Aktualności 2024/25 - 6-36 Hufca Pracy
Akcja „Wyjątkowa Skarpetka”
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w dniu 21 marca spotkali się by wziąć udział w przedsięwzięciu pod hasłem „Wyjątkowa skarpetka”.
Młodzież włączyła się w akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na dzień 21 marca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Ozdabiając, rysując zestawy różnorodnych skarpet, uczestnicy podczas zajęć plastycznych poznawali historię tego święta, które z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione zostało w 2005 roku. Patronat nad obchodami tego dnia od 2012 roku sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
-Data nie jest przypadkowa – mówi Julia uczestniczka spotkania.
- Wada, genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca - dodaje.
Kolorowe skarpetki, nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wzorem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności wszyscy mają prawo w pełni cieszyć się życiem. Metody komunikacji alternatywnej, wspomagającej pozwalają wszystkim na wyrażenie myśli i uczestniczenie w zajęciach. Młodzież z hufca będąc na spotkaniu poznała mechanizmy związane z funkcjonowaniem ludzi dotkniętych dodatkowym chromosomem, ale i włączyła się w świetną zabawę projektowania skarpetek, które są symbolem przyjaźni i łączącej więzi pomiędzy ludźmi.
Zdjęcia– Marta Augustyn Dorota Krawontka
Wyjście do kina
W dniu 20 marca uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdrój wzięli udział w wyjściu do kina.
W ramach integracji i zagospodarowania czasu wolnego, młodzież wzięła udział w wyjściu do Kina Śnieżka w Rabce-Zdroju na film pt. „Piep*zyc Mickiewicza 2.”. Film opowiada o przygodach zbuntowanej ekipy z licealnej III B i ich niekonwencjonalnego wychowawcy Jana Sienkiewicza. Miłość, kłopoty i szkolne dramaty to codzienność Nel, Dantego i reszty paczki ze szkoły do której trafia Korek-nowy uzdolniony matematycznie uczeń. Odpowiedź na pytanie: Jak sprawić by miłość i przyjaźń przetrwała. Wyjście zorganizowane zostało w przeddzień kalendarzowej wiosny. Miał na celu integrację uczestników, ale także pokazanie jak ważna jest emocjonalna więź w grupie młodych ludzi w czasie zdobywania wiedzy i umiejętności w szkole średniej. Radość, zadowolenie i odpowiednie motywacje to cechy osobowości pozwalające na czerpanie z życia satysfakcji i poczucia spełnienia, a dodatkowo nawiązane przyjaźnie sprzyjają tworzeniu więzi i poczucia spokoju życia.
W drodze do kina młodzież mogła zobaczyć na drzewach pierwsze oznaki wiosny, na ziemi przebiśniegi i krokusy, które pięknie zdobią rabczański park.
-Wyjście do kina było doskonałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni – mówi Paweł uczestnik Hufca.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Cyberbezpieczni w Hufcu Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 marca.
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej I stopnia w Rabce Zdroju wzięli udział w inicjatywie Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pt. „Tradycja i technologia – bezpieczna korespondencja”.
Celem inicjatywy było rozwijanie kompetencji cyfrowych z pielęgnowaniem tradycyjnej sztuki pisania listów, oraz świadome korzystanie z mediów społecznościowych i edukacji młodzieży w zakresie cyberprzemocy. Uczestnicy jednostki wzięli udział w spotkaniu na którym omówione zostały zagrożenia w sieci takie jak phishing, oszustwa internetowe czy kradzież tożsamości, konsekwencje hejtu i oszustwa online. Poznali w praktyce jak chronić konta internetowe, jak tworzyć hasła. W czasie dyskusji przypomnieli niedawne spotkanie z policjantem, który w obszernej treści przekazał informacje dotyczące cyberprzemocy i konsekwencje takiego działania. Podczas warsztatów epistolarnych w budynku hufca poznali zasady pisania listów, stosowania odpowiedniej formy i rodzaju pisma.
Tekst - Marta Augustyn Zdjęcia - Dorota Krawontka
Udział w koncercie „Jej portret”
Uczestniczka Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Kalina Klimek w dniu 8 marca wzięła udział w Koncercie pt. „Jej portret”.
Koncert zorganizowany w remizie OSP w Tenczynie przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu miał na celu zaprezentowanie mieszkańcom Gminy Lubień utalentowanych osób z naszego terenu i upamiętnienie Święta Dnia Kobiet. Wśród wykonawców znajdowała się również nasza uczestniczka Kalina, która jest uczestniczką II roku praktycznej nauki zawodu i jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień na Wojewódzkich Przeglądach OHP. Kalina na koncercie w Tenczynie zaprezentowała 3 utwory „Siebie zapytasz” i „2:00” – Sanah oraz „Damą Być” – Maryli Rodowicz otrzymując gromkie brawa.
- Po raz kolejny mogłam wziąć udział w koncercie organizowanym przez GOK, to dla mnie zdobywanie kolejnego doświadczenia scenicznego – mówi Kalina uczestniczka koncertu.
Koncert w Tenczynie miał szczególny charakter gdyż wszelkie dodatkowe atrakcje które przygotowało Stowarzyszenie TEN-CZYN zostały przeznaczone na cele charytatywne na zakup wózka inwalidzkiego dla chłopca z Tenczyna.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Uczestnicy Hufca Pracy pielęgnują tradycje i świętują Dzień Kobiet
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 7 marca wzięli udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
W zajęć plastycznych młodzież postanowiła uczcić i upamiętnić Święto Kobiet obchodzone od lat nie tylko w naszym kraju i przygotowała kwiaty z kolorowego papieru oraz wierszyki. Zajęcia odbyły się w budynku Hufca w Skomielnej Białej w trakcie których po wysłuchaniu instruktażu starannie i dokładnie wycinali poszczególne elementy z których wykonali symboliczne kwiaty, które przekazali z życzeniami koleżankom z okazji ich Święta.
- To miłe, że chłopaki o nas pamiętają – mówi Julia uczestniczka Hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Uczestnicy Hufca Pracy biorą udział w zbiórce baterii i telefonów komórkowych
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 6 marca ogłosili zbiórkę zużytych baterii i starych telefonów komórkowych.
Inicjatywa została ogłoszona przez przedstawicieli Rady Młodzieży OHP, którzy zwrócili uwagę na zalegające w ich domach stare niepotrzebne aparaty telefoniczne i baterie, których zbiórki odbywają się bardzo rzadko, a przecież stare urządzenia stanowią niepotrzebne składowisko naturalne. Okazało się, że akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i starego sprzętu uzbierano duże ilości. Sprzęt i baterie przekazano firmie elektronicznej z Rabki, która zobowiązała się do specjalnej utylizacji zgodnie z normami ochrony środowiska. Ustalono, iż akcje organizowane będą cyklicznie kilka razy w roku. Młodzież biorąca udział w przedsięwzięciach po raz kolejny miała okazję wysłuchania informacji dotyczącej prawidłowej segregacji śmieci i sposobu reagowania na zaśmiecanie środowiska.
- Jako młodzi ludzie musimy dbać o środowisko i uczyć się prawidłowych postaw – mówi – Jakub uczestnik Hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
XII Ogólnopolska Zimowa Senioriada
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce – Zdrój w dniu 4 marca w charakterze wolontariatu wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.
Młodzież po raz kolejny włączyła się w pomoc i pracę podczas przedsięwzięcia odbywającego się w Rabce-Zdrój pod patronatem honorowym Burmistrza Rabki, Starosty Powiatu Nowotarskiego, a także Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem Senioriady była integracja absolwentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wymiana doświadczeń, wspieranie aktywnego życia seniora, sportowa rywalizacja oparta na zasadach „fair play”, promocja regionu Rabki.
4 marca Senioriada miała charakter sportowy w ramach którego odbyło się uroczyste otwarcie Senioriady na boisku sportowym, zapalenie znicza olimpijskiego, uroczyste przejście wszystkich startujących w konkurencjach: zjazd na dętkach, slalom gigant, turniej brydżowy, turniej szachowy, nordic walking, biegi. Wolontariusze zostali przydzieleni do pomocy przy konkurencjach bulokręgle na boisku sportowym oraz rzut piłeczkami do celu.
Zakończenie Senioriady odbyło się w Amfiteatrze – Muszli Koncertowej gdzie nastąpiło wręczenie medali i dyplomów, a także podsumowanie XII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu.
-Senioriada pozwoliła mi zobaczyć jak dużo radości i energii daje ludziom w różnym wieku rywalizacja i wspólna zabawa – mówi Wiktoria uczestniczka hufca.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 28 lutego upamiętnili Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Wspominając tragiczne wydarzenie historyczne, jakie rozegrały się w latach 1944-1963, młodzież z hufca spotkała się w budynku hufca by przygotować gazetkę tematyczną. Podczas zajęć wykorzystano informacje wyszukane w internecie, ale także materiały z biegów pamięci, w których brała udział młodzież w poprzednich latach. Udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych to kolejna lekcja historii, podczas której młodzież ze Skomielnej Białej pogłębi wiedzę historyczną o bohaterach, ich patriotyzmie, niezłomnej postawie w obronie prawdy a także oddaje hołd tym co walczyli w obronie naszej Ojczyzny.
-W czasie spotkania mogłam poznać historię żołnierzy którzy walczyli o wolność i niepodległość - mówi Patryk uczestnik hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
XIII Edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 2 marca po raz kolejny wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
XIII edycja biegu została zorganizowana w Rabce-Zdrój przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji na szczeblu ogólnopolskim: Fundacja Wolności i Demokracji pod patronatem Burmistrza Rabki. Ideą projektu biegowo-edukacyjnego jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na temat żołnierzy wyklętych. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 10 uczestników, którzy wraz z innymi przebiegli dystans 1963 m który nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Powitanie oraz początek biegu miał miejsce w Rabczańskim Amfiteatrze. Trasa prowadziła przez Park Zdrojowy. Uroczyste zakończenie połączono z koncertem Orkiestry Dętej OSP z Rabki -Zdroju odbyło się w Amfiteatrze, każdy z uczestników otrzymał medal XIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ Tropem Wilczym”, a także pamiątkową koszulkę i inne gadżety związane z tym ważnym wydarzeniem.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Wyślij pączka do Afryki
Uczestnicy Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 27 lutego wzięli udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”.
Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Kapucyni i Misji oraz Bracia Kapucyni, Misjonarze pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej i Republiki Czadu. Jest to akcja społeczna, która w Polsce organizuje Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa, a jej celem jest zbiórka funduszy na realizację projektów prowadzonych przez Braci Misjonarzy w Afryce. Są to projekty dożywiania dzieci, budowa świetlicy, studni, boisk sportowych, remont kaplic w wioskach. Fundusze z akcji wysyłane są przez stronę internetową. Uczestnicy hufca nie pozostali obojętni i włączyli się do inicjatywy. Cała akcja poprzedzona była rozmową podczas spotkania które zorganizowane zostało wśród uczestników hufca w Szkole Branżowej I st. w Rabce- Zdroju przy okazji „Tłustego czwartku”. Młodzież dowiedzieli się o trudnej sytuacji w krajach środkowoafrykańskich gdzie brakuje jedzenia, dzieci są głodne, nie chodzą do szkoły, nie uczą się, bardzo potrzebują wsparcia i pomocy.
-Solidaryzując się z innymi wzięliśmy udział w akcji, chcemy dołączyć cegiełkę i okazać pomoc koleżankom i kolegom z dalekich krajów – mówi Kinga uczestniczka spotkania.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Profilaktyczne spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej I stopnia nr 1 w Rabce Zdroju w dniu 24 lutego wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym promującym zdrowie i zdrowy styl życia.
W związku z ogłoszonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje plany, pasje i marzenia, a tym samym poprawić jakość życia i zmienić świat. Uświadomienie każdemu, iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było głównym celem zorganizowanego spotkania. Uczestnicy poznali formy zapobiegania różnym chorobom m. in. depresji. W dyskusji wysunęli wniosek, iż umiejętne reagowanie na stres, aktywność, integracja grupowa, rozmowa i praca dają satysfakcję i sprzyjają nie tylko pozytywnemu myśleniu ale i zapobieganiu tej trudnej często „zamaskowanej” chorobie.
W tym roku tematyka Dnia Walki z Depresją połączona została z realizacją inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży w ramach której młodzież uczestniczyła w zajęciach nt. zdrowia psychicznego, a także radzenia sobie z emocjami i rozwiazywaniem konfliktów, a także kształtowania postaw empatycznych. Wykorzystując gry tematyczne poznali różne formy pracy nad emocjami i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Na zakończenie uczestnicy wykonali gazetkę tematyczną oraz wzięli udział w projekcji filmu pt. „Znikające dzieci-nastoletnia depresja.”
- Ważne jest abyśmy zwrócili uwagę na nasze emocje i nastroje, aby w porę uchwycić stan obniżonego nastroju, przygnębienia czy smutku, które mogą być początkiem depresji – mówi Karolina uczestniczka spotkania.
Tekst - Marta Augustyn Zdjęcia– Dorota Krawontka
Obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej I stopnia nr 1 w Rabce Zdroju w dniu 21 lutego wzięli udział w zajęciach profilaktycznych.
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w formie warsztatów prowadzonych przez kadrę hufca włączyli się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Obchody wiążą się z przypadającym na 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, wprowadzonym w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, znalezienie profesjonalnego wsparcia oraz zasięgnięcie fachowej i bezpłatnej porady. Młodzież podczas spotkania korzystając z plakatów, informatorów i broszur uzyskała informacje, gdzie można udać się w razie potrzeby i kogo prosić o pomoc, podała adresy placówek, ale i numery telefonów. Podczas zajęć uczestnicy poruszyli tematy związane również z funkcjonowaniem grupy rówieśniczej, problemach które pojawiają się w środowiskach młodzieży ale i w domu. Przypomnieli o akcji „pogotowie koleżeńskie” w ramach której można uzyskać odpowiedzi na nurtujące tematy i sprawy. W tym roku włączona została do realizacji jako inicjatywa z Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP i jej celem jest również uwrażliwienie młodzieży wyrażania emocji i problemów. Anonimowo pozwoli na otwarte dzielenie się swoimi uczuciami, lękami czy trudnościami bez obawy o ocenę czy konsekwencje. Inicjatywa pod hasłem „E-MOC-JA- spotkanie z emocjami” ma podkreślić świadomość wśród młodzieży nt. przemocy fizycznej, psychicznej ale zarazem ma wskazać miejsce w którym młodzi ludzie znajdą pomoc i wsparcie w razie potrzeby.
Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej pomagają zwierzętom
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 lutego wzięli udział w akcji pod hasłem „Nakarm pieska ze schroniska”.
Akcja pomocy zwierzętom, które nie mają swojego domu została ogłoszona przez uczniów Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej. Młodzież z hufca postanowiła dołączyć się do tego apelu i ogłosiła zbiórkę kocy, pluszaków i karm wśród swoich kolegów i koleżanek.
-Uczestnicy z hufca chętnie włączyli się do akcji i przynieśli karmę, pluszaki i koce - mówi Paweł uczestnik akcji.
Przyniesione rzeczy zostały posegregowane i przekazane do szkoły, z której to zostanie przewiezione do schronisk. Zima to najgorszy czas dla bezdomnych zwierząt, dlatego tak ważne jest by właśnie w tym czasie o nich pamiętać i ich wspomagać. Czworonożni przyjaciele czekają, każdy może zmienić ich los, który uśmiechnie się do nich, tak jak one uśmiechają się do nas.
Tekst i zdjęcia – Marta Augusty
Spotkanie walentynkowe uczestników Hufca Pracy w Skomielnej Białej
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 lutego wzięli udział w spotkaniu walentynkowym.
Przedstawiciele Rady Młodzieży Hufca chcąc zwrócić uwagę na obchodzone co roku 14 lutego święto zakochanych ogłosili wśród swoich koleżanek i kolegów konkurs plastyczno-graficzny pod hasłem „Walentynka dla Ciebie” Chętna młodzież wykonała piękne serduszka, często opatrzone wierszykami o tematyce miłosnej. Wszystkie walentynki były pomysłowe i ciekawe. Ogłoszony konkurs miał formę zabawy i służył nie tylko pielęgnowaniu tradycji ale i wzajemnej integracji i aktywizowaniu młodych, rozwijając ich talenty i kreatywność.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Światowy Dzień Chorego
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 12 lutego wzięli udział w spotkaniu podczas, którego wykonywali kartki dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju.
Data wspólnej integracji nie była przypadkowa, gdyż spotkanie miało miejsce w dniu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ten dzień ustanowiony został przez Papieża Jana Pawła II. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi świata na problemy i potrzeby osób chorych i ich rodzin oraz uznanie dla tych którzy z potrzeby serca pomagają i towarzyszą chorym i cierpiącym. Młodzież przygotowując kartki na kiermasz chciała nie tylko pomóc w akcji charytatywnej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale również duchowo połączyła się ze wszystkimi, którzy borykają się z chorobą i ich opiekunami. Zwróciła również uwagę, iż słowa uznania i szacunku należą się wszystkim, którzy ratują zdrowie chorym: lekarzom, pielęgniarkom, licznym wolontariuszom.
- W swoim wolnym czasie postanowiłam po raz kolejny czynić dobro a zarazem rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysłowość – mówi Filip uczestnik hufca.
Zainspirowani różnymi technikami plastycznymi przygotowali 100 kartek z myślą o tych którzy potrzebują wsparcia. Niech dla nich każdy dzień będzie darem i nadzieją na lepsze jutro. Kartki zostaną przekazane podczas najbliższego spotkania z przedstawicielami PSONI Koło w Rabce – Zdrój.
Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn
Zbiórka nakrętek
Uczestnicy Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w dniu 11 lutego zorganizowali zbiórkę plastikowych nakrętek.
Młodzież z hufca ogłosiła wśród swoich kolegów i koleżanek zbiórkę. Zebrane zakrętki zostały posegregowane i przekazane do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Rabce-Zdroju. To kolejna zbiórka charytatywna zorganizowana z myślą o osobach niepełnosprawnych z terenu lokalnego. Akcja pomaga, ale także uczy empatii i zrozumienia, uświadamia jak ważne i cenne jest zdrowie, które należy szanować i o które należy dbać.
- Poprzez zbiórkę korków dbamy o nasze środowisko, ale także pomagamy innym – mówi Justyna uczestniczka Hufca.
Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn
„Pasja, motywacja, odwaga – odkryj swój potencjał”
W dniu 18.10.2024 r. kadra Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej przeprowadziła warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Zajęcia odbyły się w Szkole Branżowej I stopnia nr 1 w Rabce-Zdroju.
W trakcie warsztatów młodzież miała okazję wziąć udział w inspirujących dyskusjach na temat roli pasji w życiu oraz jak można przekuć ją w osobisty i zawodowy sukces. Prowadzący warsztaty podkreślili, że motywacja nie jest czymś, co zawsze przychodzi samo, lecz czymś, co można świadomie budować, ustalając cele i planując kroki ich realizacji.
Jednym z najciekawszych momentów warsztatów była gra "Chłopska Szkoła Biznesu". Uczestnicy wcielali się w role przedsiębiorców z XVIII-wiecznej Polski, handlując surowcami i starając się budować jak najskuteczniejsze strategie rozwoju swoich biznesów. Ta dynamiczna symulacja pozwoliła młodzieży nie tylko zrozumieć podstawy ekonomii, ale także pokazała, jak ważne są współpraca, planowanie oraz odwaga w podejmowaniu decyzji.
Warsztaty zakończyły się refleksją nad tym, jak odkrycie własnej pasji, połączone z motywacją i odwagą, może stać się kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia.
Tekst – Małgorzata Dziadek Zdjęcia – Agnieszka Firek, Małgorzata Dziadek
Warsztaty plastyczno-kronikarskie
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 15 października wzięli udział w warsztatach plastyczno-kronikarskich.
Zajęcia zorganizowane w ramach imprezy lokalnej miały na celu rozwijanie wyobraźni twórczej i aktywności plastycznej. Młodzież posługując się różnymi technikami plastycznymi ozdabiała kartki i naklejała zdjęcia przygotowując kolejną już 36 kronikę hufcową, która stanowi pamiątkowy dokument opisujący działalność skomielniańskiej jednostki.
- Oglądając kroniki mogłem dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o konkursach, zawodach, wycieczkach, ważnych uroczystościach, które odbywają się w naszej jednostce – mówi Julia uczestniczka Hufca.
Spotkanie było okazją do licznych rozmów i dyskusji oraz do nawiązywania nowych przyjaźni.
Tekst i zdjęcia– Marta Augustyn
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 14 października złożyli życzenia nauczycielom i pedagogom z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Okazując szacunek, pamięć i wdzięczność za przekazywanie wiedzy i umiejętności na ręce pedagoga pana Rafała Borowieckiego dla wszystkich nauczycieli przedstawiciele młodzieży złożyli najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości i satysfakcji z codziennej trudnej i absorbującej pracy.
- Proszę przyjąć szczere życzenia nie tylko w Dniu Nauczyciela ale także na każdy kolejny dzień – mówi Wiktoria uczestniczka Hufca.
- Wiemy ile starań trzeba włożyć w przekazywanie wiedzy młodym ludziom, szczególnie w dzisiejszych czasach, ale jesteśmy wdzięczni za każda chwilę, za cierpliwość i poświęcony czas – dodaje Jakub.
W tym także dniu przedstawiciele uczestnicy udali się do Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Rabce-Zdroju by na ręce zastępcy dyrektora p. Eweliny Niewiarowskiej złożyć życzenia nauczycielom, wychowawcom pracujących w ośrodkach i instytucjach specjalnych. Wręczając słodki upominek młodzież podziękowała nauczycielom za empatię, zrozumienie, którą okazują dzieciom potrzebującym pomocy i wsparcia. Uczestnicy przekazali również kartki świąteczne na kiermasz, które przygotowali w trakcie zajęć plastycznych.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia– Dorota Krawontka
W hołdzie św. Janowi Pawłowi II
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 11 października wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym 46 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdującego się w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny, by przypomnieć postać Wielkiego Polaka, miejsca, które odwiedził i tematy które były bliskie jego sercu. Zwrócili uwagę na fakt, iż Ojcu Świętemu szczególnie bliscy byli ludzie potrzebujący wsparcia, zrozumienia, chorzy, niepełnosprawni, ubodzy. Wszystkim głosił potrzebę modlitwy i nabożeństwa. Dodawał wiary, otuchy i nadziei. By utrwalić i uczcić postać Wielkiego Polaka, młodzież po powrocie do hufca przygotował gazetkę tematyczną, w której wykorzystała zdjęcia i treści zaczerpnięte
z Internetu, ale także te, znajdujące się w zbiorach hufca, które z roku na rok stanowią ogromną pamiątkę i wartość.
- Nauczanie św. Jana Pawła II jest dla mnie drogowskazem w codziennym życiu. Często modle się do niego o pomoc i wsparcie oraz wybranie prawidłowej drogi życia - mówi Natalia uczestniczka Hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Zbiórka karmy dla zwierząt
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 10 października zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt.
Młodzież ogłosiła akcję wśród swoich koleżanek i kolegów mającą na celu wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Zwierzoświrki Pomoc dla Czworonożnych, która pomaga chorym, bezdomnym i porzuconym zwierzętom. W ten sposób chciała zwrócić uwagę na los zwierząt i ochronę czworonogów przed złym traktowaniem i obrona ich praw. W Światowym Dniu Zwierząt przypomniała również postać Św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekał się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy ziemi są braćmi. Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
- Akcje zbiórki karmy dla zwierząt zorganizowaliśmy by zwrócić uwagę na los bezdomnych, głodnych zwierząt – mówi Sandra uczestnik Hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Dzień Kulturowy
W dniu 9 października uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący również uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju wzięli udział w „Dniu Kulturowym”.
W ramach imprezy lokalnej udali się do Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju gdzie podczas zwiedzania mogli obejrzeć jedne z najcenniejszych organów z 1778 r., ale również liczne eksponaty z terenu zamieszkałego przez Zagórzan. Uwagę uczestników zwróciła wystawa garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej. Od przewodnika wysłuchała także informacji dotyczącej postaci Władysława Orkana- pisarza pochodzącego z Poręby Wielkiej zwanego „piewcą gorczańskiego pejzażu”, którego imię nadano właśnie rabczańskiemu muzeum.
Po dawce regionalizmu i kultury uczestnicy przeszli do Teatru Rabcio, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. „Mały Książe”. To wspaniały, wciąż aktualny spektakl, który powstał na podstawie książki autorstwa Antoine'a de Saint Exupéry' go przypomina o tym, że wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają. Reżyser Filip Bochenek w „Małym Księciu” przyglądał się zmianom dotyczącym dorastania i zastanawiał się nad ich nieuchronnością. W oszczędnej stylizowanej na plac zabaw scenografii, dobrze wszystkim znane sceny i postacie zyskały nową wymowę.
- Z ciekawością obejrzałam eksponaty w Muzeum im. Wł. Orkana – mówi Wiktoria uczestniczka hufca
- Dzięki „Małemu Księciu” mogłam cofnąć się do lat dziecięcych – mówi Angelika.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Aktywnie i sportowo w Skomielnej Białej
Młodzież z Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 8 października wzięli udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych.
Uczestnicy OHP będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju udali się na spacer po Rabczańskim Parku Rekreacyjnym by mile spędzić wolny czas. Wyjście było okazją do wzajemnej integracji, obserwowania jesiennej przyrodę, ale również do skorzystania z siłowni na świeżym powietrzu w celu wzmocnienia kondycji fizycznej i aktywności ruchowej. Atrakcją były również Rabczańskie Bulwary. Spacer był okazją do omówienia harmonogramu przedsięwzięć realizowanych w ramach Hufca Pracy w Skomielnej Białej.
- Aktywność służy poprawieniu zdrowego stylu życia, a to tak ważne działanie – mówi Paweł uczestnik Hufca.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Młodzież z hufca bierze udział w uroczystości pod nazwą Święto Domu
Uczestniczki Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 4 października wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym na Święto Patronalne Domu w Szkole Św. Tereski.
Młodzież zaproszona została do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju gdzie w charakterze wolontariatu włączyła się aktywnie w organizację tego przedsięwzięcia. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Święta w kaplicy Św. Franciszka, po której uczestniczki Hufca oraz licznie zaproszeni goście z wielkim zainteresowaniem i podziwem obejrzeli występ uczniów, którzy przedstawili obrazek sceniczny pt. „Dobre rady świętych”, opowiadający o życiu świętych. Następnie podczas integracyjnego spotkania, przy słodkim poczęstunku wszyscy zebrani mogli porozmawiać, nawiązać przyjaźń i mile spędzić wolny czas. Po uroczystości uczestniczki – wolontariuszki z Hufca zadbały o porządek i czystość. Sprzątając stoły, układając krzesła usłyszały wiele ciepłych słów od Siostry Irminy - dyrektor Ośrodka, która podkreśliła jak ważne jest pełnienie wolontariatu na rzecz drugiego człowieka.
- Wyjazd do Rabki i wolontariat sprawił mi wiele radości i satysfakcji – mówi Natalia wolontariuszka.
- Bardzo wzruszyły mnie występy koleżanek i kolegów z Ośrodka, poznałam postaci świętych którzy w swoim życiu kierowali się dobrem i miłością - mówi Oliwia uczestniczka Hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Udział w akcji góra grosza
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 4 października wzięli udział w akcji Góra Grosza.
Przedstawiciele Rady Młodzieży skomielniańskiej jednostki spotkali się w budynku hufca by posegregować i policzyć drobne grosze, które zbierane były przez ostatnie kilka tygodni by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji pomocy dzieciom wychowującym się w Domach Dziecka z terenu całej Polski. Zebrane pieniążki za pośrednictwem Poczty Polskiej zostaną przekazane dla Towarzystwa Dom, które zbiera drobne by wspomóc dzieci przebywające w ośrodkach, często są samotne, chorują, nie mają kontaktu ze swoimi rodzicami i brakuje im podstawowych środków do życia.
- Grosiki mają pomóc i ułatwić dzieciom codzienne funkcjonowanie, sprawić by na ich twarzach pojawił się uśmiech i radość- mówi Natalia uczestnik hufca.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Szkolenie z zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniach 24 i 15 września uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Szkolenie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiego programu mającego na celu rozpowszechnienie idei pierwszej pomocy przedmedycznej wśród społeczności OHP, a także wyposażenie w praktyczne umiejętności udzielenia pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz czynności wykonywanymi w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby. Szkolenie zostało zorganizowane w budynku remizy, a poprowadziła go druhna Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej.
Druhna Wiktoria, która wykazała się wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie. Druhna zwróciła uwagę na fakt iż aby dobrze przeprowadzić pierwszą pomoc należy ocenić bezpieczeństwo miejsca wypadku, ocenić przytomność i oddech poszkodowanego, wykonać resustycję krążeniowo-oddechową z MED, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej i wykonać dalszą akcję ratunkową, aż do przyjazdu służb ratunkowych. Tylko takie postępowanie może pomoc poszkodowanemu i uratować jego życie. Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji przekazanych przez druhny. Aktywnie i z zaangażowaniem włączyła się do części praktycznej. Widać było, że temat udzielenia pierwszej pomocy leży na sercu każdego młodego człowieka. Szkolenie miało za zadanie przygotowanie teoretyczne i praktyczne uczestników do konkretnych zadań ratowniczych podczas udzielania pierwszej pomocy.
Tekst – Marta Augusty Zdjęcia – Dorota Krawontka
Pomagamy powodzianom
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 września zorganizowali zbiórkę artykułów dla powodzian.
By wesprzeć i pomóc najbardziej poszkodowanym przez żywioł uczestnicy z hufca oraz pracodawcy, u których młodzież odbywa praktyczną naukę zawodu przygotowali pudła z tak potrzebnymi artykułami chemicznymi. Były wszelkiego rodzaju płyny do mycia powierzchni, ciała, mydła w płynie, mleczka, pasty do szorowania, pasty i szczoteczki do zębów, gąbki, ściereczki. W sobotę dary rzeczowe zostały przewiezione do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej, a stamtąd zabrane do miejsc, w których mieszkańcy ucierpieli z powodu klęski.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w zbiórkę, którą zamierzamy kontynuować. Po raz kolejny udział w akcji pokazuje jak ważne dla nas jest pomoc drugiemu człowiekowi.
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn
Spotkanie Rady Młodzieży
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 20 września wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Rady Młodzieży
Podczas spotkania młodzież ustaliła harmonogram działań i przedsięwzięć na rok szkoleniowy 2023/2024 oraz omówiła zadania do realizacji w ramach programów autorskich z zakresu resocjalizacji i profilaktyki społecznej pod hasłem: „Zdążyć z pomocą” oraz programu adaptacyjno-integracyjnego „Pewnie, aktywnie i mądrze” oraz programu profilaktycznego zwiększającego bezpieczeństwo i poprawę funkcjonowania psychofizycznego młodzieży OHP pod nazwą „ Życie jest przede mną”. Młodzież przygotowała również regulamin VIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego i wytypowała przedstawicieli z hufca do najbliższych wojewódzkich konkursów i zawodów. Przygotowała także piękna jesienną dekoracje, a w dyskusji podsumowała dotychczasową aktywność uczestników.
- Jestem zainteresowana pełnieniem wolontariatu w ramach Hufca. Wdrażanie koleżanek i kolegów z jednostki do aktywnego pomagania na rzecz innych to priorytetowe zadanie – mówi Natalia uczestniczka hufca.
Tekst - Marta Augustyn Zdjęcia – Kaja Kościelniak
Akcja sprzątanie świata
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 18 września zorganizowali akcje sprzątania.
Swoim działaniem dołączyli do „ Sprzątania świata” międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września, która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Młodzież wyposażona w rękawice i worki na śmieci została podzielona na grupy. Pierwsza grupa sprzątała wyznaczony odcinek rzeki Skomielnianki, druga poszła w kierunku lasu i po drodze zbierała plastikowe butelki, opakowania. Dwóch uczestników zadbało o czystość wzdłuż drogi krajowej i na przystankach autobusowych. To już kolejna akcja prospołeczna w ramach której młodzież ucząc się prawidłowych postaw dba o czystość środowiska lokalnego.
- Mądre działanie i odpowiedzialna edukacja to zadanie stojące przed każdym człowiekiem, który chce żyć zdrowo dbając o środowisko i przyrodę otaczającą nas wokół – mówi Dawid uczestnik Hufca.
Celem przeprowadzonej akcji jest wskazanie młodzieży prawidłowych wzorców, bo przecież zaśmiecanie i dzikie wysypiska są nadal zmorą wielu miejscowości.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
W rocznicę 17 września 1939
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w dniu 17 września uczcili pamięć poległych i pomordowanych we wrześniu 1939 roku.
Przedstawiciele Rady Młodzieży w 84 rocznicę napaści wojsk radzieckich na Polskę udali się na spacer w Rabce- Zdroju by pod pomnikiem poległych i pomordowanych żołnierzy i ludności cywilnej złożyć hołd, kwiaty i zapalić znicze. W ciszy i spokoju wysłuchali informacji przekazanej przez wychowawcę o tym tragicznym dniu, które miało miejsce 17 września 1939 roku, kiedy to wojska radzieckie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow łamiąc postanowienia traktu o nieagresji napadły na Polskę, dokonując mordu i zniszczeń na państwie polskim. Uczestnicy poznali historię pomnika, który znajduje się w Rabce-Zdrój w Hołdzie Żołnierzom Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę na latach 1939, oraz Żołnierzom z Rabki-Zdroju walczącym w II wojnie światowej u boku gen. Stanisława Maczka.
- To była kolejna lekcja historii, która uczy nas patriotyzmu i miłości do ojczyzny, ale także pokory i szacunku do wolności i pokoju – mówi Magdalena uczestnik Hufca.
Tekst – Marta Augustyn Zdjęcia – Dorota Krawontka
Czary Mary Okulary
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 13 września przyłączyli się do akcji: „Czary Mary Okulary”.
Akcja organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio” ma na celu zbiórkę okularów dla ludzi z dalekiej Afryki. Młodzież z hufca po raz kolejny włączyła się w działania na rzecz drugiego człowieka. Ogłosiła zbiórkę okularów na swojej grupie facebook i zachęciła koleżanki i kolegów do szukania w swoich domach i rodzinach niepotrzebnych już okularów i przyniesienia ich do budynku hufca. Jak przy każdej akcji tym razem uczestnicy nie zawiedli. Przedstawiciele młodzieży powkładali okulary do pudełek, by przekazać je fundacji.
- Okulary przyniesione do akcji były nowe, używane, przeciwsłoneczne i do czytania – mówi Oliwia uczestniczka.
- Będą służyć ludziom i pomagać starszym zobaczyć przedmioty, którymi posługują się w codziennym życiu - dodaje Oliwia.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Narodowe czytanie
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 6 września wzięli udział w akcji „Narodowego Czytania”.
Młodzież spotkała się w budynku hufca by wspólnie czytać utwór „ Kordian” Juliusz Słowackiego. To wyjątkowy utwór opowiada o walce Polaków o niepodległość o poświęceniu i gotowości do walki o zwycięstwo. Jak podkreśla w swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda „ Ta lektura to refleksja nad Polską i polskim losem,…opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować ją jako opowieść o naszej współczesności. O tym że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie , strach i złudzenia do klęski”. „Ten znakomity utwór, powstał na emigracji niedługo po upadku powstania listopadowego. Podkreśla iż realizacja nowych polskich spraw musi odbywać się z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej w oparciu o odwagę , determinację, a także o poszanowanie tradycji” dodaje Prezydent.
Do akcji Narodowego Czytania włączyli się również uczestnicy hufca będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju którzy podczas rozmowy i analizy lektury stwierdzili, że niepodległość i wolność przebiera ogromne znaczenie w tych trudnych współczesnych czasach, gdy za naszą granicą na Ukrainie trwają walki zbrojne, a każdy dzień przynosi niepewność i strach przed rosyjskim najeźdźcą.
- Słuchanie czytanego utworu „Kordian” uzmysłowiło mi jak wielką wartością jest dla mnie niepodległość i życie w wolnym kraju – mówi Viktoria uczestniczka spotkania.
- My młodzi musimy pamiętać o historii naszego kraju , powinniśmy pielęgnować tradycje i kulturę – dodaje.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Uczestnicy Hufca Pracy wzięli udział w obchodach 85 rocznicy tragicznych wydarzeń wojennych
Uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 3 września wzięli udział w obchodach 85 rocznicy tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej.
Uroczystości rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p. w. Św. Sebastiana w intencji Poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców w 85 rocznicę tragicznych wydarzeń. Druga część uroczystości odbyła się przy obelisku, gdzie w obecności Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana z udziałem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza, odśpiewano Hymn Państwowy, wciągnięto flagę na maszt, a zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze w dowód pamięci i szacunku dla tych którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. Uczestnicy hufca również złożyli hołd poległym i pomordowanym, odmówili modlitwę i zapalili znicze w miejscu tak ważnym i historycznym dla lokalnej społeczności. Tym samym wzięli udział w kolejnej lekcji historii i pamięci.
Tekst i zdjęcia – Marta Augustyn
Rozpoczęcie roku szkoleniowego 2024/2025
W dniu 2 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkoleniowego 2024/25 które odbyło się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju.
Jednostka ze Skomielnej Białej została zaproszona do współorganizacji tej uroczystości. Spotkanie miało na celu wprowadzenie młodzieży do nowego środowiska szkolnego i przekazanie informacji dotyczącej zajęć szkolnych, obowiązujących przepisów i zasad dotyczących kształcenia młodocianych, które przedstawił dyrektor szkoły p. Andrzej Błachut oraz wychowawca 6-36 Hufca Pracy p. Dorota Krawontka.
W tym także dniu uczestnicy pierwszego rocznika zostali zaproszeni do hufca by uzyskać niezbędne informacje dotyczące realizacji praktycznej nauki zawodu w ramach podpisanych umów, praw i obowiązków pracowników młodocianych, które przekazała Komendant Hufca p. Marta Augustyn omawiając także tematykę czasu pracy, urlopów wypoczynkowych, zwolnień lekarskich oraz zwolnień w celu udziału w zawodach, konkursach i przedsięwzięciach organizowanych w ramach działalności kulturalno-oświatowej i sportowej w OHP. Pani Komendant przedstawiła również „Standardy ochrony małoletniego uczestnika OHP oraz „Procedury interwencji w sytuacjach kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu uczestnika OHP”. W drugiej części spotkania młodzież wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach Podkomisarzem Dawidem Wietrzykiem który omówił tematykę bezpieczeństwa i szeroko pojętą profilaktykę. Pośrednik pracy p. Małgorzata Dziadek przedstawiła młodzieży ofertę MCK w Skomielnej Białej dotycząca pośrednictwa pracy i pośrednictwa zawodowego. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w rozmowach indywidualnych z wychowawcami w celu uzyskania informacji potrzebnych do dokumentacji jednostki. Spotkanie miało charakter informacyjno-adaptacyjny wprowadzający uczestników pierwszego rocznika do nowego środowiska.
Tekst – Marta Augustyn