Edward Gacek - garncarz

zobaczEdward Gacek zmarł w wieku 65 lat. Wraz z jego śmiercią skończyła się pewna epoka. Garncarstwo istniało w Skomielnej Białej od 300-400 lat, a może i dłużej. Zapisy świadczące o tym, że w naszej wsi byli garncarze, spotykane są już w 1767 roku. Jego ośrodkiem były dzisiejsze Dzielce, na których stoi pochodząca z XIX wieku kapliczka ufundowana przez działający na tym terenie cech garncarzy.

Edward Gacek, tak jak jego dziadek Sebastian Kościelniak i ojciec Józef Gacek, był kontynuatorem tej wielowiekowej tradycji. Na co dzień pracował w przydomowej, rodzinnej garncarni na roli Piłatowej w Skomielnej Białej. Odnowił i uruchomił też na nowo nieczynną garncarnię rodziny Rączków przy ulicy Garncarskiej w Rabce-Zdroju. Tam organizował pokazy garncarstwa, z którymi objeździł też całe Podhale i pół Polski.

Jego wyroby z gliny – misy, dzbany, garnki, dwojaki, trojaki, wazony, banie czy kropielnice - znajdują się muzeach, galeriach oraz wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Wyrabiane przez niego przedmioty były wielokrotnie nagradzane czołowymi miejscami i nagrodami na ogólnopolskich konkursach ceramiki, tradycyjnego garncarstwa i zabawki.

Za swoją działalność w 2009 r. został odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst i fot. Robert Miśkowiec

Edward Gacek garncarstwem zajmował się od najmłodszych lat, odziedziczył zawód i zainteresowanie po swoim dziadku i ojcu, którzy byli znanymi artystami garncarzami; pierwsze nagrody za swoje tradycyjne prace zdobył w latach 60-tych; prowadził bardzo aktywną działalność twórczą na terenie całego kraju - swoje wyroby i pokazy tradycyjnego garncarstwa prezentował m.in. w Świnoujściu, Toruniu, Warszawie, Tarnowie, Krakowie, Nowym Sączu i na całym Podhalu; wielokrotnie promował polską sztukę garncarską w Europie – Anglii, Niemczech, Słowacji. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach garncarskich; swoje prace chętnie przekazywał na cele charytatywne, prowadził pokazy garncarskie umożliwiając uczestnikom wykonanie naczyń ceramicznych oraz wykłady o historii jednego z najstarszych rzemiosł na terenach Rabki; związany był z grupą twórczą Galerii „Pod Lilianną” w Rabce-Zdroju, był jej współzałożycielem, a od 2008 r. prowadził zabytkową XIX wieczną garncarnię przy ul. Garncarskiej w Rabce-Zdroju, którą z własnych środków odrestaurował i wyremontował. Działalność i praca twórcza Edwarda Gacka miała ogromne znaczenie dla kultywowania tradycji regionalnej i promocji regionu.

Tekst i zdjęcie pobrane z www.rabka.pl

POWRÓT DO GÓRY