Marta Madejowicz (1950 - 1989)

Marta Madejowicz - rzeźbiarka i malarka, urodziła się 1.01.1950 roku w Skomielnej Białej. Była córką Jana i Marii Madejowiczów. We wczesnym dzieciństwie straciła matkę. W wychowaniu Marty i niewiele od niej starszego brata Antoniego pomagała niezamężna siostra ojca - Barbara, zwana Ciotką spod Lubonia. Marta już od najmłodszych lat przejawiała zdolności malarskie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
W tej chwili trudno dotrzeć do materiałów informujących o sukcesach i osiągnięciach w dziedzinach sztuki, jakie uprawiała. Jedynie na zdjęciu (trzecie z kolei) była notatka o otrzymaniu I wyróżnienia, najwyższego wśród pań podczas ogólnopolskiej wystawy rzeźbiarskiej w Kołobrzegu.

zobacz

zobacz

Dom rodzinny stojący na roli Otrębowej, w którym niegdyś mieściło się przedszkole, Marta Madejowicz pomalowała w kwiaty. Kolorowy, z daleka rzucający się w oczy dom został zauważony przez znawców sztuki ludowej i opisany w prasie.

zobacz

W połowie lat 70-tych ubiegłego wieku Marta była współtwórczynią kabaretu „Pod dużym czarnym i dziurawym parasolem”. Według dokumentacji jej ciotki Barbary Madejowicz grupa występowała nie tylko na Kamieńcu, ale również w takich miejscowościach jak: Myślenice, Lubień, Czarny Dunajec, Myślec n/Popradem, Nowy Sącz, Pcim, Jordanów, Limanowa i Łętownia.

Kilka ciekawych fotek Marty z różnych okresów jej życia.

Zdjęcia z przyjaciółmi.

Marta Madejowicz zmarła 10 maja 1989 roku. Przeżyła 38 lat. Pochowana została w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Skomielnej Białej.

tedd55 - maj 2014

POWRÓT DO GÓRY