Przydrożne kapliczki i krzyże
Rola Kluskowa
Najstarsza kapliczka jest na roli Żurowej, tuż przy drodze "krakowskiej", prowadzącej m.in. na Polanę Surówki, w miejscu gdzie według opowiadań miał stanąć kościół. Jednak wszystkie zgromadzone drzewo na budowę zostało w tajemniczy sposób, w ciągu jednej nocy przeniesione w inne miejsce, tam gdzie stoi obecnie murowana świątynia św. Sebastiana.
Kapliczka została wybudowana z kamienia, a tylko fryzy wokół niej zostały wykonane z cegły. Jeszcze w latach sześćdziesiątych nakryta była niedużym dachem, wykonanym w stylu góralskim i zwieńczonym kopułą z krzyżem na jej szczycie. Pod tym daszkiem w korpusie kapliczki wykonano trzy wnęki. W jednej z nich - od strony południowej znajdowała się gipsowa figurka Matki Bożej. Na tej samej stronie była jeszcze druga wnęka o wymiarach ok.1,2 x 0,5 m, z drewnianą figurą św. Józefa z dzieciątkiem Jezus. Znajdują się tam jeszcze trzy obrazy Matki Bożej i św. Marii Magdaleny1. Katalog zabytków sztuki w Polsce podaje, że prawdopodobnie została ona wymurowana w 1907 roku2.
Rola Adamcowa
Największa kapliczka została zbudowana na roli Adamcowej (tuż przy drodze podkarpackiej, zwanej również dolnym gościńcem) staraniem Gertrudy Uchacz jeszcze przed II wojną światową. Twierdziła ona, że objawiła się jej we śnie Matka Boża i kazała zbudować dla siebie kapliczkę przy drodze prowadzącej do Rabki.
W związku z tym snem odbyła ona pielgrzymkę do Częstochowy, a po powrocie wybudowała kaplicę. Jest ona podobna do kapliczek z kalwaryjskich dróżek. Murowana z cegły, obecnie kryta blachą, we wnętrzu znajduje się ołtarz z portatylem i obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Do wybuchu wojny udawały się tam procesje w dni krzyżowe, i parę razy do roku odprawiał w niej ksiądz Mszę świętą3. Obecnie odbywają się tam nabożeństwa majowe.
Kaplicę tą wizytował ks. kardynał Karol Wojtyła dnia 25.09. 1977 roku. Według rejestru zabytków kapliczkę fundowała Uchacz Gertruda, a wymurował ją Kluska Franciszek "Moskalski" w latach 1938-1939.
Rola Słowiakowa
Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy postawiona przy drodze leśnej do Skawy przez Władysława Czyszczonia i jego sąsiadów w podziękowaniu za odzyskane zdrowie podczas okupacji. Pierwotnie w tym miejscu wisiała kapliczka na drzewie. W kapliczce umieszczono metalową kasetkę, zawierającą dokumenty opisujące losy w/w kapliczki i przypadki uzdrowień dzięki modlitwom do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Luboń Mały
Kapliczka dziękczynna za uratowanie życia podczas wypadku samochodowego stoi na parkingu obok "zakopianki". Postawiona z kamienia, w jej wnętrzu umieszczono figurę Pana Jezusa.
Polana Surówki
Na Polanie Surówki, w domu Walentego Gacka znajduje się kaplica, w której jego synowie - księża Stanisław i Czesław odprawiali Msze Święte5.
Małe kapliczki
Przydrożne krzyże
Na terenie parafii znajdują się wiele krzyży, najbardziej znany stał na roli Krzysztofiakowej, postawiony najprawdopodobniej podczas zarazy w 1710 roku. Jeszcze w latach 60-tych ub. wieku na krzyżu tym wisiała rzeźbiona w drzewie, wspaniale wykonana figura Pana Jezusa4. Obecny krzyż, który tam stoi, ale po drugiej stronie drogi wykonany jest z metalowych, pospawanych prętów.
Także znany, lecz trochę mniejszy, drewniany krzyż znajduje się na roli Otrębowej, tuż przy "zakopiance" w miejscu dawnego, kamiennego, który stał niegdyś wśród dwóch lip. Inny bardzo stary, zapomniany i zaniedbany krzyż drewniany stał przy samotnej mogile na Dzielcach, tuż przy granicy z Rabką.
Krzyż upamiętniający miejsce tragicznej katastrofy czechosłowackiego śmigłowca w latach 80-tych ub. wieku stoi na Polanie Surówka, opodal drogi stanowiącej niebieski szlak turystyczny na Luboń Wielki.
Najnowszy krzyż stojący na terenie naszej parafii znajduje się na Polanie Surówki. Wysoki, metalowy krzyż postawiono w 2010 roku na pamiątkę złotego jubileuszu święceń kapłańskich ks. kanonika Stanisława Gacka i wstąpienia do seminarium ks. kanonika Czesława Gacka pochodzących z Polany.
Krzyż przy kościele i na cmentarzu
----------------------------------------------------------------------------------------------------
1 “Dzieje Parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej do roku 1975” ks. mgr Józefa Urbańczyka
2 Katalog zabytków sztuki w Polsce, pod red. J. Szlabowskiego. t. 1, Województwo krakowskie, Powiat Myślenice, w oprac. K. Kutrzebianki, Warszawa 1953, s. 282.
3 “Dzieje Parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej do roku 1975” ks. mgr Józefa Urbańczyka
4 Maria Zawadzka "Kronika Skomielnej Białej" - Kościół, s. 21
5 Maria Zawadzka "Historia Skomielnej Białej" - Kościół, s. 22.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz_Gacek - maj 2005 Aktualizacja - 2012.