Chór "Echo"

Chór śpiewaczy "Echo" założony został w 1959 roku przez kapelmistrza Franciszka Macioła, a zarejestrowany i przyjęty w poczet członków Zjednoczonych Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w Krakowie dnia 5 września 1959 roku.
Był to czterogłosowy chór mieszany – liczył 36 osób. Działał przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej. Wszystkie próby chóru odbywały się w mieszkaniu kapelmistrza Franciszka Macioła.
     Chór brał udział w licznych konkursach. Dnia 9 lipca 1961 r. zdobył jako nagrodę za I miejsce w Okręgowym Przeglądzie w Myślenicach telewizor czarno-biały marki „Neptun”. Był to pierwszy telewizor w Skomielnej Białej.
     Inne zdobyte nagrody to: magnetofony "Tonette" i "ZK-120", akordeon i dyplomy. W repertuarze chóru były m.in.: kolędy, pieśni kościelne, pieśni patriotyczne oraz piosenki ludowe. Zespół śpiewaczy "ECHO" poza występami lokalnymi w Skomielnej występował także na eliminacjach powiatowych, międzypowiatowych, a także na uroczystościach dożynkowych w Lubniu, Gdowie, Skawie i Jubileuszu OSP w Jordanowie.
W czasie występu w Jordanowie zespół został nagrany przez Polskie Radio Kraków, a później kilkakrotnie ta rozgłośnia wyemitowała audycje z występem zespołu.
     Chór z powodu braku napływu młodzieży został już dawno rozwiązany i do dzisiaj nie odtworzony.

zobaczzobaczzobacz

zobaczzobaczzobacz

Zdjęcia archiwalne z lat 60 ub. wieku ze zbiorów Pani Ireny Gacek

Tadeusz_Gacek - luty 2005

POWRÓT DO GÓRY