Ratujmy życie! Zdrowie dla wszystkich to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia to okazja do spojrzenia na dotychczasowe sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, oraz motywacja do działania, aby sprostać bieżącym i nadchodzącym wyzwaniom zdrowotnym.

- Musimy doceniać, szanować i pielęgnować zdrowie, bo człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy – mówi Dawid uczestnik Hufca.

- Niezbędna i bardzo ważna jest aktywność, zdrowy styl życia i nawyki, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowego zdrowia, ale również bardzo ważna jest dbałość o środowisko, w którym żyjemy, o naszą planetę, nasze miejsce na ziemi – dodaje Roksana uczestniczka Hufca.

Światowy Dzień Zdrowia to również Dzień Pracownika Służby Zdrowia pamiętajmy o ich ciężkiej, często mozolnej pracy. W związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Autyzmu spotkanie było również okazją do rozmowy na temat : Jaj pomagać ludziom z autyzmem, bo przecież niebieskie motyle są wśród nas.

- Poprzez swoje zachowanie i szeroko pojęty wolontariat możemy pomagać, a tym samym czynić lepsze życie, również dla tych którzy potrzebują naszego wparcia i dobrego działania – mówi Magdalena uczestniczka spotkania.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

W rocznicę Zbrodni Katyńskiej w hołdzie bohaterom

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 5 kwietnia uczcili pamięć poległych i pomordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej oraz oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Przedstawiciele Rady Młodzieży w rocznicę tego tragicznego wydarzenia wzięli udział we Mszy Świętej w Kościele pw. Świętej Marii Magdaleny w Rabce – Zdroju. Po nabożeństwie wysłuchali Apelu Poległych przygotowanego przez Gniazdo Integracji Lokalnej oraz udali się do Ogrodu Różańcowego, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym zmarłej Prezydentowej Marii Kaczyńskiej jednej z ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. W ciszy i milczeniu oddali hołd bohaterom, którzy walczyli i zginęli w obronie naszej ojczyzny oraz tych którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

- To kolejna lekcja historii, o której należy pamiętać i którą należy przekazywać z pokolenia na pokolenie  - mówi Julia uczestniczka hufca.

Tekst - Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

Zakończyliśmy zbiórkę grosików

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 4 kwietnia zakończyli zbiórkę grosików.

Udział w akcji „Góra grosza” to inicjatywa Rady Młodzieży OHP ze Skomielnej Białej. Uczestnicy przez 3 miesiące zbierali wrzucali grosiki do specjalnie przygotowanej skarbonki. Drobne, a były wśród nich groszówki, dwu i pięciogroszówki zostały policzone i posegregowane. Nasza jednostka w sumie uzbierała 300zł, które zostały przekazane Towarzystwu „ Nasz Dom” – głównego organizatora akcji mającej pod swoją opieką dzieci 
z domów dzieci.

- Być może, że dzięki tym grosikom na buziach dzieciaków zagości uśmiech, a w ich sercach radość i szczęście – mówi Dominika uczestniczka Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 3 kwietnia wzięli udział w spotkaniu promującym Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

zobaczzobacz

Aby zwrócić uwagę na obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień świadomości Autyzmu Rada Młodzieży Hufca postanowiła przybliżyć ten tak ważny temat ale zarazem poprzez przygotowanie dekoracji w kolorze niebieskim połączyć ze wszystkimi rodzinami , którzy opiekują się osobami z autyzmem. Młodzież zwróciła uwagę jak ważne są wszelkie inicjatywy na rzecz przeciwdziałaniu dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin a także zwiększenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłowa pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My jako społeczeństwo musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze ani gorsze spojrzenie na świat, jest po prostu inne. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na potrzeby większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Spotkanie uczestników przyczyni się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

- Podczas zajęć przygotowaliśmy z papieru niebieskiego motyle, a napis „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” wyrażą naszą łączność z osobami ze spektrum autyzmu – mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Pielęgnujemy tradycje wielkanocne

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 1 kwietnia wzięli udział w zajęciach pod hasłem „Pielęgnujemy tradycje wielkanocne”.

zobaczzobaczzobacz

Młodzież przyszła do jednostki by zakończyć prace związane z przygotowaniem 9 metrowej palmy wielkanocnej. Do wcześniej zrobionych kwiatów z bibuły dodała bukszpan bazie i wstążki. Na umówioną godzinę pięknie ozdobioną palmę zaniosła do kościoła i złożyła w nawie skomielniańskiej świątyni, by kultywować zwyczaje wielkanocne ale i by wziąść udział w Parafialnym Konkursie Palm w niedzielę palmową.

zobaczzobacz

-Palmę na konkurs przygotowujemy od 22 lat. W taki sposób chcemy pielęgnować tradycje i pokazać jak ważne są tradycje regionalne. Palma wykonana przez uczestników 6-36 Hufca Pracy zajęła I miejsce w Parafialnym Konkursie Tradycyjna Palma Wielkanocna w kategorii „Najwyższa palma” - mówi Marta Augustyn Komendant Hufca.

W tym również dniu uczestnicy zasiedli do przygotowanego stołu, podzielili się symbolicznym jajkiem, złożyli sobie wzajemnie życzenia i skosztowali przygotowanych potraw wielkanocnych. Uczestnicy którzy włączyli się w przygotowanie palmy i aktywnie reprezentują hufiec w konkursie i przedsięwzięciach organizowanych w ramach rywalizacji między hufcowej otrzymali paczki ze słodyczami. Miła i serdeczna atmosfera wprowadziła wszystkich w świąteczny czas oczekiwania na zmartwychwstałego Chrystusa.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

„AKTYWNIE” W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Miesiąc marzec był bardzo intensywnym czasem z doradcą zawodowym dla uczestników projektu „Aktywni Górą” w Skomielnej Białej. Dnia 29 marca odbyły się ostatnie w tym miesiącu zajęcia indywidualne.

zobaczzobacz

Podczas indywidualnych spotkań beneficjentów w Młodzieżowym Centrum Kariery, doradca zawodowy realizował III etap Indywidualnego Planu Działania. Spotkania miały na celu pomoc w znalezieniu uczestnikom motywacji do podejmowania aktywności i zdobywania nowych umiejętności zawodowych i społecznych dzięki uczestnictwie w projekcie. W dzisiejszym pędzącym świecie, wiele młodych ludzi nie potrafi znaleźć niekiedy wewnętrznej motywacji do realizacji działań, które mogą przynieść im wiele korzyści. Młodzież jest w ciągłym poszukiwaniu motywacji zewnętrznej, która często szybko zanika. Doradca zawodowy podczas spotkań zachęcała beneficjentów do planowania swojego udziału w projekcie i sukcesywnego dążenia do osiągnięcia zamierzonych efektów. Kluczowe w spotkaniach było przedstawienie możliwości znalezienia motywacji, która utrzyma ich w realizacji zamierzonych celów 
i osiągnięcia sukcesów. 
- „Kolejne spotkanie z doradcą było bardzo ciekawym doświadczeniem. Zrozumiałam, że w dążeniu do celu nie mogę skupiać swojej uwagi na własnych słabościach i przeszkodach, ale na korzyściach jakie mi ono przyniesie” – mówi Katarzyna, beneficjentka projektu.
W marcu uczestnicy projektu mieli również spotkania z wychowawcą 6-36 Hufca Pracy Dorotą Krawontką, która motywowała młodzież nie tyle do udziału w projekcie, co do rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Wychowawca omówiła czym jest motywacja, skąd się ona bierze i jak ją zdobyć. Były to bardzo cenne informacje dla młodzieży.

Tekst – Justyna Skawska           Zdjęcia – Dorota Krawontka

„Promocja jednostek na XIX Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego”

W dniu 30 marca doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej wraz z wychowawcą 6-36 Hufca Pracy Dorotą Krawontką wzięli udział w XIX Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego.

zobaczzobaczzobacz

Targi odbyły się w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Na zaproszenie Starosty oraz dyrekcji Zespołu Szkół wzięli w nich udział uczniowie ósmych klas Szkoły Podstawowej. Celem tegorocznych targów było przedstawienie młodzieży oferty licznych szkół, placówek oświatowych oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z terenu myślenickiego powiatu. Targi Edukacyjne są możliwością zaznajomienia się i dowiedzenia na temat różnych szkół, co oferują, a także sposobem przekazania bogatej oferty Młodzieżowego Centrum Kariery i Hufca Pracy. Udział w Targach jest również formą promocji jednostek, które działają na terenie powiatu i pomagają młodzieży na lokalnym rynku pracy. Doradca zawodowy przedstawił uczniom ofertę działalności MCK, w której oferuje pomoc w znalezieniu pracodawcy, u którego będzie odbywała się praktyczna nauka zawodu. Ponadto przedstawiona została możliwość spotkania się z nim w celu przeprowadzenia testu na predyspozycje zawodowe, które ułatwią młodemu człowiekowi podjęcie właściwej decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Wychowawca D. Krawontka przedstawiła aktualną ofertę Hufca Pracy.

- Udział w Targach Edukacyjnych był świetną formą promocji jednostek OHP – mówi Dorota Krawontka – wychowawca 6-36 HP.

Tekst – Justyna Skawska           Zdjęcia – Dorota Krawontka

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej upamiętnili Świętego Jana Pawła II

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 29 marca wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym XVIII rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II.

zobaczzobaczzobacz

zobacz

W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, znajdującej się przy kościele Św. Marii Magdaleny, wspominając postać Wielkiego Polaka, miejsca które odwiedził, sprawy bliskie jego sercu. Uczestnicy w tym dniu zostali zapoznani z regulaminem XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem „Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać". Podczas spotkania młodzież przygotowała tablicę tematyczną związaną z życiem Wielkiego Polaka i Jego licznymi pielgrzymkami w czasie których głosił naukę i słowo m. in. do młodych ludzi.

-Wspólne spędzone chwile były okazją do pogłębienia wiary, ale także poznanie i odkrywanie swojej drogi życiowej w oparciu o wartości chrześcijańskie, prawidłowe wartości i postawy płynące z nauki Świętego Jana Pawła – mówi Julia uczestniczka hufca.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Dorota Krawontka, Kościelniak Kaja

Aktywnie i sportowo w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju w dniu 27 marca wzięli udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych.

zobaczzobaczzobacz

W poszukiwaniu wiosny młodzież udała się na spacer po Rabczańskim Parku by mile spędzić swój wolny czas. Wyjście było doskonałą okazją do poszukiwania pierwszych oznak budzenia się przyrody ale również do skorzystania z siłowni na świeżym powietrzu, by wzmocnić swoja kondycję fizyczną i aktywność ruchową. Atrakcja okazały się Rabczańskie Bulwary. Spacer był okazją do omówienia programów autorskich realizowanych w 2023 roku ze szczególnym uwzględnieniem programu „Szanuj swoje zdrowie”, którego celem jest uzyskanie wiedzy dotyczącej zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia, a także wdrożenie do aktywnego stylu życia.

Tekst – Marta Augustyn            Zdjęcia – Dorota Krawontka

Uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej pomagają podczas akcji charytatywnej

Młodzież 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 25-26 marca wzięła udział w akcji charytatywnej na rzecz Kamilki.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy po raz kolejny przyłączyli się do pomocy tym razem dla dziewczynki chorej na rdzeniowy zanik mięśni, której rodzice zbierają fundusze na bardzo drogi lek i leczenie terapią genową. Tu liczy się czas gdyż leczenie musi rozpocząć się zanim dziecko nie przekroczy wagi 13 i pól kilograma. Kamilka w tym momencie waży 11 kg. Oznacza to, że jest bardzo mało czasu na zebranie 9 milionów na leczenie. Dlatego do wielkiej zbiórki niezbędnych środków włączyła się także społeczność lokalna, ogłaszając 25 marca zbiórkę ciast, ciasteczek oraz stroików i ozdób wielkanocnych, które można było przynieść do budynku hufca już od wczesnych godzin porannych. Ciasta zostały pokrojone, stroiki poukładane i przygotowane na kiermasz wielkanocny który odbył się 26 marca przy kościele p.w. św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

- Udział w akcji charytatywnej to nie tylko zbiórka potrzebnych środków finansowych dla Kamilki to również wspaniała integracja ludzi ze środowiska lokalnego, którzy wykazali się ogromną empatią i zrozumieniem, chęcią niesienia pomocy i wsparcia dla potrzebującej dziewczynki - mówi Kuba uczestnik Hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Dzień doradczy w MCK w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 marca wzięli udział w dniu doradczym.

zobaczzobacz

Zajęcia prowadzone były dla uczniów III klasy Szkoły Branżowej przez doradcę zawodowego i pośrednika pracy, a miały na celu omówienie indywidualnych uzdolnień , predyspozycji, kwalifikacji i zdobytych doświadczeń zawodowych podczas 3 letniej praktyki, które są bardzo ważne przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Doradca zawodowy p. Justyna Skawska dostarczyła wiele cennych informacji i wskazówek dotyczących możliwości dokształcenia się i przekwalifikowania, a także zasad prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacji. Natomiast pośrednik pracy p. Dorota Nowakowska omówiła trendy zawodowe panujące na lokalnym rynku pracy, podała wykaz zawodów deficytowych, a także podała miejsca i adresy pracodawców i firm poszukujących pracowników.

- Podczas spotkania zrozumiałam, że warto być aktywnym, gdyż wtedy łatwiej i szybciej znajdę wymarzone miejsce pracy – mówi Roksana uczestniczka hufca.

Uczestnicy spotkania pogłębili swoją wiedzę na temat metod poszukiwania pracy oraz zatrudnienia. Zajęcia przygotowały ich do wejścia na rynek pracy po ukończeniu szkoły i praktyki.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Akcja „Czysty świat tego nam brak”

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 23 marca wzięli udział w spotkaniu promującym akcję „Czysty świat tego nam brak”.

zobaczzobacz

Akcja ogłoszona została przez Ogólnopolską Kapitułę Samorządności Młodzieży OHP w ramach inicjowanie działań i podejmowania inicjatyw mających na celu włączenie uczestników OHP w życie społeczne i lokalne. Tym razem jest to dbałość o środowisko ze szczególnym uwzględnieniem sprzątania świata na pierwszy dzień wiosny. Młodzież otrzymała worki i rękawice, została podzielona na grupy i wyruszyła by posprzątać wyznaczone tereny. Wzięła też udział w zajęciach na których poruszana była tematyka ekologii i negatywnego wpływu śmieci na zdrowie człowieka ale i całego ekosystemu. Uczestnicy Hufca ze Skomielnej Białej w miesiącu marcu rozpoczęli również realizację autorskiego programu pod hasłem „Zadbaj o swoja wieś” w ramach którego poznają zasady ochrony przyrody, kształtują właściwe nawyki i postawy dbają o swoje środowisko segregując śmieci, zbierając nakrętki, baterie elektrośmieci, ale także włączają się w akcje i projekty ekologiczne.

-Musimy dbać o środowisko, bo od tego zależy także nasze zdrowie - mówi Filip uczestnik hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Akcja „Wyjątkowa Skarpetka”

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 21 marca spotkali się w jednostce by wziąć udział w przedsięwzięciu pod hasłem „Wyjątkowa skarpetka”.

zobaczzobacz

Młodzież włączyła się w akcję organizowaną przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie mają na celu zwrócenie uwagi na dzień 21 marca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, ozdabiając, rysując i malując zestawy różnorodnych skarpet. Młodzież podczas zajęć plastycznych poznała historię tego święta, które z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione zostało w 2005 roku. Patronat nad obchodami tego dnia od 2012 roku sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

-Data nie jest przypadkowa – mówi Magdalena wada, genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca dodaje.

Kolorowe skarpetki, nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wzorem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności wszyscy mają prawo w pełni cieszyć się życiem. Metody komunikacji alternatywnej, wspomagającej pozwalają wszystkim na wyrażenie myśli i uczestniczenie w zajęciach. Młodzież z hufca będąc na spotkaniu poznała mechanizmy związane z funkcjonowaniem ludzi dotkniętych dodatkowym chromosomem, ale i włączyła się w świetną zabawę projektowania skarpetek, które są symbolem przyjaźni i łączącej więzi pomiędzy ludźmi.

Tekst – Marta Augustyn             Zdjęcia – Dorota Krawontka

Koncert w Skomielnej Białej „ Po prostu kobieta”

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 12 marca wzięli udział w Koncercie pod hasłem „Po prostu kobieta”.

zobaczzobaczzobacz

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Gminy Ośrodek Kultury w Lubniu w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej. Miało na celu prezentację talentów wokalnych występujących z terenu gminy Lubień, ale także miłe spędzenie niedzielnego popołudnia. Roksana Żak uczestniczka 6-36 Hufca Pracy zaśpiewała 2 utwory: Sanach „Królowa dram” oraz Oli Olszewskiej „ Czy to nadal ja”. Wszyscy wykonawcy za swoje występy otrzymali liczne brawa. W przerwach pomiędzy śpiewem prezentowano konwersacje słowne i informacje o kobietach często w formie żartobliwej co jeszcze bardziej urozmaiciło wspaniałe spotkanie.

- Bardzo lubię słuchać śpiewu mojej koleżanki – mówi Natalia, cieszę się że mogła być na wspaniałym koncercie - dodaje.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy pielęgnują tradycje i świętują Dzień Kobiet

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w dniu 8 marca wzięli udział  w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

zobaczzobaczzobacz

W ramach programu profilaktycznego i zajęć plastycznych młodzież postanowiła uczcić i upamiętnić Święto Kobiet obchodzone od lat nie tylko w naszym kraju i przygotowała kwiaty z bibuły i kolorowego papieru. Zajęcia odbyły się w małych grupkach w Szkole Branżowej w Rabce-Zdroju oraz w budynku Hufca w Skomielnej Białej. Uczestnicy po wysłuchaniu instruktażu starannie i dokładnie wycinali poszczególne elementy obwiązując każde „bibułkowe cudeńko” z którego wykonali symboliczne bukieciki, które przekazali z życzeniami  koleżankom z okazji ich Święta.

- To miłe, że chłopaki o nas pamiętają – mówi Karolina uczestniczka Hufca.

Tekst – Marta Augustyn           Zdjęcia – Marta Augustyn i Dorota Krawontka

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 1 marca upamiętnili Dzień Żołnierzy Wyklętych.

zobaczzobacz

Wspominając tragiczne wydarzenie historyczne, jakie rozegrały się w latach 1944-1963, młodzież wzięła udział we Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana w intencji Żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica", Oddziału Partyzanckiego "Wiarusy", poległych za Ojczyznę pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych, a następnie spotkała się w budynku hufca by przygotować gazetkę tematyczną. Podczas zajęć wykorzystano informacje wyszukane w internecie, ale także materiały z biegów pamięci, w których brała udział młodzież w poprzednich latach. Udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych to kolejna lekcja historii, podczas której młodzież ze Skomielnej Białej pogłębi wiedzę historyczną o bohaterach, ich patriotyzmie, niezłomnej postawie w obronie prawdy a także oddaje hołd tym co walczyli w obronie naszej Ojczyzny.
 
-W czasie spotkania mogłam poznać historię żołnierzy którzy walczyli o wolność i niepodległość - mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

X Ogólnopolska Zimowa Senioriada

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce – Zdrój w dniach 27-28 lutego w charakterze wolontariatu wzięli udział w X Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

zobaczzobaczzobacz

Mlodzież po raz kolejny włączyła się w pomoc i pracę podczas przedsięwzięcia odbywającego się w Rabce-Zdrój pod patronatem honorowym Burmistrza Rabki, Starosty Powiatu Nowotarskiego, a także Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem Senioriady była integracja absolwentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wymiana doświadczeń, wspieranie aktywnego życia seniora, sportowa rywalizacja oparta na zasadach „fair play”, promocja regionu Rabki, a także uczczenie jubileuszu 70- lecia nadania Rabce praw miejskich.
27 lutego odbyło się „Dzień Integracyjny” spotkanie wszystkich uczestników w Teatrze „Rabcio”, natomiast 28 lutego to „Dzień Sportowy” w ramach którego odbyło się uroczyste otwarcie Senioriady na boisku sportowym, zapalenie znicza olimpijskiego, uroczyste przejście wszystkich startujących w konkurencjach: bieg narciarski, slalom gigant, turniej brydżowy, turniej szachowy, nordic walking. Wolontariusze zostali przydzieleni do pomocy przy konkurencjach bulokręgle na boisku sportowym oraz rzut śnieżkami do celu.
Zakończenie Senioriady odbyło się w Amfiteatrze – Muszli Koncertowej gdzie nastąpiło wręczenie medali i dyplomów, a także podsumowanie X Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu.

-Senioriada pozwoliła mi zobaczyć jak dużo radości i energii daje ludziom w różnym wieku rywalizacja i wspólna zabawa – mówi Julia uczestniczka hufca.

Tekst – Marta Augustyn         Zdjęcia – Dorota Krawontka

Zajęcia sportowo-rekreacyjne w 6-36 HP w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 27 lutego wzięli udział w wycieczce do Myślenic.

zobaczzobaczzobacz

Wyjazd sportowo-rekreacyjny zorganizowany został na strzelnicę sportową, która znajduje się w Ośrodku Rekreacyjnym na Myślenickim Zarabiu w ramach imprezy lokalnej przygotowującej do Wojewódzkich Mistrzostw OHP w Strzelectwie Sportowym. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią pneumatyczną. Poznała również zasady obowiązujące w tego typu dyscyplinie sportowej, które przedstawił instruktor sekcji strzeleckiej.

-Postawa strzelecka, dyscyplina, skupienie, i odpowiednie zachowanie mogą przynieść dobre wyniki i sukces – mówi Dawid uczestnik hufca, który osiągnął najlepsze wyniki podczas strzelania.

Również doskonałym strzelcem okazał się Bartek, który stwierdził, że:

- Wspólny wyjazd był doskonałą formą integracji, ale również zachęceniem do aktywnego spędzenia wolnego czasu, kształtowaniem zdrowego stylu życia, ale i właściwej postawy.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Dorota Krawontka

Obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 24 lutego wzięli udział w zajęciach profilaktycznych.

Uczestnicy będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój w formie warsztatów prowadzonych przez kadrę hufca włączyli się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, którego organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

zobacz

W dniach 22-28 lutego każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, prawnikach w wyznaczonych do tego miejscach. Młodzież podczas spotkania korzystając z plakatów, informatorów i broszur uzyskała informacje, gdzie można udać się w razie potrzeby i kogo prosić o pomoc, podała adresy placówek, ale i numery telefonów. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym ma również zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych, dlatego uczestnicy zostali zapoznani z Procedurami Zapewnienia Bezpieczeństwa i Ochrony jej przed krzywdzeniem, które obowiązują w szkole, na praktyce i w hufcu. Podczas zajęć uczestnicy poruszyli tematy związane również z funkcjonowaniem grupy rówieśniczej, problemach które pojawiają się w środowiskach młodzieży ale i w domu. Przypomnieli o pogotowiu koleżeńskim „specjalnej skrzynce” na nurtujące tematy i sprawy, które trzeba omówić i rozwiązać.

- Dzięki takim spotkaniom, rozmowom z wychowawcą czuje się bezpieczna w środowisku szkolnym – mówi Magdalena uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Solidarni z Ukrainą

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój w dniu 24 lutego upamiętnili rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie.

zobaczzobacz

W tym bardzo trudnym czasie I rocznicy napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę młodzież spotkała się  na zajęciach by porozmawiać na temat wojny i  trudnej sytuacji, jednego z naszych sąsiadów granicznych by w chwili refleksji i zadumy zastanowić się nad bezpieczeństwem Europy i Świata. Korzystając z Internetu przygotowali materiały na gazetkę i obejrzeli krótki filmik opowiadający o walkach i broniących się miastach na Ukrainie, o ginących nie tylko żołnierzach ale i ludności cywilnej, o uciekających mieszkańcach miast i wiosek.

- 24 lutego jest 365 dniem okrutnej dla Ukrainy wojny musimy pomagać tym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Jesteśmy Solidarni z Ukrainą pamiętamy, dlatego przed świętami chcemy zorganizować zbiórkę produktów spożywczych i sanitarnych -  mówi Julia uczestniczka. Kolegów z Ukrainy, którzy uczą się razem z nami przyjmujemy z godnością i z sercem,  jesteśmy z nimi, wspieramy ich  w każdym dniu praktyk i w szkole dodaje.

Rok temu wojna stała się okrutnym faktem który towarzyszyć będzie historii XXI wieku. 
W rocznicę wybuchu wojny ONZ zaapelowała o pokój i zagłosowała nad projektem rezolucji podkreślającej „potrzebę osiągniecia tak szybko jak to możliwe, wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju” w zgodzie z zapisem Karty Narodów Zjednoczonych. Rezolucje zawiera wezwanie do Rosji by ta wycofała swoje wojska terytorialne z Ukrainy i wstrzymała działania zbrojne.

-Jako młodzi ludzie również apelujemy o pokój i czekamy na zakończenie tej okrutnej wojny – mówi Katarzyna uczestniczka spotkania.

Tekst – Marta Augustyn          Zdjęcia – Dorota Krawontka

Profilaktyczne spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 23 lutego wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym promującym zdrowie i zdrowy styl życia.

zobaczzobacz

W związku  z ogłoszonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje plany, pasje i marzenia, a tym samym poprawić jakość życia i zmienić świat. Uświadomienie każdemu, iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było głównym celem zorganizowanego spotkania. Uczestnicy poznali formy zapobiegania różnym chorobom m. in. depresji. W dyskusji wysunęli wniosek, iż umiejętne reagowanie na stres, aktywność, integracja grupowa, rozmowa i praca dają satysfakcję i sprzyjają nie tylko pozytywnemu myśleniu ale i zapobieganiu tej trudnej często „zamaskowanej” chorobie.

- Ważne jest abyśmy zwrócili uwagę na nasze emocje i nastroje, aby w porę uchwycić stan obniżonego nastroju, przygnębienia czy smutku, które mogą być początkiem depresji – mówi Patryk.

Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny na temat leczenia choroby, która jest jedną z  najpoważniejszych na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Czy mam predyspozycje aby, zostać przedsiębiorcą – warsztaty dla uczestników 6-36 hufca pracy.

W dniu 21 lutego w Młodzieżowym Centrum Kariery w Skomielnej Białej odbyły się warsztaty dla uczestników kończących praktyczną naukę zawodu w roku 2023.

zobaczzobacz

W trakcie spotkania młodzieży towarzyszył cytat Thomasa Alva Edisona „Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu, wszystko co robiłem, to była przyjemność”. Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży kim jest przedsiębiorca oraz jak można nim zostać. Doradca zawodowy przedstawił cechy, jakimi charakteryzuje się osoba przedsiębiorcza oraz wraz z uczestnikami przygotował mapę zawierającą źródła pomysłów biznesowych. Ważną częścią warsztatów było obejrzenie filmu „Przedsiębiorczość – Cechy Przedsiębiorcy – Edukacja w Chmurach UŚ”, po którym zadaniem uczestników było dokonanie oceny swoich mocnych i słabych stron w zakresie posiadanych cech i umiejętności przedsiębiorczych. Ostatnia część spotkania była przeznaczona na tworzenie własnych pomysłów biznesowych i poszukiwania branż zawodowych, w których jest największe zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Warsztaty minęły w bardzo przyjaznej i radosnej atmosferze, w której każdy miał okazję zaprezentować swój pomysł na dochodowy biznes.

Tekst - Justyna Skawska         Zdjęcia – Dorota Nowakowska - Kozicka

Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej pomagają zwierzętom

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 lutego wzięli udział w akcji pod hasłem „Pomoc dla bezdomnych zwierząt”.

zobaczzobacz

Akcja pomocy zwierzętom, które nie maja swojego domu została ogłoszona przez schronisko w Nowym Sączu. Młodzież przeglądając strony internetowe znalazła apel tego właśnie ośrodka, które poprosiło o stare niepotrzebne koce, ręczniki, pluszaki i zabawki gumowe, które posłużą czworonogom do zabawy.

-Nie trzeba było długo namawiać uczestników, którzy odpowiedzieli na apel i przynieśli do jednostki skomielniańskiej mnóstwo pluszaków - mówi Natalia.

Strzałem w dziesiątkę okazała się przygotowana prośba i informacja na facebooku, na którą odpowiedziała młodzież ale i przyjaciele hufca, pracodawcy. Przyniesione rzeczy zostały posegregowane, spakowane w paczkę i wysłane do schroniska. Zima to najgorszy czas dla bezdomnych zwierząt, dlatego tak ważne jest by właśnie w tym czasie o nich pamiętać i wspomóc ich chociażby o ręczniki i koce, dzięki którym będzie im ciepło.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Wyślij pączka do Afryki

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 16 lutego wzięli udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”.

zobaczzobacz

Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Kapucyni i Misji oraz Bracia Kapucyni, Misjonarze pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej i Republiki Czadu. Jest to akcja społeczna, która w Polsce organizuje Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, a jej celem jest zbiórka funduszy na realizację projektów prowadzonych przez Braci Misjonarzy w Afryce. A są to projekty dożywiania dzieci, budowa świetlicy, studni, boisk sportowych, budowa i remont kaplic w wioskach. Fundusze z akcji wysyłane są przez stronę internetową. To też uczynili uczestnicy hufca, którzy nie pozostali obojętni na okazanie dobra i wyrazili chęć pracy. Cała akcja poprzedzona była rozmową podczas spotkania, które zorganizowane zostało w hufcu przy okazji „Tłustego czwartku”. Uczestnicy dowiedzieli się o trudnej sytuacji w krajach środkowoafrykańskich gdzie brakuje jedzenia, dzieci są głodne, nie chodzą do szkoły, nie uczą się, bardzo potrzebują wsparcia i pomocy.

- Solidaryzując się z innymi wzięliśmy udział w akcji, chcemy dołączyć cegiełkę i okazać pomoc koleżankom i kolegom z dalekich krajów – mówi Kasia, uczestniczka hufca.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia –  Dorota Krawontka

Spotkanie walentynkowe uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej

zobaczzobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 lutego wzięli udział w spotkaniu walentynkowym.

Przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca chcąc zwrócić uwagę na obchodzone co roku 14 lutego święto zakochanych ogłosili wśród swoich koleżanek i kolegów konkurs plastyczno-graficzny pod hasłem „Walentynka dla mojej ukochanej, ukochanego.” Chętna młodzież wykonała piękne serduszka, często opatrzone wierszykami o tematyce miłosnej. Wszystkie walentynki były pomysłowe i ciekawe. Część z nich ozdobiła tablicę tematyczną w budynku hufca. Ogłoszony konkurs miał formę zabawy i służył nie tylko pielęgnowaniu tradycji ale i wzajemnej integracji i aktywizowaniu młodych, rozwijając ich talenty i kreatywność.

Tekst  i zdjęcia – Marta Augustyn

Oddaj krew

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniach 13 lutego spotkali się by zapoznać się z inicjatywą „Oddaj krew, podziel się cennym darem na Walentynki".

Młodzież w przeddzień walentynkowego święta postanowiła zorganizować kampanię informacyjną promującą krwiodawstwo wśród swoich koleżanek i kolegów i lokalnej społeczności. W tym celu przygotowała ulotkę promującą honorowe krwiodawstwo oraz uświadamiającą istotę i znaczenie krwi oraz zachęcającą do bycia krwiodawcą i przesłała ją na portale społecznościowe. Podczas spotkania poznała warunki jakie należy spełniać by móc oddać krew i miejsce zbiórki krwi. Przygotowała też tablice informacyjną na której znalazły się niezbędne informacje, które ozdobiły pokolorowane kropelki krwi symbolizujące łączność ze wszystkimi honorowymi dawcami krwi.

-  Udział w akcji uwrażliwia nas młodych ludzi na los drugiego człowieka, a zbliżające się walentynki to doskonały czas by zachęcić do oddawania krwi – cennego daru, który ratuje życie drugiego człowieka – mówi Jakub uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

 

Światowy Dzień Chorego

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 10 lutego wzięli udział w spotkaniu podczas, którego wykonywali kartki dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju.

zobaczzobacz

Data wspólnej integracji nie była przypadkowa, gdyż spotkanie miało miejsce w dniu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ten dzień ustanowiony został przez Papieża Jana Pawła II. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi świata na problemy i potrzeby osób chorych i ich rodzin oraz uznanie dla tych którzy zarobkowo bądź z potrzeby serca pomagają i towarzyszą chorym i cierpiącym. Młodzież przygotowując kartki na kiermasz chciała nie tylko pomóc w akcji charytatywnej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale również miała duchowo połączyła się ze wszystkimi, którzy borykają się z chorobą i ich opiekunami. Zwróciła również uwagę, iż słowa uznania i szacunku należą się wszystkim którzy ratują zdrowie chorym: lekarzom, pielęgniarkom, licznym wolontariuszom.

- W swoim wolnym czasie postanowiłam po raz kolejny czynić dobro a zarazem rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysłowości - mówi Katarzyna uczestniczka hufca.

Zainspirowani różnymi technikami plastycznymi przygotowali 100 kartek z myślą o tych którzy potrzebują wsparcia. Niech dla nich każdy dzień będzie darem i nadzieją na lepsze jutro.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Zbiórka Zakrętek

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 9 lutego zorganizowali zbiórkę plastikowych zakrętek.

Młodzież z hufca ogłosiła wśród swoich kolegów i koleżanek zbiórkę. Zebrane zakrętki zostały posegregowane i przekazane do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Rabce-Zdroju. To kolejna zbiórka charytatywna zorganizowana z myślą o osobach niepełnosprawnych z terenu lokalnego. 
Akcja pomaga, ale także uczy empatii i zrozumienia, uświadamia jak ważne i cenne jest zdrowie, które należy szanować i o które należy dbać.

- Poprzez zbiórkę korków dbamy o nasze środowisko, ale także pomagamy innym – mówi Natalia uczestniczka hufca.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Zbiórka odzieży używanej – kolejna akcja charytatywna

zobacz

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 6 lutego wzięli udział w akcji „Zbiórka odzieży”.

Przedstawiciele Samorządu Młodzieży odpowiadającej na apel Fundacji Pomocy Dzieciom „Razem” ogłosili wśród koleżanek i kolegów zbiórkę odzieży. Przez kilka dni uczestnicy, a także osoby współpracujące przynosili do hufca odzież damską, męską, obuwie. Uzbierało się tego dużo i zgodnie z prośbą fundacji trzeba było te rzeczy posegregować i poukładać. Do osobnych worków poukładano odzież zimową, która teraz ze względów na porę roku i niską temperaturę jest bardzo potrzebna. To już kolejna akcja charytatywna, w której aktywnie bierze udział młodzież, a której celem jest zwrócenie uwagi i świadoma pomoc skierowana do ludzi najbardziej potrzebujących, często chorych, niepełnosprawnych, ubogich, zagubionych.

- Pomoc osobom potrzebującym sprawia mi radość i zadowolenie. Wiem, że wokół mnie żyją ludzie biedni, którym musimy pomagać – mówi Klaudia uczestniczka zbiórki.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Spotkanie pracodawców w Hufcu Pracy w Skomielnej Białej

W budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 1 lutego odbyło się spotkanie pracodawców, u których uczestnicy skomielniańskiej jednostki odbywają praktyczną naukę zawodu.

zobaczzobaczzobacz

Celem spotkania było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących kształcenia pracowników młodocianych, oraz organizacji w 2023 egzaminów czeladniczych dla młodocianych pracowników zatrudnionych u rzemieślników w celu przygotowania zawodowego. Na zaproszenie przybyli pracodawcy współpracujący z hufcem. Komendant Hufca przedstawiła działalność placówki i omówiła tematy związane z zatrudnianiem młodocianego. Zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy wobec pracownika, badania lekarskie, szkolenia BHP, urlopy, wynagrodzenia, sprawy socjalne. Szczegółowo omówiła pismo otrzymane z Izby Rzemieślniczej dotyczące przystąpienia uczniów Szkoły Branżowej do egzaminu czeladniczego. Egzaminy czeladnicze z poszczególnych zawodów odbywać się będą do 15 czerwca przed zakończeniem roku szkolnego. W drugiej części spotkania zostały omówione sprawy związane z refundacją pracowników młodocianych i uzyskanie środków finansowych za wykształcenie ucznia. Zaproszeni goście mieli okazje porozmawiać z kadrą hufca o zatrudnionych uczestnikach ich udziału w przedsięwzięciach i programach realizowanych w ramach działalności kulturalno- oświatowej i sportowej, ale także o problemach na jakie napotykają w trakcie kształcenia młodocianych.

Tekst –  Marta Augustyn             Zdjęcia – Dorota Krawontka

Spotkanie uczestników 6-36 Hufca Pracy przygotowujących się do egzaminu

Młodzież trzeciego rocznika praktycznej nauki zawodu kształcąca się w ramach 6-36 Hufca Pracy w dniu 30 stycznia wzięła udział w spotkaniach indywidualnych przygotowujących do egzaminu czeladniczego.

zobaczzobaczzobacz

Uczestnicy zostali zaproszeni do jednostki by uzyskać informację dotyczącą zbliżających się terminów związanych z przystąpieniem do egzaminu czeladniczego. Z pomocą kadry hufca i Młodzieżowego Centrum Kariery uzupełnili niezbędne dokumenty, a następnie poznali strony internetowe, na których można znaleźć testy i sprawdziany do teoretycznej części egzaminu oraz podjęli próby rozwiązania ich. Zadeklarowali również chęć udziału w kolejnych spotkaniach w jednostce w celu uzyskania wsparcia, które ma pomóc w pozytywnym zdaniu tak ważnego egzaminu będącego zarazem przepustką do ich kariery zawodowej. Tym bardziej, iż zgodnie z nowymi przepisami uczestnik ukończy Szkołę Branżową I stopnia i otrzyma świadectwo tylko wówczas gdy wcześniej przystąpi do egzamin czeladniczego, który zostanie przeprowadzony przez Izbę Rzemieślnicza między 1 kwietnia, a 10 czerwca. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i dodatkowa nauka.

-Dzięki spotkaniu z wychowawcą hufca otrzymałem niezbędne informacje dotyczącą przystąpienia do egzaminu czeladniczego – mówi Szymon uczestnik spotkania.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

31 Finał WOŚP

zobacz

Wolontariuszki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 29 stycznia wzięły udział w 31 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do udziału w zbiórce zgłosiły się 4 wolontariuszki: Natalia, Katarzyna, Klaudia i Matylda. 
W tym roku WOŚP została zorganizowana w celu zakupu urządzeń pozwalających na przyspieszenie diagnostyki zakażeń Sepsą i szybsze wdrożenie skutecznego leczenia antybiotykami. Aby dobrze spełnić swoją misję i godnie reprezentować jednostkę uczestniczki uzyskały informację dotyczące tej ważnej akcji charytatywnej i planowanych przez Fundację Jerzego Owsiaka zakupów związanych z ratowaniem życia ludzi, których dotknęła ta straszna choroba, na którą corocznie umierają dzieci ale i dorośli.

-Sepsa to zespół objawów wywołanych reakcją organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin dochodzi do niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci – mówi Katarzyna wolontariuszka.

-Każdy zakupiony sprzęt przez Fundację WOŚP to kolejny ratowany człowiek – mówi Natalia uczestniczka hufca.

W sobotę wieczorem młodzież odebrała z rabczańskiego sztabu identyfikatory i kwestowała przy Kościele w Skomielnej Białej. 3236,76 to kwota, która uzbierana przez wolontariuszy ze Skomielnej Białej podczas 31 Finału WOŚP.

 

zobaczzobaczzobacz

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Uczestnicy biorą udział w projekcie Krokus

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 27 stycznia spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w Projekcie „Krokus”.

zobaczzobacz

Przedstawiciele Rady Młodzieży postanowili ocalić od zapomnienia karty historii, związane z pamięcią o Holokauście, największej tragedii XX wieku. W rocznicę obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, posadzili cebulki żółtych krokusów, które zakwitną na początku wiosny i będą upamiętniać dzieci – ofiary Holokaustu. Kolor kwiatów symbolizuje żółtą  gwiazdę Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych przez rasistowskie Niemcy krajach. Sadzenie krokusów poprzedzały zajęcia z Internetem. Młodzież obejrzała film dokumentalny o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

-Udział w projekcie to kolejna lekcja historii, w której mogłam wziąć udział - mówi Angelika to nauka która uczy wrażliwości na cierpienie innych dodaje.

Czas wojny na Ukrainie uczy nas wszystkich pokory, uświadamia nam, że trudny czas może mieć miejsce także w dzisiejszym świecie, dlatego tak ważne jest okazanie szacunku wobec drugiego człowieka i poszanowanie jego godności.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Wolontariat uczestników Hufca w Skomielnej Białej

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 23 stycznia wzięli udział w spotkaniu kolędowym.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobacz

W charakterze wolontariatu zostali zaproszeni do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego prowadzącego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  Koło w Rabce-Zdroju na wspólne kolędowanie. Kacper, Natalia, Julia pomagali w przygotowywaniu stołów, podawali kawę i herbatę, rozdawali cukierki, dbali o porządek. Mieli przy tym okazję obejrzeć występy wychowanków z Ośrodka, którzy pięknie zaprezentowali kolędy, ale także występy zespołów, Korpielorze, Majeranki, Powicher, Chór „Szafrany”, drużyny harcerskiej ZHP, którzy kultywując tradycję bożonarodzeniowe kolędowali Małemu Jezusowi ale również pokazali jak można integrować całą społeczność lokalną. Specjalnie dla gości przybyłych na zaproszenie do PSONI kolędowała Karyna Antonenko, Bodzio - Bogdan Świerczek i Kuba „Bobas” Wilk.

- Ten wieczór to wspaniały czas, który wywołał emocje i niezwykłe wrażenia – mówi Natalia uczestniczka hufca.

-Gratuluję organizacji tego już II kolędowania, podziwiam wszystkich występujących – mówi burmistrz Rabki p. Leszek Świder.

Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn

Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowegozobacz

Uczestnicy 6-36Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 23 stycznia uczcili pamięć poległych i pomordowanych podczas Powstania Styczniowego.

Aby wrócić do historii i upamiętnić ten trwający w latach 1863-1864 zryw niepodległościowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu młodzież wykonała w hufcu symboliczna gazetkę tematyczną, z której dowiedziała się o ważnych wydarzeniach z tego okresu. Poznała sytuację gospodarczą i polityczną państwa polskiego w epoce porozbiorowej. Powstanie, w które włączyły się wszystkie warstwy społeczeństwa miało ogromny wpływ na rozwój nowoczesnego państwa. W tym również dniu przedstawiciele Rady Młodzieży udali się pod pomnik by złożyć hołd poległym i pomordowanym, zapalić znicze i złożyć symboliczną wiązankę.

-Jako młodzi ludzie musimy pamiętać o naszej historii o historii naszego kraju, szczególnie w tym tak trudnym czasie trwania wojny na Ukrainie – mówi Mateusz.

Tekst  i zdjęcia– Marta Augustyn

Pamiętamy o Babciach i Dziadkach

Uczestnicy 6-36 Hufca pracy ze Skomielnej Białej w dniu 20 stycznia włączyli się w Inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod nazwą "Działania z okazji Dnia Babci i Dziadka” .

W tym dniu młodzież spotkała się w budynku hufca by przygotować życzenia dla Babci i Dziadka z okazji ich święta. Z bibuły wykonała kwiaty do których dołączyła życzenia ułożone przez siebie w ramach zajęć. Przedstawiciele Samorządu Młodzieży w charakterze wolontariatu włączyli się w pomoc podczas uroczystości dla Babci i Dziadka organizowanej przez Samorządowe Przedszkole w Skomielnej Białej, gdzie zadbali o sprawna obsługę sprzętu muzycznego.

zobaczzobaczzobacz

W godzinach wieczornych wolontariusze zaprosili swoich dziadków na Koncert Kolędowy w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej. Wolontariat, wspólne kolędowanie, życzenia wprowadziły wszystkich w radosny nastrój i umożliwiło miłe spędzenie wolnego czasu 
i pokazanie, ze warto spędzić czas także z Babcią i Dziadkiem.

Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

Pogotowie Koleżeńskie

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 19 stycznia spotkali się by poznać Inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod tytułem „POGOTOWIE KOLEŻEŃSKIE”.

zobaczzobaczzobacz

Inicjatywa ta ma na celu pomóc uczestnikom, którzy borykają się z różnymi problemami w rodzinie, uzależnieniem ale i kłopotami w grupie koleżeńskiej, konflikty koleżeńskie, zła kondycja psychiczna, znęcanie, zastraszanie, przemoc. Młodzież po poznaniu zasad działań inicjatywy przygotowała specjalne skrzynki przeznaczone do zgłoszenia właśnie takich problemów wśród swoich rówieśników. Wrzucając pisemną informację do skrzynki, która będzie znajdować się w specjalnym miejscu, młodzi ludzie uzyskają specjalistyczną pomoc ale również będą czujni i uwrażliwieni na krzywdę drugiego człowieka. Zwiększenie świadomości uczestników, rozmowa ale i dzielenie się swoimi problemami przyczyni się do bezpieczeństwa.

- Jako przedstawiciel Rady Młodzieży będę promować tą Ogólnopolską Inicjatywę, jestem pewien że dzięki niej zdoła się pomóc tej grupie młodzieży która właśnie potrzebuje takiej pomocy –mówi Jakub uczestnik hufca.

Skrzynki znajdują się w budynku Hufca Pracy w Skomlonej Białej oraz w budynku Szkoły Branżowej I Stopnia w Rabce Zdrój.

Tekst – Marta Augustyn        Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Spotkanie przedstawicieli Samorządu Młodzieży OHP

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 17 stycznia wzięli udział w spotkaniu przedstawicieli Samorządu Uczestników OHP.

zobaczzobacz

Głównym celem spotkania było omówienie zadań i przedsięwzięć planowanych do realizacji w 2023 roku. Szczególną uwagę zwrócono na omówienie planowanych do realizacji konkursów i zawodów wojewódzkich. Omówiono również proponowaną tematykę programów autorskich uwzgledniających ochronę zdrowia, profilaktykę, resocjalizację i integrację młodzieży. Uczestnicy zwrócili uwagę na kierunki w których chcieliby rozwijać swoje pasje, zainteresowania i zdolności, ale również w dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak zmotywować koleżanki i kolegów do aktywności i chęci udziału w organizowanych przedsięwzięciach. Efektem końcowym spotkania było wypracowanie kreatywnych pomysłów kolejnych akcji organizowanych pod patronem hufca ze szczególnym omówieniem działań w okresie zbliżających się ferii zimowych.

Tekst – Marta Augustyn       Zdjęcia– Dorota Krawontka

Spotkanie profilaktyczne

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej w Rabce Zdrój w dniu 12 stycznia wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym.

zobaczzobacz

Młodzież w tym dniu wysłuchała prelekcji na temat zdrowia i życia bez nałogów jakim jest alkohol, papierosy, środki oddłużające, które tylko pozornie poprawiają samopoczucie, a w rezultacie są trującymi, uzależniającymi substancjami. Wykorzystując plansze edukacyjne poznała mechanizmy działania i sposoby na ich odstawienie. W dyskusji wysnuła wniosek dotyczący również uzależnienia od telefonu i portali społecznościowych, które zabierają  nie tylko cenny czas ale i zaburzają umysł i myślenie, ale przede wszystkim wprowadzają „chaos społeczny”. Przez wielogodzinne korzystanie z telefonu, młodzi ludzie unikają kontaktu z rówieśnikami, często rozmawiają lub komunikują się zdawkowymi wyrazami. Odizolowują się od środowiska i od codziennych spraw, często popadają w choroby i zaburzenia osobowościowe.

-Aby unikać problemu staram się być aktywna, biorąc udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach i wolontariatach. Spotykam się z przyjaciółmi – mówi Magdalena uczestniczka spotkania.

Tekst –  Marta Augustyn             Zdjęcia – Kaja Kościelniak

Akcja „Podziel się jedzeniem”

Uczestnicy 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 stycznia wzięli udział w akcji „Podziel się jedzeniem”.

zobaczzobaczzobacz

Inicjatywa pomocy ludziom potrzebującym, którzy maja w życiu w obecnej chwili „trochę turniej” zorganizowana została w Rabce – Zdrój przez Fundację „Weź pomóż – pomoc dla potrzebujących”. Każdy kto chce podzielić się jedzeniem może przynieść je do specjalnie przygotowanych lodówek, które służą jako jadłodajnie. Młodzież również postanowiła podzielić się jedzeniem i z pomocą pracodawców przygotowała: zupę w słoikach, kiszonki, marynaty, konserwy. Produkty te umieściła w specjalnej lodówce. Udział w akcji był okazją do rozmowy na temat jak ważne jest niesienie pomocy innym, ale również jak powinniśmy doceniać to, że mamy taki wybór jedzenia, pamiętając, że zawsze musimy je szanować i nie wyrzucać na śmietnik, bo przecież ktoś może być głodny, ktoś chętnie je zje, ktoś w danym momencie potrzebuje naszej  mądrości i z dobrego serca podzieli się z drugim człowiekiem.

Tekst – Marta Augustyn  Zdjęcia– Dorota Krawontka

Udział uczestniczek 6-36 Hufca Pracy w Orszaku Trzech Króli

Uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 6 stycznia wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda”.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobacz

Młodzież w charakterze wolontariatu włączyła się do przemarszu ulicami Rabki-Zdrój, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane było przez parafię Św. Teresy, Burmistrza Rabki-Zdrój, Centrum Kultury i Promocji oraz Fundację Trzech Króli. Po uroczystości Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Św. Teresy wszyscy zebrani kolędując z udziałem Orkiestry Dętej OSP Rabka przeszli do Amfiteatru, gdzie powitali Trzech Króli i wspólnie kolędowali z Zespołem „Majeranki” i Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej. Uczestnikom Orszaku rozdano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalnie naklejki. Każdy z biorących udział w wydarzeniu mógł skosztować słodkiego poczęstunku. Młodzież kontynuując tradycje bożonarodzeniowe z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełeki wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzinach Chrystusa.

-Udział w Orszaku to wspaniałe przeżycie duchowe ale i pielęgnowanie tradycji dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tego typu wydarzeniach – mówi Natalia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn

POWRÓT DO GÓRY