Krótko o naszej miejscowości

Przywykliśmy do tego, że wyjazd w góry kojarzy nam się z Zakopanem, Wisłą, Ustroniem lub Karpaczem. Tymczasem niedaleko od stolicy Tatr - Zakopanego znajduje się urokliwa i gościnna wieś Skomielna Biała. Można tu wypocząć bez ryzyka ciągłego „wpadania” na tłumy turystów w ciszy i spokoju. Jeśli jednak zapragniemy gwaru turystycznego kurortu, to zawsze możemy wsiąść w samochód lub autobus i pojechać do pobliskiej Rabki - Zdroju, Nowego Targu lub Zakopanego, aby pospacerować po Krupówkach.
   Skomielna Biała (500-600 m. n.p.m.) to niewielka wieś letniskowa na pograniczu Beskidu Wyspowego, Gorców i Pasma Podhalańskiego. Jest sołectwem o pow. 1400 ha, w którym żyje ponad 2700 mieszkańców. Od roku 1973 należy do gminy Lubień w pow. Myślenickim. Położona wyjątkowo malowniczo na stokach Lubonia Małego i Zbójeckiej Góry ma wspaniałą panoramę - na zachodzie na pasmo Babiej Góry, na południu - na Gorce i łańcuch Tatr.
   W kotlinie śródgórskiej, w której rozłożyła się wieś panuje korzystny mikroklimat. Pasma górskie i szerokie łany lasów, pozostałości po Puszczy Karpackiej zapewniają wspaniałe warunki biometeorologiczne, które przyciągały rzesze miastowych na długo przed „odkryciem” Zakopanego. Rejon wsi oznacza się wyjątkowo korzystnym nasłonecznieniem, szczególnie w miesiącach czerwiec - wrzesień. Roczna suma opadów jest niewielka bo ok. 900 mm. Są to przeważnie opady krótkotrwałe, lecz o dużym natężeniu.
Średnia temperatura roczna wynosi ok. 6,6°C. Najwyższe temperatury występują w sierpniu i dochodzą do 35°C, najniższe w trzeciej dekadzie stycznia i przy wyjątkowo ostrych zimach spadają do -30°C. Wahania temperatur w ciągu doby są niewielkie.
Obszar miejscowości, podobnie jak całe Karpaty zbudowany jest z silnie pofałdowanych utworów fliszowych (piaskowiec i łupki). Grzbiety górskie tworzy gruboławicowy piaskowiec magurski.
  Skomielna Biala jest doskonałą bazą wypadową do pieszych wędrówek na Luboń Wielki, Szczebel, Turbacz lub czerwonym szlakiem ze Zbójeckiej Góry przez Halę Krupową na Babią Górę. Liczne domy letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i sezonowe schronisko młodzieżowe zapraszają w swoje progi. Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym punktem wsi jest kościół parafialny widoczny z bliższych i dalszych wzniesień Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Beskidu Makowskiego.
  W Skomielnej krzyżują się dwa ważne szlaki komunikacyjne: z Krakowa do Zakopanego słynna „zakopianka”, przynosząca wsi niechlubną sławę licznymi, tragicznymi wypadkami i droga Podkarpacka łącząca Śląsk z Bieszczadami. Dzięki tym szlakom dojazd do naszej miejscowości jest wyjątkowo dogodny.

Tadeusz_Gacek (tedd55) - grudzień 2004

POWRÓT DO GÓRY